ΗΠΑ Νεα Υόρκη, έτσι απλά

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
χαίρετε και από εμένα!!! όντως το century 21 είναι λίγο χύμα και είχε αρκετό κόσμο. Επίσης οι πιθανότητες να βρεις προβληματικά προιόντα είναι πολύ αυξημένες (πολλά από αυτά που βλέπαμε- τα περισσότερα στα γυναικεία- ήταν προβληματικά) σε σχέση με τα Woodbury;s.
δεν ξέρω για τα ρούχα, αλλά στις βαλίτσες που κοιτούσα και τελικά πήρα μία, είχε αρκετές πχ βρώμικες ή με χαλασμένο κανένα ροδάκι κτλ..
στο woodbury το μόνο που παραπέμπει σε outlet είναι οι τιμές.. έχοντας στο μυαλό μου τα outlet της Ευρώπης σκεφτόμουν μη και φάμε φόλα, αλλά τελικά καμία σχέση
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.668
Με συγχωρείτε, αλλά μήπως υπερβάλλετε λίγο? Ούτε χύμα μου φάνηκε το 21, ούτε όπως τα λέτε...αγόρασα ένα σκασμό πράγματα, όλα πολύ καλής ποιότητας (και βαλίτσες και χαρτοφύλακες και ρούχα και και....) και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, εκτός του ότι έχει πολύ κόσμο μετά τις 11 περίπου...πράγμα λογικό, το Century 21 είναι σύμφωνα με το Zagat το πιο δημοφιλές outlet (και φυσικά δε θυμίζει τέτοιο) στη ΝΥ και μάλιστα το 2ο δημοφιλέστερο κατάστημα στη ΝΥ (Zagat Survey), με πρώτο το Bloomingdale's και πάνω από το Saks, το Macy's και πολλά άλλα. Δε νομίζω λοιπόν να είναι σε τόσο υψηλή εκτίμηση από τόσο κόσμο και να είναι όπως το περιγράφετε....

Αν είναι να φάω όπως ο φίλος 1 ώρα στο πήγαινε και 2-2.5 ώρες στο έλα στη κίνηση στις επαρχίες της ΝΥ σε ένα πούλμαν, να μου λείπει....τώρα, είμαι σίγουρος ότι με 220 καταστήματα θα έχει του πουλιού το γάλα, αλλά αν ικανοποιηθείτε με το 21, δεν υπάρχει κανένας λόγος....γνώμη μου να δούνε πρώτα το 21 και μετά αν ψάχνουν παραπάνω πράγματα, ας φάνε και 1 ολόκληρη μέρα επιπλέον. Εμένα να μου λείπει, προτιμώ τις βόλτες στο Village και δε αντέχω και τα πούλμαν...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.668
Τουριστικές δραστηριότητες/αξιοθέατα

Μετά από λίγη σκέψη, αποφασίσαμε να επενδύσουμε στο Citypass (New York CityPASS | Visit 6 New York attractions for just $79.00 per pass, a $144.00 value!) όπου με 80$ μπορείς να επισκεφτείς 6 βασικά αξιοθέατα της πόλης. Ακόμα και με τα 5 που επισκεφτήκαμε εμείς, υπήρχε καλό κέρδος σε σχέση με τις μεμονωμένες τιμές εισόδου στο κάθε ένα από αυτά. Τα αξιοθέατα αυτά είναι:

1. Metropolitan Museum: νομίζω must επίσκεψη για τους λάτρεις της τέχνης. Η συλλογή πινάκων είναι φανταστική, εκεί φάγαμε και το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου μας. Το μουσείο δεν είναι χαώδες σε μέγεθος όπως το Λούβρο και το Βρετανικό με τα οποία φυσικά δε συγκρίνεται, αλλά σε μια μέρα νομίζω παίρνεις μια πολύ καλή γεύση από τα εκθέματά του. Tip: ανεβείτε στο rooftop café του μουσείου και απολαύστε μια εκπληκτική θέα του Central Parkκαι των γύρω ουρανοξυστών.



2. Επιλογή μεταξύ Guggenheim Museumκαι Top of the Rock: πρωτόβγαλτοι στη ΝΥ, επιλέξαμε φυσικά το 2ο. Και τι επιλογή ήταν....απλά μη το χάσετε, ανεβείτε στο ηλιοβασίλεμα, απολαύστε το και κατόπιν θαυμάστε τη πόλη που σιγά-σιγά σκοτεινιάζει και ανάβει τα φώτα της....το θέαμα είναι μαγικό και πολύ ρομαντικό. Και πολύ-πολύ καλύτερο από το Empire State.



3. Empire State Build.: προτιμήστετοTop of the Rock. Λιγότερες ουρές, λιγότερη αναμονή, λιγότερο κόσμο, καλύτερη θέα (αφού αυτή περιλαμβάνει το ίδιο το Empire State), χωρίς τα κάγκελα και τους περιορισμούς του Empire State. Το GE Build. του Rockfeller Center είναι απλά ανώτερη εμπειρία. Δε χρειάζεται η επιπλέον επίσκεψη στο Empire State κατά τη γνώμη μου, αλλά να που περιλαμβάνεται στο Citypass. Ας το λάβουν αυτό όμως υπόψη όσοι δε το πάρουν, ας πάνε Top of the Rockκαι ας αφήσουν το Empire State.

4. Museum of Natural History: το επισκεφθήκαμε για τους δεινόσαυρους (έχουν και ένα σπανιότατο κρανίο από T-Rex, να ξέρετε ότι μόνο το 8-10% των σκελετών έχουν πραγματικά απολιθώματα, τα υπόλοιπα είναι τεχνητά) και το πλανητάριο με μία συμπαθητική παραστασούλα. Και να μη πάτε δε χάνετε και πολλά, σε άλλες αίθουσες δε πήγαμε αφού είναι περισσότερο για παιδιά....δε μου λέει κάτι να δω τον Αφρικανικό Ελέφαντα στο Μουσείο μετά από αυτά που ζήσαμε στη Μποτσουάνα. Αν έχετε παιδιά, σκεφτείτε το σαν επιλογή...

5. Museum of Modern Art: δεν πήγαμε...αυτή η μοντέρνα τέχνη όλο μου ξεφεύγει, ούτε στη Tate πρόκαμα...

6. Άφησα για τελευταία μια υπέροχη δραστηριότητα: επιλογή μεταξύ Statue of Liberty/Ellis Island Ferry και Circle Line Cruise: επιλέξαμε τη 2η για δύο κυρίως λόγους α) είχε τα 3πλάσια χρήματα και θα τη κάναμε ούτως ή άλλως και β) οι ουρές στο Battery Parkγια τη πρώτη έφταναν και το χιλιόμετρο....

Circle Line Cruise λοιπόν και τη συνιστώ με τα 1000. Αν υπάρχει μια δραστηριότητα και κλασσικό αξιοθέατο που έχουν κάνει και οι ντόπιοι, είναι αυτή (Circle Line Sightseeing Cruises | New York City’s Famous Sightseeing Boat Tours). Μία πανέμορφη, 3ωρη γύρα με καραβάκι όλου του Manhattan, με ξενάγηση από έναν εκπληκτικό και με χιούμορ ξεναγό, που προσφέρει απίθανη θέα σε όλο το νησί με δυνατότητες highlight φωτογραφιών. Ξεκινάς από τη δυτική πλευρά, στην αποβάθρα δίπλα στο Intrepid και κατηφορίζοντας νότια, παίρνεις πολύ καλή γεύση από τη δυτική ακτογραμμή, το downtown, το New Jersey απέναντι, με μία μικρή παράκαμψη έχεις μια κοντινή και ωραία θέα του Αγάλματος της Ελευθερίας και κατόπιν ανηφορίζει για να περάσει μεταξύ των άλλων από Roosvelt Island (το τελεφερίκ δε λειτουργεί αυτό το καιρό), Harlem, Bronx και το βόρειο κομμάτι του νησιού, κατάφυτο και σχεδόν απείραχτο.....περνάς κάτω και από τις 21 (αν δε κάνω λάθος) γέφυρες του Manhattan και γενικά κάθεσαι και απολαμβάνεις την πανέμορφη θέα που σου προσφέρει το κατάστρωμα, θέα που αλλού απλά δεν την έχεις...το Citypass περιλαμβάνει στη τιμή τη 2ωρη κρουαζιέρα, αλλά αν πάτε στο γκισέ, με 4$ παραπάνω αναβαθμίζετε το εισιτήριο στη 3ωρη....κάντε το οπωσδήποτε.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Με συγχωρείτε, αλλά μήπως υπερβάλλετε λίγο? Ούτε χύμα μου φάνηκε το 21, ούτε όπως τα λέτε...αγόρασα ένα σκασμό πράγματα, όλα πολύ καλής ποιότητας (και βαλίτσες και χαρτοφύλακες και ρούχα και και....) και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, εκτός του ότι έχει πολύ κόσμο μετά τις 11 περίπου...πράγμα λογικό, το Century 21 είναι σύμφωνα με το Zagat το πιο δημοφιλές outlet (και φυσικά δε θυμίζει τέτοιο) στη ΝΥ και μάλιστα το 2ο δημοφιλέστερο κατάστημα στη ΝΥ (Zagat Survey), με πρώτο το Bloomingdale's και πάνω από το Saks, το Macy's και πολλά άλλα. Δε νομίζω λοιπόν να είναι σε τόσο υψηλή εκτίμηση από τόσο κόσμο και να είναι όπως το περιγράφετε....
όσοι έχουν πάει και στα δύο θεωρούν ότι το woodbury υπερέχει ξεκάθαρα...
αν πήγαινες θα έβλεπες τη διαφορά..και στην εξυπηρέτηση και στο περιβάλλον. Εννοείται ότι το century21 θα είναι πιο δημοφιλές στη ΝΥC, μιας και το άλλο είναι στο New Jersey, οπότε δεν υπάρχει λογικά στη λίστα του ZAGAT για τη Νέα Υόρκη..
και δεν είπαμε ότι δεν έχει καλά πράγματα, πιο χύμα απλά το χαρακτηρίσαμε..κι εγώ ψώνισα από εκεί, και μάλιστα ουκ ολίγα πράγματα..απλά ότι πήγα στο Woodbury κατάλαβα την διαφορά..
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Circle Line Cruise λοιπόν και τη συνιστώ με τα 1000. Αν υπάρχει μια δραστηριότητα και κλασσικό αξιοθέατο που έχουν κάνει και οι ντόπιοι, είναι αυτή (Circle Line Sightseeing Cruises | New York City’s Famous Sightseeing Boat Tours). Μία πανέμορφη, 3ωρη γύρα με καραβάκι όλου του Manhattan, με ξενάγηση από έναν εκπληκτικό και με χιούμορ ξεναγό, που προσφέρει απίθανη θέα σε όλο το νησί με δυνατότητες highlight φωτογραφιών. Ξεκινάς από τη δυτική πλευρά, στην αποβάθρα δίπλα στο Intrepid και κατηφορίζοντας νότια, παίρνεις πολύ καλή γεύση από τη δυτική ακτογραμμή, το downtown, το New Jersey απέναντι, με μία μικρή παράκαμψη έχεις μια κοντινή και ωραία θέα του Αγάλματος της Ελευθερίας και κατόπιν ανηφορίζει για να περάσει μεταξύ των άλλων από Roosvelt Island (το τελεφερίκ δε λειτουργεί αυτό το καιρό), Harlem, Bronx και το βόρειο κομμάτι του νησιού, κατάφυτο και σχεδόν απείραχτο.....περνάς κάτω και από τις 21 (αν δε κάνω λάθος) γέφυρες του Manhattan και γενικά κάθεσαι και απολαμβάνεις την πανέμορφη θέα που σου προσφέρει το κατάστρωμα, θέα που αλλού απλά δεν την έχεις...το Citypass περιλαμβάνει στη τιμή τη 2ωρη κρουαζιέρα, αλλά αν πάτε στο γκισέ, με 4$ παραπάνω αναβαθμίζετε το εισιτήριο στη 3ωρη....κάντε το οπωσδήποτε.
μπορεί στα outlet να διαφωνούμε, εδώ όμως θα συμφωνήσω με τα χίλια μαζί σου..
όσο τουριστικό κι αν ακούγεται, αξίζει πραγματικά..δεν μπορούσα να φανταστώ πόσο πράσινο είναι το βόρειο κομμάτι του Μανχάταν!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.668
Μάλλον υπερέβαλλα κι εγώ με τη σειρά μου λες και είμαι μέτοχος στα 21...:haha:

Συμφωνώ εν τέλει μαζί σου Μαρία, απλά και το 21 δεν είναι καθόλου κακό κατά την άποψή μου. Δεν έχει τη ποικιλία φυσικά που έχει το W, αλλά ας πάει κάποιος να το δει το 21 αν δεν έχει όρεξη να τρέχει και αν του κάνει καλώς....αν όχι, το W έχει του πουλιού το γάλα, στάνταρ αυτό, με το αρνητικό ότι είναι μακριά. Απόφαση του καθενός είναι πόσο χρόνο θέλει να σπαταλήσει.

Νομίζω το εξαντλήσαμε :haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.668
μπορεί στα outlet να διαφωνούμε, εδώ όμως θα συμφωνήσω με τα χίλια μαζί σου..
όσο τουριστικό κι αν ακούγεται, αξίζει πραγματικά..δεν μπορούσα να φανταστώ πόσο πράσινο είναι το βόρειο κομμάτι του Μανχάταν!!
Ούτε στα outlet διαφωνούμε (δε σε πρόλαβα :haha:) αλλά και χαίρομαι που σου άρεσε η κρουαζιέρα...από τις τουριστικές δραστηριότητες είναι τοπ νομίζω.

Λες να διαφωνήσουμε στο καλύτερο burger? Εκεί θα σφαχτούμε...:haha:
 

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
μπορεί στα outlet να διαφωνούμε, εδώ όμως θα συμφωνήσω με τα χίλια μαζί σου..
όσο τουριστικό κι αν ακούγεται, αξίζει πραγματικά..δεν μπορούσα να φανταστώ πόσο πράσινο είναι το βόρειο κομμάτι του Μανχάταν!!
Θα ήθελα πάρα πολύ να το κάνω, αλλά τι να προλάβω ο καημένος σε 7 ημέρες!!! :)(). Μακάρι να μου δοθεί η ευκαιρία να ξαναπάω να δω και τα υπόλοιπα. Είχα πει ότι έπρεπε να πάω μέχρι και στο bar/club που είχε προτείνει ο defkalion αλλά την βγάλαμε σε ένα άλλο πιο κοντά. Αυτή η πόλη έχει τόσα πολλά που δεν τα προλαβαίνεις με μια φορά (γι' αυτό άλλωστε βρισκόμαστε εδώ και τα λέμε!!!)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ποσες φορες εχω διαβασει ιστοριες για τη Ν.Υ. και λεω :κοιτα να δεις ..δεν εκανα και αυτο ..και εκεινο....ο ταδε εκανε αυτο ..πηγε εκει....
Μου δημιουργειται μια εντονη αισθηση ανικανοποιητου χεχεχε ..αντε κακο μου κανουν οι ιστοριες μου φαινεται ..η καλο? ...εφοσον θελω να ξαναπαω ταξιδακι εκει.
Αντε καλα να μαστε να ξαναπαμε.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.668
Γειτονιές

Στη ΝΥ είναι must να περπατήσεις τις πολυσχιδείς γειτονιές της, κάθε μία δείχνει και ένα διαφορετικό πρόσωπο αυτής της γοητευτικής μεγαλούπολης. Στο Harlem πήγαμε Κυριακή πρωί κι εμείς σα καλοί τουρίστες να ακούσουμε τη Θεία Λειτουργία (γκούχου-γκούχου). Τελικά, μετά τη φόλα στη Καθολική Εκκλησία (πού πήγα και μπήκα ο αθεόφοβος), μπήκαμε σε μία Μεθοδική όπου το σόου του το είχε, δεν έγινε βέβαια και πάταγος, αλλά οι γραφικές κυρίες με τα ταγέρ και τα καπέλα ήταν παρούσες, μαζί με μια υπέροχη χορωδία γκόσπελ.....praise the Loooorddd…….δε ψάξαμε να μπούμε σε κάποια εκκλησία ιδιαίτερα, περπατάγαμε πουρνό-πουρνό στο Harlemκαι σε όποια μας γυάλιζε θα μπαίναμε....

Στο Upper East Side, θα δεις μια από τις πιο κυριλέ περιοχές του Manhattan, με ωραία εστιατόρια, λιχουδιαστά deli και το Central Park είναι δίπλα μετά για χώνεψη ή μάσα με τα φαγητά από το Dean & DeLuca. Και μη σας ξεγελάει η 5thAvenue, εδώ είναι τα χλιδάτα μαγαζιά του Manhattan, στη Madison της γειτονιάς αυτής.

Στο Central Park θα πάθεις πλάκα, ένα φανταστικό πάρκο, μία όαση για τους πολίτες, ένας πνεύμονας. Μονοπάτια, λίμνες, γρασίδια, γήπεδα του baseball, μία ομορφιά....


Το Midtown είναι τεράστιο, τουριστικό, αλλά όχι τόσο ενδιαφέρον για μένα. Η 5η Λεωφόρος ψηλά κοντά στο Πάρκο είναι συμπαθητική, με πολύ όμως κόσμο, τουρίστες δηλαδή, μη φανταστείτε...μαγαζιά, ξανά μαγαζιά (με τους χλιδάτους να έχουν μετακομίσει στη Madison όπως είπαμε, έχει κι εδώ βέβαια, αλλά...), το Rockfeller Center που εκτός του ουρανοξύστη με τη πανέμορφη θέα δεν έχει και κάτι αξιόλογο (εξαίρεση το γλυπτό στην είσοδο του GE Build. με το ρητό "Wisdom and Knowledge shall be the stability of thy times", πολύ μ’άρεσε αυτό), την εκκλησία του St. Patrick, αρκούντως εντυπωσιακή, αλλά αν έχεις πάει στη Ρώμη τύφλα να’χει....το Grand Central, η Βιβλιοθήκη και το Chrysler κουκλιά, το Flatiron φανταστικό (όπως και το burgerπου σέρβιραν στο παρκάκι δίπλα) και τέλος...το απόλυτο χάλι της Times Square….θα ήθελα να σταθώ εδώ διότι τέτοιο ζωολογικό κήπο τουριστών είχα να δω από τη Πράγα, τολμώ να πω ότι τη ξεπέρασε το μέρος αυτό....πήγαμε μια φορά βράδυ για τη φάση, κάναμε «αααααα» με τα φώτα και δε ξαναπατήσαμε.....χάλι....επουδενί δε κρίνεται μια πόλη σα τη ΝΥ από ένα χαλιο-τουριστικό μέρος σα τη Times Square, τουναντίον είμαι ευτυχής που υπάρχει και όλη η μάζα κυκλοφορεί εκεί περιφραγμένη και μας αφήνει να απολαύσουμε με τους ντόπιους και λίγους τουρίστες τα πραγματικά στολίδια της πόλης...

Η Financial Districtκαι το Civic Center μου άρεσαν, δε ξέρω γιατί, ίσως η μυρωδιά του χρυσού από τη Federal Reserve Bank να με τράβαγε όπως τον Jeremy Irons. Η Chinatown και η Little Italy ήταν για ένα μόνο πέρασμα, αδιάφορη η πρώτη, κιτσαρία η δεύτερη, γεμάτη «ιταλικές τρατορίες», τρομάρα τους...

Λίγο πιο πάνω από τη Financial District, οι μεγάλες αγάπες μου: Soho, Greenwich-West Village, Tribeca, Meatpacking District....περπάτημα στην αγαπημένη μου οδό, τη Bleecker str., χαζεύοντας ωραίες βιτρίνες, ψαγμένα μαγαζιά, ωραίο κόσμο, με φοβερά φαγάδικα, ωραία κτίρια και σπίτια στα οποία θα ήθελες να μένεις, δέντρα παντού στα πεζοδρόμια, μια ζωγραφιά, ένα απίθανο μέρος...Washington Square Park απίθανο, παραδίπλα στα περίφημα basketball cages έγχρωμοι κακοποιούσαν το άθλημα (αν αυτό είναι το καλύτερο streetμπάσκετ που παίζεται στη χώρα θα μας πάρουν με τις ντομάτες) με μόνη πλάκα τις εκφράσεις τους (“ssssuuccckeeerrrr”). Όλες οι γειτονιές εκεί είναι για ατελείωτο περπάτημα, εμείς το ξεφτιλίσαμε, δοκιμάσαμε ότι προλάβαμε, χαρήκαμε ότι μπορέσαμε....ασυζητητί εκεί θα μείνω next time, εκεί έμεινε και η καρδιά μου...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.668
Φαγητό-Ποτό

Μεσημέρι στη 5th Avenue, περπάτημα προς την Columbus Circle και η πείνα κάνει την εμφάνισή της. Η λύση ακούει στο όνομα Whole Foods, στο υπόγειο του Time Warner Center (Columbus Circle | WholeFoodsMarket.com). Πάρτε το πακετάκι σας και τα παγκάκια του Central Park σας περιμένουν. Αν η πείνα σας βρει στο Upper East Side, κοντά στο 1150 της Madison (85thstreet), βουρ για το Dean & DeLuca (Gourmet Food | Gourmet Gift Baskets | Fine Food, Wine, & Food Gifts | Dean & Deluca) για παρόμοια φάση. Απίστευτα μαγαζιά και τα δύο...αν όμως ο πισινός σας απαιτεί κανονικό καθησιό, θαυμάσια θα γευματίσετε στο Pascalou (Pascalou - Upper East Side - New York Magazine Restaurant Guide) ή εναλλακτικά στο Sarabeth’s (Sarabeth's Kitchen), σχεδόν απέναντι, αγαπημένο brunch spot για τους ντόπιους.

Στο ζήτημα της πίτσας, οι Ναπολιτάνοι έχουν κλέψει τις καρδιές των νεοϋορκέζων. Στην λατρεμένη Bleecker str. βρίσκεται το λαχταριστό Keste Pizza & Vino (:: KESTE PIZZERIA ::). Αν βρεθείτε στη Little Italy, κλασσική αξία το Lombardi’s (Lombardi's Pizza), η πρώτη πιτσαρία της Αμερικής...θα περιμένετε και στα δύο να κάτσετε αλλά αξίζει.....

Λαχταράτε μια ζουμερή μπριζόλα, έτσι όπως μόνο οι Αμερικάνοι ξέρουν και δε θέλετε να τρέχετε ή δε βρίσκετε τραπέζι στο Peter Lugger? Μην ανησυχείτε, υπάρχει λύση....Wolfgang’s Steakhouse (Wolfgang's Steakhouse) στη Tribeca, στο 409 της Greenwich Street. Ακριβής κλώνος του Peter Lugger, αφού το άνοιξε ο επί 40ετίας μετρ του διάσημου steakhouse του Brooklyn, λένε ότι το βελτίωσε κι όλας...δε ξέρω γι’αυτό, αλλά αυτό που κατάλαβα φεύγοντας τρεκλίζοντας ύστερα από ένα steak του θανάτου, είναι ότι η εμπειρία είναι άχαστη...tip: παραγγείλτε το medium rare, οτιδήποτε άλλο αποτελεί ύβρη.

Το καλύτερο πρωινό που φάγαμε στη πόλη άκουγε στο όνομα Pershing Square (Pershing Square Caf? and Restaurant). Ακριβώς απέναντι από το Grand Central, πολύ τσιμπημένο στις τιμές του, αλλά διάολε, στη Νέα Υόρκη είσαι....πιες 2-3 κούπες αξέχαστο καφέ και μη διανοηθείς να μην παραγγείλεις τις υπερδιαστημικές Pancakes, με maple syrup, γεμιστές με fresh blueberries....οι καλύτερες pancakes που έχω φάει στη ζωή μου....συγκινούμαι και μόνο που το γράφω.

Τρίτη απόγευμα και ο ύπνος ξεκουράζει τα πονεμένα μας πόδια....ξυπνάμε αργά, βράδυ πια αλλά δε πεινάμε, τρώμε κάθε μέρα τον αγλέορα, οπότε πάμε για βόλτα και ποτό στην αγαπημένη Meatpacking District. Έχουν πεζοδρομήσει τμήμα της 9ης Λεωφόρου, τα μαγαζιά είναι φουλ, όπως κάθε βράδυ και ώρα, δικαιώνοντας πλήρως τον τίτλο της πόλης που ποτέ δε κοιμάται....πλησιάζουμε το ξενοδοχείο Gansevoort (Manhattan Luxury Hotel | Hudson River | Gansevoort | New York City Hotels) και ανεβαίνουμε στο υπέροχο rooftop bar, απολαμβάνοντας τη απίστευτη θέα με τη συνοδεία των κοκτέιλ μας. Τι ωραία μέρη είναι αυτά....αργότερα η πείνα κάνει την εμφάνισή της, 12.30 το βράδυ αλλά εμείς απτόητοι εισερχόμαστε στο πολύ Pastis (Pastis :: Home). Και δεν είμαστε οι μόνοι, το μαγαζί σφύζει από κόσμο και τι κόσμο, όλο τον καλό τον κόσμο....γαλλικό μπιστρό του διάσημου Keith McNally, αλλά εγώ τηρώντας το ρητό “when in rome, do as the romans do”, απολαμβάνω ένα φανταστικό steak sandwich. Τρομερή γκουρμεδιά, σκέτη απόλαυση....

Τετάρτη βράδυ και το Roots λαμβάνει χώρα στο περίφημο Cielo...τι εστί Roots? Είναι ένα περίφημο soulful house party στη καρδιά της Meatpacking District. Εκεί δυστυχώς τη πατήσαμε, αφού στην είσοδο μας ζήτησαν ταυτότητα/διαβατήριο....η απέλπιδα προσπάθειά μου να εξηγήσω στον μη συμπαθή πορτιέρη ότι έχω ξεπεράσει προ πολλού τα 21, έπεσε στο κενό...”It’s the law” μουρμούρισε μάλλον αδιάφορα....συμπέρασμα: έχετε καλού κακού μία φωτοτυπία του διαβατηρίου μαζί σας, ποτέ δε ξέρετε πού θα πέσετε. Εκνευρισμένος, πήρα ταξί και την έκανα για το Peninsula Hotel. Στη κορυφή του, άλλο ένα καταπληκτικό μπαρ (Salon de Ning - Roof Top Bar in Manhattan | The Peninsula New York) μας καλούσε να απολαύσουμε μια ανεπανάληπτη θέα..προσοχή όμως, το κοκτέιλ κοστίζει 23 ολόκληρα δολλαριάκια....μη πείτε ότι δε το ξέρατε....

Εάν σας βρει το μεσημέρι στη Bleecker str. και λαχταρίσετε ένα break από τη βρώση κρέατος, το ταϋλανδέζικο Isle (isle - Thai Home Cooking) αποτελεί εξαιρετική επιλογή....αγαπημένη ταϋλανδέζικη κουζίνα, αυτά μου κάνεις και δε ξεκολλάω....εκτός αν πρόκειται για....

...ένα λαχταριστό Burger....η απόλυτη εμπειρία στη ΝΥ, ένας βασικός λόγος για να ξαναπάς, ξανά και ξανά....δοκιμάσαμε τρία αγαπημένα στέκια και σας μεταφέρουμε την εμπειρία μας...

Corner Bistro, στο Village (The Corner Bistro - HOME), με καλό burger αλλά όχι και τίποτε το συγκλονιστικό. Διότι η σύγκριση είναι αδιάψευστος κριτής και το Shake Shack (Shake Shack) θα σας τρελάνει. Στο όμορφο Madison Square Park, στη διασταύρωση της 5ης με τη Broadway, βρίσκεται ο παράδεισός σας....έχει μεγάλες ουρές γι’αυτό προσπαθήστε να πάτε αργούτσικα (~10.30). Πάρτε το λαχταριστό σας burger, συνοδεύετε το με ένα απίθανο shake και απολαύστε σπάνιες στιγμές...βραδάκι στο πάρκο, η πόλη φωτισμένη πάνω από τις φυλλωσιές των δέντρων, αραχτοί στις γραφικές καρέκλες και τα τραπεζάκια, με τη δροσιά της νύχτας, τα φωτάκια κρεμασμένα και τους Νεοϋορκέζους δίπλα σας να φλυαρούν....από τις πιο όμορφες στιγμές και βραδιές που περάσαμε στη ΝΥ.

Το αγαπημένο μου όμως το σερβίρει το απίθανο Spotted Pig (The Spotted Pig - New York). Καταπληκτικό νεανικό εστιατόριο, πολύ ωραία ατμόσφαιρα και διακόσμηση, διαστημικό burger με ροκφόρ.....δε ξέρω αν είναι του γούστου σας ο συνδυασμός αλλά πραγματικά τα σπάει....burger-όνειρο! Tip: ζητήστε το medium, ψημένο medium-well χάνει λίγο από τη φρεσκάδα και τη νοστιμιά του....

Ένα μεγαλειώδες γεύμα κλείνει με ένα μεγαλειώδες επιδόρπιο. Γραμμή για Bleecker str., το Spotted Pig είναι δίπλα άλλωστε και είσοδος στο Magnolia Bakery (Magnolia Bakery - New York City). Αγνοήστε τα διάσημα cupcakes και ζητήστε ένα key lime cheesecake….το καλύτερο cheesecake όλων των εποχών, hands down.....ένα αριστούργημα, ένα ποίημα, όπως αριστούργημα ήταν και αυτή η πόλη, ένας γαστρονομικός παράδεισος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.225
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom