16 χρόνια Travelstories

Μηνύματα
410
Likes
1.350
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Η γνωμη μου για εμενα καποιους οντως μπορει να τους επηρρεασει αρνητικα το οτι υπαρχει συνδρομη στο φορουμ ,ενω πριν ηταν ελευθερο .Εγω συμφωνω με την ιδεα να ενισχυθει το φορουμ και για το λογο οτι οι συμβουλες που εχει εδω ειναι χρυσαφι αλλα και για ενισχυση ωστε να βελτιωθει ακομα περισσοτερο αναβαθμιση σαιτ,εκπομπες,υλικο κλπ κλπ

Σαν ιδεα εγω θα προτεινα μπορουσε να γινει και ανα τακτικα διαστηματα μεσα στο χρονο γιατι οχι συναντησεις μελων οπως γινοταν και προ covid ,ωστε να συζηταμε και για τις ταξιδιωτικες μας εμπειριες και να υπαρχει και οποιος θελει θα δινει και για την οικονομικη ενισχυση για το φορουμ ,οπως γινεται και σε αναλογες συναντησεις ,διοργανωσεις ,party κλπ.Ενεργα μελη υπαρχουν και Αθηνα και Θεσσαλονικη(αν υπαρχει εννοειται απηχηση εννοειται και αλλες περιοχες.

Ενα αλλο που εχω δει και σε αλλα σαιτ ειναι μπορει να το χωρισουμε με απλο member που θα εχει προσβαση οποιοσδηποτε ελευθερα να κανει μια ερωτηση και να ειναι ελευθερο το ''αναζητηση πληροφοριων για προορισμους'' ,αλλα οι ταξιδιωτικες ιστοριες μελων και οι υπολοιπες ταξιδιωτικες ενοτητες,travel wars ,ομαδες,ταξιδιωτικοι οδηγοι,συζητησεις που κανουμε για ταξιδια να ειναι κλειδωμενες και να ειναι μονο για gold ,silver members να εχουν προσβαση με μικρη συνδρομη τυπου οπως ειπαμε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.915
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Προτάσεις;
Εθελοντική συνδρομή;
Ακριβώς.
Η έννοια της υποχρεωτικότητας ίσως αποτρέψει τη συμμετοχή.
Ίσως συνδυασμός και των δύο με προνόμια, πχ οι εγγεγραμμένοι χρήστες θα έχουν κάποια παραπάνω προνόμια από τους άλλους (αν και αυτό δε μου αρέσει προσωπικά, αναιρεί το χαρακτήρα της κοινότητας).

Για μένα όμως πρέπει να οριοθετηθεί ένας στόχος και να το βλέπουμε μπορούμε να συνδράμουμε όλοι, για παράδειγμα:
1. ανοίγουμε λογαριασμό σε πλατφόρμα δωρεών.
2. θέτουμε το στόχο, δηλαδή το ποσό που θέλουμε να συγκεντρώσουμε.
3. Ανοίγουμε τις δωρεές, ελεύθερα και ανώνυμα από τον καθένα.
4. Παρακολουθούμε ανά πάσα στιγμή την εξέλιξη.

Κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου, τουλάχιστον σε πρώτη φάση για να δούμε και ανταπόκριση.

Υ.Γ. Ίσως πέπει να ανοιχτεί ένα καινούριο νήμα και να μεταφερθούν εκεί αυτά τα μηνύματα προς συζήτηση και διερεύνηση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Για να συνοψίσουμε και με αυτά που ακούστηκαν μέχρι τώρα.

Α)Πλατφόρμα δωρεών σε εθελοντική βάσει.Ο καθένας δίνει όποιο ποσό θέλει ανώνυμα.
Β)Συνδρομή.Πρέπει να καθοριστεί το ποσό και τι πρόσβαση(επίπεδο πρόσβασης)/παροχές θα έχει ο συνδρομητής.
Γ)Τι θα γίνεται με τα νέα μέλη που είναι απαραίτητα για να "μεγαλώνει" το φόρουμ.Θα έχουν δικαίωμα να κάνουν ερωτήσεις;Θα έχουν δικαίωμα να διαβάζουν τα πάντα;΄Ισως μια λύση να είναι ελεύθερη πρόσβαση για κάποιο διάστημα(2-3 μήνες ; ).Μετά και αν δεν τους αρέσει και δεν θέλουν να συνεχίσουν με συνδρομή να διακόπτεται η πρόσβαση τους.
Δ)Ενίσχυση(υποθέτω πάλι σε εθελοντική βάση) μέσω συγκεντρώσεων μελών
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Φαντάζομαι η περίπτωση του να βρεθει καποιος/οι χορηγοι '' κολαει'' σε νομικης φύσεως λογους γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα forum με 30000 μέλη και τερμα επισκεψιμοτητα δεν '' τραβάει '' την προσοχη κάποιων, ιδιως στο χώρο των travel agencies γενικα..
Απο κει και πέρα, ισως και λογω προσωπικης εμπειριας, δεν ειμαι αισιοδοξος οσον αφορα την εθελοντικη ενισχυση τύπου donate.. Κανοντας ενα μικρο γκάλοπ καποια στιγμη συνειδητοποίησα οτι ακομα και το να βγαλει κάποιος το πορτοφολι και να αρχίσει να πληκτρολογει νούμερα κάρτας, ιδιως οταν δεν ειναι υποχρεωτικό, ειναι μεχρι κιαυτο αποτρεπτικος παραγοντας..
Συναντήσεις μελών με ταυτόχρονη ενίσχυση του forum με καποιο τρόπο θα μπορούσε ισως να γινει παραλληλα με αλλες ενέργειες..
Νομιζω ενα μικρο ποσο υποχρεωτικης συνδρομής, ισως ακομα μικρότερο των 5 ευρω, που μπορεί να κακοφαινεται σε κάποιους (αδικως πιστεύω) να είναι η πιο ενδεδειγμενη λύση..
Τελος δεν ξερω για τι ποσα μιλαμε αλλα αν ενα 20-30 τις εκατο του συνολικου ποσού για παράδειγμα δίνεται σε κάποιους διαγωνισμους για αεροπορικά εισιτήρια η διαμονη σε ξενοδοχεια θα λειτουργούσε ως '' τυρακι'' για πολλους ωστε να πληρώσουν ενα ποσο συνδρομής, ακομα και στα 5 ευρω σε αυτήν την περίπτωση ισως και παραπάνω..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.748
Ενδιαφέρουσα πρόταση! Αναρωτιέμαι πώς λειτουργούν άλλα φόρουμ. :rolleyes:

Όπως ξέρουμε, κάπως έτσι λειτουργούν κάποιοι σύλλογοι/ομάδες κλπ.
Δηλαδή τα ''επίσημα'' μέλη έχουν επιπλέον προνόμια/δυνατότητες των ''επισκεπτών'' .
Γιατί όχι κι εμείς;
Τα σταθερα συμμετεχοντα μελη ειναι απειροελαχιστο κλασμα των δεκαδων χιλιαδων εγγεγραμμενων. Δειτε ποσοι ψηφιζουν ιστοριες που ειναι και ο πατροπαραδοτος σκοπος του φορουμ.
Αντε να δωσουν 2-3 εκατονταδες ατομα απο 5 ευρω. Αστειο ποσο. Οι υπολοιποι θα μαθουν να γκουγκλαρουν η να παιρνουν τηλεφωνο τις αεροπορικες εταιρειες που "εχουν αναμονη και ειπα να ρωτησω στο φορουμ".
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φαντάζομαι η περίπτωση του να βρεθει καποιος/οι χορηγοι '' κολαει'' σε νομικης φύσεως λογους γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα forum με 30000 μέλη και τερμα επισκεψιμοτητα δεν '' τραβάει '' την προσοχη κάποιων, ιδιως στο χώρο των travel agencies γενικα..
Το φόρουμ βασικά είναι "αντίπαλος" των τουριστικών πρακτορείων, δε βλέπω πως κάποιο από αυτά θα ήθελε να διαφημιστεί εδώ. Επίσης το "τέρμα επισκεψιμότητα" δεν ξέρω πόσο ακριβές είναι, τα ταξίδια έχουν μειωθεί φοβερά, μαζί τους και η επισκεψιμότητα του φόρουμ, όπως και των φόρουμ γενικώς (από τα λίγα που μου έχουν πει, λόγω fake news οι ψαχνομηχανές πλέον δεν προωθούν τα user-made content, οπότε αυτό ισχύει για όλα τα φόρουμ).
Απο κει και πέρα, ισως και λογω προσωπικης εμπειριας, δεν ειμαι αισιοδοξος οσον αφορα την εθελοντικη ενισχυση τύπου donate.. Κανοντας ενα μικρο γκάλοπ καποια στιγμη συνειδητοποίησα οτι ακομα και το να βγαλει κάποιος το πορτοφολι και να αρχίσει να πληκτρολογει νούμερα κάρτας, ιδιως οταν δεν ειναι υποχρεωτικό, ειναι μεχρι κιαυτο αποτρεπτικος παραγοντας..
Συμφωνώ μαζί σου. Ο κόσμος δε δίνει αν δεν υποχρεούται.

Συναντήσεις μελών με ταυτόχρονη ενίσχυση του forum με καποιο τρόπο θα μπορούσε ισως να γινει παραλληλα με αλλες ενέργειες..
Χμ, δεν ξέρω πώς θα λειτουργούσε, αλλά νομίζω αξίζει διερεύνησης.
Νομιζω ενα μικρο ποσο υποχρεωτικης συνδρομής, ισως ακομα μικρότερο των 5 ευρω, που μπορεί να κακοφαινεται σε κάποιους (αδικως πιστεύω) να είναι η πιο ενδεδειγμενη λύση..
Κι εγώ προς τα κει κλίνω. Ενάμησις φραπές το χρόνο για να μην κλείσει το φόρουμ δεν το λες και τρελό τίμημα.

Τελος δεν ξερω για τι ποσα μιλαμε αλλα αν ενα 20-30 τις εκατο του συνολικου ποσού για παράδειγμα δίνεται σε κάποιους διαγωνισμους για αεροπορικά εισιτήρια η διαμονη σε ξενοδοχεια θα λειτουργούσε ως '' τυρακι'' για πολλους ωστε να πληρώσουν ενα ποσο συνδρομής, ακομα και στα 5 ευρω σε αυτήν την περίπτωση ισως και παραπάνω..
Καλύτερα να μπει ο Δευκαλίων και να μιλήσει αυτός με αριθμούς, αλλά ακόμη και 1.000 μέλη (τεράστιος αριθμός, εγώ θα πανηγύριζα αν φτάναμε τα 300) να δεχτούν να δώσουν 5€, πάλι χασούρα θα έχει το φόρουμ, νομίζω η ετήσια χασούρα του Δευκαλίωνα είναι μεγαλύτερη από αυτό. Πόσο μάλλον αν πρέπει να δίνει και δώρα, ταξίδια κλπ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλά τα 1000 μέλη συνδρομητές με πληρωμή είναι τιτανοτεράστιος αριθμός κατά την γνώμη μου και εμπειρικά πάντα(βλέποντας πόσα μέλη συμμετέχουν ενεργά και κάπως συνεχόμενα).

500 μέλη είναι είναι ένας πολύ δύσκολος αλλά ίσως εφικτός στόχος.

Επομένως για να καλυφθούν τα έξοδα ή έστω ένα ικανοποιητικό μέρος τους τι συνδρομή πρέπει να υπάρχει;

Και μετά τι παροχές θα έχουν(αν έχουν) οι συνδρομητές και τι οι υπόλοιποι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.748
Δεν ειμαι και η Τουνη να ξερω πως γινονται οι δουλιτσες, αλλα αν μια "επιχειρηση" θελει να καλυψει τα εξοδα της για να μην κλεισει, παιρνει επαγγελματικες συμβουλες και δεν κανει brainstorming μεταξυ των "πελατων".
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ειμαι και η Τουνη να ξερω πως γινονται οι δουλιτσες, αλλα αν μια "επιχειρηση" θελει να καλυψει τα εξοδα της για να μην κλεισει, παιρνει επαγγελματικες συμβουλες και δεν κανει brainstorming μεταξυ των "πελατων".
Αν ήταν "επιχείρηση" θα είχε κλείσει ήδη, δεν υπάρχει επιχείρηση που να έχει μόνο ζημίες και να παραμένει ανοιχτή. Δεν ξέρω ποιος σου είπε ότι δεν πήραν επαγγελματικές συμβουλές, ]μήπως πήραν και τους είπαν να κλείσει; Συζήτηση κάνουμε να δούμε αν είμαστε διατεθειμένοι να τσοντάρουμε κάτι ώστε να παραμείνει ζωντανό, να μην κλείσει την άλλη εβδομάδα. Και πελάτες δεν είμαστε γιατί δεν πληρώνουμε μία, ίσως γίνουμε αν προκύψει από τη συζήτηση ότι υπάρχει η διάθεση.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Το φόρουμ βασικά είναι "αντίπαλος" των τουριστικών πρακτορείων, δε βλέπω πως κάποιο από αυτά θα ήθελε να διαφημιστεί εδώ. Επίσης το "τέρμα επισκεψιμότητα" δεν ξέρω πόσο ακριβές είναι, τα ταξίδια έχουν μειωθεί φοβερά, μαζί τους και η επισκεψιμότητα του φόρουμ, όπως και των φόρουμ γενικώς (από τα λίγα που μου έχουν πει, λόγω fake news οι ψαχνομηχανές πλέον δεν προωθούν τα user-made content, οπότε αυτό ισχύει για όλα τα φόρουμ).
Το forum ειναι η χαρα του independent traveller οντως οποτε ισως ναι δεν σκιζουν και την σκουφια τους τα τουριστικα πρακτορεια ,αν και νομιζω οτι καποιοι επισκεπτες καταφευγουν στη λυση του πρακτορειου.Οπως και να εχει at the end of the day που λενε και στο χωριο μου μηχανες αναζητησης πτησεων οπως και μεσαζοντες τυπου pamedi**** η trav***o για κλεισιμο εισητηριων αντι για επισκεψη στα official site των εταιριων ολοι εχουμε χρησιμοποιησει.Οπως και συγκεντρωτικα site για κλεισιμο ξενοδοχειων,hostel,κ.τ.λ.

Καλύτερα να μπει ο Δευκαλίων και να μιλήσει αυτός με αριθμούς, αλλά ακόμη και 1.000 μέλη (τεράστιος αριθμός, εγώ θα πανηγύριζα αν φτάναμε τα 300) να δεχτούν να δώσουν 5€, πάλι χασούρα θα έχει το φόρουμ, νομίζω η ετήσια χασούρα του Δευκαλίωνα είναι μεγαλύτερη από αυτό. Πόσο μάλλον αν πρέπει να δίνει και δώρα, ταξίδια κλπ.
Στεναχωριεμαι και μονο οταν διαβαζω για 300 μελη η 500 που αναφερει ο @fotast
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.748
Αν ήταν "επιχείρηση" θα είχε κλείσει ήδη, δεν υπάρχει επιχείρηση που να έχει μόνο ζημίες και να παραμένει ανοιχτή. Δεν ξέρω ποιος σου είπε ότι δεν πήραν επαγγελματικές συμβουλές, ]μήπως πήραν και τους είπαν να κλείσει; Συζήτηση κάνουμε να δούμε αν είμαστε διατεθειμένοι να τσοντάρουμε κάτι ώστε να παραμείνει ζωντανό, να μην κλείσει την άλλη εβδομάδα. Και πελάτες δεν είμαστε γιατί δεν πληρώνουμε μία, ίσως γίνουμε αν προκύψει από τη συζήτηση ότι υπάρχει η διάθεση.
Αν ανοιγε υποφορουμ συζητησης μονο για μιλια, θα πληρωνα ανετα. Και χωρις ολο τον "θορυβο" των υπολοιπων θεματων. Η ειδικη πληροφορια αξιζει πολλα.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Δεν ειμαι και η Τουνη να ξερω πως γινονται οι δουλιτσες, αλλα αν μια "επιχειρηση" θελει να καλυψει τα εξοδα της για να μην κλεισει, παιρνει επαγγελματικες συμβουλες και δεν κανει brainstorming μεταξυ των "πελατων".
Μπορει ολοι μας να κρυβουμε μια Τουνη μεσα μας ποτε δε ξερεις:D:D....Τωρα που το ανεφερες προσφατα διαβαζα για τα ποσα που "παιζουν " στο insta(αναλογα με το story και το post) και δεν ειναι καθολου ασχημα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom