ΗΠΑ Νεα Υόρκη, έτσι απλά

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. Κεφάλαιο 2ο (Ο καιρός)
  3. Κεφάλαιο 3ο (Το ξενοδοχείο)]Όταν ξεκίνησα να ψάχνω για κατάλυμα στη ΝΥ έπαθα σοκ, δε μπορούσα να φανταστώ τέτοιες τιμές. Τι Λονδίνα, Παρίσια και Ρώμες, εδώ το πιο ξεφτιλέξ δωμάτιο έχει 150 Ευρουδάκια. Μη διανοηθείτε να μείνετε (πολύ) εκτός Manhattan, θα χάσετε μέρος της μαγείας της πόλης και θα σας φάνε οι δρόμοι. Τώρα αν υπάρχει κάτι φτηνό σε πολύ κοντινή απόσταση, π.χ. Brooklynακριβώς απέναντι και κοντά στη γέφυρα, δε θα σας έλεγα όχι. Εμείς μείναμε εδώ [URL="http://www.hotelchandler.com/"]New York City Boutique Hotels | Manhattan Hotel | Hotel Chandler New York | New York City, NY[/URL
  4. Κεφάλαιο 4ο (Μετακινήσεις)
  5. Κεφάλαιο 5ο (Ψώνια)]Είχαμε και εμείς προγραμματίσει μια ολόκληρη μέρα στα ψώνια, αφού και όπως αποδείχτηκε οι τιμές σε αμερικάνικες φίρμες είναι της ξεφτίλας. Λέγαμε λοιπόν για το Woodbury’s αλλά τελικά λακίσαμε και μάλλον πολύ καλά κάναμε. Δε μπορούσαμε να αποχωριστούμε την αγαπημένη μας πόλη για να τρέχουμε στου διαόλου, ούτε να μπλέξουμε σε μίζερο μποτιλιάρισμα 2-3 ώρες στους επαρχιακούς δρόμους της πολιτείας. Για τους junkies λοιπόν του shopping αλλά και της πόλης, ο παράδεισός σας λέγεται Century 21 ([URL="http://www.c21stores.com/"]Century 21 - Home[/URL
  6. Κεφάλαιο 6ο (Άνθρωποι)
  7. Κεφάλαιο 7ο (Κτίρια)
  8. Κεφάλαιο 8ο (Τουριστικές δραστηριότητες / αξιοθέατα)]Μετά από λίγη σκέψη, αποφασίσαμε να επενδύσουμε στο Citypass ([URL="http://www.citypass.com/new-york"]New York CityPASS | Visit 6 New York attractions for just $79.00 per pass, a $144.00 value![/URL
  9. Κεφάλαιο 9ο (Γειτονιές)
  10. Κεφάλαιο 10ο (Φαγητό-Ποτό)]Μεσημέρι στη 5th Avenue, περπάτημα προς την Columbus Circle και η πείνα κάνει την εμφάνισή της. Η λύση ακούει στο όνομα Whole Foods, στο υπόγειο του Time Warner Center ([URL="http://wholefoodsmarket.com/storesbeta/columbuscircle/"]Columbus Circle | WholeFoodsMarket.com[/URL]). Πάρτε το πακετάκι σας και τα παγκάκια του Central Park σας περιμένουν. Αν η πείνα σας βρει στο Upper East Side, κοντά στο 1150 της Madison (85thstreet), βουρ για το Dean & DeLuca ([URL="http://www.deandeluca.com/"]Gourmet Food | Gourmet Gift Baskets | Fine Food, Wine, & Food Gifts | Dean & Deluca[/URL]) για παρόμοια φάση. Απίστευτα μαγαζιά και τα δύο...αν όμως ο πισινός σας απαιτεί κανονικό καθησιό, θαυμάσια θα γευματίσετε στο Pascalou ([URL="http://nymag.com/listings/restaurant/pascalou/"]Pascalou - Upper East Side - New York Magazine Restaurant Guide[/URL]) ή εναλλακτικά στο Sarabeth’s ([URL="http://www.sarabeth.com/"]Sarabeth's Kitchen[/URL

Για τη Νέα Υόρκη έχουν γραφτεί τόσα πολλά που περιττεύει να αναφερθώ περιγραφικά σε γνωστές τοποθεσίες, μνημεία, κτίρια και λοιπά landmarks του Manhattan (και ας μη ξεχνάμε ότι Νέα Υόρκη δεν είναι μόνο το Manhattan). Αντ' αυτού, θα προσπαθήσω με tips, συγκρίσεις και απλές συμβουλές να δώσω τη δική μου προσωπική εικόνα της μεγαλειώδους αυτής πόλης, που τη ζήσαμε στο μάξιμουμ 9 ολόκληρες μέρες. Θεωρώ καλύτερο να χωρίσω τις αναμνήσεις μου ανά θεματική ενότητα και δραστηριότητα και όχι ημερολογιακά όπως κάνουμε συνήθως σε μια ταξιδιωτική ιστορία. Ίσως έτσι βοηθήσω και πιο πρακτικά τους επόμενους τυχερούς επισκέπτες του Μεγάλου Μήλου.

Για πάμε λοιπόν...
 

Attachments

Last edited by a moderator:

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Ο καιρός

Δεν νοείται στο δικό μου μικρό μυαλουδάκι επίσκεψη στη ΝΥ με ψοφόκρυο. Η πόλη σε καλεί για ατελείωτες βόλτες σε πάρκα, φοβερές γειτονιές, για δείπνο σε ανοικτά εστιατόρια, ποτό σε rooftop bars. Ιδίως για πρώτη επίσκεψη, επιβάλλεται να την ευχαριστηθείς όπως της αρμόζει. Ευτυχώς για εμάς, ο καιρός ήταν παραπάνω από φανταστικός, με θερμοκρασίες γύρω στους 23-25οC, με δυο μικρές μπόρες σε 9 μέρες. Όμως, μια προειδοποίηση στους επίδοξους ταξιδευτές για ντάλα καλοκαίρι: τη μια μέρα ο υδράργυρος σκαρφάλωσε στους 32οC και πήραμε μια πικρή γεύση τι εστί ζέστη στη ΝΥ. Το μόνο που θα πω είναι ότι ΕΥΤΥΧΩΣ που ήταν μέρα μουσείων εκείνη, φροντίστε αν πετύχετε τέτοια μέρα να πάτε για ψώνια, σε μουσεία, να κλειστείτε μέσα....μιλάμε για αφόρητες συνθήκες, στις 5-6 το απόγευμα ένιωθες σαν να έχει μια 40άρα στο κέντρο της Αθήνας και με μποτιλιάρισμα. Απλά κόλαση, δεν έχω ξαναζήσει τέτοιο πράγμα (ίσως στη Μπανγκόκ αλλά εκεί το περιμένεις). Προσοχή στις 30άρες λοιπόν, εκεί βράζει ο τόπος, δεν είναι αστεία....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Το ξενοδοχείο

Όταν ξεκίνησα να ψάχνω για κατάλυμα στη ΝΥ έπαθα σοκ, δε μπορούσα να φανταστώ τέτοιες τιμές. Τι Λονδίνα, Παρίσια και Ρώμες, εδώ το πιο ξεφτιλέξ δωμάτιο έχει 150 Ευρουδάκια. Μη διανοηθείτε να μείνετε (πολύ) εκτός Manhattan, θα χάσετε μέρος της μαγείας της πόλης και θα σας φάνε οι δρόμοι. Τώρα αν υπάρχει κάτι φτηνό σε πολύ κοντινή απόσταση, π.χ. Brooklyn ακριβώς απέναντι και κοντά στη γέφυρα, δε θα σας έλεγα όχι. Εμείς μείναμε εδώ New York City Boutique Hotels | Manhattan Hotel | Hotel Chandler New York | New York City, NY (31st & 5th), δίπλα στο Empire State Building και περίπου στη μέση μεταξύ της άκρης του downtown και της αρχής του Central Park. Για 150 ευρώ λοιπόν που πληρώσαμε πάλι καλά να λέμε, με δωμάτιο προπληρωμένο μήνες πριν, αλλά τι να κάνεις....αν είσαι σε αξιοπρεπές κατάλυμα, έχει αλλού να φας τα λεφτά σου. Εγώ πάντως όταν θα ξαναπάω, θα επιλέξω να μείνω κοντά στις αγαπημένες μου γειτονιές, δηλ. γύρω από το West Village. Θα ήθελα μετά τα νυχτοπερπατήματα να γυρνάω με τα πόδια στο δωμάτιο...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Μετακινήσεις

Με κίνδυνο να με λιθοβολήσουν δημόσια και να με διαγράψουν από το travelstories :D πρέπει να πω ότι η πόλη περπατιέται πάρα πολύ άνετα και ευχάριστα, αλλά όχι για πολύ. Μετά λοιπόν από 1,2,3 μέρες, όσο αντέξουν τα κακόμοιρα πόδια σας, θα πάρετε ταξί, μετρό, λεωφορείο, δε γίνεται αλλιώς. Τα ταξί είναι σχετικά φτηνά και πολύ βολικά αφού κυκλοφορούν άπειρα στους δρόμους, αλλά μη φανταστείτε και τιμές όπως στα δικά μας. Είναι πάντως επαγγελματίες και δε κλέβουν (σπάνιο αυτό) αφού έχουν απολύτως διακριτές χρεώσεις. Εγώ πάντως προτείνω έντονα αν μείνετε για καμιά εβδομάδα, την εβδομαδιαία metrocard απεριορίστων. Με 27$ έχεις στα πόδια σου ολόκληρη τη πόλη, με το cult μετρό της αλλά τα πολλά βολικά λεωφορεία. Αν είσαι στην Upper East Side και θες να κατέβεις στο downtown, πρέπει να είσαι παρανοϊκός να θες να περπατήσεις....
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Με κίνδυνο να με λιθοβολήσουν δημόσια και να με διαγράψουν από το travelstories :D πρέπει να πω ότι η πόλη περπατιέται πάρα πολύ άνετα και ευχάριστα, αλλά όχι για πολύ.
Ου ρε. :bleh::bleh::bleh:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Εχω διαβάσει τόσα πολλα για αυτή την πόλη...
ολοι λένε οτι ειναι τρομερή..
μου αρέσει που δεν έχω παει ακόμα...νιώθω οτι έχω κατι να περιμένω..
κατι μου λέει οτι θα με πείσετε και θα παω!!
go on gts..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Ψώνια

Είχαμε και εμείς προγραμματίσει μια ολόκληρη μέρα στα ψώνια, αφού και όπως αποδείχτηκε οι τιμές σε αμερικάνικες φίρμες είναι της ξεφτίλας. Λέγαμε λοιπόν για το Woodbury’s αλλά τελικά λακίσαμε και μάλλον πολύ καλά κάναμε. Δε μπορούσαμε να αποχωριστούμε την αγαπημένη μας πόλη για να τρέχουμε στου διαόλου, ούτε να μπλέξουμε σε μίζερο μποτιλιάρισμα 2-3 ώρες στους επαρχιακούς δρόμους της πολιτείας. Για τους junkies λοιπόν του shopping αλλά και της πόλης, ο παράδεισός σας λέγεται Century 21 (Century 21 - Home). Δίπλα στο ground zero, με πολλές στάσεις μετρό δίπλα για τις ατελείωτες τσάντες που θα κουβαλήσετε....προσπαθήστε να μη καταστραφείτε.....tip: πηγαίνετε όσο πιο νωρίς μπορείτε, μετά γίνεται απλά πανικός....

Δε ξέρω τι γίνεται στα Macy’s, στα Bloomingdales και τις λοιπές φίρμες της πόλης, αλλά οι λάτρεις του αθλητισμού πρέπει να περάσουν από το Niketown στη 57th & 5th. Τιμές έως και 40% χαμηλότερες από τις δικές μας, σε νέα μοντέλα και όχι παλιατζούρες σε στοκατζίδικα....εγώ το τίμησα και έβαλα φτερά και πούπουλα στα πόδια μου για τις επόμενες δύσκολες μέρες που θα έρχονταν...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Macy's και Bloomingdales είναι φαρμακεία σε σχέση με τα μαγαζιά που έγραψες. Είσαι 100% on target. :)
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γράφε, γράφε...σημειώνω εγώ...;):) (μετά την Ιαπωνία, θα είμαι σε όλα ανοικτή...:cool:)
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Tips! Το καλύτερό μου! Ευχαριστούμε πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom