Ιταλία 18 ώρες στην Ρώμη με 1000 και 1 εικόνες.

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Ναι το είδα αλλά δεν το κατάλαβα καλά.Απόδειξη για να πάρεις πρέπει να κάνεις την διαδρομή και εμείς δεν την κάναμε εκτός και αν εννοείς να γράφαμε τα στοιχεία του οχήματος χωρίς να κάνουμε την διαδρομή σαν αποδεικτικό στοιχείο.
2.Μα το θέμα είναι ότι ο πρώτος δεν δεχόταν να κάνει καν την διαδρομή προφανώς γιατί είδε τον ειδικό χάρτη που είχαμε και οι αμέσως πίσω ταξιτζήδες δεν δεχόντουσαν ούτε αυτοί μετά τις προτροπές του πρώτου.Στο τέλος μας είπανε και την τιμή από μόνοι τους χωρίς να ρωτήσουμε επειδή το καταλάβανε ότι έχουμε γνώση των νόμιμων τιμών. Οτι ναι μεν σας πάμε αλλά με 48€ και μετά το κατεβάσανε και είπανε με 40€. Ισως να το θεωρούν και ντροπή οι ταξιτζήδες της Ρώμης να κάνουν αυτή την διαδρομή χωρίς να κλέψουν έστω και 10€.

3.Στον τόπο σου είναι πολύ διαφορετικά.Το πρώτο και βασικό είναι ότι ξέρεις πολύ καλά την τοπική γλώσσα και μπορείς να βγάλεις πιο εύκολα άκρη και σε περίπτωση που φωνάξεις την αστυνομία. Το δεύτερο είναι ότι δεν νιώθεις έξω από τα νερά σου όπως σε μια ξένη χώρα που αισθάνεσαι λίγο χαμένος ειδικά τις πρώτες στιγμές που πατάς το πόδι σου στον νέο τόπο.Εσύ που προφανώς έχεις κάνει πολλά ταξίδια και γενικά η Ρώμη είναι 2ο σπίτι σου δεν το αισθάνεσαι αυτό αλλά αυτοί που ταξιδεύουν λιγότερο συχνά σε ξένες χώρες το αισθάνονται οι περισσότεροι πιστεύω. Πέρα από αυτό αν είμαι σίγουρος για την νομοθεσία θα το κυνηγήσω ίσως το θέμα αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν ήμασταν και ακόμη δεν είμαι βασικά μετά από αυτό που δημοσίευσε η ivanna.

Τέλος πάντων αφού δεν έπεσα και μέσα στον Τίβερη έτσι όπως ήμουν άυπνος και απλά το μόνο πρόβλημα ήταν με τους ταξιτζήδες πάλι καλά :)
1. Η απαντηση μου δεν ηταν προσωπικη οπως ειπα. Αναφερθηκα σε πιθανες αντιδρασεις. Μια απο αυτες ηταν και να ενδωσεις, να παρεις το ταξι,να πληρωσεις μονο αφου παρεις την αποδειξη κ εκ των υστερων να κανεις καταγγελια στο σαιτ. Για πιο ηπιους χαρακτηρες και αν βρισκεσαι σε αναγκη.
2.οι ταριφες των αεροδρομιων ειναι παντου ιδιοι. Δεν θα ρωταγα ποσο κανει. Ξερω ποσο κανει. Θα εμπαινα μεσα αλλα στο τελος δεν θα πληρωνα παρανομη χρεωση. Οι τροποι αντιδρασης ειναι παντα προσωπικη επιλογη.
3. Και στη Γερμανια μου εχει τυχει παρανομη χρεωση χωρις λεξη ξενη γλωσσα. Λιγα αγγλικα, η απειλη κλησης στην αστυνομια και ολα καλα. Στη Βυρηττο δεν το επιχειρησα..κοινη λογικη.
3. Για το τι ισχυει εισασταν σιγουροι. Μην υποκυπτετε. Η χωρα ειναι ευνομουμενη καλέστε αμεσως Αστυνομια χωρις φοβο και ολα λυνονται. Ακόμα και με τη γλωσσα εχουν προσπαθησει να με κλεψουν. Χωρις επιτυχια βεβαια...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Ήξερα τι ισχύει αλλά είναι τόσο μπαγαπόντιδες που παρουσιάζουν επιχειρήματα που δεν τα περιμένεις και σε αφήνουν να αναρωτιέσαι αν έχουν δίκιο η όχι ειδικά όταν στο λένε 5 άτομα μαζεμένα.
Ένα επιχείρημα που είχα διαβάσει είναι ότι λένε ότι είναι μεν 30 ευρώ αλλά εκεί που θέλεις να πας δεν είναι μέσα στην προβλεπόμενη περιοχή και για αυτό και είχα τυπωμένο χάρτη.

Ένα δεύτερο επιχείρημα που διάβασα είναι ότι λένε ότι δεν ισχύει αυτή η τιμή γενικά και για αυτό είχα και τυπωμένο από σελίδα στα Ιταλικά την τιμή και την εξήγηση δίπλα.

Ενα άλλο πράγμα που περίμενα ήταν ότι δεν θα είναι όλοι σκάρτοι και ότι αν ο πρώτος είναι απατεώνας θα βρούμε τουλάχιστον έναν τίμιο πράγμα που ούτε αυτό έγινε μάλλον.

Είχα 3 διαφορετικές εκδοχές για το τι μπορεί να συμβεί και παρουσίασαν μια 4η.


Αυτά περί αστυνομίας είναι καλά όταν τα συζητάς σε ένα πληκτρολόγιο υπολογιστή αλλά οι περισσότεροι άνθρωποι που πάνε για διακοπές και για να χαρούν για λίγες ημέρες δεν θα κάτσουν να απειλήσουν και να φωνάξουν την αστυνομία επειδή υποψιάζονται ότι μπορεί αν έχουν δίκιο και να μην ισχύει το επιχείρημα του ταξιτζή. Απλά θα πάνε στα λεωφορεία που είναι δίπλα. Εχει βουίξει όλο το internet για τους απατεώνες ταξιτζήδες της Ρώμης. Εχω διαβάσει δεκάδες αναφορές για αυτό το πράγμα. Θα έπρεπε το ίδιο το κράτος να τοποθετεί αστυνομία δίπλα στην πιάτσα με τα taxi στο αεροδρόμιο η έστω ένα άτομο που να σε βοηθάει εφόσον γνωρίζει τι γίνεται.Δεν είναι δυνατόν να περιμένουν από τον τουρίστα να κάθεται να διαβάζει με τις ώρες στο internet τι ακριβώς ισχύει για αυτό το θέμα και τι όχι και να περιμένουν να βγάλει άκρη μόνος του που προσωπικά μετά από τόσο χρόνο που διέθεσα πάλι άκρη δεν έβγαλα.

Αν πρέπει να καλύψει μεγαλύτερη διαδρομή για να σε πάει σε ένα σημείο και όχι την συντομότερη αναφέρουν οι όροι ότι δεν ισχύει η τιμή. Κάποιοι δρόμοι είναι όντως κλειστοί εκείνη την ημέρα. Από την γέφυρα ponte tectaccio δεν περνάνε λεωφορεία μέχρι το μεσημέρι. Εφόσον συμβαίνει κάτι τέτοιο πρέπει να καλύψει μεγαλύτερη διαδρομή για να σε πάει σε εκείνο το σημείο επομένως υπάρχει κάποια λογική.

Μετά από τόσο συζήτηση και καθισμένος στο σπίτι μου και χαλαρός πάλι δεν είμαι σίγουρος. Πόσο μάλλον αν μόλις έχεις προσγειωθεί στο έδαφος μιας ξένης χώρας με θολούρα στο κεφάλι και οι πρώτοι άνθρωποι που συναντάς σου λένε όλοι ότι δεν γίνεται αυτό που θέλεις και δεν υπάρχει ούτε ένας για να σε υποστηρίξει.
 
Last edited:
Μηνύματα
152
Likes
1.104
@kabamarou Να πω την αλήθεια, τώρα που καλοκοιτάω το σημείο που έπρεπε να σας πάνε, πόσο πια να χρειαζόταν να ξεφύγουν από την πορεία;(Αν θεωρήσουμε ότι μπορούσαν να επικαλεστούν ότι θα ξέφευγαν από την πορεία). Δεν είναι δα το παζάρι της Porta Portese ο Μαραθώνιος της Αθήνας, για να κλείσουν όλους τους δρόμους, να κολλήσει η κυκλοφορία και να σας πάνε μέσω Τρικάλων. Και στο κάτω κάτω στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι επιλογή του πελάτη να πάει από άλλο δρόμο, αλλά προκύπτει λόγω συνθηκών που δεν εξαρτώνται από αυτόν. Το θεωρώ λοιπόν άκυρο αν πράγματι σας απάντησαν σύμφωνα μ' αυτό το επιχείρημα. Όλα αυτά τα λέω φυσικά με κάθε επιφύλαξη, γιατί δεν έχω καμία επαφή με τα ταξί της Ρώμης, ούτε εικόνα της περιοχής τριγύρω, ούτε έχω πάει ποτέ στο κυριακάτικο παζάρι. Πιο πολύ το έθιξα το θέμα για να ξέρουν κι οι υπόλοιποι ότι σε περίπτωση που υποδείξεις στον ταξιτζή μια διαφορετική πορεία, υπάρχει ενδεχόμενο (σύμφωνα με τον κανονισμό) να μη δεχτεί την προκαθορισμένη ταρίφα, αλλά να σε πάει με ταξίμετρο.
Πάντως μιας κι έχει γίνει τόσος ντόρος, την επόμενή μου φορά στη Ρώμη θα το ψάξω σίγουρα!
Νομίζω το εξαντλήσαμε. Καλό είναι να είμαστε υποψιασμένοι, αλλά μην τρελαίνεσαι. Περιμένουμε την συνέχεια της ιστορίας!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Ήταν γύρω στις 11 και επιταχύναμε τον βηματισμό μας λόγω του ότι σε λίγη ώρα σταματούσαν τα δρομολόγια . Από τον σταθμό Vittorio Emanuele αποβιβαστήκαμε στην στάση flaminio φτάνοντας μπροστά στην μεγαλοπρεπή Piazza del Popolo. Ανεβήκαμε τα σκαλιά που είναι στο πίσω μέρος της πλατείας, βγήκαμε σε ένα αχανές μπαλκόνι και ξαποστάσαμε σε ένα μαρμάρινο παγκάκι. Γίναμε ένα με αυτό και δεν θέλαμε να το αποχωριστούμε. Αγναντεύαμε τον φωτισμένο τρούλο του Αγίου Πέτρου του Βατικανού καθώς και ένα μέρος της νυχτερινής Ρώμης.
PA123088.JPG


Θυμηθήκαμε όμως ότι δεν μπορούσαμε να χαλαρώσουμε και πολύ γιατί έπρεπε να προλάβουμε ένα καφεκοπτείο που έκλεινε στις μία.


Η διαδρομή από εκεί για την piazza di spagna είναι μια ευθεία αρκεί να πας όλο ίσια από την Via del Babuino. Οι ταμπέλες με τις οδούς στην Ρώμη είναι πολύ όμορφες
(Μια τυχαία ταμπέλα)
IMGP6374.JPG


αλλά δυστυχώς απουσιάζουν από πολλά σημεία. Χρειάστηκε να περάσουμε 3-4 διασταυρώσεις για να βρούμε μια ταμπέλα που να γράφει «Via del Babuino» και να εξακριβώσουμε ότι πηγαίναμε στον σωστό δρόμο. Φτάσαμε στην piazzadispagna βρίσκοντας την διάσημη σκαλινάτα κλειστή με κάγκελα από έξω… :(
PA123092.JPG

Προφανώς λόγω κάποιων εργασιών συντήρησης. Κατευθυνθήκαμε προς την κεντρική Via del Corso. Βλέποντας τους πανέμορφους ερημικούς δρόμους και όλα τα καταστήματα κλειστά διερωτόμουν κατά πόσο είναι δυνατόν ένα μαγαζί που πουλάει καφέ να λειτουργεί τέτοια ώρα.
RomeStory17.jpg
Κάπου χάσαμε το στενό που θέλαμε να στρίψουμε και ρωτήσαμε μια σουρωμένη τουρίστρια που ήταν έξω από ένα bar αλλά δεν μας διαφώτισε αρκετά. Τα πόδια όλων μας παράλληλα ένιωθαν ότι είχαμε κάνει ορειβασία για ώρες και τα κορμιά μας αποζητούσαν απεγνωσμένα την ξεκούραση.

To πιο παλιό καφεκοπτείο της Ρώμης και για πολλούς το καλύτερο, βρέθηκε επιτέλους και μάλιστα ανοικτό! Το άρωμα που κατέκλυζε όλο τον χώρο μας πρόσφερε μια μεθυστική μυρωδιά.
PA123096.JPG
Ο φίλος μου παράγγειλε να πιει ένα cappuccino στο όρθιο και η μία φίλη μου αγόρασε γενναίες ποσότητες φρεσκοκομμένου καφέ για να κρατήσει αυτή την υπέροχη οσμή για πολύ καιρό. Πήγαμε στο πάνθεον που είναι σχεδόν δίπλα και το περιεργαστήκαμε πιο χαλαροί πλέον καθώς δεν υπήρχε κάτι πια που θα έπρεπε να προλάβουμε.
PA123106.JPG


Καθισμένοι όπως ήμασταν στο σιντριβάνι φαντάστικα αυτούς που μας βλέπανε ίσως από κάποια άλλη γωνιά του κόσμου από την livecameraπου υπάρχει εκεί. Αμέτρητες φορές πριν τον ερχομό μας εδώ παρατηρούσα μέσα από τον υπολογιστή μου το πλάνο από αυτή την πλατεία ευχόμενος να ήμουν στην θέση αυτών που κοιτούσα και είχε φτάσει επιτέλους η ανατριχιαστική στιγμή που είχα πάρει την σκυτάλη και ανήκα σε αυτούς που θα ήθελαν να είναι στην θέση μου.

Μετά από αυτή την σκέψη ξεκινήσαμε για την fontana di trevi με βήμα αργόσυρτο. Φτάνοντας συναντήσαμε ένα μεγάλο τζάμι να μας χωρίζει από ένα από τα ομορφότερα υπαίθρια έργα τέχνης παγκοσμίως, λόγω της συντήρησης που γινόταν και εδώ αυτή την περίοδο.
Untitled_Panorama2.jpg



Την θαυμάσαμε από όλες τις οπτικές, διάβασα στους υπόλοιπους σχετικές πληροφορίες όπως και σε κάθε άλλο αξιοθέατο άλλο πριν και αναρωτηθήκαμε τι θα κάνουμε από εδώ και πέρα.

Μετά από τόσες νύχτες ολιγόωρου ύπνου και απόλυτης αγρύπνιας της τελευταίας βραδιάς εμφανίστηκαν δυνάμεις που δεν ήξερα ότι υπάρχουν αλλά και αυτές ένιωθα ότι σωνόντουσαν. Δεν τολμούσα παρόλα αυτά να ξεστομίσω το «Μέχρι εδώ. Φτάνει». Σαν να το θεωρούσα προσβολή της ταξιδιωτικής μου τιμής και περίμενα να το πουν οι άλλοι.

Τελικά το είπαν :) και κινηθήκαμε προς την κοντινή Piazza di San Silvestro που είναι πιάτσα ταξί. Εκεί δεν βρήκαμε taxi αλλά κάποιο που πέρασε σταμάτησε και μας πήρε για το αεροδρόμιο. Ο οδηγός με μεγάλη ταχύτητα μας πήγε σε 20-25 λεπτά περίπου στον προορισμό μας, παίρνοντας 30€ και κάνοντας την πάπια αρχικά για την απόδειξη.


Στο αεροδρόμιο του ciampino γύρω στις 02:00 που φτάσαμε είναι κλειστό το κτίριο των αναχωρήσεων και έτσι μαζεύονται όλοι στο κτίριο των αφίξεων που μετατρέπεται για λίγες ώρες σε ένα κοινόβιο με ανθρώπους από πολλές και διαφορετικές χώρες του πλανήτη που έχουν όλοι ένα κοινό όραμα και στόχο. Να γλιτώσουν τα χρήματα του ξενοδοχείου για μία βραδιά!


Παντού υπήρχαν κορμιά ξαπλωμένα στις καρέκλες και στο πάτωμα. Οι πιο οργανωμένοι είχαν υπνόσακους και κουβέρτες ενώ άλλοι κοιμόντουσαν πάνω σε ρούχα απλωμένα. Οι φίλοι μου πρόλαβαν και κατέλαβαν κάτι καρέκλες ενώ εγώ αρκέστηκα να χρησιμοποιήσω το πάτωμα σαν κάθισμα αλλά και σαν κρεβάτι για λίγο με αρνητικές εντυπώσεις. Ο χώρος δεν θερμαινόταν και μια ελαφριά ψύχρα μας σιγοπότιζε. Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι επικρατούσε σχετική ησυχία σαν να υπάρχει ένας διεθνής άγραφος κανόνας για τέτοιες καταστάσεις που προσπαθούσαν να τον τηρήσουν σχεδόν όλοι.


Ο νους πλέον υπολειτουργούσε αλλά ευτυχώς μετά από λίγες ώρες μπορέσαμε και βρήκαμε την πύλη αναχώρησης και μπήκαμε στο αεροπλάνο αποχαιρετώντας στις 7 παρά τα ξημερώματα την Ρώμη.

Κάπως έτσι έληξε η 3η για εμένα ημερησία εκδρομή στην πρωτεύουσα της Ιταλίας με 1000 και 1 εικόνες και την γλυκιά υπέρτατη ονειρική αίσθηση που σου δίνει ένα μέρος όταν το ξαναβλέπεις καθώς μπαίνουν μέσα σε ένα σέικερ οι εικόνες από τις προηγούμενες επισκέψεις, οι τωρινές αλλά και αυτές της προσμονής, δημιουργώντας ένα γευστικότατο κοκτέιλ με την γεύση του να μένει μέσα σου για πάντα και να σε κάνει να μην είσαι ποτέ ο ίδιος από εκεί και ύστερα.


Αrrivederci!!!

(Ο τελικός μας περίπατος)
χωρίς τίτλο.JPG
(Η συνολική μας διαδρομή με εξαίρεση το taxi)
sinolikiporeia.JPG
 
Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Ήταν γύρω στις 11 και επιταχύναμε τον βηματισμό μας λόγω του ότι σε λίγη ώρα σταματούσαν τα δρομολόγια . Από τον σταθμό Vittorio Emanuele αποβιβαστήκαμε στην στάση flaminio φτάνοντας μπροστά στην μεγαλοπρεπή Piazza del Popolo. Ανεβήκαμε τα σκαλιά που είναι στο πίσω μέρος της πλατείας, βγήκαμε σε ένα αχανές μπαλκόνι και ξαποστάσαμε σε ένα μαρμάρινο παγκάκι. Γίναμε ένα με αυτό και δεν θέλαμε να το αποχωριστούμε. Αγναντεύαμε τον φωτισμένο τρούλο του Αγίου Πέτρου του Βατικανού καθώς και ένα μέρος της νυχτερινής Ρώμης. View attachment 134777

Θυμηθήκαμε όμως ότι δεν μπορούσαμε να χαλαρώσουμε και πολύ γιατί έπρεπε να προλάβουμε ένα καφεκοπτείο που έκλεινε στις μία.


Η διαδρομή από εκεί για την piazza di spagna είναι μια ευθεία αρκεί να πας όλο ίσια από την Via del Babuino. Οι ταμπέλες με τις οδούς στην Ρώμη είναι πολύ όμορφες
(Μια τυχαία ταμπέλα)
View attachment 134784

αλλά δυστυχώς απουσιάζουν από πολλά σημεία. Χρειάστηκε να περάσουμε 3-4 διασταυρώσεις για να βρούμε μια ταμπέλα που να γράφει «Via del Babuino» και να εξακριβώσουμε ότι πηγαίναμε στον σωστό δρόμο. Φτάσαμε στην piazzadispagna βρίσκοντας την διάσημη σκαλινάτα κλειστή με κάγκελα από έξω… :( View attachment 134779
Προφανώς λόγω κάποιων εργασιών συντήρησης. Κατευθυνθήκαμε προς την κεντρική Via del Corso. Βλέποντας τους πανέμορφους ερημικούς δρόμους και όλα τα καταστήματα κλειστά διερωτόμουν κατά πόσο είναι δυνατόν ένα μαγαζί που πουλάει καφέ να λειτουργεί τέτοια ώρα. View attachment 134785 Κάπου χάσαμε το στενό που θέλαμε να στρίψουμε και ρωτήσαμε μια σουρωμένη τουρίστρια που ήταν έξω από ένα bar αλλά δεν μας διαφώτισε αρκετά. Τα πόδια όλων μας παράλληλα ένιωθαν ότι είχαμε κάνει ορειβασία για ώρες και τα κορμιά μας αποζητούσαν απεγνωσμένα την ξεκούραση.

To πιο παλιό καφεκοπτείο της Ρώμης και για πολλούς το καλύτερο, βρέθηκε επιτέλους και μάλιστα ανοικτό! Το άρωμα που κατέκλυζε όλο τον χώρο μας πρόσφερε μια μεθυστική μυρωδιά. View attachment 134780 Ο φίλος μου παράγγειλε να πιει ένα cappuccino στο όρθιο και η μία φίλη μου αγόρασε γενναίες ποσότητες φρεσκοκομμένου καφέ για να κρατήσει αυτή την υπέροχη οσμή για πολύ καιρό. Πήγαμε στο πάνθεον που είναι σχεδόν δίπλα και το περιεργαστήκαμε πιο χαλαροί πλέον καθώς δεν υπήρχε κάτι πια που θα έπρεπε να προλάβουμε. View attachment 134781

Καθισμένοι όπως ήμασταν στο σιντριβάνι φαντάστικα αυτούς που μας βλέπανε ίσως από κάποια άλλη γωνιά του κόσμου από την livecameraπου υπάρχει εκεί. Αμέτρητες φορές πριν τον ερχομό μας εδώ παρατηρούσα μέσα από τον υπολογιστή μου το πλάνο από αυτή την πλατεία ευχόμενος να ήμουν στην θέση αυτών που κοιτούσα και είχε φτάσει επιτέλους η ανατριχιαστική στιγμή που είχα πάρει την σκυτάλη και ανήκα σε αυτούς που θα ήθελαν να είναι στην θέση μου.

Μετά από αυτή την σκέψη ξεκινήσαμε για την fontana di trevi με βήμα αργόσυρτο. Φτάνοντας συναντήσαμε ένα μεγάλο τζάμι να μας χωρίζει από ένα από τα ομορφότερα υπαίθρια έργα τέχνης παγκοσμίως, λόγω της συντήρησης που γινόταν και εδώ αυτή την περίοδο. View attachment 134783


Την θαυμάσαμε από όλες τις οπτικές, διάβασα στους υπόλοιπους σχετικές πληροφορίες όπως και σε κάθε άλλο αξιοθέατο άλλο πριν και αναρωτηθήκαμε τι θα κάνουμε από εδώ και πέρα.

Μετά από τόσες νύχτες ολιγόωρου ύπνου και απόλυτης αγρύπνιας της τελευταίας βραδιάς εμφανίστηκαν δυνάμεις που δεν ήξερα ότι υπάρχουν αλλά και αυτές ένιωθα ότι σωνόντουσαν. Δεν τολμούσα παρόλα αυτά να ξεστομίσω το «Μέχρι εδώ. Φτάνει». Σαν να το θεωρούσα προσβολή της ταξιδιωτικής μου τιμής και περίμενα να το πουν οι άλλοι.

Τελικά το είπαν :) και κινηθήκαμε προς την κοντινή Piazza di San Silvestro που είναι πιάτσα ταξί. Εκεί δεν βρήκαμε taxi αλλά κάποιο που πέρασε σταμάτησε και μας πήρε για το αεροδρόμιο. Ο οδηγός με μεγάλη ταχύτητα μας πήγε σε 20-25 λεπτά περίπου στον προορισμό μας, παίρνοντας 30€ και κάνοντας την πάπια αρχικά για την απόδειξη.


Στο αεροδρόμιο του ciampino γύρω στις 02:00 που φτάσαμε είναι κλειστό το κτίριο των αναχωρήσεων και έτσι μαζεύονται όλοι στο κτίριο των αφίξεων που μετατρέπεται για λίγες ώρες σε ένα κοινόβιο με ανθρώπους από πολλές και διαφορετικές χώρες του πλανήτη που έχουν όλοι ένα κοινό όραμα και στόχο. Να γλιτώσουν τα χρήματα του ξενοδοχείου για μία βραδιά!


Παντού υπήρχαν κορμιά ξαπλωμένα στις καρέκλες και στο πάτωμα. Οι πιο οργανωμένοι είχαν υπνόσακους και κουβέρτες ενώ άλλοι κοιμόντουσαν πάνω σε ρούχα απλωμένα. Οι φίλοι μου πρόλαβαν και κατέλαβαν κάτι καρέκλες ενώ εγώ αρκέστηκα να χρησιμοποιήσω το πάτωμα σαν κάθισμα αλλά και σαν κρεβάτι για λίγο με αρνητικές εντυπώσεις. Ο χώρος δεν θερμαινόταν και μια ελαφριά ψύχρα μας σιγοπότιζε. Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι επικρατούσε σχετική ησυχία σαν να υπάρχει ένας διεθνής άγραφος κανόνας για τέτοιες καταστάσεις που προσπαθούσαν να τον τηρήσουν σχεδόν όλοι.


Ο νους πλέον υπολειτουργούσε αλλά ευτυχώς μετά από λίγες ώρες μπορέσαμε και βρήκαμε την πύλη αναχώρησης και μπήκαμε στο αεροπλάνο αποχαιρετώντας στις 7 παρά τα ξημερώματα την Ρώμη.

Κάπως έτσι έληξε η 3η για εμένα ημερησία εκδρομή στην πρωτεύουσα της Ιταλίας με 1000 και 1 εικόνες και την γλυκιά υπέρτατη ονειρική αίσθηση που σου δίνει ένα μέρος όταν το ξαναβλέπεις καθώς μπαίνουν μέσα σε ένα σέικερ οι εικόνες από τις προηγούμενες επισκέψεις, οι τωρινές αλλά και αυτές της προσμονής, δημιουργώντας ένα γευστικότατο κοκτέιλ με την γεύση του να μένει μέσα σου για πάντα και να σε κάνει να μην είσαι ποτέ ο ίδιος από εκεί και ύστερα.


Αrrivederci!!!

(Ο τελικός μας περίπατος)
View attachment 134778
(Η συνολική μας διαδρομή με εξαίρεση το taxi)
View attachment 134782
@kabamarou ! εγραψες μολις γυρισαμε απο Ρωμη...6! γυναικες στο παζαρι!αν και εχω παει 3-4 φορες στη Ρωμη δεν ηξερα για την αγορα στο Trastevere..οποτε οπως καταλαβαινεις...το πρωινο της Κυριακής το περασαμε εκει...:) Αυτο ομως που με στεναχώρησε ηταν Α. η αποκαταστση του Fontana Di Trevi..τι ασπριλα ηταν αυτη ρε παιδια?Ελβιελα μου θύμισε βαμμένο με μπογια ασπρη...Εχασε εκεινο το μουντο αριστοκρατικο χρωμα που ειχε! Ουτε το βραδυ ηταν τοσο ομορφο οσο πριν... :( επίσης Β. αυτο που δεν καταλαβα απο την συντηρηση στο Κολοσσαιο ...το κομματι ( δεξια απο την εισοδο) που εχουν αποκαταστήσει το εχουν επενδύσει με τουβλάκι??...Γ.τα σκαλια στην di spagna και αυτα ασπριζουν!!! Δεν ξερω αν αυτες οι αποκαταστασεις ετσι επρεπε να γινουν αλλα στο ματι μου δεν έκατσαν καλα...Αν παει καποιος πιο ειδικος και τα δει ισως δωσει περισσότερες πληροφοριες ( ειδικα για το "τουβλάκι" ) Κατα τα αλλα, Ρωμη μια πολη που οσες φορες και αν επισκεφτεις σιγουρα δεν θα βαρεθεις...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
6 γυναίκες; χαχα. Φαντάζομαι ότι θα κάτσατε με τις ώρες εκεί.
Εγώ και να μην θέλω να ψωνίσω οπωσδήποτε κάτι, μου αρέσει να κάνω βόλτες σε τέτοιες αγορές.
Δεν ξέρω για το ποια είναι η ιδανική συντήρηση αλλά πολύ συντήρηση μαζεμένη έπεσε:)Όταν πήγαμε εμείς συντηρούνταν η Fontana Di Trevi η di spagna η αρχαία αγορά και το κολοσσαίο ταυτόχρονα!
Η Ρώμη είναι όνειρο και όσο ψάχνεις βρίσκεις πράγματα για να μην βαρεθείς ποτέ.
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Μαγική πόλη. Πολύ ωραία η ιστορία σου και νομίζω ότι σε σχέση με τον ελάχιστο χρόνο που είχατε, είδατε αρκετά πράγματα. Άλλωστε είναι μια από τις χάρες της πόλης, ότι έχει τόσα αξιοθέατα δωρεάν σε κοινή θέα που μπορείς να απολαύσεις οποιαδήποτε ώρα του 24 ώρου.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Παρέλειψα να πω και από εδώ ευχαριστώ σε όλους όσους με βοήθησαν μέσα από το forum και χωρίς αυτούς η εκδρομή και η ιστορία σίγουρα θα ήταν πολύ διαφορετική και ιδιαίτερα σε ivvana,samion,paefstra,borealis.

Επίσης να πω ότι διάβασα πάρα πολλές σελίδες στο internet εκτός από το travelstories αλλά οι 3 κορυφαίες που με βοήθησαν και ξεχώρισα ήταν αυτές.
http://www.romeingreek.eu/
http://www.romewise.com/
http://www.revealedrome.com/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom