100 Χρόνια ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το οτι υπήρχαν τα τείχη δεν αμφισβητείται, άλλωστε γίνεται και σχετική αναφορά στο αρχαιολογικό μουσείο Θεσσαλονίκης. Εγώ προσωπικά, φωτογραφία σχετική δεν είχα δεί ποτέ...μόνο σχέδια και πιθανές μορφές αυτού, βάση αρχαιολόγων.
Η φωτογραφία πάντως είναι πολύ ενδιαφέρουσα απο πολλές απόψεις!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
View attachment 215517
Και μια ακόμα που βρέθηκε σήμερα.
Μάλιστα έχει και τους ποιο παλιούς φωτογραφημένους Θεσσαλονικείς.(πάνω στην εξέδρα)
Αυτη η δεύτερη φωτογραφία που κυκλοφόρησε σήμερα ίσως επιβεβαιώνει την αυθεντικότητα της πρώτης. Για να δούμε πως θα εξελιχθεί αυτή η ιστορία που μου φαίνεται λίγο περίεργη...
Πως γίνεται ξαφνικά να εμφανιστηκαν 2 φωτογραφίες που να αποτυπώνουν τα τείχη της πόλης για τα οποια δεν ειχαμε εικόνα μεχρι τώρα!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Δεν είναι απίθανο.. και όλα αυτά τα τείχη πιθανόν να είναι τα μπάζα πάνω στα οποία έγινε η προέκταση της παραλίας ... δηλαδή άμα σκάψουμε τη λεωφόρο Νίκης στο ύψος της Αριστοτέλους όλο και κάτι θα βρούμε..
έλα μη κάθεστε.. έφερα τη Komatsu..


eskafeas.jpg
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αυτη η δεύτερη φωτογραφία που κυκλοφόρησε σήμερα ίσως επιβεβαιώνει την αυθεντικότητα της πρώτης. Για να δούμε πως θα εξελιχθεί αυτή η ιστορία που μου φαίνεται λίγο περίεργη...
Πως γίνεται ξαφνικά να εμφανιστηκαν 2 φωτογραφίες που να αποτυπώνουν τα τείχη της πόλης για τα οποια δεν ειχαμε εικόνα μεχρι τώρα!
Καθόλου περίεργη. Εμφανίστηκε η πρώτη, έγινε ο ντόρος, "Πω, πω, σπουδαία", "Απίστευτη", "Μοναδική", άρχισαν οι αμφισβητήσεις "Ναι, αλλά μπορεί να μην είναι", "Γιατί δεν υπάρχει άλλη;" κλπ., κλπ., έρχεται και ο δεύτερος συλλέκτης και σου λέει: "Ποιά μοναδική; Να, πάρε κι άλλη μία, νά'χεις και την απόδειξη ότι είναι Θεσσαλονίκη κι όχι Ντουμπρόβνικ".

Εμένα με τσαντίζει το άλλο: Το ότι με πρόλαβαν άλλοι και δεν ήμουν ο πρώτος να εμφανίσω τη δικιά μου! :bleh:

Δεν είναι απίθανο.. και όλα αυτά τα τείχη πιθανόν να είναι τα μπάζα πάνω στα οποία έγινε η προέκταση της παραλίας ... δηλαδή άμα σκάψουμε τη λεωφόρο Νίκης στο ύψος της Αριστοτέλους όλο και κάτι θα βρούμε..
Έχουμε βρει ήδη... Υπολείμματα της βάσης του τείχους βρίσκονται (προστατευμένα) στο υπόγειο του καταστήματος "Public". Και υπάρχουν και σ'ένα - δυό άλλα σημεία.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Περιμένουμε την πρώτη της δημοσίευση στο forum με υδατογράφημα όμως! Έτσι όπως ανέβηκε η πρώτη φωτογραφία στην ομάδα στο FB "Παλιές φωτογραφίες της Θεσσαλονίκης"
Παρεμπιπτόντως, μάθατε ότι έγινε χαμός και απέσυραν την δεύτερη φωτογραφία από τη δημοσίευση σε αυτήν την ομάδα, κατά απαίτηση του συλλέκτη!! Και αυτό εμένα με προβληματίζει... Γιατί και η 2η φωτογραφία ήδη έχει κυκλοφορήσει σε όλες τις ιστοσελίδες... Και γιατί άραγε τώρα θυμήθηκε ο συλλέκτης να την δώσει στη δημοσιότητα!
Δεν ξέρω γιατί έχω την υποψία ότι κάτι με photoshop παίζει....
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Υπάρχουν πολλές φωτογραφίες σε ιδιωτικές συλλογές που έχουν αποκτηθεί την προ-ιντερνετ εποχή και κατά συνέπεια είναι "άγνωστες" στο ευρύ κοινό μέχρι να αποφασίσει ο συλλέκτης να τις δημοσιοποιήσει - για δικούς του λόγους, όπως και για δικούς του λόγους επίσης (κάποιοι από τους οποίους δεν είναι δύσκολο να τους αντιληφθεί κανείς) μπορεί να τις κρατά "κρυφές".
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
OLD THESSALONIKI_HIGH RESOLUTION.jpg
Για όποιον ενδιαφέρεται να δει την αυθεντική φωτογραφία όπως είναι δημοσιευμένη στα Ουγγρικά αρχεία, σε υψηλή ανάλυση, σας παραθέτω το link:
http://mnl.gov.hu/mnl/ol/hirek/az_oszman_fenykepeszet_hajnalan

Το ερώτημα είναι εάν τελικά είναι η Szaloniki...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το ερώτημα είναι εάν τελικά είναι η Szaloniki...
Δε νομίζω ότι το θέμα τίθεται - πλέον - υπό αμφισβήτηση. Μπορείτε να παρακολουθήσετε τη συζήτηση και τους σχολιασμούς στη σελίδα του Facebook όπου έγινε για πρώτη φορά η ανακοίνωση.

https://www.facebook.com/groups/old...1506703426976379&notif_t=group_comment_follow

Η διαχειριστική επιτροπή μαζί με μελετητές (πολλούς εκ των οποίων τους γνωρίζω προσωπικά και η σοβαρότητα και το κύρος τους είναι αδιαμφισβήτητα) την εξετάζει με την προσοχή που της αρμόζει, ώστε όταν ολοκληρωθεί η μελέτη της, να ανακοινώσουν τα αποτελέσματα μαζί με όλες τις πρόσθετες πληροφορίες που θα προκύψουν.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εντυπωσιακή φωτογραφία! Δεν τίθεται αμφισβήτηση για τα τείχη, υπήρχαν και κατεδαφίστηκαν, και ένας από τους λόγους ήταν για να περνάει ο καθαρός θαλασσινός αέρας στους δρόμους της πόλης, και να μειωθούν οι αρρώστιες, σύμφωνα με την βιβλιογραφία και στα ΝΑ των γκρεμισμένων πια τειχών, δημιουργήθηκαν νέες συνοικίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom