2 μερη που δεν.....

bubka

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικο-Αβανα
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Χιλή
πραγα εχω παει με 2 ζευγαρια ακομα για 4 ημερες περασα καταπληκτικα αν και η μονη κακη αναμνυση θα κλεβανε το πορτοφολι του ενος ζευγαριου στον υπογειο αλλα τουσ καταλαβαμε και τουσ πισαμε προσοχη λοιπον και δεν θα ξαναπαω βιενη πηγα χρι/ννα και περασα πολυ βαρετα με γκρουπ
Εξαρταται φιλε μου το γκρουπ,τον συνοδο και το μερος που πας.Ενα π.χ....τον Ιουνιο που πηγα Ινδια-Κασμιρ η συνοδος ηταν σουπερ και ελυνε προβληματα που αν ημουνα μονος μου θα τα επαιζα,Ταιλανδη ομως που ημουνα το Χριστουγεννα πηγα μονος με 2 φιλαρακια και περασαμε σουπερ.
Τα ψαγμενα μερη θελουν και ψαγμενες λυσεις!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.712
Likes
6.346
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Η χώρα που δεν ξαναπηγαίνω ακόμη κι μου κάνουν τα έξοδα είναι η Κούβα του σήμερα.

Γνώρισα μια άλλη Κούβα και δεν θέλω να χάσω την εικόνα που σχημάτισα
γι αυτή. Αυτή που έχω περιγράψει. Σήμερα θα μπερδευτώ, θ ανακατευτούν τα παλιά που τόσο έντονα τα είχα βιώσει, με τα καινούργια που θα βλέπω, θα σχηματίσω μια νέα γνώμη και θα χάσω αυτήν που είχα.

Θα είναι σαν να πηγαίνουμε μετά τριάντα χρόνια απουσίας στη γειτονιά της πόλης ή του χωριού που ζήσαμε τα παιδικά μας χρόνια,για να ξαναδούμε τις εικόνες που αξέχαστες βρίσκονται ακόμη μέσα μας, τα σπίτια, τους κήπους,τους γείτονες. Τότε βλέπεις πως όλα αυτά, έχουν αντικατασταθεί από άλλα κτίρια κι άλλους ανθρώπους. Απομακρύνεσαι λοιπόν γρήγορα μετανιωμένος για να μην χαθούν και οι αναμνήσεις.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
soudiane το χειροτερο που μπορει να σου συμβει αν πας στην Κουβα μετα απο 30 χρονια ειναι να μην σε σοκαρει τιποτα. Να βλεπεις πραγματα που θα υποψιαζσουν οτι θα γινουν. Δυστηχως η πορεια της Κουβας ηταν προδιαγεγραμενη
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.712
Likes
6.346
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
soudiane το χειροτερο που μπορει να σου συμβει αν πας στην Κουβα μετα απο 30 χρονια ειναι να μην σε σοκαρει τιποτα. Να βλεπεις πραγματα που θα υποψιαζσουν οτι θα γινουν. Δυστηχως η πορεια της Κουβας ηταν προδιαγεγραμενη
ναι, κάποια μέρα θα γινόταν. αυτά που έγραψα δεν έχουν καθόλου
σχέση με κριτική στις εξελίξεις... απλά έτσι τη γνώρισα και θέλω έτσι να τη θυμάμαι
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Η χώρα που δεν ξαναπηγαίνω ακόμη κι μου κάνουν τα έξοδα είναι η Κούβα του σήμερα.

Γνώρισα μια άλλη Κούβα και δεν θέλω να χάσω την εικόνα που σχημάτισα
γι αυτή. Αυτή που έχω περιγράψει. Σήμερα θα μπερδευτώ, θ ανακατευτούν τα παλιά που τόσο έντονα τα είχα βιώσει, με τα καινούργια που θα βλέπω, θα σχηματίσω μια νέα γνώμη και θα χάσω αυτήν που είχα.

Θα είναι σαν να πηγαίνουμε μετά τριάντα χρόνια απουσίας στη γειτονιά της πόλης ή του χωριού που ζήσαμε τα παιδικά μας χρόνια,για να ξαναδούμε τις εικόνες που αξέχαστες βρίσκονται ακόμη μέσα μας, τα σπίτια, τους κήπους,τους γείτονες. Τότε βλέπεις πως όλα αυτά, έχουν αντικατασταθεί από άλλα κτίρια κι άλλους ανθρώπους. Απομακρύνεσαι λοιπόν γρήγορα μετανιωμένος για να μην χαθούν και οι αναμνήσεις.
Η στάση που διατηρείς για την Κούβα είναι η ίδια με τους περισσότερους Κύπριους που κατάγονται από τα κατεχόμενα. Πεισματικά αρνούνται να περάσουν και όσοι το κάνουν, μετανιώνουν και δεν θέλουν να το επαναλάβουν για τους ίδιους λόγους που αναφέρεις.
 

MarilenaAth

Member
Μηνύματα
121
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ...
Τι να πω....μάλλον εγω είμαι στον δικό μου κόσμο...Εγω βρε παιδιά παρακαλάω να κερδίσω ενα τζοκερ μήπως και καταφέρω να γυρισω τον κόσμο όλο!!! Δεν βγάζω καμία χώρα απο την λήστα μου...Και σαφώς αρκούμαι με μία επίσκεψη στην κάθε χώρα προκειμένου να δω όσα μπορώ παραπάνω...Η ζωή είναι μικρή και δύσκολη για να επισκεπτώ πάνω απο μία ή δύο το πολύ φορές το ίδιο μέρος!!!...
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Τι να πω....μάλλον εγω είμαι στον δικό μου κόσμο...Εγω βρε παιδιά παρακαλάω να κερδίσω ενα τζοκερ μήπως και καταφέρω να γυρισω τον κόσμο όλο!!! Δεν βγάζω καμία χώρα απο την λήστα μου...Και σαφώς αρκούμαι με μία επίσκεψη στην κάθε χώρα προκειμένου να δω όσα μπορώ παραπάνω...Η ζωή είναι μικρή και δύσκολη για να επισκεπτώ πάνω απο μία ή δύο το πολύ φορές το ίδιο μέρος!!!...
Ειπες τη σωστη κουβεντα που τοσο περιμενα να γραψει καποιος. Συμφωνω απολυτα. ΚΑΙ η Αλβανια δεν μπορει να ειναι τοσο ασχημη εχοντας τις ιδιες παραλιες με τη Θεσπωτια και μαλιστα οταν ακομη δεν εχει γινει "Μπενιτσες". ΚΑΙ η Τουρκια ειναι πολυ ομορφη και γενικα ΟΛΕΣ οι χωρες εχουν τις ομορφιες τους. Ας μη μπερδευουμε τους ντοπιους λαους με τις ομορφιες της καθε χωρας. Π.Χ. Η Κολομβια ειναι παραδεισοςτης φυσης για να εχουν βλεπουν τα ματακια σου, τωρα αν τυχει και φας καμια ξωφαλτση απο τα παλικαρια του Μεντεγιν ειναι αλλο θεμα. Δεν φταιει η χωρα.

Συμφωνω παντως για τη Μαλτα. Δεν θα ξαναπηγαινα. Ωραιο μερος, αλλα δεν εχει παραλιες.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.712
Likes
6.346
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Η στάση που διατηρείς για την Κούβα είναι η ίδια με τους περισσότερους Κύπριους που κατάγονται από τα κατεχόμενα. Πεισματικά αρνούνται να περάσουν και όσοι το κάνουν, μετανιώνουν και δεν θέλουν να το επαναλάβουν για τους ίδιους λόγους που αναφέρεις.
εκεί είναι τραγωδία Σπύρο
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Την πρώτη φορά είχα πάει εκδρομή με το σχολείο και ήμουν 14 δεν θυμάμαι και τρελά πράγματα αλλά μου έκανε εντύπωση η συμπεριφορά του κόσμου και πως δεν ήταν και η καλύτερη.

Την δεύτερη που πήγα πριν από κοντά 2 χρόνια όπου και η Πράγα έγινε η ελληνική μόδα (περπατάγαμε στο δρόμο και ακούγαμε ελληνικά) είχα πάει για ένα συνέδριο φοιτητικής οργάνωσης και γενικά πολύ αγένεια και από τους διοργανωτές, τους εκεί φοιτητές, την αστυνομία, τον ελεγκτή εισιτηρίων στο tram χαχα αν συνεχίσω θα πω και άλλα πολλά παραδείγματα...μπορεί να με είχε μουτζώσει ο θεός εκείνο το 5ήμερο τι να πω...μέχρι και σε αστυνομικό τμήμα πήγα!!! :shock:
Καλησπέρα!
Σέβομαι απόλυτα την άποψη σου και φυσικά δεν γράφω για να σε διαψεύσω :)
Έχω πάει πολλές φορές στην Πράγα διότι ήμουν 5 μήνες στο Μπρνό (συμπρωτεύουσα όπως λέμε εμείς οι Έλληνες) και η Πράγα σαν πρωτεύουσα μας έλυνε πάντα τα χέρια.....σαν πόλη είναι καθαρά εμπορική,τουριστική..οι ντόπιοι ενδιαφέρονται μόνο για τις κορώνες που έχεις στην τσέπη σου! Οι ελεγκτές είναι τόσο ψυχροί επαγγελματίες που πολύ εύκολα καταλήγεις στο αστυνομικό τμήμα....Ωστόσο σαν πόλη έχει κι αυτή την ομορφιά της!
Εκεί που θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου είναι ότι όποια εποχή και να πας είναι γεμάτη Έλληνες....και χειρότερη περίοδο στις 7ήμερες..
Πάντως αν τύχει και ξαναπάς.....δες την λίγο με διαφορετικό μάτι...
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Δεν ξανα παω στην Πραγα και στην Βιεννη. Στην Πραγα για τους γνωστους λογους.
Αγενης, χωρις παιδεια και με εφεση στην εκμεταλευση. Αλλωστε αυτο το εργο το εχω δει πολλες φορες στην Ελλαδα
Η Βιεννη τωρα, πολυ ομορφη, ησυχια, ταξη και πολυ βαρεμαρα μετα την 10η φορα που θα παει καποιος

Σεβόμενη την άποψη σου....:) θεωρώ ότι
οι Τσέχοι διαθέτουν παιδεία..και δυστηχώς πολύ ανώτερη της ελληνικής όσον αφορά Πανεπιστήμια και λοιπή οργάνωση...ίσως συνάντησες λάθος άτομα πολλές φορές μας συμβαίνει αυτό και σχηματίζουμε λάθος γνώμη χωρίς να γνωρίζουμε..
Πριν λίγες μέρες διάβασα κάπου ότι 2η καλύτερη πόλη στον κόσμο για να ζήσει κάποιος είναι η Βιέννη...μου έκανε κι εμένα εντύπωση..αλλά ναί!
Φιλικά!
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
πραγα εχω παει με 2 ζευγαρια ακομα για 4 ημερες περασα καταπληκτικα αν και η μονη κακη αναμνυση θα κλεβανε το πορτοφολι του ενος ζευγαριου στον υπογειο αλλα τουσ καταλαβαμε και τουσ πισαμε προσοχη λοιπον και δεν θα ξαναπαω βιενη πηγα χρι/ννα και περασα πολυ βαρετα με γκρουπ

Προσωπική άποψη :)
Ίσως πέρασες βαρετά επειδή ήσουν με γκρούπ...δεν το κατακρίνω απλά το να ταξιδεύεις μόνος με ένα χάρτη στο χέρι είναι το καλύτερο..ειδικά για τις ευρωπαϊκές χώρες...που δεν διατρέχουμε "λοιπούς κινδύνους"..πέρνεις λάθος δρόμο,χάνεσαι..ρωτάς ντόπιους περαστικούς...και γενικά ζείς την πόλη την οποία επισκέφτηκες!!!! Ας πάς την 1η φορά σε ένα εστιατόριο με χάλια φαγητό.....την επόμενη μέρα θα βρείς καλύτερο!
:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.396
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom