ΗΠΑ Νεα Υόρκη, έτσι απλά

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.297
Έχω ανεβάσει και καμιά φωτό από ΝΥ για όσους βαριούνται βραδυάτικα την ανάγνωση :haha: Καληνύχτα από μένα...
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
"Να έχετε υπόψη σας ότι στη τιμή που βλέπετε θα πληρώσετε ένα 25-30% παραπάνω. Βάλε δημοτικό φόρο 9% που ΔΕΝ είναι στη τιμή, συν 15-20% φιλοδώρημα και ξαφνικά ο λογαριασμός δεν είναι ακριβώς αυτός που περίμενες...."όχι, ουτε κι εγω θέλω να γκρινιάξω, αλλά με ενοχλεί κι εμενα πολυ αυτο το συστημα...ουτε κι οταν δεν περιλαμβανεται κατι ΦΠΑ και τετοια και αλλες τιμες βλεπεις και αλλες πληρωνεις..
" πληρώνονται με μισθούς Καμπότζης (άκου 2-3$ την ώρα οι σερβιτόροι στο USA)" :shock: :shock:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
καταρχήν να ζήσετε!
εγώ να δούμε πότε θα γράψω για τη Νέα Υόρκη.. προς το παρόν σας παρακολουθώ και εσένα και τον highlander που ήδη γράφετε...
να κάνω μια παρατήρηση για το woodbury.. μιας και πέρασα μια ολόκληρη μέρα εκεί..
δεν πέσαμε σε μποτιλιάρισμα, κάναμε 45 λεπτά να πάμε και 55 να γυρίσουμε. Ήταν πολύ καλύτερα από το century21 γιατί δεν ήταν όλα τόσο χύμα και είχε πολύ λιγότερο κόσμο..στις τιμές δεν έχουν διαφορά είναι πάνω κάτω στα ίδια χαμηλά επίπεδα..το century21 το βρήκα λίγο αγχωτικό.
Eιναι αληθεια οτι το Century ηταν λιγο αγχωτικο ..ηταν και λιγο μπουρδουκλομενα και "ξεμαλλιασμενα 'τα πραγματα και δεν σου δημιουργουσε και τη φοβερη προδιαθεση να ψωνισεις.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Προσυπογραφω σε ολα τα σχολια του GTS για τους ανθρωπους .Και ενα επιπλεον :οι περισσοτεροι ηταν ψηλοι(εκτος παλι απο Λατινους-Ινδους ).Εγω ειμαι 1,70 δε με λες και ταπα ακριβως και παρολαυτα εβλεπα κατι γιαγιαδες Αμερικανες 60 ετων που μου εριχναν ενα κεφαλι χαλαρα.
GTS να ζησετε και να ευτυχησετε!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.297
Προσυπογραφω σε ολα τα σχολια του GTS για τους ανθρωπους .Και ενα επιπλεον :οι περισσοτεροι ηταν ψηλοι(εκτος παλι απο Λατινους-Ινδους ).Εγω ειμαι 1,70 δε με λες και ταπα ακριβως και παρολαυτα εβλεπα κατι γιαγιαδες Αμερικανες 60 ετων που μου εριχναν ενα κεφαλι χαλαρα.
GTS να ζησετε και να ευτυχησετε!
Ευχαριστώ πολύ Κλεοπάτρα!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.297
Κτίρια

Δεν είναι δυνατόν να μη χαζεύεις τα κτίρια στη ΝΥ, από τους επιβλητικούς ουρανοξύστες έως τα γραφικά κοκκινοτουβλόσπιτα με τις σκάλες στις προσόψεις στο Village. Τα μεγέθη είναι σε μέσο όρο τεράστια, στραβολαιμιάζεις, κινδυνεύεις να πάθεις μόνιμο σβερκοπιάσιμο. Θεωρείς απ’έξω μικρό ένα κτίριο και αυτό έχει 16 ορόφους, η σύγκριση με τα γύρω του το συνθλίβει. Αγαπημένα κτίρια: Empire State, δεσπόζει-κυριαρχεί στο midtown, Chrysler ακόμα πιο πολύ ιδίως όταν λαμποκοπάει στον απαστράπτοντα ήλιο, αλλά εμένα με ξετρέλανε το Grand Central Station μέσα-έξω, το απίθανο Flatiron Build. και το γοτθικό Woolworth. Η Wall Street στριμωγμένη και οικεία, με μια κινέζικη σημαία να ανεμίζει εκτός από τις αμερικάνικες. Εμένα μου δημιούργησε περίεργους συνειρμούς αυτή η εικόνα, μήπως γιατί τα Κινεζάκια έχουν αγοράσει το μισό χρέος τους? Ίσως...

Α, εμένα το Άγαλμα της Ελευθερίας μου άρεσε αρκούντως....και σαν άγαλμα αλλά και σαν σύμβολο, ό,τι τέλος πάντων συμβόλιζε για τους μετανάστες που έρχονταν διαλυμένοι αλλά με όνειρα στη γη της επαγγελίας τους...

Δυστυχώς η Δημόσια Βιβλιοθήκη, όπως και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας ήταν καλυμμένα για ανακαίνιση-εργασίες, αλλά στη πρώτη τουλάχιστον αποζημιωθήκαμε με το εσωτερικό της. Ξύπνησαν μνήμες Ghostbusters….


Στα UN πέρασα απλά απ’έξω, δε ξέρω, αλλά δε μου δημιουργήθηκε καμία ανάγκη και περιέργεια να μπω μέσα....χάζεψα τα κτίρια και τους κήπους της Tudor City και βουρ επιστροφή με λεωφορείο στο Midtown. Και φυσικά να αναφερθώ στις θαυμάσιες γέφυρες που συνδέουν το νησί με τα πέριξ, δεν είναι μόνο η περίφημη Brooklyn Bridge πανέμορφη, αλλά πολλές άλλες από τις καμιά 20αριά (!) γέφυρες του Manhattan….
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Απο τα πιο ομορφα σημεια της πολης οι γεφυρες και ειδικα απο το σημειο που φαινονται και οι 2 γεφυρες (Manhattan-Brooklyn) απο το Pier 17.
Φανταζομαι περπατησατε τη γεφυρα του Brooklyn?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.297
Απο τα πιο ομορφα σημεια της πολης οι γεφυρες και ειδικα απο το σημειο που φαινονται και οι 2 γεφυρες (Manhattan-Brooklyn) απο το Pier 17.
Φανταζομαι περπατησατε τη γεφυρα του Brooklyn?
Φυσικά, ήταν πολύ όμορφη βόλτα....πήραμε το μετρό, κατεβήκαμε Brooklyn και μπήκαμε στο διάδρομο πεζών-ποδηλάτων και περπατήσαμε τη γέφυρα προς Manhattan. Η βόλτα είναι όλα τα λεφτά το σούρουπο, με τη νύχτα να πέφτει καθώς περπατάς προς το skyline με τα φωτάκια να ανάβουν....πολύ γλυκειά εμπειρία.


Προσοχή όμως στους ποδηλάτες! :haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλα αυτο το βραδυνο φωτισμενο skyline (το εβλεπα απο αυτα τα καραβακια που κανουν κρουαζιερες) ειναι για μενα η καλυτερη εικονα και αναμνηση απο την πολη.
 

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
καταρχήν να ζήσετε!
εγώ να δούμε πότε θα γράψω για τη Νέα Υόρκη.. προς το παρόν σας παρακολουθώ και εσένα και τον highlander που ήδη γράφετε...
να κάνω μια παρατήρηση για το woodbury.. μιας και πέρασα μια ολόκληρη μέρα εκεί..
δεν πέσαμε σε μποτιλιάρισμα, κάναμε 45 λεπτά να πάμε και 55 να γυρίσουμε. Ήταν πολύ καλύτερα από το century21 γιατί δεν ήταν όλα τόσο χύμα και είχε πολύ λιγότερο κόσμο..στις τιμές δεν έχουν διαφορά είναι πάνω κάτω στα ίδια χαμηλά επίπεδα..το century21 το βρήκα λίγο αγχωτικό.
χαίρετε και από εμένα!!! όντως το century 21 είναι λίγο χύμα και είχε αρκετό κόσμο. Επίσης οι πιθανότητες να βρεις προβληματικά προιόντα είναι πολύ αυξημένες (πολλά από αυτά που βλέπαμε- τα περισσότερα στα γυναικεία- ήταν προβληματικά) σε σχέση με τα Woodbury;s.
 

alexapa

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
Άρα αν γίνει μια βόλτα για ψωνια όλοι προτείνετε το Woodbury's?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.709
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom