Ιταλία 1 απλη βοηθεια ...

viks

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
για την BRERA δεν χρειάζεται να κλείσεις εισιτήρια απο πριν ,τα βγάζεις εκεί επι τόπου (δεν έχει τις γνωστές ουρές), μην παραλείψετε να πιείτε καφεδάκι εκεί απέναντι απο το μουσείο.για AUDIOGUIDE CENACOLO δεν ξέρω.Επίσης υπάρχει κ το Palazzo Reale απέναντι από το Duomo (στο πλαι της πλατείας)που συνήθως φιλοξενεί διάφορες εκθέσεις (ουρά για εισιτήριο συνήθως) οπότε αν έχει κάτι που σε ενδιαφέρει περνάς βγάζεις εισιτήριο νωρίς, για να το επισκεφθείς αργά το απόγευμα.
 
Μηνύματα
57
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
νησια φιτζι
Οχι δεν εχω κοιταξει για εισητηρια λεωφορείων, όταν παμε εκει θα δουμε τι θα μας βολεψει δεδομενου ότι θα εχω και το καροτσι μαζι. Ποσες μερες θα κάτσετε? Για το San Siro τωρα, μπορειτε να πατε για επισκεψη, διοργανωνουν και τουρ

San Siro Museum & Tour
San Siro

Αν έχετε μερες νομιζω ότι η Φλωρεντια αξιζει πάντως. Και εγω δεν εχω καταληξει για ξενοδοχείο πάντως...
θα καθισουμε 3 μερες,παντωσ κοιταξα εισητηριο για φλωρεντια αλλα ειδα οτι κοστιζει με την trenitalia 57€ νομιζω ,αυτο που μου αρεσε ειναι η εκδρομη προσ τορινο τελικα(ζηλεψα) γιατι ειναι μια ωρα και το εισητηρια που βρηκα απο την ιδια εταιρια ειναι στα 5 € πολυ φθηνα και μια ωρα δεν ειναι και πολυ πιστευω οτι αξιζει.σωστα?
οποτε το τορινο εγινε ενασ νεοσ προοεισμος ,ξερω οτι εχει το 2 μεγαλυτερι αιγυπτιακο μουσειο το οποιο βρισκεται που?
εγω ειδα οτι και στο μιλανο εχιε ενα αιγυπτιακο μουσειο τι διαφορα εχει?
επισησ εμαθα οτι εχει ενα μεροσ πολυ ψηλο το οποιο βλεπεισ τισ αλπεις.που ειναι παλι αυτο?
τελοσ το san siro ειναι γηπεδο για μπαλα σωστα?(ειμαι λιγο ασχετη σε αυτα)
εγω μαλλον λεω την πιστα η οποια βρισκεται στην monza και ειναι για αγωνες rally.(ετσι μου ειπαν να γραψω) αυτη η πιστα ειναι στο ιδιο σημειο η καπου αλλου?
ΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΣ (που ενδιαφεραι γι αυτα) ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΕΙ!

για την BRERA δεν χρειάζεται να κλείσεις εισιτήρια απο πριν ,τα βγάζεις εκεί επι τόπου (δεν έχει τις γνωστές ουρές), μην παραλείψετε να πιείτε καφεδάκι εκεί απέναντι απο το μουσείο.για AUDIOGUIDE CENACOLO δεν ξέρω.Επίσης υπάρχει κ το Palazzo Reale απέναντι από το Duomo (στο πλαι της πλατείας)που συνήθως φιλοξενεί διάφορες εκθέσεις (ουρά για εισιτήριο συνήθως) οπότε αν έχει κάτι που σε ενδιαφέρει περνάς βγάζεις εισιτήριο νωρίς, για να το επισκεφθείς αργά το απόγευμα.
viks σορρυ για τισ συνεχεισ ερωτησεις αλλα αυτη η brera τελοσ παντων αυτη η πινακοθηκη τι θα εχει αραγε μεσα θα αξιζει να παμε και απο οτι καταλαβαινω δεν θα εχει τον πινακα του μυστικου δειπνου.αυτα τα υποθετω!

????????AUDIOGUIDE CENACOLO τι να ειναι αραγε κανενασ ιταλοσ βρε παιδια να βοηθησει ,αν ειναι κατι καλο να κλεισω εισητηρια απο τωρα που εχει θα ειναι κριμα να ειναι κατι για το μυστικο δειπνο και να τα χασω μεσα απο τα χερια μου:(:(:(:(
 
Last edited by a moderator:

viks

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
ο μυστικός δείπνος είναι σε ένα χώρο (στην παλιά τραπεζαρία του μοναστηριού) δίπλα ακριβώς απο τον ναό Santa Maria delle Grazie.Μπορείς να επισκεφθείς το ναό αλλά χωρίς εισιτήριο δεν μπαίνεις στην τραπεζαρία,τόσο απλά...

η Brera είναι πινακοθήκη σε άλλη περιοχή όπου έχει πίνακες απο τον Μεσαίωνα κ Αναγέννηση.π.χ. έχει τον Δείπνο στους Εμμαούς του Καραβάτζιο.Βέβαια δεν έχει την τεράστια συλλογή που έχουν μουσεία π.χ.στην Μαδρίτη(προσωπική άποψη).Επίσης η περιοχή εκεί γύρω έχει ωραία καφέ.Γενικά εμένα μου άρεσε κ σαν γειτονιά.

τώρα βέβαια must αν τα καταφέρεις είναι ο μυστικός δείπνος γιατί είναι ένα έργο που περνώντας τα χρόνια φθείρεται.

σού εύχομαι να τα καταφέρεις!!:clap:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
viks σορρυ για τισ συνεχεισ ερωτησεις αλλα αυτη η brera τελοσ παντων αυτη η πινακοθηκη τι θα εχει αραγε μεσα θα αξιζει να παμε και απο οτι καταλαβαινω δεν θα εχει τον πινακα του μυστικου δειπνου.αυτα τα υποθετω!

????????AUDIOGUIDE CENACOLO τι να ειναι αραγε κανενασ ιταλοσ βρε παιδια να βοηθησει ,αν ειναι κατι καλο να κλεισω εισητηρια απο τωρα που εχει θα ειναι κριμα να ειναι κατι για το μυστικο δειπνο και να τα χασω μεσα απο τα χερια μου:(:(:(:(
To Cenacolo είναι ο Μυστικός Δείπνος. Έτσι τον λένε οι Ιταλοί. Ultima Cena ή Cenacolo (vinciano, δλδ του Ντα Βίντσι).
Η Μπρέρα δεν φιλοξενεί τον Μυστικό Δείπνο, αλλά έχει φοβερές συλλογές άλλων πολύ γνωστών καλλιτεχνών. Ραφαήλ, Καραβάτζιο, Τιντορέτο, και άλλους. Δες εδώ Collezioni- Pinacoteca di Brera (δε χρειάζεται να ξέρεις ιταλικά, δες μόνο τους πίνακες για να πάρεις μια ιδέα).
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
57
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
νησια φιτζι
καλησπερα ακομα ενα προβλημα στην πορεια του ταξιδιου μας! .
το 1 ειναι οτι κλεισαμε ξενοδοχειο καπου μακρια :shock:
OFFICIAL SITE hotel milano fiera milano hotel albergo 4 stelle milano fiera The Hub Hotel - Concerto Hotels

για να φτασουμε απο εκει για το κεντρο εψαξα και ειδα οτι θα παιρνω το μετρο για 3 στασεις και μετα τον προαστιακο για 4 στασεις!το θεμα ειναι οτι δεν γνωριζουμε τα δρομολογια και την συχνοτητα του προαστιακου (συγκεκριμενα γραμμη s5 η s6 ) οποτε φοβομαστε οτι η διαδρομη ξενοδοχειο -κεντρο ειναι μεγαλυτερη τησ μισησ ωρας. επισησ μπαινονατσ στην ATM αναφερει χρονοθσ και διαδρομεσ μονο μα λεωφορειο και μετρο.
ξερει καποιοσ τα δρομολογια του προαστιακου να μου πει που θα τα βρω (S5,S6 ΓΡΑΜΜΗ?) :roll::roll:
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
καλησπερα ακομα ενα προβλημα στην πορεια του ταξιδιου μας! .
το 1 ειναι οτι κλεισαμε ξενοδοχειο καπου μακρια :shock:
OFFICIAL SITE hotel milano fiera milano hotel albergo 4 stelle milano fiera The Hub Hotel - Concerto Hotels

για να φτασουμε απο εκει για το κεντρο εψαξα και ειδα οτι θα παιρνω το μετρο για 3 στασεις και μετα τον προαστιακο για 4 στασεις!το θεμα ειναι οτι δεν γνωριζουμε τα δρομολογια και την συχνοτητα του προαστιακου (συγκεκριμενα γραμμη s5 η s6 ) οποτε φοβομαστε οτι η διαδρομη ξενοδοχειο -κεντρο ειναι μεγαλυτερη τησ μισησ ωρας. επισησ μπαινονατσ στην ATM αναφερει χρονοθσ και διαδρομεσ μονο μα λεωφορειο και μετρο.
ξερει καποιοσ τα δρομολογια του προαστιακου να μου πει που θα τα βρω (S5,S6 ΓΡΑΜΜΗ?) :roll::roll:
Αν δεν μπορείς να το ακυρωσεις, δεν πειραζει μην χαλας τη διαθεση σου. Το ειχα δει και εγω αυτο το ξενοδοχειο και μου ειχε κάνει εντυπωση η χαμηλή τιμή του, μετα ειδα ότι ειναι 8 χιλιομετρα απο την πολη. ισως σε βοηθησει αυτο ειναι απο την ιστοσελιδα του ξενοδοχείου
For who travels by train: From the train station of Milano Centrale: Besides the taxi, Guests can comfortably reach the hotel with public transportation. It’s fast and easy, no more than 20/25 minutes. From the train station Milano Centrale take the SUBWAY-YELLOW LINE until REPUBBLICA ( the first metro stop) then change for URBAN RAILWAY STATION using the same ticket that you used for the subway (the urban railway station is indicated by means of road signs S line S5 or the line S6 direction Magenta/Novara or Gallarate / Varese ( usually the train leaves from platform 2), get off at the station MILANO CERTOSA and take the exit for Via Mambretti (Mambretti Street). From the railway station of Milano Certosa the Hotel is only 1800 meters away. When you arrive at “Repubblica” subway stop you can call the front office of the hotel (tel. +390278627000 ) in order to inform them that you are arriving at Milano Certosa Train Station. In this way you will find our shuttle at the railway station Milano Certosa (exit for Via Mambretti) and it will comfortably take you to the Hotel.

εχει δηλαδη shuttle on demand απο το Certosa train station. Θα σε ενημερωσουν στο ξενοδοχείο για τη συχνοτητα ή για να μην ψαχνεσε στειλες τους mail για πληροφορίες. Εντάξει 3 μερες ειναι, και την μια θα πάτε εκδρομή σωστα? Μένεις μακρια, αλλα το ξενοδοχείο ειναι πολύ ωραίο και εχει καλες κριτικές ;). Μην σκας λοιπον..
 
Last edited by a moderator:

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
μη κανετε κανα λαθος και πατε απο Μιλανο Φλωρεντια...η Φλωρεντια εινι αλλη εκδρομη...απο Μιλανο αν προλαβεται πατε λιμνη κομο και στα χωρια της λιμνης...3 μερες εχετε στη διαθεση σας
 
Μηνύματα
57
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
νησια φιτζι
σασ ευχαριστω ολουσ παιδια!
μεχρι στιγμησ τα απαραιτητα τα εχω βρει με την βοηθεια σας!
οταν γυρισω θα γραψω εντυπωσεις!
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Γνωρίζει κανείς από πού μπορώ να κλείσω εισιτήριο για να δω κάποια παράσταση στη Σκάλα του Μιλάνο;
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Σε ευχαιστώ πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom