ΗΠΑ Νεα Υόρκη, έτσι απλά

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
GTS καλως ηρθες!!!
Πολυ απλη και κατανοητη η ιστορια σου μεχρι τωρα.

Μιας και η αποσταση ειναι ιδια...που προτεινεις να παω πρωτα για να γουσταρω??

Μπαλι η Ν.Υορκη????:D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.286
GTS καλως ηρθες!!!
Πολυ απλη και κατανοητη η ιστορια σου μεχρι τωρα.

Μιας και η αποσταση ειναι ιδια...που προτεινεις να παω πρωτα για να γουσταρω??

Μπαλι η Ν.Υορκη????:D
Γκούχου Μπαλ-γκούχου γκούχου.....θα μας αποβάλλουν από το φόρουμ φίλε....:D

Εεεε, φάε το ρυζάκι σου πρώτα να καρδαμώσεις και βλέπεις.....
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
καταρχήν να ζήσετε!
εγώ να δούμε πότε θα γράψω για τη Νέα Υόρκη.. προς το παρόν σας παρακολουθώ και εσένα και τον highlander που ήδη γράφετε...
να κάνω μια παρατήρηση για το woodbury.. μιας και πέρασα μια ολόκληρη μέρα εκεί..
δεν πέσαμε σε μποτιλιάρισμα, κάναμε 45 λεπτά να πάμε και 55 να γυρίσουμε. Ήταν πολύ καλύτερα από το century21 γιατί δεν ήταν όλα τόσο χύμα και είχε πολύ λιγότερο κόσμο..στις τιμές δεν έχουν διαφορά είναι πάνω κάτω στα ίδια χαμηλά επίπεδα..το century21 το βρήκα λίγο αγχωτικό.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Γκούχου Μπαλ-γκούχου γκούχου.....θα μας αποβάλλουν από το φόρουμ φίλε....:D

Εεεε, φάε το ρυζάκι σου πρώτα να καρδαμώσεις και βλέπεις.....
Μηνυμα εληφθη οβερ...γκουχου....Μπαλ...οκ...γκουχου
με βλεπω ban....συντομα....ξεγκουχου.

ΟΚ GTS τωρα δωσε ουρανοξυστες στο λαο,περιμενω Ν.Υορκ.:usa01:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Εγω κατάλαβα οτι στο φόρουμ επικρατεί μεγάλος ρατσισμός
αρχίζω και φοβάμαι την σκιά μου!!:rolleyes:

απο εδώ και στο εξής θα μιλάω ψιθυριστά..ψψψψψψψψψψψ........
ψιτ xene κάνε το ίδιο και σύ...μήπως γλυτώσομε..απο τους μαφιόζους αμερικανόφιλους ,τις στοές ,την cia,τους πρακτορες τον τζέημς μπόντ και την ούρσουλα...:shock::shock:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.286
καταρχήν να ζήσετε!
εγώ να δούμε πότε θα γράψω για τη Νέα Υόρκη.. προς το παρόν σας παρακολουθώ και εσένα και τον highlander που ήδη γράφετε...
να κάνω μια παρατήρηση για το woodbury.. μιας και πέρασα μια ολόκληρη μέρα εκεί..
δεν πέσαμε σε μποτιλιάρισμα, κάναμε 45 λεπτά να πάμε και 55 να γυρίσουμε. Ήταν πολύ καλύτερα από το century21 γιατί δεν ήταν όλα τόσο χύμα και είχε πολύ λιγότερο κόσμο..στις τιμές δεν έχουν διαφορά είναι πάνω κάτω στα ίδια χαμηλά επίπεδα..το century21 το βρήκα λίγο αγχωτικό.
Ευχαριστώ για τις ευχές Μαρία και καλοδεχούμενη η παρατήρησή σου....απλά δε μπορούσα να εγκαταλείψω τη πόλη, αυτό ήταν όλο, θα μου στοίχιζε.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Ευχαριστώ για τις ευχές Μαρία και καλοδεχούμενη η παρατήρησή σου....απλά δε μπορούσα να εγκαταλείψω τη πόλη, αυτό ήταν όλο, θα μου στοίχιζε.
ναι δύσκολα αφήνει κανείς την πόλη..αυτό είναι αλήθεια..αν έχεις από δέκα μέρες και πάνω μπορείς άνετα να περάσεις μια μέρα στο woodbury.. (αυτό είναι το άλλοθι μου..ήμασταν εκεί για έντεκα μέρες!! ;))
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Πρωτα απολα να ζησετε!!!:clap::clap:
Λιγο αργα το πηρα χαμπαρι οτι ηταν ταξιδι του μελιτος...:roll:...αλλα καλιο αργα παρα ποτε!;)
Αυτο το niketown στην καρδια με χτυπησε!! Να φανταστω κατι αναλογο του Λονδινου με τιμες 40% κατω??:shock:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.286
Πρωτα απολα να ζησετε!!!:clap::clap:
Λιγο αργα το πηρα χαμπαρι οτι ηταν ταξιδι του μελιτος...:roll:...αλλα καλιο αργα παρα ποτε!;)
Αυτο το niketown στην καρδια με χτυπησε!! Να φανταστω κατι αναλογο του Λονδινου με τιμες 40% κατω??:shock:
Ευχαριστώ για τις ευχές!

Δεν έχω πάει στου Λονδίνου Μέλι, οπότε δε μπορώ να συγκρίνω....γενικά δεν επιδίδομαι στα ψώνια στα ταξίδια, αλλά εκεί το παραξήλωσα λίγο :D
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Αυτο το niketown στην καρδια με χτυπησε!! Να φανταστω κατι αναλογο του Λονδινου με τιμες 40% κατω??:shock:
η niketown δεν έχει να ζηλέψει κάτι από του Λονδίνου..
το -40% είναι συγκριτικά με τις τιμές εδώ.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Και πολυ καλα εκανες!!:clap:
Και μην ξεχνιεσαι με Ν.Υορκη μονο...ξερεις καλα ποια ιστορια περιμενω με αγωνια!! Αντε να προλαβω πριν φυγω!!:clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.286
Άνθρωποι

Αυτό που προσωπικά μου έκανε εντύπωση, είναι όχι ότι έβλεπες κάθε φυλή του κόσμου, αλλά επίσης και κάθε πιθανή μίξη τους: ασιάτισσα με μαύρο χρώμα στο δέρμα? Πάρτη. Μαύρος με λευκά χαρακτηριστικά? Ορίστε. Ινδή με νέγρικα χαρακτηριστικά και δέρμα? Έχουμε κι από αυτό. Όλες οι αποχρώσεις του λευκού, του «κίτρινου» και του σοκολατί....μια πόλη πολύχρωμη, πολυφυλετική, απλά θαυμάσια.

Γενικά δεν είχαμε πολλά πάρε δώσε με κόσμο, αλλά όπου είχαμε ήταν ευγενέστατοι και πρόσχαροι. Μουρτζούφληδες γενικά ήταν εργαζόμενοι (κυρίως Ινδο-Λατίνοι) σε χώρους σερβιρίσματος πρωϊνού και καφέ. Δε σου σκότωσα τη μάνα ρε μεγάλε, τουρίστας είμαι, πού να ξέρω ότι καφέ βάζω μόνος μου, σόρρυ κι όλας....και όταν όμως έμαθα τα κόλπα και να κινούμαι πιο άνετα, τα βλέμματα τους ήταν πάντοτε του στυλ «Άλλη μια σκατομέρα και σήμερα...». Κάποιος πρέπει να τους εξηγήσει ότι ανήκουν στους προνομιούχους και να μη κλαίγονται....

Επίσης, μύθος που διαλύθηκε μέσα μου είναι η φοβερή εξυπηρέτηση των σερβιτόρων σε εστιατόρια. Να τονίσω ότι αφήναμε φιλοδώρημα πάντα και μάλιστα γύρω στο 20% και γενικά τους αφήσαμε πολύ χρήμα σε tips. Να έχετε υπόψη σας ότι στη τιμή που βλέπετε θα πληρώσετε ένα 25-30% παραπάνω. Βάλε δημοτικό φόρο 9% που ΔΕΝ είναι στη τιμή, συν 15-20% φιλοδώρημα και ξαφνικά ο λογαριασμός δεν είναι ακριβώς αυτός που περίμενες....όχι, δε θέλω να γκρινιάξω, γαμήλιο πήγα και δε τα λογάριαζα καθόλου, αλλά με ενοχλεί η νοοτροπία του ότι επειδή αυτοί πληρώνονται με μισθούς Καμπότζης (άκου 2-3$ την ώρα οι σερβιτόροι στο USA), πρέπει να τους τα αναπληρώσει το κάθε κορόιδο. Η άποψή μου είναι ότι, όπως σε όλες τις πολιτισμένες και δημοκρατικές χώρες του κόσμου, τα χρήματα ο εργαζόμενος τα διεκδικεί από το αφεντικό του, όχι από τους πελάτες. Παίρνεις 2$ την ώρα? Διεκδίκησε παραπάνω. Αν τα πάρεις θα ακριβύνει το φαγητό? Καλύτερα! Προτιμώ να έχω διακριτές και εμφανείς χρεώσεις στο τι πληρώνω παρά στα μουλωχτά....και στο τέλος τέλος ας βγάζουν λιγότερα οι εστιάτορες. Τι, δε βγάζουν τόσα πολλά λόγω πανάκριβων ενοικίων? Ας περιορίσουν το κέρδος του οι εισοδηματίες ενοικιαστές τότε....πάντως, δε γίνεται όλη αυτή τη φαύλη αλυσίδα να τη πληρώνει ο πελάτης. Να πληρώσω ένα 10% παραπάνω για ΚΑΛΟ σέρβις, ναι, μίζερος και τσιγκούνης δεν είμαι....αλλά είναι άδικο να δίνεις 20-30% παραπάνω για ένα απλό σέρβις που βρίσκεις παντού μα παντού χωρίς ιδιαίτερα φρου-φρου. Δε σου προσφέρουν τίποτε ιδιαίτερο σαν υπηρεσία, αλλά είσαι «υποχρεωμένος» να τα δώσεις. Anyway, μη γίνομαι γκρινιάρης, όταν πάτε δώστε τα. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι συμφωνούμε κι όλας με το καθεστώς τους...

Και ας κλείσουμε και με μια ευχάριστη νότα: δε ξέρω πόσο παχύσαρκοι είναι οι υπόλοιποι Αμερικάνοι, στη ΝΥ πάντως είναι ΣΤΥ-ΛΑ-ΚΙΑ. Έψαχνα με το κυάλι να δω κάποιον υπέρβαρο και όταν τον εντόπιζα, αυτός ήταν κατά 90% αμερικάνος τουρίστας. Τους πρόσεχα κι όλας στα lunck brake τους να τρώνε σαλατούλες και στεγνά φαγητά. Πολλοί επίσης έκαναν jogging στους δρόμους και τα πάρκα (και φυσικά και στο Πάρκο)....εύγε τους. Ας κάνω κι ένα σχόλιο για τις γυναίκες γιατί μου έκαναν εντύπωση...καλοντυμένες, στυλάτες και κουκλάρες, χωρίς να κουβαλάνε κόμπλεξ με τις ατέλειες στην εμφάνισή τους....και επισήμως τα μέρη με τις ωραιότερες γυναίκες που έχω δει (μιλάμε για μέσο όρο και για καθημερινές κοπέλες) είναι η Ελλάδα και η ΝΥ...ωραίο και ενδιαφέρον να είσαι εργένης στη ΝΥ, indeed!

Αρνητική εντύπωση μου έκανε πάντως και το γεγονός ότι συνέχεια στο δρόμο περπατάνε με το κινητό και στα δυο χέρια και γράφουν μηνύματα στα blackberry…..τουλάχιστον θα έχουν και γυμνασμένους αντίχειρες, διότι γάμπες είχαν σίγουρα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.703
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom