Ιράκ 10 χρονια πριν..περασμα απο Ιρακ

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ποσο θαυμαζω το εργο σου βρε Lullu .Να σαι παντα γερη να συνεχιζεις κ να αντεχεις !
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Πρωινό ξύπνημα μιας και πρέπει να συνοδεύω τα 2 αγόρια στα σύνορα όπου θα συναντηθούν με τα φορτηγά και άλλες οργανώσεις. Θα σχηματιστεί ένα κονβόι που θα διασχίσει τα 800 χιλιόμετρα δρόμου που βάλλονται από τα πυρά ως τη Βαγδάτη.. Ο Δ με εκπαιδεύει σε ένα εντατικό πρόγραμμα της μισής ώρας στη οδήγηση του αυτόματου αυτοκινήτου που έχουμε νοικιάσει και που θα πάρω πίσω στο καταυλισμό…
Τι να μάθεις σε μισή ώρα ? τίποτα!! Με το που αποχαιρετιστήκαμε μπήκα στη θέση του οδηγού και πήγα να ξεκινήσω..Το σκασμένο άρχισε να τσινά( κλωτσά) ως αφηνιασμένο άλογο και να σταματά.. Τα βλέμματα των φαντάρων έπεσαν πάνω στο αυτοκίνητο που χόρευε , πλησίασαν και πρότειναν να το βγάλουν έξω από το χώρο του τελωνείου.. Εγώ κατακόκκινη σαν παντζάρι ευχόμουν τη ίδια ώρα να ανοίξει η γη και να με καταπιεί να γλυτώσω από το εξευτελισμό.. Σαν να κατάλαβε και το αυτοκίνητο τη αμηχανία μου και ένιωσε το βρεγμένο από ιδρώτα ποπ..μου και αποφάσισε να κυλήσει ομαλά πριν οι φαντάροι αρχίσουν να ζητούν δίπλωμα και άδειες. ...Ευτυχώς το τεράστιο σήμα της οργάνωσης κολλημένο στις πόρτες και καπό με γλύτωσε από τυχόν αναποδιές… Βγήκα στο δρόμο… Ευτυχώς τα 75 χιλιόμετρα ως το καταυλισμό είναι μια ευθεία οπότε άφοβα πήρα μια βαθιά ανάσα..Στη χειρότερη να βρεθώ στο χαντάκι που δεν είναι και βαθύ, τα μεγάλα φορτηγά τα συνάντησα στο πηγαιμό και λογικά ο δρόμος θα είναι καθαρός από βαριά οχήματα…
Έφτασα σώα στο camp..προχώρησα στο ιατρείο κορδωμένη , καμαρωτή λες και κέρδισα τη μάχη του Βαρτελω..Πάντως τη μάχη Opel-M.. τη κέρδισα!!!
H ουρά έξω από το ιατρείο όλο και μεγαλώνει…. Μαθεύτηκε τελικά πως υπάρχει γιατρός ….
Δεν μπορώ να πω πως τα περιστατικά ήταν αξιόλογης και δύσκολης παθογένειας… Τα γνωστά… ήλθε γιατρός ας πάμε μια βόλτα!!!! δεν έχουμε και καλύτερο να κάνουμε! Αυτού του είδους τη παθολογία εγώ τη έχω κωδικοποίηση ως DC( doctor curiosity) και ξεσπάμε σε γέλια όταν φεύγοντας ρωτούν …φάρμακα δεν έχω εγώ??
Ένα αγόρι μπαίνει στο ιατρείο υποβασταζόμενο από 2 φίλους και η γιαπωνέζα νοσοκόμα με ενημερώνει πως έχει επιπεφυκίτιδα από τη σκόνη που είχε σηκωθεί στο χθεσινό ανεμοστρόβιλο και ότι βρίσκεται υπό αγωγή..
Ο νεαρός με τον που τον άφησαν οι φίλοι του δεν κατάφερε να βρει το εξεταστικό κρεβάτι, τα βήματα του αβέβαια και ο προσανατολισμός ανύπαρκτος...
-Από πότε δεν βλέπει ρωτώ? Και πλησιάζω…
-Από σήμερα απαντά σε τέλεια αγγλικά ο νεαρός..
Τα πόδια μου παραλύουν από αυτό που βλέπω…. .έχω μπροστά μου περιστατικό με trachoma!!..
Μπορεί η διάγνωση να έγινε γρήγορα , οι διαδικασίες για να μεταφερθεί ο νεαρός σε νοσοκομείο του Αμμάν πήραν ώρες…
Υπάρχουν σαφείς διαδικασίες και πρωτόκολλα
Να ενημερώσω τη πύλη που θα ειδοποιήσει το νοσοκομείο του χωριού να μου δώσει βεβαίωση ότι δεν διαθέτει οφθαλμολογικό τμήμα , να βρω τα UN να μου δώσουν ασθενοφόρο και φρουρά να μιλήσω στο Douglas της UNCHR που έχει όλη τη ευθύνη των προσφύγων να δώσει την άδεια για τη μετακίνηση. Για καλή τύχη του νεαρού διαθέτουμε το κατάλληλο φάρμακο και έχουμε αρχίσει τη θεραπεία….
Τέλειωσε και αυτή η μέρα… αλλά πριν τη δύση της μου επιφυλάσσει μια καταιγίδα….
Ο ήχος του τηλεφώνου με επαναφέρει και στο άκουσμα μιας γυναικείας ταραγμένης ως υστερικής φωνής με αποτελειώνει..
…Μας πυροβόλησαν , μας επιτεθήκαν και χάσαμε το φορτηγό σας και τα μέλη σας!!!!!!!!!!!
Η φωνή της Σαλώμης, μέλους μιας άλλης οργάνωσης, με το ζόρι καταφέρνει να μου πει ότι το κονβόι δέχτηκε επίθεση , χτυπήθηκε το αυτοκίνητο του έλληνα πρέσβη που ήταν μαζί και όταν τελικά έφτασαν στη Βαγδάτη ανακάλυψαν πως οι δικοί μας δεν ήταν μαζί τους… Από τους υπολογισμούς πρέπει να πέρασαν 3 με 5 ώρες που δεν γνώριζαν ότι τα παιδιά δεν ήταν πια στο κονβόι…
Ένα μούδιασμα, ένα κενό λες και με καταπίνει μια άβυσσος.. Εικόνες σε φλας-μπακ μια δεκαετίας πίσω στη Σομαλία , η δολοφονία του Γιώργου, η γρήγορη εκκένωση με τη βοήθεια του Ινδικού στρατού, η σωρός που πρέπει να βολέψω σε ψυγείο, τα διαδικαστικά στο προξενείο στο Ναϊρόμπι . ανάκατες εικόνες, συναισθήματα οργής όλα ένα μίγμα στο κεφάλι μου που γυρνά σαν μίξερ σε 5 ταχύτητα…
..Όχι ρε γαμωτο όχι πάλι τα ίδια!!!!!!!!!..
Αυτό που μου φάνηκε ότι κράτησε αιώνα, είχε διάρκεια όση η τηλεφωνική επικοινωνία με τη Σαλώμη….
-Πάμε Εύη… έχουμε δουλειά.
Η Εύη σηκώθηκε ντύθηκε χωρίς να πει λέξη.
Στα γραφεία της UNCHR o Douglas μας περιμένει . Γνώριζε για το περιστατικό.. Εμ βέβαια η συνεργασία αμερικάνων, UN , UNCHR λειτουργεί άψογα..
.. Βρες τους Douglas ,,όπου και να νάνε , όπως και να είναι…
Τα τηλέφωνα τους δορυφορικά και μη κλειστά…
Η Αθήνα εμβρόντητη..και για εμάς μια ατέλειωτη νύχτα ξεκινά…
 
Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..Έχουν ενημερωθεί τα UN , οι αμερικάνοι και έρευνες έχουν αρχίσει . Η Σαλώμη κάθε φορά μας λέει και άλλη εκδοχή , μας έχει καταμπερδέψει και στο τέλος καταλήγει να μην είναι αξιόπιστος μάρτυρας. Ο Douglas πιστεύει ότι δεν έγιναν έτσι ακριβώς τα πράγματα και αμφισβητούν ακόμη και τους πυροβολισμούς ακόμη και όταν υπάρχει επιβεβαίωση από τον έλληνα πρέσβη….
-Τρομοκρατήθηκαν και υπερβάλουν καταλήγει ο Douglas καταλήγοντας πως το μυαλό της Σαλώμης πλέκει σενάρια.
Ακόμη δεν μας λέει αν τα μέλη μας ήταν οπισθοφυλακή και εξαφανίστηκαν μετά τους πυροβολισμούς, η ηγούνταν του κονβόι και δεν είχαν πάρει καν είδηση τη επίθεση. Έτσι με το που έφτασε στη Βαγδάτη η Σαλώμη και μη βλέποντας τα παιδιά αποφάσισε να δηλώσει τη εξαφάνιση τους……. Λες και δήλωνε εξαφάνιση κατοικίδιου!!!!έτσι απλά .. Εμείς από εδώ κινήσαμε γη και ουρανό , μονάδες , περιπολίες αεροπλάνα ψάχνοντας ένα αδύνατο μελαχρινό και ένα αδύνατο γκριζομάλλη με γυαλιά πάνω σε μια νταλίκα τίγκα στα φάρμακα…….
-Μπορεί να εξαφανιστούν από προσώπου γης και να μην βρεθούν τα ίχνη τους? ρωτάμε
-Δεν είναι τόσο εύκολο να περάσουν απαρατήρητοι από τόσα μπλόκα και με τόσο στρατό γύρω..
Οι ώρες περνούν βασανιστικά αργά και οι καφέδες κατεβαίνουν ο ένας πίσω από τον άλλο ενώ τα τηλέφωνα διαρκώς κουδουνίζουν.. Τις πρώτες πρωινές ώρες έρχεται το λυτρωτικό τηλεφώνημα από το Λυκ.. που είναι η βάση μας στη Βαγδάτη…
-Είναι εδώ και είναι καλά…
Βαθιά ανάσα και ανακούφιση … και ο κάθε ένας απομονώνεται στις σκέψεις του για το τι ακριβώς έχει συμβεί..
..Τι λες με ρωτά ο Douglas..
.. Γνωρίζοντας το Δ ..πρέπει να εγκατέλειψε το κονβόι για κάπου, για άλλο προορισμό που δεν έχει να κάνει με τη επίθεση, απλά είχε προγραμματίσει να βρεθεί αλλού.
-Εκείνος γελά και ρωτά.. Γνωρίζεις το camp Al Tah?
-Όχι ούτε ξέρω που βρίσκεται…
- Εκεί τους είδαν , μάλλον πρέπει να ήταν εκείνοι, αλλά πρέπει να μας το επιβεβαιώσουν και οι ίδιοι όταν γυρίσουν από Βαγδάτη..
Σιγά μην και δώσει εξηγήσεις ο Δ για το που πήγε , ιδίως τώρα που ξέρει πως τον έψαχναν όλοι οι σύμμαχοι… θα επιμένει σαν γκαμήλα πως δεννννν.
Το τηλεφώνημα του Δ που ήταν σε έξαλλη κατάσταση και τα έψελνε στη Σαλώμη για τη αναστάτωση , οι φωνές απόγνωσης και υστερίας με έπεισαν ακριβώς για το αντίθετο.. Σίγουρη πια πως είχε υποσχεθεί από το προηγούμενο του ταξίδι φαρμακευτική υποστήριξη σε εκείνο το camp βρήκε ευκαιρία να λοξοδρομήσει νομίζοντας πως κανείς δεν θα τον έπαιρνε είδηση.. Έλα σου όμως που δεν είχε υπολογίσει τη Σαλώμη!!..
Ας είναι ..ευτυχώς είναι καλά τα υπόλοιπα θα ξεκαθαριστούν στη πορεία..
Σήμερα στο camp υπήρχε πολλή δουλειά και κίνηση. Μια συνάδελφος Κορεατισα προστέθηκε στη παρέα και μαζί αντιμετωπίσαμε ένα εγκεφαλικό, το μόνο περιστατικό άξιο λόγου . Σκάει μύτη η υπεύθυνη της WHO με ένα στυλάκι υπεροχής και μας τη λέει πως οι δικοί της γιατροί κουράζονται γιατί βλέπουν περισσότερα περιστατικά..
-Εννοείς τους local γιατρούς , που δεν έχουν πρόβλημα γλώσσας, δεν απασχολούν μεταφραστές και έχουν μια ευχέρεια μεγαλύτερη από εμάς? Και που απουσιάζουν συνεχώς σε meeting?
-Ναι..
-Λαμπρά( αν και σκέφτηκα κατι άλλο) τότε καταλαβαίνεις πως δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε θέμα συζήτησης . Εξ άλλου είναι και επιλογή των ασθενών που να απευθυνθούν. Δεν θα τους μαζέψω με το ζόρι σε αυτό το ιατρείο ..
-Μα έρχονται και παραπονιούνται πως δεν τους δίνεται αρκετά φάρμακα ..
-Εδώ δίνω φάρμακα σε αυτόν που έχει ανάγκη, που είναι άρρωστος. Το ότι είναι πρόσφυγας δεν σημαίνει και άρρωστος και του ότι έσκασαν τα πέλματα από τη ξηρασία δεν σημαίνει πως πρέπει να το χαπακώσω…… Στο μόνο που μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου είναι να γίνει μια κοινή κάρτα για να μπορέσουμε να παρακολουθούμε τη πορεία των ασθενών που επισκέπτονται και τα 2 ιατρεία και ποια θεραπεία ακολουθήθηκε για να μην κάνουμε λάθη..
Συμφώνησε και θα το συζητήσουμε το βράδυ στο meeting άσε που έχω και άλλα ράμματα για τη γούνα τους..θα τους τα πω όλα μαζί απόψε.
Το ραντεβού ορίστηκε στις 7 έξω από τη τέντα της WHO κάτω από το φώς των αστεριών και με χιλιάδες μυγιαλούδια να πεταλουδίζουν στα μούτρα μας….
Τα θέματα πάλι τα ίδια και τα ίδια. Τονίζω πως είναι η τελευταία φορά που τους εξηγώ γιατί δεν γεμίζω τις τσέπες των προσφύγων με φάρμακα, πως βλέπουμε λιγότερα περιστατικά λόγω χάσιμο χρόνου στη μετάφραση και πως στο κάτω -κάτω δεν έχω πάρει καμιά εργολαβία και δεν πιέζομαι από κανένα χρονοδιάγραμμα και το κυριότερο δεν είμαι εδώ σε κανένα συναγωνισμό και για κανένα έπαθλο….
Τα είπα και ξαλάφρωσα στρέφοντας τη ίδια ώρα το βλέμμα μου προς τη τέντα που υποτίθεται θα έβγαινε ο δίσκος με το τσάι.. Ούτε δίσκος ούτε τσαγερό φαίνονται και με πιάνει ανησυχία μεγάλη..
Η ώρα περνά και ο εκπρόσωπος του υπουργείου μας αναλύει πως θα πρέπει να τηρείτε πιστά το πρωτόκολλο διακομιδής των ασθενών και ότι εκείνοι από τη πλευρά τους κάνουν ότι είναι δυνατόν..
Βγήκα από τα ρούχα μου..!!!!!!!
-Ότι είναι δυνατόν??? Πόσες ώρες πρέπει να περάσουν για να εφαρμοστεί το ρημάδι το πρωτόκολλο που μου έχετε αφήσει εδώ το παιδί με το trachoma ? Τι περιμένουμε δηλαδή? Η δεν πειράζει που ένας παλαιστίνιος θα χάσει το φως του?
Όσο το τσάι δεν ερχόταν τόσο τη νύφη την πλήρωνε ο αχαΐρευτος εκπρόσωπος της Hasimite αν και αποφάσισε να γίνει πιο συνεργάσιμος. Ευτυχώς έφτασε το τσάι και γλύτωσε και εκείνος.. Το νοστιμότερο τσάι ever!...
 
Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι

..Το επόμενο πρωί και ενώ έπρεπε να υπάρχουν οι νέες κάρτες ασθενών όπως υποσχέθηκε η Care ( ναι…, συμβαίνει και αλλού η μη τήρηση των χρονοδιαγραμμάτων) εμείς αναγκαστήκαμε να χρησιμοποιήσουμε το παλιό σύστημα .
Περνώντας για τη πρώτη ιατρική επίσκεψη από τις σκηνές ανακάλυψα πως ο νεαρός με το γλαύκωμα είναι ακόμη εδώ περιμένοντας συνοδεία για τη μεταφορά του στο Αμμάν…..
-Ρε Εύη ..άντε πήγαινε στο Douglas και πείσε τον να στείλει επιτέλους συνοδεία.. ξέρεις εσύ..
Αν και είχε πολλή δουλειά, με το να μεταφέρει και να τακτοποιήσει τις κούτες φάρμακα που μας έστειλε από Ελλάδα μια μεγάλη φαρμακευτική εταιρεία πριν κάνει τη εμφάνιση του για έλεγχο ο υπεύθυνος του υπουργείου , εκείνη κατάφερε με το τσαμπουκά της να φύγει επιτέλους ο νεαρός..
Ρίχνοντας μια ματιά στα φάρμακα , ανακαλύπτω πως η Μ ( μεγάλη εταιρεία) για να αδειάσει τις αποθήκες της από τη σαβούρα , έστειλε καροτοζουμο που ακούει στο όνομα polivitamin multienergic , και algon που λήγουν σε 2 μήνες.!!!!!!! Τώρα η θα πρέπει να τα κάνω μπλάστρι για μάσκα προσώπου, που ομολογουμένως δεν θα έβλαπτε καμιά επιδερμίδα που ξεράθηκε από το καυτό ήλιο και τη σκόνη σε αυτή τη ερημιά, η να μοιράζω σε όλους πολυβιταμίνες λες και είναι στραγάλια…. μετατρέποντας μικρούς και μεγάλους σε μποντιμπιλνταδες.
Το μεσημέρι προτίμησα το πεντανόμιστο αν και επαναλαμβανόμενο μενού στου Abu Serf από το να χάσω το χρόνο μου στο προγραμματισμένο meeting..
Στο εστιατόριο του Abu, που κάνει χρυσές δουλειές από την αναπάντεχη εξέλιξη του χωριού σε κέντρο επιχειρήσεων πολεμικών ανταποκρίσεων, ΜΚΟ κτλ, το κόστος του φαγητού είναι 10 jd ότι και να πάρεις και που τώρα η αθεόφοβη Εύη παζαρεύει να ρίξει τη τιμή στα 6 μιας και θα είμαστε σταθεροί πελάτες για πολύ καιρό… Αν το καταφέρει θα είναι η μόνη μείωση τιμών μιας και όλα τα προϊόντα καθημερινά αυξάνονται… κερδοσκοπία σε όλο της το μεγαλείο…
Στη τηλ συνομιλία μας με τη βάση στη Βαγδάτη μαθαίνω πως τα φορτηγά που θα με έπαιρναν μαζί τους κερδίζοντας τα 700!!!!! δολάρια που κοστίζει το ταξίδι, δεν έφυγαν ακόμη από Akaba και πρέπει να παραμείνω 2-3 μέρες ακόμη εδώ πριν πάρω το δρόμο για Βαγδάτη,..
Ανανέωση χρόνου λοιπόν που θα βοηθήσει να βρούμε ένα local γιατρό που θα με αντικαταστήσει. Αρχικά όμως πρέπει να πείσω τους γιαπωνέζους συνεργάτες πράγμα όχι δύσκολο …
Και σήμερα έχω πλήρες ωράριο μιας και η γιαπωνέζα γιατρός προσπαθεί να βγάλει άκρη στη συνεργασία τους με τους MSF στο NML .Φαίνεται πως εκεί το καπέλωμα πάει σύννεφο από πλευράς MSF, τόσο που η Ολλανδέζα MSF απαγόρεψε στη Κορεατισα συνάδελφο να πατήσει πόδι εκεί, επιβάλλοντας στο Σομαλό υπεύθυνο των γιαπωνέζων να την εξαφανίσει από προσώπου γης . Εκείνος ντροπαλός και φοβισμένος την έφερε σε εμένα ζητώντας ταπεινά αν δεν με ενοχλεί η παρουσία της να δουλέψει μαζί μου.. όταν είδε πως τη δεχτήκαμε με ευχαρίστηση και ανακούφιση καταχάρηκε τόσο που άνοιξε τη καρδιά του λέγοντας μας τα βάσανα τους με τους άλλους συνεργάτες… .. Εδώ να ξεκαθαρίσω τα πράγματα, για να μην χρεωθεί τις όποιες κακοτροπίες των μελών της η κάθε η οργάνωση, πως ο χαρακτήρας του καθενός, η υπέρβαση καθηκόντων, τα ατυχή συμπεράσματα και εκτιμήσεις των καταστάσεων είναι ευθύνη που βαραίνει το εθελοντή και όχι τη κεντρική διοίκηση της οργάνωσης. Σε αυτή τη περίπτωση πράγματι η ολλανδέζα ήταν απαράδεκτη σε αυτή και σε άλλες συμπεριφορές και αν δεν κάνω λάθος έφαγε μια αναφορά που την έστειλε πίσω στη πατρίδα της να βόσκει και να αρμέγει τις Μilka παχουλές αγελάδες…..

Η Εύη φτάνει με τα πιο συνταρακτικά νέα… βρήκε σπίτι , σπίτι κανονικό με νερό και τουαλέτα . Το είχε νοικιάσει η UNCHR στη τιμή των 150jd που τώρα το αφήνει ..Ευκαιρία !!!!!!!ΕΥΚΚΑΙΡΙΑΑΑΑ
 
Last edited by a moderator:

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
αυτό δεν είναι ταξιδιωτική ιστορία, πολεμική ανταποκριση είναι!!
μπράβο ,χαρας στο κουράγιο σου.περιμενω με αγωνία την συνέχεια.

τι μου θύμησες, το περιστατικό με τους πυροβολισμούς στην πομπή το είχαμε μάθει τηλεφωνικως αν και οι περιγραφές της Σαλωμης έτειναν προς την υπερβολη μαλλον λόγω πανικού.
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Σε διαβάζω.
Έχω ανατριχιάσει.
Μονό αυτό μπορώ να γράψω.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Η μετακόμιση έγινε αστραπή τύφλα ναχει το fast mover ..Για πότε σκουπίσαμε , απολυμάναμε, μεταφέραμε τα πράγματα, γεμίσαμε το ντεπόζιτο νερό και κάναμε και το μποτε μας γιατί η αλήθεια είχαμε τη όψη της μαραμένης λαχανίδας. Ένας κρύος καφές αγναντεύοντας τα θολά άστρα σε ένα θολό ουρανό ήταν η δικαίωση!!!
Σήμερα στο ιατρείο είχε πολύ κόσμο και στα πόδια μας είχαμε και το Katso ιάπωνα ρεπόρτερ που ζει στη Νέα Υόρκη, να βιντεοσκοπεί συνεχώς όχι μόνο τα του ιατρείου αλλά και τη Ναόμι(όχι τη Καμπελ) τη νοσοκόμα που ήλθε σε τούτη τη ερημιά και έπεσε θύμα του φτερωτού έρωτα…., ενός έρωτα πολέμου και σκόνης όπως τον λέω εγώ… Σκοπεύουν να παντρευτούν και να φύγουν μαζί για Αμερική ενώ οι γονείς της Ναόμι θα το μάθουν με ταχυδρομική κάρτα που γράφει.. ’’μαμά δεν γυρνώ Ιαπωνία πάω με το άνδρα μου Νέα Υόρκη’’ και πολύ λυπάμαι τη γυναίκα που το εγκεφαλικό τοχει στο τσεπάκι..
Το βράδυ μου το πέρασα με τσάι και tv μιας και η Εύη πάει για βεγγέρα στους γείτονες Abrahim και Douglas που τη λιγουρεύονται και αυτοί αλλά και άλλα εκατό αρσενικά αυτού του σκονισμένου χωριού …τοχει η γυναίκα, έχει όλα τα στάνταρ μιας εμφάνισης που δεν περνά απαρατήρητη( άλλη λέξη έχω στο νου μου αλλά με έπιασαν οι ντροπές!) …
Το τι σκόνη σηκώθηκε τη νύχτα δεν περιγράφεται και το πρωί στο camp μετρούσαμε απώλειες και ζημιές, η δε διαστημική πορτοκαλί τέντα έγινε αερόστατο και περιμένουμε να επιστρέψει σε κάποιο χωράφι!!!!!!
Σήμερα οι ασθενείς πολλοί αλλά η πάθηση μια..επιπεφυκίτιδα και κόκκινα μάτια από τη χθεσινή αμμοθύελλα , που και που σκάει και καμιά εκδορά η επιφανειακά τραύματα από τις προσπάθειες τους να συγκρατήσουν τις σκηνές…
Αιχμαλώτισα όλη τη διαθέσιμη υπομονή που δοκιμάζεται σκληρά σήμερα και προτιμώ να καρφώνω καρφιά στις σκηνές έτσι μπορώ να εκτονωθώ..
Στο τραπέζι σκάει ένα φάκελος με επιγραφή MRI ( μαγνητική τομογραφία)..που τη έφερε μια νεαρή Παλαιστίνια.
-Που έκανες τη εξέταση αυτή? ρωτώ όλο περιέργεια. Είναι μια εξέταση που στη χώρα μας( εκείνη τη εποχή) γίνεται σε πολύ κεντρικά νοσοκομεία και εργαστήρια.
-Στη Βαγδάτη απαντά.
Δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ που η επιστήμη δεν γνωρίζει σύνορα και φραγμούς, στη περίπτωση μας το εμπάργκο που ισχύει από το 1992, η να απογοητευτώ που τα οικονομικά συμφέροντα και τραστ δρουν παντού και πάντα με μόνο σκοπό το κέρδος. Τη ώρα που τα κρατικά νοσοκομεία δεν είχαν ούτε γάζα , κάποιοι έκαναν επενδύσεις χιλιάδων δολαρίων και κυρίως κατάφεραν να βάλουν στη χώρα εξοπλισμό και ανταλλακτικά σπάζοντας το εμπάργκο, το εμπάργκο που δεν μπορούσε να σπάσει για φαρμακευτική υποστήριξη των ασθενών.. Θυμάμαι να μου κατάσχουν το 1997 τα φάρμακα digoxin με το αιτιολογικό ότι περιέχουν νιτρογλυκερίνη και θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για παρασκευή βομβών και με έγγραφο από το αγγλικό υπουργείο υγείας ( συνεργάτες , υποστηρικτές του εμπάργκο:D) που απαγόρευε τη διέλευση τέτοιου φαρμακευτικού υλικού…. .Για μια ακόμη φορά προσγειώθηκα …, πόσες φορές πια? ..,ευτυχώς που είναι ομαλές όλες οι προσγειώσεις μου και πέφτω στα μαλακά..;)
 
Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι

Φαίνεται πως ο καιρός , ο πόλεμος και μάλλον λίγο ο φόβος δεν ήταν και οι ευνοϊκότερες συνθήκες για τη παραμονή της Σαλώμης στη Βαγδάτη και επιστροφή της είναι το ίδιο επεισοδιακή όσο και η είσοδος της στο Ιράκ.
Πρωί-πρωί σκάει μύτη στο camp, το υπηρεσιακό αυτοκίνητο του έλληνα πρέσβη με επιβάτες εκτός το Δ, το πρέσβη και τη Σαλώμη που ψήνεται στο πυρετό… Το να δώσουμε στη Σαλώμη τις πρώτες βοήθειες , να της χορηγήσουμε υγρά ενδοφλέβια και να τη στείλουμε στο Αμμάν ήταν για μας πιο επείγον, από το να ζητήσουμε από το Δ εξηγήσεις και περαιτέρω ενημερώσεις για τη Βαγδάτη που βρήκε ευκαιρία και την έκανε και εκείνος παίρνοντας δυστυχώς και το αυτοκίνητο αφού έχει πτήση για Αθήνα αύριο……
Εμείς από αύριο πάλι στη ζητιανιά και τα ωτο στοπ μέχρι να μας στείλει η εταιρεία άλλο αυτοκίνητο τη Δευτέρα..
Υπάρχει μια αναταραχή και φόβος στους κόλπους της γιαπωνέζικης οργάνωσης που έχει να κάνει με το ξέσπασμα επεισοδίων στη NML και το δικό τους φόβο μην και πάθουν τίποτα και έχουν κλειστεί στους ασφαλείς τοίχους του σπιτιού τους.. Όλες οι άλλες οργανώσεις τους έχουν πάρει στο ψιλό και τους σουρνουν όσα κατεβάζει ο Γάγγης…. Εκείνοι μου ζήτησαν πλήρες ωράριο μέχρι να αποκαταστήσουν τις σχέσεις τους με τις άλλες οργανώσεις που συνεργάζονται στη άλλη μεριά των συνόρων στο NML ...Δεν μπορώ να χαλάσω χατίρι στη φοβισμένη συνάδελφο Natsi..
To μεσημεριανό κεμπάπ δεν το απολαυσα γιατί είχα μια τυχαία συνάντηση στο εστιατόριο , με τον ιδιοκτήτη του στάβλου-σπίτι που είχαν νοικιάσει κατά τη αναγνωριστική αποστολή και που είχαμε ενημερώσει πως δεν το χρειαζόμαστε πια μόλις πατήσαμε το πόδι μας στο χωριό.
-Εγώ με doctor Δ,, έχω κάνει συμβόλαιο και θέλω ανανεώσει… .λέει με τα σπαστά αγγλικά..
-Και εγώ σου λέω πως συμβόλαιο γιοκ, πάρε τα κλειδιά του αχουριού που εσύ επιμένεις να θεωρείς σπίτι, σε περιμένω πάνω από 10 μέρες να τα παραλάβεις και εσύ εξαφανίστηκες….
-Εγκο θέλει μιλήσει με doctora Δ..ντεν μιλαει με εσένα…
-Καπουτ doctora Δ καπούτ… μας τελείωσε…. Αν θές μίλα μαζί μου αλλιώς μεταβολή και φύγε..
Τα πράγματα πήγαν να ψιλοαγριέψουν αλλά μπήκαν στη μέση οι χωριανοί( που ήξεραν τι γίνεται και ποιος είναι) και τον έβγαλαν έξω σηκωτό..
Βρήκα καταφύγιο στο πεντακάθαρο σπιτάκι μου απορρίπτοντας τη πρόσκληση για τσάι- πάρτι της OXFAM. H OXFAM είναι μια οργάνωση που ασχολείται με τη παροχή ύδρευσης στη περιοχή αλλά θεωρώ πιο πολλά τα πάρτι από τις water tank στο ενεργητικό της, πέρα από το ότι οι προσκεκλημένοι θα ήταν μόνο γένους θηλυκού..
-Ρε αι στα τσακίδια τσόγλανοι που θέτε να γ..εθελοντικά .. Όλη αυτή η φασαρία για να γ… τις γυναίκες από άλλες οργανώσεις? Κάντε αλλαξοκολιες από μόνοι σας μια και είστε όλοι άνδρες μόνο ψάχνετε προσφορές και ανταλλαγές..
--Ρε εσύ χοντρά τους τα είπες λέει η Εύη..
-Και λίγα είναι..λες και δεν τους ξέρω τόσα χρόνια..μπαίνουν σε αυτές τις οργανώσεις , αμούστακα παιδάκια μόλις τέλειωσαν το κολλέγιο( για να βαρύνουν το βιογραφικό τους και με αδρές αμοιβές ) χωρίς να ξέρουν που βρίσκονται και τι κάνουν και επιμένουν να συνεχίζουν τα πάρτι του κολλεγίου και τις συγκεντρώσεις τύπου αδελφότητας.. Κοίτα τον κολομβιανό που τα μάτια του είναι συνεχώς θολωμένα , στοιχηματίζω πως η κόκα πρώτης ποιότητας δεν αμφιβάλλω, δεν λείπει από τη κωλοτσεπη του, η δες τον Rafalle με τα μάτια σε μόνιμο εξόφθαλμο λόγω σεξουαλικής στέρησης που τη πέφτει στη γιαπωνέζα και μου λες ότι σκοπό τους απόψε είναι το τελετουργικό αράβικου τσαγιού.. Σε πείθουν?
-Οκ αλλά και ο Ibrahim?
- Είναι ό μόνο που σώζεται αλλά μέσα στα ξερά καίγονται και τα χλωρά ξύλα….. ..
 
Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
. εικονες
του αχουριου ...
των διαστημικων σκηνων
του σχολειου στο καυταλισμο
εικονες του καταυλισμου
σκηνη ιατρειο....
.. ειναι καπως οι φωτογραφιες μιας και εκεινη η εποχη υπηρχε η αναλογικη ...και τωρα τις σκαναρισα...:roll:.....
 

Attachments

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
τι έγινε; που είναι η συνέχεια; μου φαίνεται οτι χαζεύεις οπως και γω στις ιστορίες των άλλων αντι να κάτσεις να γράψεις!:D
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
τι έγινε; που είναι η συνέχεια; μου φαίνεται οτι χαζεύεις οπως και γω στις ιστορίες των άλλων αντι να κάτσεις να γράψεις!:D
...... χαζευω που και που, μα δε γελας και εσυ με το ταξιδι μελιτος της Frinda? Υποσχομαι να τελειωσω τη ιστορια συντομα...:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom