Ισπανία Απόδραση στη Βαρκελώνη :)

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες :)
Πρώτη μέρα: Σάββατο
Αφού προσγειωθήκαμε στο αεροδρόμιο και πήγαμε με το μετρό στο ξενοδοχείο να παρκάρουμε τις αποσκευές μας, πήγαμε να περπατήσουμε τη Ράμπλα από την Plaza Catalunya. Εκεί χαζέψαμε τους καλλιτέχνες του δρόμου, μίμους, ζωγράφους, μουσικούς, μπαλαδόρους:p ,μπαίναμε στα στενά δεξιά αριστερά βλέποντας παράλληλα όλα τα αξιοθέατα, αφού είχαμε εκτυπώσει και είχαμε μαζί μας τους απαραίτητους οδηγούς για την κάθε βόλτα μας από την travelpedia του site :D:cool::cool: .


Μετά από μια βόλτα στην Plaza Real πήγαμε προς Bari Gotic, που μας άρεσε περισσότερο από όλες τις συνοικίες της Βαρκελώνης. Ο τεράστιος καθεδρικός ναός ήταν πράγματι εντυπωσιακός,ενώ και τα γύρω γύρω στενά ήταν πολύ όμορφα. Τσιμπήσαμε και κάτι τρομερές πατάτες στην bocatta, κάπως πικάντικες(αν έχει κανείς τη συνταγή να μου την πει :D)Για φαγητό κάτσαμε σε ένα τυχαίο μαγαζί στη Rambla και φάγαμε paella με κοτόπουλο,η οποία ήταν επιεικώς άθλια :haha: Το βράδυ πήγαμε για sangria σε ένα μαγαζάκι (Ovella Negra) που μας σύστησε ένας φίλος και στο οποίο συχνάζουν ντόπιοι. Εντελώς χύμα το μαγαζάκι και ο κόσμος μέσα, με μεσαιωνική διακόσμηση και φτηνή sangria και ποτά, ενώ είχε και μεζεδάκια.

Δεύτερη μέρα: Κυριακή
Ξυπνήσαμε λοιπόν και κάναμε τη βόλτα μας στο λόφο Μονζουίκ, όπου ανεβήκαμε με το τελεφερίκ αφού πρώτα είδαμε την εκκλησία του Αγίου Παύλου των Αγρών, λίγο πριν την είσοδο του τελεφερίκ, και ψοφήσαμε στο περπάτημα :p .Για φαγητό ήταν κάμποσα μαγαζία κλειστά λόγω Κυριακής (???) και τελικά φάγαμε πίτσα,αφού είχαμε απογοητευθεί από την paella της προηγούμενης μέρας :p .Εν συνεχεία, Camp Nou για την τελευταία αγωνιστική Barca-Valladolid, όπου με νίκη σηκώναμε κούπα,όπερ και εγένετω:D:D:D:clap: .Όλη η πόλη στο πόδι,πολύ εορταστική ατμόσφαιρα και συνθήματα παντού:clap: .Όποιος ποδοσφαιρόφιλος βρεθεί Βαρκελώνη,είναι έγκλημα να μην επισκεφθεί το ναό του ποδοσφαίρου,ας είναι και αλλόθρησκος.Μετά το παιχνίδι, επισκεφθήκαμε τα μαγικά συντριβάνια κοντά στην Plaza Espanya, που αλλάζουν χρώματα και παράλληλα ακούγεται και μουσική.Υπερθέαμα.Αξίζει πολύ.Το βράδυ πήγαμε Plaza Catalunya που ήταν πολλές χιλιάδες κόσμου που παραληρούσαν με καπνογόνα και συνθήματα για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος από το καμάρι της πόλης τους :rolleyes::clap:

Τρίτη μέρα : Δευτέρα
Βόλτα στην Passeig de Gracia. Χαζέψαμε τα πολύ όμορφα κτίρια και υποκλιθήκαμε στο μεγαλείο του Gaudi , ελέω Casa Batllio και Casa Mila.Δυστυχώς μπήκαμε μόνο στην Μπατλιό, λόγω τεράστιας ουράς στην άλλη.Είναι must η επίσκεψη έστω στο εσωτερικό ενός από τα 2. Το μεσημεράκι πήγαμε Parc Guell,που έχει κάμποσο περάτημα επίσης, αλλά αξίζει...Πολύ όμορφο πάρκο, ενώ έχει μέσα και τα αξιοθέατά του. Εν συνεχεία, επίσκεψη στη Σαγράδα Φαμίλια.Απίστευτα επιβλητική εκκλησία, αλλά επίσης πολύ άσχημοι οι γερανοί και τα παρελκόμενα αφού δεν έχει τελειώσει η κατασκευή της και δεν πρόκεται μάλλον.Ας βγάλουν τουλάχιστον τους γερανούς και τους μουσαμάδες και ας την αφήσουν μισοτελειωμένει να τη χαίρεται τουλάχιστον ο κόσμος. Το βράδυ πάλι για μια sangria :D
Τέταρτη μέρα : Τρίτη
Ξεκινήσαμε από την Arc de Triomphe και συνεχίσαμε προς το πάρκο Ciutadella, όπου κάναμε τη βόλτα μας και κάναμε και λίγη βαρκάδα ενώ δίπλα κολυμπούσαν οι φίλοι μας τα παπάκια :Dαφού νοικιάσαμε μια μικρή βαρκούλα. Μετά πήγαμε Port vell και Barcelonneta, όπου φάγαμε και paella στο φημισμένο Can Majo.Σαφώς καλύτερη η γεύση της εδώ,αν και πάλι δε μας ενθουσίασε. Γενικότερα το φαγητό της Βαρκελώνης δεν ήταν από τα δυνατά της σημεία,για τα δικά μας γούστα πάντα...Σαν την Ελλάδα και την Ιταλία τίποτα :roll: . Η βόλτα στην παραλία δεν ήταν από τις καλύτερές μας, μιας και για μπάνιο με τη δροσιά που είχε,ούτε λόγος. Μετά πήγαμε στο Aquarium που είδαμε πολύ περίεργα ψαράκια και βέβαια τους 11 καρχαρίες που κολυμπάνε γύρω σου και τους πιγκουίνους :D .Αν σας αρέσουν τα πλάσματα της θάλασσας,αξίζει να πάτε.
Πέμπτη μέρα: Τετάρτη
Ήταν η τελευταία μας ημέρα μιας και Πέμπτη πρωί παίρναμε το δρόμο της επιστροφής. Είπαμε να χαθούμε στη Ράμπλα και στα στενάκια της και στους χυμούς της Μποκερία,ενώ φτάσαμε περπατώντας και στο αγαλμα του Κολόμβου για τις απαραίτητες φωτό με τα λιοντάρια:D


Συνοψίζοντας..
Τα πράγματα που μας έμειναν περισσότερο από το ταξίδι μας ήταν σίγουρα ό,τι είχε να κάνει με τον Gaudi, η γοτθική συνοικία καθώς και το Camp nou (αυτό σε εμένα,όχι στην κοπέλα:p:p ).Αυτά που θα περιμέναμε καλύτερα ήταν το φαγητό,που τόσα είχαμε ακούσει για paella και tapas, καθώς και ο κόσμος:mad:,που ήταν μάλλον σνομπ και χωρίς καμία ιδιαίτερη διάθεση να σε βοηθήσουν ή αν σε κάνουν να νοιώσεις άνετα.
Κατά τη γνώμη μου είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα πόλη,που αξίζει να πάει κάποιος, σε καμία περίπτωση όμως δεν παίρνει τα πρωτεία από το Παρίσι για την πιο όμορφη Ευρωπαϊκή πόλη που έχω πάει ως τώρα:bleh:

_____________________________________________________________
photo by wikipedia.org
Ο κάτοχος των πνευματικών δικαιωμάτων αυτού του έργου, το παραδίδει ως κοινό κτήμα. Αυτό ισχύει σε όλο τον κόσμο.
 

Attachments

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Σ'ευχαριστούμε για τη χρήσιμη ιστορία! Kαι εις άλλα ταξίδια!
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
θελω πολυ να παω τον Μαιο στη Βαρκελωνη...θα ειναι καλα τετοια εποχη;

παρεα δεν ξερω ομως αν θα βρω..γιατι ολο καποιος δουλευει, καποιος δεν εχει λεφτα και μπλα μπλα μπλα:( εχει πραγματα να κανει κανεις μονος; ;) ή θα βαρεθω ;
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
θελω πολυ να παω τον Μαιο στη Βαρκελωνη...θα ειναι καλα τετοια εποχη;

παρεα δεν ξερω ομως αν θα βρω..γιατι ολο καποιος δουλευει, καποιος δεν εχει λεφτα και μπλα μπλα μπλα:( εχει πραγματα να κανει κανεις μονος; ;) ή θα βαρεθω ;

δεν θα είναι καλά,θα είναι υπέροχα τον Μάιο στη Βαρκελώνη...;)
και δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να βαρεθείς μόνη σου..έχει πολλά πράγματα να κάνεις και να δεις...μη το σκέφτεσαι καθόλου...είναι και ο panpan εκεί,νομίζω πως μπορεί να σε βοηθήσει σε ότι χρειαστείς!
άσε που οι Ισπανοί είναι πολύ κοινωνικοί τύποι...εύκολα βρίσκεις παρέα αν θέλεις!;)
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
THANKS ANEL:):)
ΑΠΛα τελεια!!!

ετσι πιστευω και εγω!!Ελπιζω τα οικονομικα μου να μου το επιτρεψουν!!!;)
 

liveloula

Member
Μηνύματα
60
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Καραϊβική
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
δεν θα είναι καλά,θα είναι υπέροχα τον Μάιο στη Βαρκελώνη...;)
και δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να βαρεθείς μόνη σου..έχει πολλά πράγματα να κάνεις και να δεις...μη το σκέφτεσαι καθόλου...είναι και ο panpan εκεί,νομίζω πως μπορεί να σε βοηθήσει σε ότι χρειαστείς!
άσε που οι Ισπανοί είναι πολύ κοινωνικοί τύποι...εύκολα βρίσκεις παρέα αν θέλεις!;)


Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Anel. Να πας μόνη σου σε περιπτωση που δεν βρεις παρέα. Κι έγώ μόνη μου πηγα πέρισυ, εφόσον δεν ακολούθησε κανείς απο τους οικείους και πέρασα σούπερ. Και παρέες έκανα και νέες γνωριμίες, και στα συν, εξοικονόμησα μια ανοιχτή πρόσκληση για φιλοξενία στη Γρανάδα απο μια Βαρκελωνέζα που σπουδάζει στη Γρανάδα.
Η αύρα της Βαρκελώνης θα σε εντυπωσιάσει, και οι κάτοικοι της επίσης αρκετά κοινωνικοί και φιλικοί κατ' εμέ.:p
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
:clap::clap:αχ ωραια ακουγονται ολα αυτα!!γιατι η αληθεια ειναι, πως αν ταξιδεψω μονη, θα χρειαστω λιγο απο αυτην την ωραια αυρα που παρουσιαζετε:clap:

;)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
:clap::clap:αχ ωραια ακουγονται ολα αυτα!!γιατι η αληθεια ειναι, πως αν ταξιδεψω μονη, θα χρειαστω λιγο απο αυτην την ωραια αυρα που παρουσιαζετε:clap:

;)
η αύρα αυτής της πόλης είναι μοναδικά μαγευτική,αλλά αυτό δεν ισχύει για όλους και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που δεν είναι του παρόντος..:D
διάβασε για τη πόλη,δες και φώτο,ιστορίες και εμπειρίες άλλων,βοηθάνε να αποκτήσεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για τον προορισμό!
αν θέλεις δες και αυτό:
Free Barcelona - Free Entry to Museums & Sights in Barcelona
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
και βεβαια ANEL μου..δεν το συζητω!προφανως ισχυει αυτο που λες!!

Θα το μελετησω το θεμα;)

ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom