2 μερη που δεν.....

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Διψάω τόσο πολύ για ταξίδια που θα πήγαινα οπουδήποτε. Κερνάει κανείς Αφγανιστάν? Πάω. Γουινέα Μπισάου? Πάω. Ιράκ όχι προς το παρόν. Χρήμα και χρόνος να υπάρχει. Τώρα αν το ερώτημα είναι που θα πλήρωνα να πάω αρχίζει να μπαίνει ιεραρχία. Νέα Υόρκη π.χ.-αν και όσοι έχουν πάει τη λατρεύουν- δεν είναι ψηλά στην ιεραρχία μου. Προτιμώ πιο εξωτικές μεγαλουπόλεις κι ακόμα καλύτερα όχι πόλεις. Απ' όσα έχω επισκευτεί δε θα ξαναπήγαινα Μάλτα, εκτός αν ήταν πάλι πληρωμένο.
Με εξαίρεση το Αφγανιστάν (επί του παρόντος) σε βρίσκω συντονισμένο στο ίδιο μήκος κύματος (ή, στο σωστό μονοπάτι - αν θές)! keep walking! :D

Και, ναι έχω πάει Ν.Υ. αλλά...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.749
Likes
50.925
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από τα μέρη που δεν έχω επισκεφθεί δεν υπάρχει κάποιο που να μη θέλω να πάω. Όπως τόνισαν και οι προηγούμενοι, σαφώς και υπάρχει μια σχετική σειρά προτεραιότητας, π.χ ό,τι έχει σοβαρά αρχαία προηγείται. Σε ό,τι αφορά την Τουρκία, φοβάμαι πως όσοι δεν πάνε χάνουν μια χώρα με χίλια πρόσωπα (άλλο τα παράλια, άλλο η Πόλη από μόνη της, άλλο η Άγκυρα, τελείως άλλο το Κουρδιστάν κλπ κλπ) και κυρίως έναν αρχαιολογικό πλούτο που σε αφήνει με το στόμα ανοικτό.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Joela ανοίγεις θέμα:rolleyes:. Γενικώς ναι, όλοι είμαστε λίγο πολύ ενοχλημένοι (...ας το κρατήσω σε ήπιους τόνους) με την αμερικάνικη αντίληψη των πραγμάτων. Κι εγώ δεν χωνεύω κάποια πράγματα. Το σύντομο της ιστορίας της όμως δεν το βρίσκω αρκετό για να αμαυρωθεί μια χώρα με αμέτρητες (είμαι σίγουρος) ομορφιές.
Άσε που σίγουρα έχουμε επισκεφτεί χώρες με φτωχότερη ιστορία αλλά μείναμε έκθαμβοι..
Δεν αντιλέγω για τις ομορφιές όμως προτειμώ να περάσω όσο χρόνο έχω σε άλλες χώρες που να έχουν και περισσότερα να δείξουν....
Απλά είναι η τελευταία στη λίστα.Δεν την αποκλείω τελείως.Δε μου πάνε και οι Αμερικάνοι γενικώς.....
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Διψάω τόσο πολύ για ταξίδια που θα πήγαινα οπουδήποτε. Κερνάει κανείς Αφγανιστάν? Πάω. Γουινέα Μπισάου? Πάω. Ιράκ όχι προς το παρόν. Χρήμα και χρόνος να υπάρχει. Τώρα αν το ερώτημα είναι που θα πλήρωνα να πάω αρχίζει να μπαίνει ιεραρχία. Νέα Υόρκη π.χ.-αν και όσοι έχουν πάει τη λατρεύουν- δεν είναι ψηλά στην ιεραρχία μου. Προτιμώ πιο εξωτικές μεγαλουπόλεις κι ακόμα καλύτερα όχι πόλεις.
Είσαι δικός μου εσύ!!!!!!:clap::clap::clap::clap::clap:
 

vickygian

Member
Μηνύματα
87
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο....
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου!!!
Δεν έχω ταξιδέψει πολύ, αλλά αυτή την περίοδο προτιμώ να ταξιδέψω σε χώρες τις Ευρώπης. Δεν έχω τη διάθεση ούτε να κουραστώ ούτε να χάσω κάποιες στοιχειώδεις ανέσεις μου.... Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να ανακαλύψω Τουρκία, Ινδία, Αιγυπτο.... Βέβαια έτσι αρνητική ήμουνα στο να επισκευτώ την Αλβανία και όταν τελικά το έκανα δεν το μετάνιωσα καθόλου! Τώρα που το σκέφτομαι καλό θα ήταν να το προγραμματίσω σε ένα από τα επόμενα ταξίδια μου:roll:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εαν δεν θελεις να επισκεφθεις την Τουρκια για το ζητημα μονο των ανεσεων, μπορω να σε πληροφορησω οτι στους περισσοτερους προορισμους της χωρας υπαρχουν μια χαρα ξενοδοχεια απο πενταστερα μεχρι μικρες πανσιον πεντακαθαρες οποτε το θεμα διαμονης δεν ειναι προβλημα. Το iδιο ισχυει και με τα εστιατορια. Αν μαλιστα ξεκινησεις απο τα κλασσικα: Κωνσταντινουπολη, Καππαδοκια, παραλια Μικρας Ασιας, Ποντος και Ανω Συρια οχι μονο προβλημα δε θα εχεις αλλα σε πολλα απο αυτα τα μερη δε θα ξερεις τι να πρωτοδιαλεξεις απο τα διαφορα μικρα και κομψα boutique hotel.
Και στην Τουρκια τρως σε οποιοδηποτε εστιατοριο με την ιδια ανεση που θα ετρωγες και στην Ελλαδα. Δεν υπαρχει προβλημα.
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Και στην Τουρκια τρως σε οποιοδηποτε εστιατοριο με την ιδια ανεση που θα ετρωγες και στην Ελλαδα. Δεν υπαρχει προβλημα.
Και στο τέλος λες την εκπληκτική ατάκα... Pardon, hesap lütfen :D
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δε το μεταφραζεις κιολας; Αυτο το "hesap" ξεπερνα τις γνωσεις μου...
Όπα δεν ξέρω γιατί μου είχε καρφωθεί η ιδέα αλλά νόμιζα πως αφού έχεις επισκεφθεί τόσες φορές την τουρκία μίλαγες τούρκικα, συγνώμη.:roll:
Είναι ο λογαριασμός... ήταν η πρώτη έκφραση που έμαθα την πρώτη μέρα που μετακόμισα εκεί.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οχι δεν μιλαω τουρκικα! Οτι λεξη εχω αρπαξει στον αερα μονο! Κυριως αναγνωριζω αυτες που χρησιμοποιουμε και εμεις. Θυμαμαι που προσπαθουσα να ζητησω αλλο ενα πιρουνι στον σερβιτορο και οταν τελικα καταλαβε (επειδη του εδειξα ενα αλλο πιρουνι-οχι οτι καταλαβαινε τη λεξη fork) αναφωνησε: "Αα! Τσαταλ!" Και τοτε θυμηθηκα την εκφραση που λεμε "μου εκανε τα νευρα τσαταλια!"
Παντα λεω οτι θα παω να κανω μερικα μαθηματα να μαθω τα βασικα, αλλα ποτε δεν αξιωνομαι. Ειναι αληθεια οτι το συντακτικο τους εχει εντελως αλλη δομη απο το συντακτικο των ευρωπαικων γλωσσων;
 
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
αιγυπτος η παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
μου φαινετε πιασαμε το νοημα της συζητησης,κανουμε μια κουβεντα για μερη που για διαφορους και πολλους λογους δεν τα εχουμε στη λιστα μας,το θεμα ειναι να ανοιξουμε στον αλλονα τα ματια,αποκομιζοντας πιο πολλες εμπειριες και χρησιμες συμβουλες,ακομα και για τον πιο ανεπιθητο προορισμο!!!παντα υπαρχουν σοβαροι για να κανεις η οχι ενα ταξιδι!
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Παντα λεω οτι θα παω να κανω μερικα μαθηματα να μαθω τα βασικα, αλλα ποτε δεν αξιωνομαι. Ειναι αληθεια οτι το συντακτικο τους εχει εντελως αλλη δομη απο το συντακτικο των ευρωπαικων γλωσσων;
Nαι ισχύει αυτό. Τα τούρκικαείναι μία γλώσσα που δεν είναι Ινδοευρωπαική άρα το όλο συντακτικό της είναι εντελώς διαφορετικό. Έχει πάρα πολλές μετοχές και πιο πολλές κλήσεις από την Ελληνική. Και είναι συγκλολιτική γλώσσα, δηλαδή ενώνουν πολλές λέξεις σε μία και στο τέλος νομίζεις πως θα πνιγείς όταν μιλάς. πχ: ''ev'' είναι το σπίτι ''evimizdeyiz''--->Είμαστε στο σπίτι μας.

Αλλά δεν έχει ανώμαλα ρήματα (εκτός από ένα) και ανώμαλα ουσιαστικά (εκτός πάλι από ένα). Είναι όμως εξαιρετικά απλή για να την μάθει κανείς σε ένα χρόνο θα μπορείς να μιλάς...καλά μαθήματα κάνει το Πανεπιστήμιο της Αθήνας στο κέντρο, αν μενεις Αθήνα δοκίμασε το είναι και φτηνά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.361
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom