10 χρόνια Travelstories

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Απίστευτο. Πέρασαν 10 χρόνια. 10 ολόκληρα χρόνια, ολόκληρη ζωή θάλεγε κανείς.


Πιο προσωπικό επετειακό κείμενο φέτος (σε σχέση με τον ορυμαγδό στατιστικών πέρσι και πρόπερσι)...

Αμυδρές οι αναμνήσεις μου από τον Ιούλιο του 2005 που έψαχνα ένα forum για να μιλήσω με άλλους ανθρώπους παθιασμένους με τα ταξίδια. Το μόνο που έβρισκα ήταν αγγλικά forum και έτσι γεννήθηκε η αρχική ιδέα ενός ελληνικού site για ταξίδια, που είδε για πρώτη μέρα το "φως" του διαδικτύου λίγο αργότερα, στις 21 Σεπτεμβρίου, με το όνομα taksidia.gr.

10 χρόνια μετά, το πόσο πολύ με έχει σημαδέψει η απόφαση να δημιουργήσω το Travelstories φαίνεται από το ότι σχεδόν δε θυμάμαι πώς ήταν η ζωή μου πριν από αυτό.

10 χρόνια μετά, έχοντας ξοδέψει αυτές τις τελευταίες μέρες πάρα πολύ χρόνο ψαχουλεύοντας την ιστορία του σάιτ και τα διάφορα στατιστικά του, συγκινήθηκα ξανά και ξανά βλέποντας πόσος κόσμος μου έχει στείλει μηνύματα λέγοντάς μου ότι το Travelstories άλλαξε και τη δική τους ζωή. Πάντα είχα ως σκοπό να μπορέσω να βελτιώσω τη ζωή ενός ακόμη ανθρώπου, ποτέ δεν περίμενα ότι το Travelstories θα επηρέαζε τόσες ζωές.

10 χρόνια αργότερα που περιλαμβάνουν ένα φορτηγό αναμνήσεις: 25000 μέλη, εκατομμύρια επισκέπτες, 25 διαγωνισμούς, άπειρη δουλειά και ξενύχτια, πολλές χαρές αλλά και κάποιες απογοητεύσεις, αλλά κυρίως μερικούς εξαιρετικούς ανθρώπους που γνώρισα μέσω του Travelstories, μερικοί από τους οποίους είχα την τύχη να γίνουν καλοί μου φίλοι.

Θέλω να κάνω ιδιαίτερη αναφορά στον @Lthanos με τον οποίο δεν υπήρξε βήμα τα πρώτα χρόνια του Travelstories το οποίο δεν συζητήσαμε μαζί, και στον @spor_os που έχει προσφέρει εκτός από το χρόνο του για το site, και τη φιλία του που διατηρείται και τα τελευταία χρόνια που είμαι μακριά από την Ελλάδα.

Χωρίς όμως όλα μας τα μέλη που μοιράζονται τις εκπληκτικές τους ταξιδιωτικές ιστορίες και πλημμυρίζουν το forum με ταξιδιωτικές πληροφορίες, και τους δεκάδες συντονιστές που πέρασαν από το team αυτά τα χρόνια και βοήθησαν στην ανάπτυξη της κοινότητας, το Travelstories δε θα ήταν αυτό που είναι σήμερα.

Πέραν όλων των υπόλοιπων, στατιστικών, ταξιδιωτικών πληροφοριών, φωτογραφιών και άλλων, νομίζω ότι τελικά το Travelstories αυτό είναι για πολύ κόσμο: ένα μέρος που βελτίωσε τη ζωή του, ένα μέρος στο οποίο συνδέθηκε με ανθρώπους με παρόμοια πάθη.

Φέτος ετοίμασα ένα mini-site για τα 10 χρόνια του Travelstories, το οποίο μπορείτε να χαζέψετε εδώ. Στο site αυτό υπάρχουν κάποια λίγα στατιστικά, μια μίνι διαδρομή του site, και ένας φωτογραφικός διαγωνισμός :)

Για να συμμετέχετε στο διαγωνισμό, στείλτε μας την καλύτερη ταξιδιωτική σας φωτογραφία με έναν (ή και τρεις) από τους παρακάτω τρόπους:

1) μέσω twitter, βάζοντας το hashtag #travelstories10 και κάνοντας mention @travelstoriesgr
2) μέσω instagram βάζοντας το hashtag #travelstories10 και κάνοντας mention @travelstoriesgr
3) μέσω του παρόντος θέματος μαζί με την ευχή σας για τα 10 χρόνια του site :)

Δηλαδή μπορείτε να συμμετέχετε με 3 διαφορετικές φωτογραφίες αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε και τους 3 παραπάνω τρόπους. Οι φωτογραφίες που θα μπαίνουν στο instagram και στο twitter, θα εμφανίζονται αυτόματα στο επετειακό σάιτ στο κάτω μέρος.

Θα κληρωθούν στο τέλος 2 νικητές που θα πάρουν από μια δωροεπιταγή 50$ από το Amazon :)

Χρόνια πολλά καλό μου Travelstories. Τα καλύτερα είναι μπροστά.

Δείτε το επετειακό site για τα 10 χρόνια του Travelstories εδώ.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.936
Χρονια πολλα αγαπημενο μας travelstories!! :clap:
Def ευχομαι ολα τα εγχειρηματα που θα κανεις στη ζωη σου να ειναι το ιδιο επιτυχημενα!!

Υ.Γ. Καλα, τελειο το mini-site!! Δεν κανετε τοσο παιχνιδιαρικο και το κανονικο? Με αεροστατα, πολυ χρωμα και τοσο μινιμαλ ταυτοχρονα? ;)
 

tzonek

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Το 10 το καλό !!
Εύχομαι και τα επόμενα χρόνια να είναι άλλο τόσο δημιουργικά !
Με αφορμή το travelstories όλοι οι προορισμοί του κόσμου μου φαίνονται πιο κοντινοί και γνώριμοι!
Μακάρι να έχω πάντα την τύχη να ταξιδεύω σε όμορφα μέρη,απο ιστορίες και φωτογραφίες του travelstories !
Γιατι όσο ζείς .. μαθαίνεις! :rolleyes:
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Τι μου θύμισες τώρα...

Διάβαζα την ιστορική αναδρομή και μόλις είδα το:
100.000 επισκέψεις
Το Νοέμβριο του 2009 το Travelstories δέχεται 101.215 επισκέψεις σπάζοντας το μηνιαίο “φράγμα” των 100.000 επισκέψεων.

σκέφτηκα ότι τότε ήταν που εκανα τόσες πολλές βίζιτες (στο site) ώστε αποφάσισα να νομιμοποιήσω τη σχέση μας :)

Πολύ όμορφο το επετειακό !!
 

nordkapp

Member
Μηνύματα
18
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Xρονια πολλα λοιπον και να ευχαριστησω και εγω παρ'οτι καινουριος για τα ομορφα ταξιδια που εκανα απο εδω μεσα.Καλη συνεχεια!
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Αντε και του χρόνου με διπλα μέλη και τρίπλες ιστορίες!!! :xalara:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom