2 βράδυα στα Χανιά

Panosjgr

Member
Μηνύματα
61
Likes
15
Καλησπέρα σας.

Θα επισκεφτώ την πόλη των Χανίων με την γυναίκα μου για 2 βράδια (Δεν το ξέρει ακόμη είναι έκπληξη) και θα ήθελα την βοήθειά σας. Ξέρω ότι είναι πολύ σύντομη η διαμονή αλλά δεν υπάρχει παραπάνω χρόνος. Η διαμονή στην πόλη αλλά και τα εισιτήρια από την Θεσσαλονίκη είναι όλα κλεισμένα το μόνο που μένει είναι ιδέες για την πόλη των Χανίων σε αυτόν τον περιορισμένο χρόνο που διαθέτουμε. Να σημειώσω ότι θα φτάσουμε Δευτέρα μεσημέρι (03/12) και θα φύγουμε Τετάρτη μεσημέρι (05/12).
Θα μείνουμε στο παλιό λιμάνι οπότε θα το περπατήσουμε κιόλας. Ελπίζω τον Δεκέμβριο να έχει ανοιχτά μαγαζιά κτλ. Έχω βάλει στο πρόγραμμα το Αρχαιολογικό μουσείο και την Αγορά (Πλατεία Μαρκόπουλου).
Θα ήθελα να προτείνετε κάποιους άλλους χώρους στην πόλη να επισκεφτούμε αλλά και για καλό φαγητό παραδοσιακό (Λογικές τιμές).
Οποιαδήποτε ιδέα δεκτή..

Σας ευχαριστώ
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Καταρχήν καταπληκτική έκπληξη να την πας στην πιο όμορφη πόλη της Ελλάδας! Τα περισσότερα μαγαζιά στην παλιά πόλη είναι κλειστά τον χειμώνα γιατί ειναι τουριστικα αλλά σε καμία περίπτωση δεν χανει την γοητεία της η πολη, νομίζω χειμώνα κ ανοιξη είναι η καλυτερες εποχές στα Χανιά.
Θα σας πρότεινα να εξερευνήσετε την πόλη κ να χαθητε στα στενά της. Αν έχετε μεταφορικό μέσον να επισκεφθείτε τον Θέρισο που είναι ιστορική σημασίας χωριό και έχει εξαιρετικές ταβέρνες.
 

Panosjgr

Member
Μηνύματα
61
Likes
15
Σε ευχαριστώ για την απάντηση υπάρχει η δυνατότητα για ενοικίαση αλλά υπάρχει χρόνος;;;; Άλλα εάν πάμε εκεί τι προτείνεις; Επίσης για φαγητό μέσα στην πόλη;;;;;
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Σε ευχαριστώ για την απάντηση υπάρχει η δυνατότητα για ενοικίαση αλλά υπάρχει χρόνος;;;; Άλλα εάν πάμε εκεί τι προτείνεις; Επίσης για φαγητό μέσα στην πόλη;;;;;
Καλημέρα...σίγουρα θέλεις αυτοκίνητο για εξόρμηση έξω από τα Χανια. Το Θέρισο είναι μια καλή επιλογή και μπορείς να γυρίσεις πίσω στα Χανιά αφού περάσεις το Θέρισο θα ανέβεις στο βουνό Ζούρβα και από εκεί κατάβαση στα χωριά Μεσκλά ... Φουρνέ ...Αλικιανός Χανιά..είναι πολύ όμορφη η διαδρομή αυτή.
Για φαγητό μέσα στη πόλη για γνήσια Κρητική κουζίνα ο Χρυσόστομος στο παλιό λιμάνι...οι Γλωσίτσες στο λιμάνι επίσης και η ΚΟΥΖΙΝΑ ΕΠΕ στη Σπλάντζια
Για καφέ στους τάφους των Βενιζέλων πίσω ακριβώς είναι η Κουκουβάγια η θέα εκπληκτική, στο παλιό λιμάνι λίγα καφέ θα βρεις ανοικτά
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Σε ευχαριστώ για την απάντηση υπάρχει η δυνατότητα για ενοικίαση αλλά υπάρχει χρόνος;;;; Άλλα εάν πάμε εκεί τι προτείνεις; Επίσης για φαγητό μέσα στην πόλη;;;;;
Το Θέρισο ειναι 15χλμ από την πόλη και περνάς μέσα από ένα υπεροχο φαραγγι. Όλες οι ταβερνες είναι καλες αλλά η αγαπημένη μου είναι το "Λημέρι". Στην παλια πόλη, "Τα Χαλινα"(μονο με κράτηση) αν και έχει ρίξει λίγο την ποιότητα στο φαγητο, ο "Χρυσόστομος", για θαλασσινά στις "Γλωσσιτσες" και "Νεώρια". Για γλυκό στην "Σκετη Γλύκα" και στην "Κουκουβάγια" στο Ακρωτήρι για ζουμερο και θέα όλα τα Χανια (χρειάζεται αυτοκινητο).
 

Panosjgr

Member
Μηνύματα
61
Likes
15
Απλά να σας υπενθυμίσω για το ταξίδι ότι είναι αρχές Δεκεμβρίου δεν ξέρω τι καιρό θα έχει (δεν έχω άποψη) και τα χωριά που λέτε είναι ψηλά; μήπως έχει χιόνια; Επίσης στο Θέρισο είναι ανοιχτά τον Δεκέμβριο; Επιπλέον μέσα στην πόλη πέρα από το μουσείο έχει κάτι άλλο;

Τώρα που κοίταξα είναι ωραία Διαδρομή Χανιά - Θέρισο - Μεσκλά - Φουρνές - Αλικιανός
 
Last edited by a moderator:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Εγώ προσωπικά για 2 μέρες δε θα έβγαινα εκτός πόλης (επί της ουσίας είναι 1,5 γεμάτη ημέρα, καθώς στην τελευταία είναι η αναχώρηση), θα προτιμούσα όλη μέρα να κάνω βόλτες, να τρώω και να πίνω...
Αλλά περί ορέξεως...
Για φαγητό, πέραν από τα προαναφερθέντα, θα προσθέσω και το Ταμάμ.
Επίσης, το ναυτικό μουσείο έχει ενδιαφέρον (μόνο πρωινές ώρες)
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Απλά να σας υπενθυμίσω για το ταξίδι ότι είναι αρχές Δεκεμβρίου δεν ξέρω τι καιρό θα έχει (δεν έχω άποψη) και τα χωριά που λέτε είναι ψηλά; μήπως έχει χιόνια; Επίσης στο Θέρισο είναι ανοιχτά τον Δεκέμβριο; Επιπλέον μέσα στην πόλη πέρα από το μουσείο έχει κάτι άλλο;
Σπάνια έχει τόσο χιόνι ωστε να είναι απαγορευτικη η βολτα. Ολο το χρόνο ειναι ανοιχτά στο Θέρισο. Μετά το Θέρισο ειναι και το χωριό Δρακονα και η μοναδική ταβέρνα στον είδος της "Ντουνιας", φαγητό μαγειρεμενο σε ανοιχτη φωτια. Από μουσεια αξίζει το Ναυτικο Μουσείο στο φρούριο Φιρκα και το σπιτι του Βενιζέλου στην Χαλεπα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Εγώ προσωπικά για 2 μέρες δε θα έβγαινα εκτός πόλης (επί της ουσίας είναι 1,5 γεμάτη ημέρα, καθώς στην τελευταία είναι η αναχώρηση), θα προτιμούσα όλη μέρα να κάνω βόλτες, να τρώω και να πίνω...
Αλλά περί ορέξεως...
Για φαγητό, πέραν από τα προαναφερθέντα, θα προσθέσω και το Ταμάμ.
Επίσης, το ναυτικό μουσείο έχει ενδιαφέρον (μόνο πρωινές ώρες)
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα.
Όταν είχαμε κάνει κάτι ανάλογο σε off season τριήμερο στα Χανιά δεν είχαμε πάει πουθενά, ούτε καν σε μουσεία. Μόνο βόλτες φαΐ και ποτό. Η παλιά πόλη ήταν όνειρο με όλα αυτά τα τουριστικά μαγαζιά κλειστά. Βρήκαμε πολλά καφέ και εστιατόρια ανοιχτά και στο λιμάνι. Στο Ταμάμ πρέπει να πήγαμε 2 φορές. Επίσης για καφέ ποτό μεσιμέρι και απόγευμα είναι πολύ ωραία στον Ιστιοπλοϊκό Όμιλο στο Νεώριο Μόρο στο λιμάνι.
 

Panosjgr

Member
Μηνύματα
61
Likes
15
Το ξανασκέφτηκα και νομίζω ότι δεν υπάρχει χρόνος.... καλή η διαδρομή αλλά μάλλον θα μείνουμε μέσα στην πόλη.... Λέω την πρώτο βράδυ να κάνουμε βόλτα καφέ και φαγητό... Την επόμενη μέρα μουσείο βόλτα καφέ στο λιμάνι ή στην κουκουβάγια (ταξί; πόση απόσταση και τι κόστος θα έχει;) κάπως έτσι.... εάν δούμε ότι βγαίνει ο χρόνος και τα κεφια είναι καλά μπορεί να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για μία μέρα....
 

Panosjgr

Member
Μηνύματα
61
Likes
15
Καλημέρα σας.
Έχει κάποιος άποψη πόση ώρα είναι η διαδρομή με λεωφορείο από το αεροδρόμιο Χανίων μέχρι το κέντρο στα Χανιά και εάν με το ταξί η τιμή είναι σταθερή ή έχει ταξίμετρο....

Ευχαριστώ
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Η τιμη είναι στάνταρ. Νομίζω το λεωφορείο κανει 20-25 λεπτα και έχει παντα δρομολόγιο αμεσως μετά από κάθε αφιξη της εκαστοτε πτησης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom