2020 Που πάμε.

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Χαιρομαι που θα πας , αξιζει πολύ.
Πηγα τον περασμενο Οκτώβριο.

Για τα χρήματα δεν χάλασα τόσα πολλά οσα φανταζομουν.
Πηγα 7μερες/6 νυκτες εκανα τον γυρο του νησιου και πληρωσα 1000 ευρώ σε αεροπορικό , διαμονη (σε ωραία σπίτια ) και μεταφορές .
Συν οτι χάλασα σε φαγητό που δεν ηταν πολλά γιατί ειναι πανακριβο και μονότονο στα εστιατορεια και ψωνιζα απο σουπερ μαρκετ . Εφαγα και 5-6 φορές εξω αλλά δεν εμεινα ευχαριστημενη .
Σε ευχαριστώ πολύ!
Απρίλιο θα πάμε, από Γερμανία, για 12 μέρες γύρο νησιού.
Είναι ακριβός προορισμός, ακόμα και για τα γερμανικά δεδομένα, αλλά ήταν όνειρο χρόνων και μιας και είναι μια τρίωρη απευθείας πτήση από εδώ ήταν κρίμα..
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
αυτό έλειπε, άλλωστε δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα γιατί πρωί-μεσημέρι-βράδυ, πίνουμε .......αντισηπτικό. :haha:
Οι ανθρωποι ξερουν απο μασκες, τα περασαν και το 1940 :p
FB_IMG_1580488513628.jpg
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Μάλλον στην περίοδο του Α' Παγκοσμίου Πολέμου αναφέρεσαι και όχι του Β'. :)
Εκτος του οτι το γραφει η καρτ ποσταλ, εμεις τα κοριτσια αναγνωριζουμε οτι η μοδα του ταγιερ, της γοβας και κυριως του καπελου ειναι 40's :) . Θυμηθηκα σε ποια εμβληματικη ταινια ειδα ολοιδιο: τη Greta Garbo στη Ninotchka, 1939.
20200131_214641.jpg
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Εκτος του οτι το γραφει η καρτ ποσταλ, εμεις τα κοριτσια αναγνωριζουμε οτι η μοδα του ταγιερ, της γοβας και κυριως του καπελου ειναι 40's :) . Θυμηθηκα σε ποια εμβληματικη ταινια ειδα ολοιδιο: τη Greta Garbo στη Ninotchka, 1939. View attachment 294820
Για τη μόδα ΟΚ, δεν ξέρω. Το "1940" είναι αλήθεια, δεν το είδα (αν και, για όσους ξέρουν από παλιές καρτποστάλ, δεν είναι καθόλου σπάνιο φαινόμενο παλαιότερες φωτογραφίες να ανατυπώνονται σε νεότερες εκδόσεις με καινούργιες λεζάντες/περιγραφές - κάτι που, ωστόσο, απ'όσα λες, δεν πρέπει να συμβαίνει εδώ). Σε κάθε περίπτωση μου φαίνεται περίεργο, πάντως, καθώς στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο δεν χρησιμοποιήθηκαν όπλα βιοχημικού πολέμου και το 1940 (όπως γράφει η καρτ-ποστάλ) η Ιταλία ήταν ακόμη πολύ μακριά από το να δέχεται τέτοιου είδους επιθέσεις από τους συμμάχους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Πιστευω οτι ειναι στημενη φωτο, δεν φαινεται να εχει κατι το αυθορμητο. "Καλλιτεχνικη". Ποιητικη αδεια, περασε το αντιπολεμικο μηνυμα ετσι. Για τη μοδα, ειναι στανταρ. Τα καπελα του Α παγκοσμιου πολεμου καλυπταν αυτια και μετωπο, σαν κουβαδακια, οι φουστες ειναι πιο μακριες, τα ταγιερ χαλαρα στο σωμα. Στανταρ δεν ειναι απο τοτε το ντυσιμο.
 

Farmas

Member
Μηνύματα
9
Likes
24
Καλησπέρα! Για το 2020 προς το παρόν έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι 5 ημερών στο Βερολίνο και ένα άλλο 3 ημερών στην Μπρατισλάβα (με ολίγον από Βιέννη). Ωστόσο σκέφτομαι για ένα ταξίδι για πρώτη μου φορά εκτός Ευρώπης με υποψήφιες χώρες την Κόστα Ρίκα και την Χιλή.
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Φεύγοντας όλες οι μέρες στην καλοκαιρινή άδεια,προέκυψε απ το πουθενά τέλη Μάρτη μια Ισλανδία για λίγες μέρες με υπολοιπόμενα αδείας!Τόση χαρά που επιτέλους θα μπώ σε ηφαίστειο και είπα να το γράψω εδώ! (ανενεργό βέβαια :haha: )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom