16 χρόνια Travelstories

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Χρόνια πολλά στον Δευκαλίωνα και στο αγαπημένο μας φόρουμ!

Παιδιά, φίλοι συμφορουμίτες, πρέπει να διαφυλάξουμε και να προστατεύσουμε το travelstories σαν κόρη οφθαλμού! Είμαι ανοιχτή σε κάθε πρόταση-οικονομική ενίσχυση-βοήθεια, ώστε το φόρουμ να συνεχίσει απρόσκοπτα το πολύτιμο έργο του.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ημουν νεα και γερασα μαζι του!!!
Ένσταση! Οι ταξιδιώτες - και ειδικά οι τραβελστορίτες - ΔΕΝ γερνούν! Παραμένουν έφηβοι :cool:
Και θα συνεχίσουν να ταξιδεύουν ακόμα και με μπαστουνάκι ........
Μη σου πω και με αναπηρικό αμαξίδιο :haha::haha::haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, πρέπει να το πάρουμε πιο ζεστά το ζήτημα οικονομικής επιβίωσης εφόσον αυτό τίθεται και να μη το αναβάλλουμε!
Προτάσεις;
Εθελοντική συνδρομή;
Υποχρεωτική για όλους πχ 5€/χρόνο;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Όταν χρησιμοποιείς ενα forum και βρίσκεις πληροφορίες (άμεσα) που δε μπορείς να βρείς αλλου νομιζω η συνδρομη η ετησια πρέπει να έιναι υποχρεωτική. Βέβαια δε ξέρω κατά πόσο μέλη που χρησιμοποιούν το forum σπάνια (1-2 φορές το χρόνο) θα είναι πρόθυμα να συμμετέχουν. Αλλά πιστεύω ότι αυτοί που το χρησιμοποιούν συχνά (δε ξέρω πόσοι είναι αυτοί και αν θα κάνουν το εγχείρημα βιώσιμο) θα συμμετέχουν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όταν χρησιμοποιείς ενα forum και βρίσκεις πληροφορίες (άμεσα) που δε μπορείς να βρείς αλλου νομιζω η συνδρομη η ετησια πρέπει να έιναι υποχρεωτική. Βέβαια δε ξέρω κατά πόσο μέλη που χρησιμοποιούν το forum σπάνια (1-2 φορές το χρόνο) θα είναι πρόθυμα να συμμετέχουν. Αλλά πιστεύω ότι αυτοί που το χρησιμοποιούν συχνά (δε ξέρω πόσοι είναι αυτοί και αν θα κάνουν το εγχείρημα βιώσιμο) θα συμμετέχουν.
To ερώτημα είναι ποιοι θα πληρώνουν την έστω συμβολική συνδρομή. Αυτοί που γράφουν περισσότερο; Όλοι; Και σε τι βαθμό αυτό θα μειώσει τη συμμετοχή.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
To ερώτημα είναι ποιοι θα πληρώνουν την έστω συμβολική συνδρομή. Αυτοί που γράφουν περισσότερο; Όλοι; Και σε τι βαθμό αυτό θα μειώσει τη συμμετοχή.
Όλοι, δε γίνεται αλλιώς. Δηλαδή ένας που θα φτιάξει προφίλ και θα μπει να ρωτήσει κάτι μια φορά, που γι αυτόν είναι σημαντικό, γιατί να εξαιρεθεί? Θα μπορούσαν οι χρήστες χωρίς συνδρομή να έχουν περιορισμένη πρόσβαση πχ να μη μπορούν να κάνουν ερώτηση, να μη μπορούν να συμμετέχουν σε συζήτηση κλπ.
Το σημαντικό είναι ο βαθμός συμμετοχής απο αυτά τα μέλη. Δηλαδή απο τα 36000 μέλη πόσα είναι ενεργά και σε τι βαθμό και πόσα απο αυτά θα συμμετέχουν. Γιατί αρκετοί απλά γράφονται για να ρωτήσουν κάτι και μετά δε συμμετέχουν.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
To ερώτημα είναι ποιοι θα πληρώνουν την έστω συμβολική συνδρομή. Αυτοί που γράφουν περισσότερο; Όλοι; Και σε τι βαθμό αυτό θα μειώσει τη συμμετοχή.
Αναγκαστικά θα πάμε ψάχνοντας.Εκτός αν υπάρχουν στατιστικά στοιχεία πόσα από τα +30.000 μέλη(500,1000,περισσότερα) μπαίνουν σε τακτική βάση και επομένως θεωρητικά αυτά τα μέλη θα ενδιαφερθούν να πληρώσουν.Αν υπάρχει αυτό το στοιχείο μπορεί να βγεί και πιο εύκολα το ποσό της συνδρομής.Διαφορετικά από το πιό χαμηλό ποσό και βλέποντας και κάνοντας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αναγκαστικά θα πάμε ψάχνοντας.Εκτός αν υπάρχουν στατιστικά στοιχεία πόσα από τα +30.000 μέλη(500,1000,περισσότερα) μπαίνουν σε τακτική βάση και επομένως θεωρητικά αυτά τα μέλη θα ενδιαφερθούν να πληρώσουν.Αν υπάρχει αυτό το στοιχείο μπορεί να βγεί και πιο εύκολα το ποσό της συνδρομής.Διαφορετικά από το πιό χαμηλό ποσό και βλέποντας και κάνοντας.
Νομίζω τα βρίσκει έυκολα αυτά τα στοιχεία ο @Defkalion

Όλοι, δε γίνεται αλλιώς. Δηλαδή ένας που θα φτιάξει προφίλ και θα μπει να ρωτήσει κάτι μια φορά, που γι αυτόν είναι σημαντικό, γιατί να εξαιρεθεί?
Γιατί ενδεχομένως να λειτουργήσει ανασταλτικά στο να μπει νέος κόσμος στο φόρουμ, σκοπός είναι να αυξηθεί η συμμετοχή, όχι να μειωθεί. Άπαξ και γίνει κάποιος σοβαρά ενεργό μέλος δίνει το ταλιράκι του πιο εύκολα.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Θεωρώ πως οι πραγματικά ενεργοί ανά πάσα στιγμή θα είναι ένας πολύ μικρός αριθμός σχετικά με τους εγγεγραμμένους. Καταρχήν βλέπουμε συνεχώς χρήστες που ενώ για ένα διάστημα 1-2 χρόνων ήταν πολύ ενεργοί, κατόπιν να "εξαφανίζονται". Επίσης με βάση την δική μου χρήση αλλά και 3-4 φίλων που είναι μέλη καταλαβαίνω πως αρκετοί θα είναι αυτοί που απλά εγγράφονται ενώ στην συνέχεια "εκμεταλεύονται" τις πληροφορίες του forum τις περισσότερες φορές (αν όχι όλες) χωρίς να κάνουν καν login. Εγώ προσωπικά το έκανα από το 2009 που έγινα μέλος εως και το 2020 που άρχισα να είμαι πιο ενεργός.
Αν η εκτίμηση μου είναι ορθή (ας μας το επιβεβαιώσει και ο @Defkalion) τότε τα 5€ δεν θα φτάνουν με τίποτα.
Ίσως ο @Defkalion να μπορεί, λόγω και της εμπειρίας που έχει σε τέτοιου είδους site, να μας προτείνει άλλους τρόπους ή συνδυασμό περισσοτέρων του ενός.
Προσωπικά πάντως να δηλώσω πως είμαι από αυτούς που θα πλήρωνα συνδρομή (σε λογικά πάντα πλαίσια).
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δεν υπάρχει καμια πιθανότητα να θέλει κάποιος να κάνει μια ερώτηση μία φορά να πληρώσει το 5ευρω. Εγω πιστεύω ότι αρχικά πρέπει να είναι εθελοντικό ίσως με κάποια metrics για το τι πόσοστο των εξόδων καλύπτονται από αυτά και αν δεν φτάσει βλέπουμε για κάτι παραπάνω. Τώρα αν θα είναι patreon ή κάτι άλλο ο @Defkalion θα το ξέρει καλύτερα.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Θα μπορούσαν οι χρήστες χωρίς συνδρομή να έχουν περιορισμένη πρόσβαση πχ να μη μπορούν να κάνουν ερώτηση, να μη μπορούν να συμμετέχουν σε συζήτηση κλπ.
Ενδιαφέρουσα πρόταση! Αναρωτιέμαι πώς λειτουργούν άλλα φόρουμ. :rolleyes:

Όπως ξέρουμε, κάπως έτσι λειτουργούν κάποιοι σύλλογοι/ομάδες κλπ.
Δηλαδή τα ''επίσημα'' μέλη έχουν επιπλέον προνόμια/δυνατότητες των ''επισκεπτών'' .
Γιατί όχι κι εμείς;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom