16 χρόνια Travelstories

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Θέλω κι εγώ να βοηθήσω στις ιδέες της ενίσχυσης του φόρουμ. Έχουν ακουστεί τόσες ιδέες, που δεν πίστευα ότι θα σκεφτόμουν κάτι καλύτερο από τους προλαλήσαντες.
Όμως έκανα αυτό που κάνω πολλές φορές: Ήπια δυο ρακές (θυμίζω εδώ λίγο από @gelf ) και πράγματι μου ήρθε η ιδέα. Την καταγράφω, πριν συνεχίσω τις ρακές.
Στο τέλος του χρόνου για κάθε μήνυμα που στέλνουμε (γενικά ποστάρισμα), για κάθε απάντηση που παίρνουμε σε δικό μας μήνυμα αλλά και για κάθε Like που δεχόμαστε, να πληρώνουμε στο φόρουμ από ένα σεντ.
Έτσι, για να δω μερικούς μερικούς εδώ (όπως τον @Yorgos ) να τα σκάνε χοντρά.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Θέλω κι εγώ να βοηθήσω στις ιδέες της ενίσχυσης του φόρουμ. Έχουν ακουστεί τόσες ιδέες, που δεν πίστευα ότι θα σκεφτόμουν κάτι καλύτερο από τους προλαλήσαντες.
Όμως έκανα αυτό που κάνω πολλές φορές: Ήπια δυο ρακές (θυμίζω εδώ λίγο από @gelf ) και πράγματι μου ήρθε η ιδέα. Την καταγράφω, πριν συνεχίσω τις ρακές.
Στο τέλος του χρόνου για κάθε μήνυμα που στέλνουμε (γενικά ποστάρισμα), για κάθε απάντηση που παίρνουμε σε δικό μας μήνυμα αλλά και για κάθε Like που δεχόμαστε, να πληρώνουμε στο φόρουμ από ένα σεντ.
Έτσι, για να δω μερικούς μερικούς εδώ (όπως τον @Yorgos ) να τα σκάνε χοντρά.
Ασε τις ιδέες καλύτερα και συνέχισε τις ρακες... 😁
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Θέλω κι εγώ να βοηθήσω στις ιδέες της ενίσχυσης του φόρουμ. Έχουν ακουστεί τόσες ιδέες, που δεν πίστευα ότι θα σκεφτόμουν κάτι καλύτερο από τους προλαλήσαντες.
Όμως έκανα αυτό που κάνω πολλές φορές: Ήπια δυο ρακές (θυμίζω εδώ λίγο από @gelf ) και πράγματι μου ήρθε η ιδέα. Την καταγράφω, πριν συνεχίσω τις ρακές.
Στο τέλος του χρόνου για κάθε μήνυμα που στέλνουμε (γενικά ποστάρισμα), για κάθε απάντηση που παίρνουμε σε δικό μας μήνυμα αλλά και για κάθε Like που δεχόμαστε, να πληρώνουμε στο φόρουμ από ένα σεντ.
Έτσι, για να δω μερικούς μερικούς εδώ (όπως τον @Yorgos ) να τα σκάνε χοντρά.
Μόνον απο τα like του @Yorgos θα λυθεί το οικονομικό πρόβλημα...Εννοείται ότι θα χρεωθεί αναδρομικά για όλα τα like του :haha:
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.552
Likes
12.597
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Χρόνια πολλά travelstories!
Εγώ είμαι μέλος μόνο δύο χρόνια αλλά στο διάστημα αυτό μέσα από τις ιστορίες που διάβασα, τις συζητήσεις που έκανα και τα ερεθίσματα που δέχτηκα άλλαξα τόσο σαν ταξιδιώτης όσο κ στον τρόπο που αντιμετωπίζω το ταξίδι.
Γνώρισα καινούργιους ανθρώπους, έκανα νέους φίλους κ ακόμη έβγαλα και το συγγραφέα που κρυβόταν μέσα μου :lol:
Για το θέμα ενίσχυσης του site θα ήθελα να πω κ γω μια γνώμη, ίσως να ειπώθηκε κάτι παρόμοιο και προγενέστερα-δεν διάβασα τα πάντα όλα.
Πιστεύω πως το patreon είναι η πιο εύχρηστη λύση κ έχοντας μια επαφή με άλλα patreon η παραχώρηση κάποιων έξτρα δυνατοτήτων μέσω αυτού λειτουργεί σαν το τυράκι για να τραβήξει περισσότερο κόσμο.
Η σκέψη του να γίνονται πιο πριβέ online meetings μελών που πρότεινε κάποιος θεωρώ πως είναι εξαιρετική ιδέα.
Εγώ σκέφτηκα μήπως επίσης θα ήταν εφικτό να γίνει μια κάποια έκδοση επιλεγμένων ιστοριών μέσα από τα γραπτά μας κ να κυκλοφορήσει στο εμπόριο.
Με το σκεπτικό πως η πληροφορία που διατίθεται τώρα ελεύθερα είναι εξαιρετικά μεγάλη κ εμείς οι τακτικοί ξέρουμε καλύτερα πως τόσα χρόνια έχουν γραφτεί εδώ μέσα κ κάποια πραγματικά ταξιδιωτικά αριστουργήματα!
Θα μπορούσε πχ να επιλεγεί υλικό από τις κερδισμένες ιστορίες του μήνα κ ακόμη ακόμη το υλικό αυτό εκτός από έντυπο να μπορεί να διατίθεται δωρεάν σε ηλεκτρονική μορφή για τα μέλη του patreon.
Απλά μια ιδέα ακόμη κ την αφήνω εδώ....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Για βιβλίο με τις ιστορίες ίσως είναι δύσκολο και μπορεί να έχει αντίθετα οικονομικά αποτελέσματα.Αλλά μια ηλεκτρονική μορφή των ιστοριών θα ήταν πολύ ενδιαφέρον.Μπορεί να γίνει;Είναι μεγάλος κόπος;
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Χρόνια πολλά και από εμένα σε όλους (μας)!

Διάβασα πολλά, μερικά πιο εφαρμόσιμα, μερικά λιγότερο, αλλά δεν έχει σημασία. Προβληματίστηκα λίγο και εγώ και θα καταθέσω μια ιστορία ενός κοντινού μου προσώπου, που νομίζω έχει κοινά με το πρόβλημά μας.

Ο γνωστός λοιπόν πάλευε να βρει πελάτες, μιας και η δουλειά μέχρι τότε ήταν μάλλον μέτρια και σκεφτόταν μέχρι και να βάλει λουκέτο. Μία μέρα (και μάλιστα μου είπε την ιδέα του πριν την εφαρμόσει) λοιπόν αποφάσισε να συντάξει ένα κοινό mail και να το στείλει σε πολλούς (πολλούς όμως, μπορεί και 1000) επαγγελματίες που πιθανόν να χρειάζονταν τις υπηρεσίες του.
Υπολόγισε ότι προφανώς πολλοί θα αδιαφορήσουν, αλλά ένα 20-30% μπορεί να απαντήσει. Και από αυτούς όσους κατάφερνε να πείσει, θα ήταν κέρδος. Στο κάτω κάτω ένα mail έφτιαξε.

Μπορεί να ακούγεται απλό, αλλά δούλεψε! Απάντησαν αρκετοί, και ένα μεγάλο ποσοστό αυτών που έδειξαν ενδιαφέρον τελικά αγόρασαν τις υπηρεσίες του γνωστού. Στην πραγματικότητα αυτό που έγινε ήταν να "τραβήξει" στο site της εταιρείας του επισκέψεις από πιθανούς πελάτες, να δουν τη δουλειά του (είναι καλή αλλά όχι ευρέως γνωστή), και να "τσιμπήσουν".

Οι δουλειές του ανθρώπου αυξήθηκαν άμεσα, και από εκείνη τη στιγμή, ο ένας φέρνει τον άλλο. Δεν πίστευα ότι θα δουλέψει έτσι απλά όλο αυτό, αλλά έγινε ακριβώς έτσι! Επαναλαμβάνω ότι το σάιτ του έχεις πολύ ωραίες δουλειές (υπήρχε η βάση δηλαδή), ενώ στο επόμενο επίπεδο "το έχει" στο μπλαμπλα. Οπότε προέκυψαν πολλές συνεργασίες.

Στο θέμα μας τώρα. Αυτό που χρειάζεται το φόρουμ είναι σταθερή υποστήριξη από κάποιον που θέλει να διαφημιστεί. Μου φαίνεται δύσκολο να μην υπάρχουν επαγγελματίες (οποιοδήποτε χώρου) που να μην θέλουν να διαφημιστούν σε ένα σάιτ που έχει καθημερινά πολλές μοναδικές επισκέψεις (και με στατιστικά αυτά). Συν ότι μιλάμε για επιβίωση του φόρουμ και όχι κέρδη, οπότε οι τιμές θα μπορούσαν να είναι πολύ ανταγωνιστικές. (καλά και κέρδος να έβγαινε για Ντεφ δεν θα είχα θέμα)

Το πώς θα πλησιαστούν οι πιθανοί ενδιαφερόμενοι δεν ξέρω, ανέφερα έναν απλό τρόπο. Φαντάζομαι ότι με μια μικρή παρουσίαση αριθμών, θα βρεθούν άνθρωποι να "τσιμπήσουν", μιας και η βάση (υλικό στο φόρουμ, εγγεγραμμένοι, επισκέψεις, γενικότερη δημοφιλία και αναγνωρισιμότητα του φόρουμ πανελλαδικά) υπάρχει και με το παραπάνω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Στο κάτω κάτω ένα mail έφτιαξε.
Είναι κι αυτή μια καλή ιδέα, καθώς και το email και το social marketing είναι αρκετά οικονομικά.
Το θέμα είναι όμως όχι μόνο να φέρεις κόσμο στο site σου αλλά και να τον κρατήσεις σ' αυτό. Δε ξέρω πως θα μπορούσε να βοηθήσει αυτό το travelstories, ωστόσο είναι κάτι που πρέπει να δούμε.

Μου φαίνεται δύσκολο να μην υπάρχουν επαγγελματίες (οποιοδήποτε χώρου) που να μην θέλουν να διαφημιστούν σε ένα σάιτ που έχει καθημερινά πολλές μοναδικές επισκέψεις (και με στατιστικά αυτά).
Ακριβώς το ίδιο πιστεύω κι εγώ και με στατιστικά μάλιστα που μπορεί να ενδιαφέρουν πολύ το διαφημιζόμενο (φύλο, ηλικία, προτιμήσεις κτλ) και πληρώνονται καμιά φορά αδρά. Αυτό βέβαια ίσως μπορεί να το τρέξει μόνο μια εταιρεία που ασχολείται με το αντικείμενο.

Επίσης υπάρχουν εταιρείες που διεξάγουν δημοσκοπήσεις, έρευνες για διαφημιστικούς σκοπούς και όχι μόνο, δίνοντας σου κάποιο μικρό αντίτημο για τη συμμετοχή. Ίσως θα μπορούσε να «παντρευτεί» με κάποιο τρόπο με το φορουμ, μιας και τα νούμερα των χρηστών και των επισκέψεων είναι μεγάλα και μη αμφισβητήσιμα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Παιδιά μην ξεχνάτε όμως το εξής:

Οταν μπαίνουν στην μέση εταιρίες διαφημιστικες η το οτιδήποτε σου δίνει λεφτά ώστε να προωθήσεις / διαφημίσεις ένα προϊόν ή κάτι τέλος πάντων, στο τέλος καταλήγει να χάνει την αυθεντικότητα του και απλά θα πρέπει να δεις / διαβάσεις αυτό που έχει πληρώσει κάποιος.

Το μεγάλο συν του φόρουμ αυτού είναι ότι είναι ανεξάρτητο και αν κάτι συμβεί από τα παραπάνω τότε θα μάθει να εξαρτιέται από τα λεφτά των εταιριών και αν αυτό πάψει να υπάρχει κάποια στιγμή τότε θα είναι και η καταστροφή του.

Το σημαντικότερο είναι να βοηθήσουμε όλοι εμείς, που ούτε απαιτούμε να δούμε κάτι επειδή κάναμε ένα Donate ούτε τίποτα και απλά το κάνουμε από αγάπη.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.642
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Αν ανοιξει πολιτικο τοπικ - καφενειο να σφαζομαστε, ολα θα στρωσουν. Κλικ με το κιλο, διαφημισεις κλπ.
:p
Όοοοχιιι, μηηηη, δεν αντέχω. 😱
Να πάνε στα φατσοβιβλία να σφαχτούν όσοι θέλουν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.752
Όοοοχιιι, μηηηη, δεν αντέχω. 😱
Να πάνε στα φατσοβιβλία να σφαχτούν όσοι θέλουν.
35000 ατομα και ζητημα να ταξιδευουν μερικες εκατονταδες με την πανδημια ενω ψηφιζουν καμια 100ρια τις ιστοριες.

Οι υπολοιποι ειναι ακριβως εκει. Η στο ινστα της Τουνη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom