2020 Που πάμε.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.012
Οι γονεις ζηλευουν τους ατεκνους που δεν εξαρτωνται τα ταξιδια τους απο το σχολειο η τις εξετασεις των παιδιων, αυτοι που παιρνουν αδεια μονο το καλοκαιρι ζηλευουν αυτους που παιρνουν αδεια τον χειμωνα και πετανε μισοτιμης κλπ. Παντα υπαρχουν λογοι να ζηλευουμε αλλα και σοβαροι λογοι που καναμε τις συγκεκριμενες προσωπικες επιλογες, αρα ας μη ζηλευουμε :).
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ποσο σας ζηλευω που μπορειτε να κλεινετε ετσι :( λογω δουλειας δνε μπορω να κανω σχεδια in advance :(:(
Άσε. Εγώ να δεις πόσο ζηλεύω τους freelancers, όσους μισθωτούς έχουν πάνω από 22 μέρες άδεια το χρόνο, όσους μισθωτούς εργάζονται σε "πνευματικές" δουλειές (όπως η δική μου) και η εργασία τους δέχεται ως αργία του Αγίου Πνεύματος (3ήμερο), όσους μισθωτούς δουλεύουν σε πλαίσια που η Μ. Παρασκευή δεν είναι εργάσιμη (4ήμερο) και πολλούς πολλούς άλλους. Έχω τόσο λίγη άδεια σε μια δουλειά με πάρα πολλές απαιτήσεις που το ότι υπάρχει μια ευελιξία στο πότε μπορώ να πάρω αυτές τις 22 μέρες για να κλείνω (μια στο τόσο) ένα εισιτήριο με κόστος ένα 20άρικο είναι μια ελάχιστη ανταμοιβή. Ξέρω, με έπιασε η γκρίνια και ξέρω ότι δεν το είπες κακοπροαίρετα, αλλά τέτοια σχόλια είναι σα να μου πατούν τον κάλο. Από την πλευρά μου, αυτό που εύχομαι είναι να καταφέρω με προσωπική προσπάθεια να φτάσω σε ένα σημείο που θα εργάζομαι με τρόπο που δεν θα χρειάζεται να ζηλεύω κανέναν.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Άσε. Εγώ να δεις πόσο ζηλεύω τους freelancers, όσους μισθωτούς έχουν πάνω από 22 μέρες άδεια το χρόνο, όσους μισθωτούς εργάζονται σε "πνευματικές" δουλειές (όπως η δική μου) και η εργασία τους δέχεται ως αργία του Αγίου Πνεύματος (3ήμερο), όσους μισθωτούς δουλεύουν σε πλαίσια που η Μ. Παρασκευή δεν είναι εργάσιμη (4ήμερο) και πολλούς πολλούς άλλους. Έχω τόσο λίγη άδεια σε μια δουλειά με πάρα πολλές απαιτήσεις που το ότι υπάρχει μια ευελιξία στο πότε μπορώ να πάρω αυτές τις 22 μέρες για να κλείνω (μια στο τόσο) ένα εισιτήριο με κόστος ένα 20άρικο είναι μια ελάχιστη ανταμοιβή. Ξέρω, με έπιασε η γκρίνια και ξέρω ότι δεν το είπες κακοπροαίρετα, αλλά τέτοια σχόλια είναι σα να μου πατούν τον κάλο. Από την πλευρά μου, αυτό που εύχομαι είναι να καταφέρω με προσωπική προσπάθεια να φτάσω σε ένα σημείο που θα εργάζομαι με τρόπο που δεν θα χρειάζεται να ζηλεύω κανέναν.
προφανως δεν υπαρχει κακη προθεση απο κανεναν, το θεωρω δεδομενο, καθως δεν εχουμε κατι να χωρισουμε. απλα ο καθενας το βλεπει απο την σκοπια του. οσο για τις αδειες που λες υπαρχει και λιγο χειροτερο, να εχεις μαζεψει 70+ μερες τα τελευταια χρονια και αυτο ουτε να πληρωνεται αλλα ουτε και να βρισκεις το χρονο τις παρεις :( τελικα ειναι μεγαλο κουσουρι να εχει κανεις αυτη την καψουρα με τα ταξιδια :haha::haha:
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Φέτος θα είναι πάλι μια χρονιά με ταξίδια απρογραμμάτιστα. Δηλαδή το μέγιστο να κλειστούν εισιτήρια ένα μήνα πριν.
Ήδη βλέπω δύο τριήμερα-τετραήμερα μόνο με backpack. Το πρώτο Κοπεγχάγη (15ε με ryanair) και το δεύτερο Ιορδανία μόνο για Πέτρα και έρημο (πάλι 15ε με ryanair).
Συζητάμε για roadtrip απο Σικάγο για Λος Άντζελες και απο εκεί Χαβάη.
Και θέλω να ελπίζω ότι θα γίνει το ταξίδι που καλοβλέπω εδώ και δύο χρόνια (Λατινική Αμερική με αφετηρία από Περού και όπου μας βγάλει).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
προφανως δεν ειναι το ποσο ρε συ απλα ειναι η ξενερα οτι εχεις εισιτηρια για σκ και δεν μπορεις να πας γτ εισαι για δουλεια στην αφρικη πχ.
πιο παλια υπηρχε μια περιοδος ετσι που εκλεινα αεροπορικα στην ευρωπη μια με 2 φορες το μηνα σε χαμηλες τιμες σε φαση που οκ και να μην παω δεν εγινε κατι, αλλα κατεληξα να ξενερωνω απειρα στο τελος που εχανα το ενα ταξιδι μετα το αλλο
Αφου το δοκίμασες και ξενέρωσες(φυσικό ήταν) τότε άκυρο το αστείο μου...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι γονεις ζηλευουν τους ατεκνους που δεν εξαρτωνται τα ταξιδια τους απο το σχολειο η τις εξετασεις των παιδιων, αυτοι που παιρνουν αδεια μονο το καλοκαιρι ζηλευουν αυτους που παιρνουν αδεια τον χειμωνα και πετανε μισοτιμης κλπ. Παντα υπαρχουν λογοι να ζηλευουμε αλλα και σοβαροι λογοι που καναμε τις συγκεκριμενες προσωπικες επιλογες, αρα ας μη ζηλευουμε :).
Όπως λένε και οι Αγγλοι, το γκαζόν του γείτονα είναι παντα πιο πράσινο .
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Δεν έχω κάνει ποτέ αναφορά των μελλοντικών ταξιδιών μου έτσι μαζεμένα, ας είναι λοιπόν η πρώτη:

1. Παλαιστίνη 5 μέρες τέλος Φεβρουαρίου, έχω εκκρεμότητες με τη περιοχή μετά την επίσκεψή μου στην Ιερουσαλήμ 10χρ. πριν και χαίρομαι πολύ που θα πάω!
2. Ταξίδι-έπος το Πάσχα, Χιλή-Νησί Πάσχα-Παταγονία-Μπουένος Άιρες. 17 μέρες, μόνος. Ανυπομονώ!
3. Κίεβο-Τσερνόμπιλ του Αγ. Πνεύματος (και όχι π....). Κίεβο έχω ξαναπάει, μου αρέσει πολύ, αλλά ξεσηκωθήκαμε για Τσερνόμπιλ αυτή τη φορά!
4. Βαρσοβία με τη καλύτερη παρέα του κόσμου, το γιο μου, μετά το περσινό επικό μας ταξίδι στις Βαλτικές. Το καλύτερο παιδί για ταξίδι!
5. Κομόρες μαζί με το αμόρε τον Ιούλιο. Προορισμός έκπληξη, ας είναι καλά η Λουφτβάφε.

Αυτά τα κλεισμένα, μένει ως εκκρεμότητα η Β. Κορέα (περιμένω την απόφαση της Κεντρικής Επιτροπής και της Γενικής Γραμματέως κας Ισ. και του Προέδρου κου Π.) και ένα Βερολίνο που θα είναι φαν τριπ αποκλειστικά. Εξώλης και προώλης, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό.

Καλά και ασφαλή ταξίδια σε όλους/ες!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν έχω κάνει ποτέ αναφορά των μελλοντικών ταξιδιών μου έτσι μαζεμένα, ας είναι λοιπόν η πρώτη:

1. Παλαιστίνη 5 μέρες τέλος Φεβρουαρίου, έχω εκκρεμότητες με τη περιοχή μετά την επίσκεψή μου στην Ιερουσαλήμ 10χρ. πριν και χαίρομαι πολύ που θα πάω!
2. Ταξίδι-έπος το Πάσχα, Χιλή-Νησί Πάσχα-Παταγονία-Μπουένος Άιρες. 17 μέρες, μόνος. Ανυπομονώ!
3. Κίεβο-Τσερνόμπιλ του Αγ. Πνεύματος (και όχι π....). Κίεβο έχω ξαναπάει, μου αρέσει πολύ, αλλά ξεσηκωθήκαμε για Τσερνόμπιλ αυτή τη φορά!
4. Βαρσοβία με τη καλύτερη παρέα του κόσμου, το γιο μου, μετά το περσινό επικό μας ταξίδι στις Βαλτικές. Το καλύτερο παιδί για ταξίδι!
5. Κομόρες μαζί με το αμόρε τον Ιούλιο. Προορισμός έκπληξη, ας είναι καλά η Λουφτβάφε.

Αυτά τα κλεισμένα, μένει ως εκκρεμότητα η Β. Κορέα (περιμένω την απόφαση της Κεντρικής Επιτροπής και της Γενικής Γραμματέως κας Ισ. και του Προέδρου κου Π.) και ένα Βερολίνο που θα είναι φαν τριπ αποκλειστικά. Εξώλης και προώλης, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό.

Καλά και ασφαλή ταξίδια σε όλους/ες!
Ωραίος και αγριεμενος!
 

ChristinaIor

Member
Μηνύματα
60
Likes
79
Ταξίδι-Όνειρο
Safariii
Φέτος θα κάνω το ονειρεμένο μου ταξίδι Los Angeles-San Diego-Las Vegas-San Francisco 4/3-18/3. Στην συνέχεια έχω κλείσει 03/8-12/8 Μπάρι-Αμάλφι και γύρω γύρω-Νάπολη-Ρώμη-Φλωρεντία (αν καταφέρω να βρω εισιτήριο αεροπορικό) αφήνω την τελευταία πόλη λίγο αβέβαιη, το πολύ πολύ να μείνω Ιταλία για παραπάνω μέρες αν δεν καταφέρω να γυρίσω τότε... και μέσα στους επόμενους 2 μήνες λέω να κλείσω για Μαίάμι τον Οκτώβρη.. το τελευταίο είναι υπό συζήτηση αλλά το θέλω πολύυυυυ!! Ελπίζω κάποια μικρή έκπληξη να επιφυλάσσεται και ενδιάμεσα!!
Υγεία να έχουμε και να κάνουμε πολλά πολλά ταξίδια!!
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Πηγα δεκεμβριο βαρκελωνη , 3μερες σκαρτες ομως τι να προλαβω. Εκλεισα για μαιο 4ημερο φουλ.
Μοναχουλαααα
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλή χρονιά σε όλους τους φίλους του forum!!

Το 2019, για να πάει γούρικα η ταξιδιωτική χρονιά, ξεκίνησα με μια Ρώμη αρχές Φεβρουαρίου και κατόρθωσα να κάνω το καλοκαίρι ένα ταξίδι που επιθυμούσα χρόνια, την Ανδαλουσία.

Φέτος, για να πετύχει πάλι η συνταγή και να καταφέρω να κάνω την Ισλανδίτσα που τόσο μα τόσο πολύ θέλω, ξεκινάω με μια Ρώμη σε 2 βδομαδούλες (έξτρα τουίστ, θα ξαναγιορτάσω τα γενέθλια μου στην Ιταλία μετά από 8 χρόνια!!). Δεν σκέφτομαι κάτι άλλο, τουλάχιστον μέχρι το Σεπτέμβρη, γιατί η Ισλανδία θα κοστίσει αρκετούτσικα. Ίσως κανένα κοντινό νησάκι αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας. Ο στόχος είναι η Ισλανδία!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Μιας και κλείνω ταξιδιωτικά το 2019 με Μπολόνια, είπα να ανοίξω (αν δεν προκύψει κάτι πιο πριν) το 2020 επίσης με Μπολόνια. Και για να βάλω ακόμη περισσότερο συναίσθημα, είπα να το κάνω και μια μέρα μετά τα γενέθλιά μου, 29/2 με 2/3. Μέχρι στιγμής έχω κλείσει το ξενοδοχείο (ακυρώσιμο) και όταν το οριστικοποιήσω, θα κλείσω και τα αεροπορικά.
Λογω λαθους συνεννόησης το ταξιδι στη Μπολονια ακυρωθηκε. Εκλεισα βεβαια ενα 5ημερο 23 με 28 Απριλη για Παλερμο. Η Ιταλία με Ιταλία περνάει! Να δω αν θα εχω επαγγελματικές υποχρεώσεις τοτε και το ακυρώσω κι αυτό, δε θα τ'αντέξω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.400
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom