18 χρόνια Travelstories

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νάμαστεεεεε.... ενηλικιωθήκαμε... 😲

Πέραν της πλάκας, δε ξέρω αλήθεια πώς πέρασαν 18 χρόνια. Δεκαοχτώ 🤯

Όταν ξεκινούσα το Travelstories ήξερα ότι είναι ένας χώρος για ταξιδιώτες, για τους ανθρώπους που αγαπάνε τα ταξίδια και τη συγγραφή. Μισο-μάντευα ότι θα εξελιχθεί σε μια κοινότητα, με ανθρώπους που θα βρουν κι'άλλα κοινά μεταξύ τους, και ότι θα βοηθούσε στη δημιουργία πολλών ανθρώπινων σχέσεων, μέσα αλλά και έξω από το χώρο των ταξιδιών.

Αλλά δεν περίμενα ποτέ ότι θα εξελιχθεί σε μια τόσο αγαπημένη γωνιά, σε ένα μέρος που ξεχειλίζει από πάθος για ταξίδια, εξερεύνηση και αναζήτηση νέων εμπειριών. Δεν περίμενα ότι θα εμπνεύσει τόσο κόσμο να κάνει τα πρώτα του ανεξάρτητα ταξιδιωτικά βήματα, ή να μας σπρώξει προς μονοπάτια που διαφορετικά μπορεί να μην είχαμε ακολουθήσει ποτέ. Και βέβαια, σε προσωπικό επίπεδο, δε περίμενα ποτέ ότι θα με βοηθήσει να δημιουργήσω φιλίες που δε περίμενα ποτέ ότι θα έχω - αν και λόγω της απόστασης τα τελευταία χρόνια αυτές έχουν δυστυχώς ξεθωριάσει.

Δε ξέρω πόσοι θυμάστε ένα μινι-site που είχαμε φτιάξει για την επέτειο των 10 χρόνων, αλλά το έψαξα και είδα ότι πέρα από τα στατιστικά που βεβαίως έχουν αλλάξει σημαντικά, είχαμε και μια ενότητα με τις σκέψεις των μελών για το "τι σημαίνει Travelstories για εσας"΄. Τόσα χρόνια μετά, τίποτα από αυτά δε νομίζω ότι έχει αλλάξει. Αν θέλετε να κάνετε μια μικρή ανασκόπηση μπορείτε να το δείτε εδώ. Και βέβαια όλα τα τόπικ από όλα τα προηγούμενα γενέθλια εδώ.

Αλλά μιας και το έψαξα και συγκινήθηκα με τις απαντήσεις που διάβασα, γράψτε μας παρακάτω τί είναι το Travelstories για εσάς;

Χρόνια πολλά στο αγαπημένο μου Travelstories και ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους εσάς που το επιλέξατε για να εκφράσετε το πάθος σας για ταξίδια μέσω των ιστοριών σας. Υπόσχομαι να βάλω τα δυνατά μου για να φτάσει τα 20. :heart:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Χρόνια Πολλά στους ιδρυτές,σε αυτούς που το τρέχουν καθημερινά και στο φόρουμ μας 🎈🎈🎈

14 χρόνια για μένα και ο εθισμός είναι στα ίδια επίπεδα(ή περίπου καθώς υπήρξαν και απογοητεύσεις :haha:... ) Πάντως είμαστε ακόμη εδώ....Τι άλλο χρειάζεται να προσθέσω....
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Χρόνια πολλά σ'αυτό το υπέροχο forum που εχεις δημιουργήσει. Τα 20 χρόνια είναι λίγα!! Οσο το δυνατόν περισσότερα θέλουμε!!!

Για μένα είναι πηγή έμπνευσης για το πού να πάω, πηγή αστείρευτων πληροφοριών. Με βοηθάει να "ταξιδεύω" όλο τον χρόνο, γιατί μ'αρέσει να συλλέγω πληροφορίες για διάφορους προορισμούς και να φτιάχνω τα δικά μου αρχεία.

Μου αρέσει ο αλτρουισμός που υπάρχει εδώ μέσα. Να βοηθάει ο ένας τον άλλο με τις προσωπικές του γνώσεις

Το σημαντικότερο το άφησα τελευταίο. Διαβάζοντας τις ιστορίες των μελών μου δίνει μια σιγουριά ότι θα τα καταφέρουμε μια χαρά να πάμε μόνοι μας σε μακρινούς προορισμούς. Οντας μιάς κάποιας ηλικίας, αυτή η απελευθέρωση ειναι ευεργετική!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δε θα πρωτοτυπήσω, θα ευχηθώ ότι και πέρυσι.
Να είμαστε καλά άπαντες και να συζητάμε του χρόνου για τα 19, με ακόμη περισσότερες ταξιδιωτικές εμπειρίες. :)

Όσο για το τι είναι για μας το travelstories ας πω ένα από τα πολλά που πιστεύω σε προσωπικό επίπεδο πάντα.
Θεωρώ ότι είναι το μέρος που μου άλλαξε την οπτική για πολλά (δεν είναι μόνο τα ταξίδια), με νέες φιλίες, ιδέες κ.α., κάνοντας με εν τέλει διαφορετικό και ίσως καλύτερο σαν άνθρωπο.

Υ.Γ. Η πρόταση μου για τη διοργάνωση ενός μεγάλου πάρτυ στα 20 έτη εξακολουθεί και ισχύει. :cool:
 

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
698
Χρόνια πολλά!!!

Εγώ θα πω ότι για μένα -που δεν ταξιδεύω προσωρινά λόγω διδύμων- είναι το travelstories ένα παράθυρο στον κόσμο. Με έχετε πάει ΠΑΝΤΟΥ και σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Κάποια στιγμή θα κάνω κι εγώ ταξίδια μακρινά,- προς το παρόν -ταξιδεύει η καρδιά κι αυτό μου φτάνει!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Εγώ θα ήθελα να πω 3 πράγματα μόνο από τα πολλά που σκέφτομαι.

1. Οποιαδήποτε στιγμή νιώσω θλίψη, απογοήτευση, έλλειψη ελπίδας, κούραση, μπαίνω εδώ. Διαλέγω κάτι να διαβάσω από τα χιλιάδες διαθέσιμα αρχεία. Αισθάνομαι ξαφνικά, πως όλα θα πάνε καλύτερα.

2. Μέσα σε έναν κόσμο γεμάτο εφήμερες καταστάσεις και κουλτούρα συσκευασίας, το travelstories είναι κάτι σταθερό, ακόμα και αν αλλάζει μορφή. Δεν είχα τελειώσει το σχολείο ακόμα όταν πρωτομπήκα εδώ, τουλάχιστον 15 χρόνια πριν. Για χρόνια, χωρίς να είμαι μέλος. Μόνο διαβάζοντας. Δεν είχα μπει σε αεροπλάνο ποτέ. Από τότε, σχεδόν καθημερινά, κάνω τη βόλτα μου και το γαλάζιο χρώμα του banner και των κουμπιών είναι κάτι τόσο οικείο.

3. Θέλω να θυμηθούμε όλοι αγαπητά μέλη που δεν βρίσκονται πια ανάμεσά μας. Πάντοτε να έρχεται η θύμιση αυτή.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.116
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Πλέον ο κάθε νορμάλ άνθρωπος σε κάποιες στιγμές βαρεμάρας, σε κάποιο διάλειμμα στη δουλειά μαζι με το τσιγάρο, στην αναμονή σε κάποιο αεροδρόμιο η σε καποιο σταθμό λεωφορείων πιάνει το κινητό μηχανικα και σκρολαρει στα social media.. Ε ειμαστε και εμείς που αυθόρμητα μπαίνουμε στην καψουρα μας το Travelstories... Χρόνια πολλά κιαπο εμένα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.453
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom