15 χρόνια Travelstories

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ήταν 21 Σεπτεμβρίου του 2005 όταν το φόρουμ μας έκανε την εμφάνισή του στα παγκόσμια ίντερνετς. Τότε είχα τη φαεινή ιδέα να το βαφτίσω Taksidia.gr, μια πραγματικά εξαιρετική ιδέα που αναμενόμενα τροφοδότησε συζητήσεις για free ta-ksidia στα ταξίδια, και ότι άλλο λογοπαίγνιο μπορούσαν τα 50 τότε μέλη του να φανταστούν που αφορούσε ξύδια και ταξίδια. :haha::haha::haha:

Στον ένα χρόνο, το φόρουμ είχε 50 μέλη και... 545 ποστ. Τα περισσότερα αρχικά μέλη ήταν είτε φίλοι και γνωστοί μου είτε ελάχιστα άτομα που τυχαία βρήκαν το φόρουμ.

Ένα χρόνο αργότερα πήρα την απόφαση να αλλάξω επιτέλους το ατυχές όνομα και το site μετονομάστηκε σε Travelstories.gr, ταυτόχρονα εστιάζοντας στη συγγραφή Ταξιδιωτικών Ιστοριών, παρά στην παράθεση και καταχώρηση πληροφοριών με πιο δομημένο τρόπο. Ήταν μια απόφαση που έδωσε στο φόρουμ την κατεύθυνση για τα επόμενα χρόνια και τελικά διαμόρφωσε το χαρακτήρα του. Σήμερα οι ταξιδιωτικές ιστορίες των μελών μας αποτελούν όχι απλώς το βασικό περιεχόμενο του φόρουμ μας, αλλά και το λόγο ύπαρξής του.

Δεν είμαστε απλώς άνθρωποι ερωτευμένοι με τα ταξίδια, είμαστε ταξιδιώτες και συγγραφείς αναμνήσεων.

Ξεκίνησα να γράφω αυτή την ανασκόπηση με διάφορα στατιστικά και νούμερα, και τελικά το μετάνιωσα. Πολύ διαφορετική χρονιά η φετινή, αλλιώς είχα φανταστεί τα 15α γενέθλια του Travelstories, με πολύ ντόρο, διαγωνισμούς, πάρτυ, ζωντανές εκπομπές τώρα που έχουμε γίνει τηλεοπτικοί σταρ :shock: , και διάφορα τέτοια. Οι συνθήκες όμως δεν είναι κατάλληλες για κάτι τέτοιο και προτιμώ να τα κάνουμε όλα αυτά όταν τα ταξίδια θα έχουν ανακαταλάβει τη θέση τους στις ζωές μας. Εκτός από τις ζωντανές εκπομπές. Αυτές λέω να τις κάνω έτσι κι'αλλιώς, να βγαίνουμε λάιβ κάθε βράδυ. 😧

Χμ, καλά ίσως όχι κάθε βράδυ.

Οπότε φέτος αντί για στατιστικά, αριθμούς, ανασκοπήσεις, βόλτες στο παρελθόν, είπα να κάνουμε απλά μια κουβέντα για το πώς έχει επηρεάσει το Travelstories τις ζωές μας.

Όσο για μένα, τα έχω γράψει στις ανασκοπήσεις όλων των προηγούμενων ετών, τις οποίες μάζεψα εδώ για να δείτε πόσο αδέξια περιέγραφα τα γενέθλια κάθε χρόνο, ενώ φέτος μεγαλύτερη απόδειξη για το πόσο έχει αλλάξει τη ζωή μου το Travelstories δε μπορώ να σκεφτώ από το γεγονός ότι ξεκινήσαμε το κανάλι του Travelstories στη χειρότερη δυνατή συγκυρία για ταξίδια, και είναι ένας από τους λόγους που με έχει βοηθήσει να μη χάσω (εντελώς) το μυαλό μου.

Χρόνια πολλά λοιπόν στο αγαπημένο μου Travelstories, και ένα ευχαριστώ σε όλα τα μέλη που έχουν προσφέρει όλα αυτά τα χρόνια. :hug:
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Χρόνια πολλά στο φόρουμ και εύχομαι πολλές ακόμα και καλές ιστορίες.

Για εμάς που ζούμε στο εξωτερικό είναι ένα από τα καλύτερα σημεία επαφής με την Ελλάδα.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Χρόνια πολλά! Να είμαστε καλά και να ονειρευόμαστε ... ταξίδια μακρινά, που κάποια στιγμή ίσως πραγματοποιηθούν!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Χρόνια πολλά στο αγαπημένο μας φόρουμ. :clap:
Χρόνια πάρα πολλά και υπέροχα και σε εσένα Ντεφ για τα αυριανά γενέθλιά σου.
Δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει ποτέ, αλλά είναι απλά θέμα τύχης που την παραμονή των γενεθλίων σου γεννήθηκε στο διαδίκτυο το φόρουμ μας ή όχι;
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Χρονια πολλα και ταξιδιαρικα σε σενα Def αλλα και στο υπεροχο δημιουργημα σου που δινει χαρα εμπνευση προσμονη ονειρα περιπετειες συγκινησεις φιλιες σε τοσο πολυ κοσμο. Και ας μας λενε οι "αλλοι" τρελους.. Κατα βαθος μας ζηλευουν! Happy birthday!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Χρόνια πολλά στο αγαπημένο μας φόρουμ. :clap:
Χρόνια πάρα πολλά και υπέροχα και σε εσένα Ντεφ για τα αυριανά γενέθλιά σου.
Δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει ποτέ, αλλά είναι απλά θέμα τύχης που την παραμονή των γενεθλίων σου γεννήθηκε στο διαδίκτυο το φόρουμ μας ή όχι;
Ναι συμπτωματικό είναι και δεν είναι ταυτόχρονα. Αυτό που συνέβη ήταν ότι για πολλά χρόνια κάθε χρόνο μια μέρα πριν τα γενέθλιά μου ξεκινούσα κάτι καινούριο, κάποιο χόμπυ ή κάποιο project, οτιδήποτε. Ε, το 2005 ήταν το Travelstories.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.844
Likes
14.005
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Χρόνια πολλά στο φόρουμ μας. Μόλις συνειδητοποίησα ότι το φόρουμ είναι μόλις δυο μήνες πιο μικρό από την κόρη μου. Όταν δηλαδή ήμουν είκοσι ετών με ένα νεογέννητο στην αγκαλιά και ονειρευόμουν στο μέλλον να πήγαινα ταξίδια, εδώ αναπτυσσόταν δειλά δειλά μια κοινότητα με κοινούς στόχους και αγάπη για τα ταξίδια. Όταν η κόρη μου έγινε πέντε και την πήρα στο πρώτο μας ταξίδι στην Ουγγαρία ήδη σας είχα ανακαλύψει. Λίγο αργότερα την έφερνα στις κοπές πίτας και στις συναντήσεις μας και ορισμένα μέλη της έβαζαν κρυφά το φλουρί στο κομμάτι της κι όταν κουραζόταν της στρώναμε δυο καρέκλες και την έπεφτε. Δε θα ξεχάσω το @babaduma που μόλις την πρωτοείδε αναφώνησε «τι είναι αυτό το Ρωσακι» 😂
Σήμερα που είναι στα δεκάξι όσο το φόρουμ μας, μπαίνει και διαβάζει μόνη της και ονειρεύεται ταξίδια στην Κούβα και την Τζαμαικα ενώ άλλα παιδάκια πλέον κοιμούνται σε δυο καρέκλες κι έρχονται στις κοπές της πίτας.
Μεγαλώνουμε κι εξελισσόμαστε εδώ μέσα, εξελίσσεται και η ζωή μας, κάνει τους κύκλους της. Κι αυτή είναι όλη η μαγεία γι’αυτό θα ευχηθώ να είναι πολλά ακόμα τα χρόνια της διαδικτυακής και μη συντροφιάς μας.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.204
Likes
5.655
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Νοιώθω απέραντη ευγνωμοσύνη που υπάρχει σ' αυτό το σύμπαν το travelstories. Το πρωτοανακάλυψα το 2009 κι από τότε είναι σταθερά στη ζωή μου και στην καρδιά μου. Εμπνεύστηκα πολλές φορές απ' αυτό, γέλασα, ενθουσιάστηκα, εκνευρίστηκα, γνώρισα ανθρώπους καταπληκτικούς. Έκανα ταξίδια που η ιδέα τους ξεκίνησε εδώ μέσα. Η κόρη μου, που γεννήθηκε το 2011, ακολουθεί τις συναντήσεις από την κοιλιά μου ακόμα. Είναι από τα παιδάκια που διαδέχτηκαν την κόρη της @fenia42 στις κοπές (Travelstories, the next generation!).
Μακάρι αυτή η συντροφιά να είναι δίπλα μας για πολύ καιρό ακόμη και πολύς κόσμος ακόμη να έχει την καταπληκτική τύχη να τη γνωρίσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.686
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom