Γενικά 12 Μέρες σε... 12 Χώρες!! Road Europe Trip

Elenikos

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξελ-Μπρυζ-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καταλαβαίνω ότι προσπαθήσεις να πορτοκαλίσεις το χάρτη σου όσο πιο γρήγορα γίνεται... αυτό όμως που θα θυμάσαι όταν επιστρέψεις είναι τα λεφτά που χάλασες για να κάψεις τόσα ωραία μέρη.
Στόχος μου δεν είναι να πορτοκαλίσω τον χάρτη μου. Αν ήθελα θα τον πορτοκάλιζα για θέμα εντυπωσιασμού. Δεν είναι δύσκολο, κάποια δευτερόλεπτα θα μου πάρει. Δε θα κάψω κάποιο μέρος..

Έκοψες 5 χώρες, αν κόψεις άλλες 4 - 5 θα κάνεις ένα πολύ ωραίο ταξίδι.
Αν κόψω άλλες 4-5 χώρες δε θα υπάρχει ταξίδι γιατί θα φτάσω να πάω σε 1 χώρα! Τι δε σου άρεσε από το πρόγραμμα? Που θα πρότεινες να μείνουμε περισσότερο?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τι το κακό υπάρχει στο να επισκεφτείς μια χώρα; Πρόχειρα απ' τις χώρες που ανέφερες η Ιταλία, η Γαλλία και η Γερμανία αξίζουν αρκετά ταξίδια από μόνες τους.
Οπότε καλύτερα θα ήταν να επικεντρωθείς σε μια ευρύτερη περιοχή πχ Μπένελουξ, Βαυαρία-Αυστρία, Ελβετία κτλ.
 

Elenikos

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξελ-Μπρυζ-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Τι το κακό υπάρχει στο να επισκεφτείς μια χώρα; Πρόχειρα απ' τις χώρες που ανέφερες η Ιταλία, η Γαλλία και η Γερμανία αξίζουν αρκετά ταξίδια από μόνες τους.
Οπότε καλύτερα θα ήταν να επικεντρωθείς σε μια ευρύτερη περιοχή πχ Μπένελουξ, Βαυαρία-Αυστρία, Ελβετία κτλ.
Γερμανία θα πάω για χριστούγεννα και Παρίσι του χρόνου τα χριστούγεννα. Στόχος μου είναι να περάσω από κάποια μέρη (Βλέπε Λουξεμ, Βρυξέλλες, Στρασβουργο, Σαλτσμπουργκ) που δε θα πήγαινα να τα δω ποτέ. Και δε συνδυασμό με αυτές θα δω και Άμστερνταμ, Μόναχο για κάποιες μέρες παραπάνω.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Φτανεις Β.Ιταλια. Σε αυτη τη περιοχη απο μονη της μπορεις να της αφιερωσεις 1 μηνα ( και λιγο λεω) για να δεις μερη που δε θα πηγαινες ποτε να δεις, και παλι δε θα προλαβεις.
Το ιδιο περιπου για Βαυβαρια, Αλσατια,Ελβετια κλπ.
ΕΙναι αναγκη να φτασεις μεχρι Αμστερνταμ?
Για μενα, βγαλε τουλάχιστο Βρυξελλες, Αμστερνταμ και μοιρασε τις μερες στα μερη που μενουν, ετσι ωστε να μπορεις να κανεις απο κει ημερισιες κοντινες εκδρομες,εφοσον βεβαια προλαβεις να δεις αφτα που θες.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.587
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Έχω κάνει (στα νιάτα μου) ταξίδια παρόμοια με το δεύτερο πλάνο σου όταν ακόμη υπήρχαν συνοριακές διατυπώσεις και διαφορετικά νομίσματα. Θα πάρεις μια γεύση από αρκετές πόλεις και θα ευχαριστηθείς οδήγηση στους άνετους αυτοκινητόδρομους. Σύμμαχός σου τον καιρό που πάς είναι η μεγάλη διάρκεια της ημέρας οπότε ακόμη και τις μέρες που έχεις οδήγηση θα σου μένει άφθονος χρόνος να δεις δυο – τρία αξιοθέατα που θα έχεις από πριν προγραμματίσει (όχι βέβαια μουσεία και τέτοια που θέλουν πολύ χρόνο) να κάνεις τις βόλτες σου στις πόλεις και να γνωρίσεις την νυκτερινή ζωή τους (Στρασβούργο, Βρυξέλες, Άμστερνταμ, Μόναχο). Έχε υπʼ όψη σου όμως ότι αυτές οι πόλεις έχουν τουρισμό όλο το χρόνο οπότε πρέπει να έχεις από πριν εξασφαλισμένο το ξενοδοχείο σου γιατί τελευταία στιγμή δεν θα βρίσκεις και θα ταλαιπωρηθείς. Επίσης το αμάξι θα το αφήνεις σε πάρκιν. Είναι ένα ταξίδι που αξίζει να το κάνεις και θα μείνει αξέχαστο με την προϋπόθεση να έχεις και την κατάλληλη παρέα. Χρησιμοποίησε το site που ανέφερε πριν ο andreas38 για τις διαδρομές. Την κατανομή των ημερών την βρίσκω πολύ καλή (εκτός από το Σάλτσμπουργκ που δεν έχω πάει και δεν έχω γνώμη).
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Aν κοψεις απο τη γραμμη Στρασβούργο - Φρανκφούρτη ναι και πάνω, και μοιρασεις τις μερες αυτες σε Ελβετια - Αυστρια- ν.Γερμανια πιστευω θα ειναι υπεροχο ταξιδι στην καταλληλη εποχη!
Απ΄το Βελγιο προτιμάς τις Βρυξέλλες από την Μπρυζ πχ? Δεν έχω πάει αλλά αν κρίνω από το φόρουμ και προσωπικό ψάξιμο είναι προφανής η επιλογή.
Αν επιτρέπεται τι τιμή υπολογίζεις για το πλοίο? (αυτοκίνητο, άτομα? καμπίνα? εταιρεία?)
Επισης το Βενετία - Ζυρίχη θέλει αρκετές ώρες, θα φτάσεις απογευματάκι αν το πλοίο βγαίνει στις 0900 (αν θυμαμαι καλα)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πολύ άσχημη εμπειρία το Μαυροβούνιο ,για μένα είναι απροσπέλαστο ...!!!!!Καλή τύχη!!
Εξαιρετική εμπειρία το Μαυροβούνιο, απολύτως προσπελάσιμο από τον οποιονδήποτε.
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Διαφωνώ αλλά δεν θα μαλώσουμε κιόλας..Κάναμε 14 ώρες να το περάσουμε ..μάλλον το πέρασες με τρακτέρ η με τεθωρακισμένο...απο ομορφιά σκίζει αλλά δεν θα το συστήσω σε φίλους που γουστάρουν τα road trips!!
 

Elenikos

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξελ-Μπρυζ-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Φτανεις Β.Ιταλια. Σε αυτη τη περιοχη απο μονη της μπορεις να της αφιερωσεις 1 μηνα ( και λιγο λεω) για να δεις μερη που δε θα πηγαινες ποτε να δεις, και παλι δε θα προλαβεις.
Το ιδιο περιπου για Βαυβαρια, Αλσατια,Ελβετια κλπ.
ΕΙναι αναγκη να φτασεις μεχρι Αμστερνταμ?
Για μενα, βγαλε τουλάχιστο Βρυξελλες, Αμστερνταμ και μοιρασε τις μερες στα μερη που μενουν, ετσι ωστε να μπορεις να κανεις απο κει ημερισιες κοντινες εκδρομες,εφοσον βεβαια προλαβεις να δεις αφτα που θες.
Δε με ενδιαφέρει η Β.Ιταλία. Σε κάθε περιοχή μπορείς να αφιερώσεις 1-2 και 3 μήνες για να την δεις αλλά θα ήθελε να μη δουλέυεις και να έχεις εκατομμύρια. Εμάς μας ενδιαφέρει να δούμε μέρη (και όχι να ζήσουμε σε αυτά).

Έχω κάνει (στα νιάτα μου) ταξίδια παρόμοια με το δεύτερο πλάνο σου όταν ακόμη υπήρχαν συνοριακές διατυπώσεις και διαφορετικά νομίσματα. Θα πάρεις μια γεύση από αρκετές πόλεις και θα ευχαριστηθείς οδήγηση στους άνετους αυτοκινητόδρομους. Σύμμαχός σου τον καιρό που πάς είναι η μεγάλη διάρκεια της ημέρας οπότε ακόμη και τις μέρες που έχεις οδήγηση θα σου μένει άφθονος χρόνος να δεις δυο – τρία αξιοθέατα που θα έχεις από πριν προγραμματίσει (όχι βέβαια μουσεία και τέτοια που θέλουν πολύ χρόνο) να κάνεις τις βόλτες σου στις πόλεις και να γνωρίσεις την νυκτερινή ζωή τους (Στρασβούργο, Βρυξέλες, Άμστερνταμ, Μόναχο). Έχε υπʼ όψη σου όμως ότι αυτές οι πόλεις έχουν τουρισμό όλο το χρόνο οπότε πρέπει να έχεις από πριν εξασφαλισμένο το ξενοδοχείο σου γιατί τελευταία στιγμή δεν θα βρίσκεις και θα ταλαιπωρηθείς. Επίσης το αμάξι θα το αφήνεις σε πάρκιν. Είναι ένα ταξίδι που αξίζει να το κάνεις και θα μείνει αξέχαστο με την προϋπόθεση να έχεις και την κατάλληλη παρέα. Χρησιμοποίησε το site που ανέφερε πριν ο andreas38 για τις διαδρομές. Την κατανομή των ημερών την βρίσκω πολύ καλή (εκτός από το Σάλτσμπουργκ που δεν έχω πάει και δεν έχω γνώμη).


Πραγματικά σε ευχαριστώ. Λες πολύ ωραία πράγματα. Η παρέα που θα έχω είναι η καλύτερη και είναι η κοπέλα μου μου έχουμε ταξιδέψει αρκετα μαζί!
Φυσικά θα έχω κλείσει πιο μπροστα όλα τα ξενοδοχεία που θα μείνουμε (και τα έχω βρει κιόλας τα πιο πολλά από τώρα). βλέπω και ψάχνω πολλά και οι συμβουλες σας είναι πολύ καλές και χρήσιμες..:)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.978
Η παρέα που θα έχω είναι η καλύτερη και είναι η κοπέλα μου μου έχουμε ταξιδέψει αρκετα μαζί!
Τυχερός είσαι! Λίγες θα άντεχαν το πρόγραμμα "άνοιξε βαλίτσα, άδειασε βαλίτσα, γέμισε βαλίτσα, κλείσε βαλίτσα" 9 φορές στη σειρά :D
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Δε με ενδιαφέρει η Β.Ιταλία. Σε κάθε περιοχή μπορείς να αφιερώσεις 1-2 και 3 μήνες για να την δεις αλλά θα ήθελε να μη δουλέυεις και να έχεις εκατομμύρια. Εμάς μας ενδιαφέρει να δούμε μέρη (και όχι να ζήσουμε σε αυτά).
αυτο λεω και γω.Να δεις μερη. Σε τοσες μερες μπορεις να δεις πολλά περισσοτερα μερη, απο αυτα που θα δεις.
Αντι να βλεπεις αυτοκινητοδρομους μπορεις να δεις χιλια δυα αλλα.
Δε σου λεω να κατσεις ενα μηνα Β.Ιταλια, αλλα το προγραμμα σου ειναι αρκετα τραβηγμενο.
Το καλο με το να εχεις αμαξι στην ευρωπη , κατα τη γνωμη μου, ειναι να πας σε μερη, πχ χωρια, πολεις , καστρα ,λιμνες κλπ τα οποια ειναι δυσκολο να επισκεφτεις με τα ΜΜΕ. Το Μοναχο _σαλτζμπουρκ, Βρυξελλες Αμστρενταμ πχ μπορεις να το κανεις με χιλιους 2 τροπους
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.235
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom