2 μερη που δεν.....

Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
αιγυπτος η παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
feel _different,
δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο με Τουρκία. Εκτός και αν οι λόγοι είναι "εθνικοι".
Στη Πόλη που πήγα, μ΄αρεσε το σκηνικό, εξαιρώντας τη θλίψη που δημιουργεί η σκοτεινή εσωτερικά Αγ. Σοφιά. Πάντως, έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να ΞΑΝΑΠΑΩ:p
Τώρα για Αλβανία που λές, περάσαμε τον 10/2009, πηγαίνοντας (με γκρουπ) Κροατία και Σλοβενία. Να πω και γω ΔΕΝ είναι από τους προορισμούς που έχω στο μυαλό μου :(



Φίλε παραλογιστή, δυστυχώς, αλλά θα συμφωνήσω και γω μαζί σου! Η ομορφιά της Πράγας σαν πόλη, όντως είναι εξαιρετική, αλλά και εμένα αρκετές φορές, με ενόχλησε η εξυπηρέτηση : υπόκρυφος χλευασμός ή κοροϊδία στο θέμα της απόδειξης και του φιλοδωρήματος (10% πληρώσαμε 2 φορές χωρίς να αναγράφεται σε απόδειξη, αλλά σε απλό χαρτί), τιμοκατάλογοι 2 ρυθμών (ντόπιων και τουριστών). Οχι ότι αυτά δεν συμβαίνουν και στη χώρα μας! :(
Μόνο σε απόμακρη μπυραρία που βρεθήκαμε με ντόπιους, όλα πήγαν καλά !
Δεν θα ξαναπήγαινα πάντως!



Dva_Scra,
η Ινδία μαζί με Νεπάλ,για μένα, ήταν το όνειρο που έγινε πραγματικότητα (04/1993) :lol::lol:. Αφήνω στην άκρη αυτό που μπορεί να ενοχλεί εσένα, και μυρίζω τη χώρα που βρίσκομαι! Είναι το ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ του πολιτισμού που σε κάνει να ταλαντεύεσαι ανάμεσα στο σήμερα και στο χθες, το όνειρο και την πραγματικότητα.
Ανοιξε τα μάτια σου και το μυαλό σου και χαλάρωσε σαν θα βρεθείς σε τέτοιες χώρες, και να σαι σίγουρος ότι θα σε τρελλάνουν! ... Εκτός και αν δεν είναι ΤΕΛΙΚΑ του στυλ σου .
Ελπίζω να ξαναβρεθώ στην Ινδία :shock:

Αχχχ, πόσο ζηλεύω τη renata & τον Χeno, που τώρα βρίσκονται εκεί!
ανεφερα οτι δεν ειμαι ρατσιστης και ξεχασα να αναφερω και τους εθνικους λογους,απλα ειπα οτι δεν το εχω ψαξει ακομα μεσα μου,σιγουρα ποτε μη λες ποτε,αλωστε για αυτο μιλαμε,μπορει καποιος να σου αλαξει τη γνωμη για εκει που δεν θες να πας η απλα να στην ενισχυσει...:)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Αμ, και γω το διάβασα αυτό το θέμα με το που μας postαρε ο feel_different! Και έχοντας και εδώ τόσες αναφορές στην Πράγα (έστω και αρνητικές) το βλέπω το θεματάκι στα πέναλτι!

Ας τοποθετηθώ όμως και εγώ στο θέμα Αλβανία που το βλέπω να φιγουράρει αρκετά: πόσα μέρη της γείτονας χώρας να σας πω για να σας παροτρύνω να τα επισκέπτεται? Ας πάμε στα 5 (και με συντεταγμένες για να δείτε μερικές φωτογραφίες στο google):

1. Λίμνη Κόμαν, πλωτή λίμνη από Σκόδρα για Κουκς. φ=42,11588, λ= 19.85197

2. Kruje, παλιά πόλη φ=41,51113, λ=19,79539

3. παραλιακό μέτωπο Dhermi και Vounoi φ=40.14099, λ=19.64753

4. Αργυρόκαστρο (το κέντρο της πόλης συγκαταλέγεται στα μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς της Unesco) φ=40.07668, λ=20.14858

5. Χωριά στην Valbona (βόρεια Αλβανία) φ=42.40996, λ=19.84225

Και ας το θέσω και διαφορετικά: χώρα με το ανάγλυφο της Αλβανίας δεν μπορεί να είναι αδιάφορη. Παρθένες φυσικές ομορφιές και μην κολλάμε στην φτώχεια και στους μετανάστες.
Τοση ωρα ελεγα.......που ειναι ο Σπυρος να απαντησει........:bleh::bleh::bleh:
 
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
αιγυπτος η παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
μονο 2? :D
Το ενα ειναι σιγουρα η Ινδια. Δε νιωθω ετοιμος να υποβαλλω τον εαυτο μου σε τετοιες συνθηκες και να ερθω προσωπο με προσωπο με τοση βρωμια κ εξαθλιωση. Δεν ειμαι κανενας καλοζωισμενος πριγκιπας (ισα ισα) ουτε κ ποτε ταξιδευω με ανεσεις, παροχες κ καλα ξενοδοχεια, απλα εχω ενα θεμα με τη στοιχειωδη καθαριοτητα κ δε μπορω να υποχωρησω σε αυτο. Τουλαχιστον οχι αυτη τη στιγμη. Στην ιδια κατηγορια με την Ινδια βαζω χωρες που δε μπορουν να μου παρασχουν στοιχειωδως αυτα που περιεγραψα.
Επισης δυσκολα θα επισκεπτομουν καποιες χωρες του πρωην ανατολικου μπλοκ (Ουζμπεκισταν, Τουρκμενισταν, Κιργιζσταν, Αζερμπαιτζαν, Καζακσταν κλπ). Νιωθω οτι δεν εχουν να μου προσφερουν τπτ ιδιαιτερο κ γι αυτο ειναι προς το τελος της λιστας. Ισως κ να εχω αδικο...

edit: Def τωρα ειδα το μηνυμα σου...
φιλε ζεφυρους μην πας μακρια προβλημα στοιχειωδους καθαριοτητας μου εχει τυχει και στην ιδια μου την πολη,τρεχαμε με τα οινοπνευματα για απολιμανση:(και οχι μονο,για τις χωρες εκτος τιης ινδιας που γραφεις,ονομαστικα και μονο να μην πηγαινα,λαθος σκεψη αλλα..:roll:συμφωνω,οχι παλι απολυτα ομως..βεβαια οταν ξεκιναμε για καποιο ταξιδι,ποιος ειναι αραγε ο βασικος λογος?:lol:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.048
Likes
1.829
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Αμ, και γω το διάβασα αυτό το θέμα με το που μας postαρε ο feel_different! Και έχοντας και εδώ τόσες αναφορές στην Πράγα (έστω και αρνητικές) το βλέπω το θεματάκι στα πέναλτι!

Ας τοποθετηθώ όμως και εγώ στο θέμα Αλβανία..........
Και ας το θέσω και διαφορετικά: χώρα με το ανάγλυφο της Αλβανίας δεν μπορεί να είναι αδιάφορη. Παρθένες φυσικές ομορφιές και μην κολλάμε στην φτώχεια και στους μετανάστες.
Σπύρο,
Φχαριστούμε για τις πληροφορίες! :p
Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να φανταστώ χώρα, που να μην έχει και τις δικές της ομορφιές, περισσότερες ή λιγότερες.

Οι κουβεντιάζοντες, τις απόψεις μας καταθέτουμε και δεν αποσκοπούμε σε δυσφήμιση ή διαφήμιση. Εξάλλου κανείς δεν μας τιμωρεί, ούτε κανείς μας πληρώνει! :p:p

Ολα έχουν να κάνουν με το dna του καθενός μας και σαφώς μια πρώτη ματιά σε μια χώρα ή ένα κομμάτι αυτής πολλές φορές να δημιουργεί λανθασμένη άποψη.

Οπότε ευπρόσδεκτα και τα τεκμήρια από τους άλλους!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η Αλβανία είναι μια χώρα με πολύ δύσκολες προσβάσεις για να επισκεφθεί κανείς τις όμορφες περιοχές της. Εκεί που η πρόσβαση είναι εύκολη η περιοχή είναι πρώην όμορφη και νυν κατεστραμενη. Παράδειγμα το Δυράχιο: οταν το επισκεφθηκα το 1992 ηταν ενα ποιημα. Τώρα είναι ενας απόλυτος εφιάλτης φθηνής ανοικοδόμησης πάνω στην παραλία και το υπέροχο πευκόδασος που εφθανε μέχρι πανω στην άμμο της ακροθαλασσιάς πλεον ειναι ανυπαρκτο. Κριμα!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.048
Likes
1.829
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Η Αλβανία είναι μια χώρα με πολύ δύσκολες προσβάσεις για να επισκεφθεί κανείς τις όμορφες περιοχές της. Εκεί που η πρόσβαση είναι εύκολη η περιοχή είναι πρώην όμορφη και νυν κατεστραμενη. Παράδειγμα το Δυράχιο: οταν το επισκεφθηκα το 1992 ηταν ενα ποιημα. Τώρα είναι ενας απόλυτος εφιάλτης φθηνής ανοικοδόμησης πάνω στην παραλία και το υπέροχο πευκόδασος που εφθανε μέχρι πανω στην άμμο της ακροθαλασσιάς πλεον ειναι ανυπαρκτο. Κριμα!
Συμφωνώ ΕΡΣΗ!
Μου καναν φοβερή εντύπωση τα πολυόροφα hotels (15 άνω όροφοι) που ήταν κατά μήκος ΠΑΝΩ στη παραλία (κυριολεκτικά)!! :( :(, το ένα ΔΙΠΛΑ στο άλλο !! :(
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οταν πηγα εγω υπηρχε ενα μονο δυοροφο ξενοδοχειο προπολεμικο, κτισμενο απο τους ιταλους σε στυλ επαυλης. Φυσικα την ηθελε την ανακαινηση του καθοτι καρφι ειχε να μπει απο την εποχη του Μπενιτο. Οταν εβγαινες ομως στο μπαλκόνι έβλεπες μια ατελειωτη αμμουδερη ακτή ( η οποία νομίζω οτι ουτως η άλλως τελειώνει καπου έξω από την Πύλο) και απεραντα πευκόδαση όσο επιανε το ματι. Η παραλία φαρδιά και με χρυσή άμμο. Μια μαγεία η οποία καταστραφηκε σε λιγότερο απο δεκαπέντε χρόνια.
Τώρα χτίσανε "παλάτια" στην άμμο. Αντιστοιχη εικόνα έχω και από την πόλη της Κορυτσας: όσο πάνε λιγοστεύουν τα παλιά αρχοντικά...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Η Αλβανία είναι μια χώρα με πολύ δύσκολες προσβάσεις για να επισκεφθεί κανείς τις όμορφες περιοχές της. Εκεί που η πρόσβαση είναι εύκολη η περιοχή είναι πρώην όμορφη και νυν κατεστραμενη. Παράδειγμα το Δυράχιο: οταν το επισκεφθηκα το 1992 ηταν ενα ποιημα. Τώρα είναι ενας απόλυτος εφιάλτης φθηνής ανοικοδόμησης πάνω στην παραλία και το υπέροχο πευκόδασος που εφθανε μέχρι πανω στην άμμο της ακροθαλασσιάς πλεον ειναι ανυπαρκτο. Κριμα!
Το Δυρράχιο ποίημα?? Μπορώ να έχω φωτογραφικά ντοκουμέντα? Όντως η πόλη είναι Πάτος. Όπως και το νέο Αργυρόκαστρο που προανέφερα, όπως και η Αυλώνα που είχε τα φόντα όμορφης πόλης, και οι Σαράντα (εκεί μιλάμε για ΤΟΝ πάτο), και τα Σκόδρα, το Ελμπασάν...... όλες οι πόλεις τις Αλβανίας είναι πολύ βίαια αναπτυγμένες. Κατά τ' άλλα, γίνονται νέες διανοίξεις και χαράξεις δρόμων. Τα πράγματα δεν είναι τόσο δύσκολα πλέον. Η πολύ όμορφη κοιλάδα του Librazhd διαπερνάται από καινούριο δρόμο, το κομμάτι Τεπελένι- Αργυρόκαστο- Κακαβιά είναι αξιοπρεπέστατος, ακόμα και για τα Σκόδρα ο δρόμος είναι σε καλή κατάσταση. αναμένουμε να δούμε με ποιον τρόπο θα καταστρέψουν και τις εκεί περιοχές...
Κάποιες ορεινές διαδρομές που ανάφερα όμως,, δεν έχουν καν δρόμους!!
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Το Δυρράχιο ποίημα?? Μπορώ να έχω φωτογραφικά ντοκουμέντα? Όντως η πόλη είναι Πάτος. Όπως και το νέο Αργυρόκαστρο που προανέφερα, όπως και η Αυλώνα που είχε τα φόντα όμορφης πόλης, και οι Σαράντα (εκεί μιλάμε για ΤΟΝ πάτο), και τα Σκόδρα, το Ελμπασάν...... όλες οι πόλεις τις Αλβανίας είναι πολύ βίαια αναπτυγμένες. Κατά τ' άλλα, γίνονται νέες διανοίξεις και χαράξεις δρόμων. Τα πράγματα δεν είναι τόσο δύσκολα πλέον. Η πολύ όμορφη κοιλάδα του Librazhd διαπερνάται από καινούριο δρόμο, το κομμάτι Τεπελένι- Αργυρόκαστο- Κακαβιά είναι αξιοπρεπέστατος, ακόμα και για τα Σκόδρα ο δρόμος είναι σε καλή κατάσταση. αναμένουμε να δούμε με ποιον τρόπο θα καταστρέψουν και τις εκεί περιοχές...
Κάποιες ορεινές διαδρομές που ανάφερα όμως,, δεν έχουν καν δρόμους!!
λογικό ακούγεται, ιδίως για μία χώρα που άρχισε να αναπτύσσεται τα τελευταία 10 - 15 χρόνια? εδώ στην ελλάδα υπάρχουν ορεινές περιοχές με δύσβατους δρόμους, δεν θα υπάρχουν στην αλβανία? ρε παιδιά αυτή η πλάκα με τα χιλιάδες πυροβολεία όντως ισχύει ή είναι μύθος?
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Δε θα πήγαινα πότε σε χώρες που δεν υπάρχει καθαριότητα.Η εξαθλίωση και η φτώχεια δε με πτοούν.
Στο τέλος τέλος της λίστας θα έβαζα τις ΗΠΑ.Νομίζω οτι υπάρχουν χώρες που έχουν να προσφέρουν περισσότερα απο θέμα πολιτισμού όταν οι Αμερικάνοι έχουν μόνο 500 χρόνια ιστορίας.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
λογικό ακούγεται, ιδίως για μία χώρα που άρχισε να αναπτύσσεται τα τελευταία 10 - 15 χρόνια? εδώ στην ελλάδα υπάρχουν ορεινές περιοχές με δύσβατους δρόμους, δεν θα υπάρχουν στην αλβανία? ρε παιδιά αυτή η πλάκα με τα χιλιάδες πυροβολεία όντως ισχύει ή είναι μύθος?
βεβαίως ισχύει και είναι ορατά και από τα σύνορά μας. διάσπαρτα παντού. τα λένε και breshke (χελώνα στα αλβανικά)
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Εγώ δε θα ξαναπήγαινα Μάλτα και Ντουμπάϊ, όχι οτι δεν μου άρεσαν καθόλου, αλλά αρκεί η μία φορά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.363
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom