13ης Δεκεμβρίου 1967 Τότε που η πλώρη μας έγραφε ιστορία.

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Τα πλοία διοικήσεις της ιστορίας μας

Συνημμένο το αρματαγωγό 'Σύρος' του ΔΠΑ2
18 μηνάκια εκεί μέσα!!!!!
μεγίστη ταχύτητα 11,6 κόμβοι. στις επιχειρήσεις προσάραζε στις ερημικές παραλίες κι έβγαιναν τα άρματα και τα στρατεύματα.

κι άλλες φωτό: (L 144)


καθένα πολεμικό έχει τα γράμματα του. μεγάλα για να ξεχωρίζει από μακρυά στις επιχειρήσεις. φιλικά ή εχθρικά ιδίως από τα αεροπλάνα
 

Attachments

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
το οχηματαγωγό "Μέρλιν" που μας ακολούθησε και αργότερα βυθίσθηκε στο Σαρωνικό
http://www.navy.gr/navy/hms/GREEK/media_album/istorikes/oximatagogo_merlin.htm


κι εδώ το αντιτορπιλικό "Σφενδόνη" του ΑΚΙΠ. 35 κόμβοι ήταν η ταχύτητα των αντιτορπιλικών
στο Αιγαίο στο κίνημα με τού δικούς μας 11 κόμβους τα χάσαμε...

(D-85)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τι ενδιαφέρουσα ιστορία ! Σε ευχαριστω καπετάνιε .....
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Τι να πώ που να μην είναι λίγο?

Εγώ ανοίκω στο σκέλος .....και να μαθαίνουν οι νεότεροι.

Ευχαριστούμε Καπετάνιε
 

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
ο καημένος ο βασιλιας , κρίμα-κρίμα

ένα μεγάλο ευχαριστω σε όλο το πλήρωμα
ας ξαναβγεί για να τον φέρει πίσω
η ζωη μας χωρίς βασιλια ειναι άδεια, μονόχρωμη
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
to ετοίμαζα να σας το στείλω προχτές και ξέχασα να πατήσω "καταχώρηση"!!!!!

Για όσους ενδιαφέρονται. Εδώ περιληπτικά η συνέχεια των κινημάτων του ναυτικού στα χρόνια της δικτατορίας. ο Παππάς που θα διαβάσετΕ είναι ο κυβερνήτης του "Λέων" της ιστορίας μας.

Αφιερώματα - Το Κίνημα του Ναυτικού
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ο κυβερνήτης του αντιτορπιλικού ΄Λέων" της ιστορίας μας. Ο Ν. Παπάς, ο μόνος που μας ακολούθησε στο κίνημα, αυτός που όπως γράφω αρνήθηκε να μεταφέρει αριστερούς στη Γυάρο με το αρματαγωγό του...τα υπόλοιπα στο άρθρο

Αιωνία του η μνήμη


Πέθανε ο ναύαρχος Νίκος Παπάς κυβερνήτης του Α/Τ Βέλος - πολιτική - ΤΟ ΒΗΜΑ
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
To "Σύρος" της ιστορίας μας δείτε πως κατέληξε να είναι σήμερα μουσείο στο Evansville και δεν έγινε scrap. Προς ικανοποίηση δική μας που υπηρετήσαμε.

http://www.hnsa.org/ships/lst325.htm
Ας μπούμε όμως μέσα να το επισκεφτούμε μέσω ενός βίντεο που χτες ανακάλυψα
και έφερε το παρελθόν στο σήμερα!!!! ένα βίντεο σα να φτιάχτηκε για μένα γιατί αφιερώνει πολύ χρόνο στο δωμάτιο του ασυρμάτου. Είναι ο πρώτος εσωτερικός, οι καρέκλες με τους δέκτες και τους πομπούς από πάνω. Η καρέκλα που πύρωνα 8 ώρες το 24ώρο για 18 μήνες, είναι κοντά στη θέση του βιντεολήπτη. Πάνω και ψηλά από την τελευταία καρέκλα που φαίνεται στο βάθος είναι ο δέκτης της μουσικής...είναι αυτός απ τον οποίο τυχαίως ακούσαμε το διάγγελμα του Β. Κωνσταντίνου και ξεκινήσαμε την 24ώρη επιχείρηση που σας έχω περιγράψει. Αυτός ο χώρος σε κείνη την περιπέτεια ήταν τότε το αυτί και το στόμα της όλης ιστορίας...Αριστερά από τη στρογγυλή κολόνα έχει κι άλλο χώρο η αίθουσα, με ντουλάπια, ερμάρια, το τραπεζάκι για το τάβλι..και το κρύπτο, δηλ ένα μικρό δωματιάκι με τέλεξ με ταινία για αποκρυπτογράφηση απορρήτων μηνυμάτων που το διαχειριζόταν έφεδρος σημαιοφόρος. Κατόπιν το βίντεο δείχνει τη γέφυρα την καρέκλα του καπετάνιου και το όνομα ΣΥΡΟΣ φαίνεται ακόμη στο χειριστήριο. Ο βιντεολήπτης κατεβαίνει και στο χώρο όπου κοιμόμασταν. Βλέπεται τα τριώροφα κρεβάτια. όταν ο από πάνω ξάπλωνε το πάνινο κρεβάτι χαμήλωνε ακόμα περισσότερο. έτριζαν τα σχοινιά που το συγκρατούσαν και φοβόσουν μη σπάσουν και σε πλακώσει.

 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Χθεσινή μου ανακάλυψη ψαχτίρι έκπληξη:

Η θρυλική ιστορία του αρματαγωγού "ΣΥΡΟΣ" του πολεμικού μας ναυτικού στο οποίο υπηρέτησα 17 μήνες.
Αποτελεί μεγάλη μου τιμή που με αναφέρει ονομαστικά ο αρθρογράφος στις τελευταίες παραγράφους με ένα συνοπτικό κείμενο από την παραπάνω ιστορία μου.


https://www.militaire.gr/to-armatag...quot-80-chronon-poy-taxidepse-mechri-tis-ipa/
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Χθεσινή μου ανακάλυψη ψαχτίρι έκπληξη:

Η θρυλική ιστορία του αρματαγωγού "ΣΥΡΟΣ" του πολεμικού μας ναυτικού στο οποίο υπηρέτησα 17 μήνες.
Αποτελεί μεγάλη μου τιμή που με αναφέρει ονομαστικά ο αρθρογράφος στις τελευταίες παραγράφους με ένα συνοπτικό κείμενο από την παραπάνω ιστορία μου.


https://www.militaire.gr/to-armatag...quot-80-chronon-poy-taxidepse-mechri-tis-ipa/
Ωραία ανακάλυψη!Μπράβο!Θα ξύπνησαν και οι αναμνήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom