15 χρόνια Travelstories

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Χρόνια πολλά στην αγαπημένη παρέα, στη καθημερινή συνήθεια μας!
Όπως έγραψα και στο αντίστοιχο νήμα, το Travelstories εξελίσσεται και εξελισσόμαστε κι εμείς μαζί του, αποκτώντας γνώσεις κι εμπειρίες μέσω ταξιδιών που ούτε καν φανταζόμασταν.

@Defkalion ναι είσαι γερός και να χεις δύναμη να συντηρείς και να προχωράς την ιδέα. Θα ήθελα πολύ να διαβάσω στατιστικά στοιχεία, πχ πρώτο ποστ, πρώτη ιστορία κτλ, που θα έχουν φαντάζομαι ιδιαίτερη αξία και ενδιαφέρον με τη πάροδο του χρόνου, αλλά σέβομαι απόλυτα αυτό που γράφεις.

Ας ελπίσουμε του χρόνου στα 16 να έχουμε να ασχολούμαστε μόνο με τα ταξίδια μας που τόσο πολύ έχουμε στερηθεί, κάνοντας μας να νιώθουμε σαν «φυλακισμένοι» και όχι με όλη αυτή την αηδία.

Να είμαστε καλά ν' ανταμώνουμε.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το πιο ενδιαφέρον στατιστικό θα ήταν πόσα παιδιά παλιών μελών, όχι μόνο μεγάλωσαν αλλά είναι πλέον και ενεργά μέλη του φόρουμ! :haha:
Αυτό και αν θα είναι μετάβαση στην επόμενη μέρα!

Είναι απίστευτο το πού έχει φτάσει το φόρουμ χωρίς να δίνει την εντύπωση ποτέ ότι κάνει κοιλιά, ή να αγκωμαχά (εκτός βέβαια όταν δεν γράφω ιστορίες, οκ).

Δεν είχατε οι πιο πολλοί την τύχη να με γνωρίσετε (ε υπομονή κάποια στιγμή θα έχετε την τιμή o_O ), 2 νομίζω μόνο. Σε όλες τις συναντήσεις όμως ζήλευα πολύ που δεν ήμουν παρών ώστε να γνωρίσω περισσότερους.

Χρόνια πολλά σε όλους (μας)!

Υ.Γ. Στα 39α γενέθλια θα λέμε "άντε καλά σαράντα"? :eek:
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Το πιο ενδιαφέρον στατιστικό θα ήταν πόσα παιδιά παλιών μελών, όχι μόνο μεγάλωσαν αλλά είναι πλέον και ενεργά μέλη του φόρουμ! :haha:
Eπισης ενδιαφερον θα ηταν να μαθουμε αν γνωριστηκαν μελη απο την συγκεντρωση ερωτευτηκαν και καναν παιδι μαζι! Χωρις να θελω να αδικησω τα αλλα παιδια αυτο θα ειναι το πραγματικο παιδι (καρπος του ερωτα) του φορουμ. Δεν ρωτω απο κουτσομπολιο απλα αν παιζουν τετοιες φασεις μεταξυ των μελων θα ερθω και γω στην επομενη συγκεντρωση! :p
 
Last edited:

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Χρόνια πολλά λοιπόν Travelstories...
Αν και είμαι νέο μέλος στην όμορφη παρέα σας, είστε ήδη μέρος της καθημερινότητας μου!

Συγκεκριμένα σας αποκαλώ "τα παιδιά" λες και σας γνωρίζω προσωπικά...(π.χ. να ρωτήσω τα παιδιά, αυτό το τοπίο θα άρεσε πολύ στα παιδιά, και τέτοια...:heart:)
Όσο και να αγαπούσα τα ταξίδια πάντα (αν και δεν μου έχει δωθεί η δυνατότητα να κάνω πολλά ακόμη), μέσα από τις υπέροχες ιστορίες σας και την μοναδική αλληλεπίδραση που υπάρχει μεταξύ των μελών, τα έχω δεί με άλλο μάτι...
Ας πούμε, μιλάω στις παρέες μου για το Κιργιστάν λες και το ήξερα κι από χθες...🤣🤣

Πόσο λυπάμαι τα χρόνια (και τα ταξίδια) που πήγαν χαμένα πριν σας γνωρίσω...!!

Χρόνια πολλά και πάλι στην παρέα, σε όλα τα σημεια του ορίζοντα που είμαστε σκορπισμένοι!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.111
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Χρόνια πολλά και από εμένα στο αγαπημένο μας φόρουμ!

Νομίζω ότι γράφοντας κάθε χρόνο στα σχετικά νήματα, έχω εξαντλήσει το ζήτημα και σα να μην ξέρω τι επιπλέον να γράψω. :D Θα προσπαθήσω όμως.

Για μένα το travelstories είναι πολλά πράγματα, αλλά περισσότερο δύο.

Το πρώτο είναι ότι αποτελεί τον χώρο που έμαθα να ταξιδεύω ουσιαστικά. Το ανακάλυψα το 2010-2011 στα late 20s μου, όταν είχα ήδη ταξιδέψει σε 20-25 χώρες, είχα ζήσει για ένα χρόνο εκτός Ελλάδος για σπουδές, είχα κάνει κάποιες σόλο εξορμήσεις, αλλά και ορισμένα εκτός Ευρώπης ταξίδια (αν και κατά βάση είτε με τους γονείς μου, είτε με γκρουπ). Στους φιλικούς μου κύκλους θεωρούμουν σούπερ πολυταξιδεμένη. :p Μπαίνοντας όμως εδώ ένας νέος κόσμος ανοίχτηκε. Είδα άτομα όχι πολύ μεγαλύτερά μου να κάνουν πολύ πιο "περίεργα" και ενδιαφέροντα ταξίδια και πήρα ιδέες. Έμαθα τρόπους να οργανώνω τις εξορμήσεις μου όπως εμένα μου αρέσει, χωρίς να έχω ανάγκη κανέναν. Έκανα αρκετά σόλο ταξίδια με πολύ μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση από παλιά. Έμαθα να αντιμετωπίζω τις τυχόν δυσκολίες με περισσότερη ψυχραιμία (από την ακύρωση πτήσης, μέχρι το να βρεθώ ταπί στην Ουκρανία μετά από κλοπή και χωρίς συνταξιδιώτη να με βοηθήσει). Να μη μιλήσω για το πόσο απομυθοποίησα τα μακρινά και ανεξάρτητα ταξίδια σε "εναλλακτικούς" προορισμούς, τα οποία σταμάτησαν να με αγχώνουν και αντίθετα τα απολαμβάνω.

Ήμουν πάντα ανεξάρτητο άτομο, αλλά τα ταξίδια (και κυρίως τα ταξίδια με τον τρόπο που έμαθα να τα πραγματοποιώ από το travelstories) με έκαναν ακόμα περισσότερο, ενώ καλλιέργησαν και την αυτοπεποίθησή μου. Ίσως στους "έξω" να φαίνεται υπερβολή αυτό που λέω, νομίζω όμως ότι εμείς το καταλαβαίνουμε περισσότερο. Για αυτό και ενισχύω φίλους και γνωστούς να ταξιδέψουν (αν μπορούν και σόλο ακόμα καλύτερα) και να βγουν από το comfort zone τους. Σου προσφέρουν δεξιότητες τα ταξίδια που έχουν αντίκτυπο σε πολλούς άλλους τομείς της ζωής σου. Πριν λίγες εβδομάδες παραιτήθηκα από τη δουλειά που ήμουν εδώ και αρκετά χρόνια. Μια "καλή", "σοβαρή", "ασφαλή" δουλειά, η οποία όμως μου είχε ροκανίσει την ψυχική ενέργεια. Για κάποιους ήταν τρελό ρίσκο και ανωριμότητα το ότι αποφάσισα να φύγω από τη σοβαρή δουλειά μου εν μέσω πανδημίας και χωρίς να έχω βρει κάτι άλλο. Ξέρω ότι αν δεν είχα μια χ αυτοπεποίθηση (την οποία μου καλλιέργησαν σε σημαντικό βαθμό και τα ταξίδια) θα σκεφτόμουν κι εγώ το ίδιο και πιθανότατα να μη το τολμούσα. Όταν όμως έχεις μάθει να βγαίνεις από το comfort zone σου τέτοιες αποφάσεις δε φαίνονται τόσο μεγάλο βουνό. :)

Ας πάω όμως και στο δεύτερο κομμάτι και αυτό δεν είναι άλλο από τους ανθρώπους που έχω γνωρίσει και τις σχέσεις που έχτισα, κάποιες εκ των οποίων θεωρώ ζωής. Και για να μιλήσω και πιο ταξιδιωτικά, με ανθρώπους που γνώρισα στο travelstories ταξίδεψα από τον Καύκασο μέχρι το Κιργιστάν, έκανα roadtrips στο Κόσοβο, την Κύπρο και τη Βόρεια Ελλάδα, ήπια βότκες και μπύρες σε κάθε πολωνικό καταγώγι, μοιράστηκα στιγμές σε σπίτια, ταβέρνες, καφέ, αυτοκίνητα, παραλίες, βουνά, λίμνες και ποτάμια και με χαρά μπορώ να πω ότι έχω ανθρώπους που νοιάζονται για μένα σε πολλές και διαφορετικές πόλεις (και χώρες).

Ελπίζω να μη σας κούρασα. Εύχομαι να είμαστε καλά και σύντομα να μπορούμε πάλι να ταξιδέψουμε με ασφάλεια. :)
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αργοπεθαίνει οποιος δε ταξιδεύει
Οποιος γίνεται σκλάβος της συνήθειας
Οποιος δεν αναποδογυρίζει το τραπέζι όταν δε του αρέσει η δουλειά του αγαπημένη μου @underwater. Ίσως το πιο αγαπημένο μου κομμάτι του travel stories είσαι εσυ. ❤
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.111
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Αργοπεθαίνει οποιος δε ταξιδεύει
Οποιος γίνεται σκλάβος της συνήθειας
Οποιος δεν αναποδογυρίζει το τραπέζι όταν δε του αρέσει η δουλειά του αγαπημένη μου @underwater. Ίσως το πιο αγαπημένο μου κομμάτι του travel stories είσαι εσυ. ❤
Με συγκινείς τόσο! :heart:
Και ξέρεις ότι τα συναισθήματα είναι αμοιβαία.

(το ποιήμα αυτό το έστελνα σε αγαπημένους συναδέλφους όταν τους έλεγα ότι ήθελα να παραιτηθώ και για αυτό έχει μεγάλη συναισθηματική αξία για μένα :heart: )
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Χρόνια πολλά και καλά στο αγαπημένο μας forum! Του χρόνου να γράφουμε ευχές για πολλά και νέα ταξίδια! :D

@Defkalion Χρόνια πολλά με υγεία, ευτυχία και καλό κουράγιο με της απαιτήσεις του φορουμ, ώστε εμείς να ξεχνιόμαστε από την καθημερινότητα μας!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Θα ήθελα πολύ να διαβάσω στατιστικά στοιχεία, πχ πρώτο ποστ, πρώτη ιστορία κτλ, που θα έχουν φαντάζομαι ιδιαίτερη αξία και ενδιαφέρον με τη πάροδο του χρόνου, αλλά σέβομαι απόλυτα αυτό που γράφεις.
Αν δεις το λινκ στο πρώτο ποστ που σου δείχνει τα θέματα των προηγούμενων γενεθλίων, υπάρχουν πάρα πολλά στατιστικά για να χαζέψεις :)

έχω μεγάλη περιέργεια να μάθω ποια είναι τα project που έκανες πριν ή μετά το travelstories και αν ήταν τόσο δημιουργικά όσο ήταν αυτό :D
Κανένα δεν κατέληξε να είναι τόσο πετυχημένο. Για να δούμε πόσα θυμάμαι:

Αν θυμάμαι καλά το πρώτο πείραμα ήταν ένα φόρουμ για κινηματογράφο που βάφτισα "movietalk" και ήταν και το πρώτο που χρονικά έκλεισε καθότι η αρχική παρέα που το στήριξε σκόρπισε.

Μετά είχαμε το εκπληκτικό aekplanet, τι σχόλια να κάνω εκεί, o φίλος μου ο aekfan έκανε μπαν όποιον έμπαινε και μίλαγε άσχημα για τον Μπάγεβιτς και μετά έμπαιναν ορδές κάφρων και μας απειλούσαν ότι θα έρθουν να μας βρουν και τέτοια, μεγάλη επιτυχία :lol:

Μετά είχα φτιάξει ένα σάιτ που ξεκίνησα να δημοσιεύω το ημερολόγιο που κράταγε ο παππούς μου στον πόλεμο - ήταν στην αντίσταση και έγραφε ημερολόγιο από το μέτωπο κάθε βράδυ, 150 σελίδες είναι σύνολο :shock:, αλλά δε τελείωσα τη δακτυλογράφησή του ποτέ και έτσι έχει μείνει στη μέση. Είναι κάτι που κάποια στιγμή θέλω να βρω το χρόνο να το ολοκληρώσω.

Μετά ξεκινήσαμε ένα φωτογραφικό στούντιο με ένα φίλο στην Ελλάδα, και κάναμε φωτογραφήσεις γάμων για μια πενταετία.

Μετά είχαμε το timebox, ένα φόρουμ για ρολόγια, στο οποίο αν θυμάμαι καλά είχαμε κάπου ... 27 μέλη :haha: ή κάτι τέτοιο. Ήταν ασφαλής χώρος πάντως από όλες τις απόψεις, δε μπορούσε να σε βλάψει οικονομικά όπως το Travelstories που μπαίνεις και μετά από 2 ώρες έχεις ψωνίσει 7 αεροπορικά εισιτήρια :haha: - εκεί γράφαμε για ρολόγια που κανένας μας δε θα μπορούσε ποτέ να αγοράσει οπότε όλα καλά, μας βόλευε.

Και πιο πρόσφατο ήταν το ReaderSociety, ένα φόρουμ για βιβλία που κάποια μέλη από εδώ συμμετείχαν για λίγο, αλλά δεν κράτησε πολύ - κι'αυτό ίσως κάποια στιγμή θα ήθελα να το επαναφέρω αλλά πόσες απογοητεύσεις να αντέξω ο έρμος :haha:

Συμπέρασμα: Travelstories μέχρι να σβήσει ο ήλιος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom