Naxos Beaches... (dedicated to marydim)

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου

Ειχα υποσχεθει στην φιλεναδα μου marydim να της δωσω αναφορα για τις Αξιωτικες παραλιες .Χτες βραδυ γυρισαμε στις 11 το βραδυ και κλαιγαμε με μαυρο δακρυ .
Αδερφια χρειαζομαι ψυχολογικη στηριξη γιατι ειμαι πρωτη μερα στο γραφειο(μου λειψατε βρε ατιμουτσικα 10 μερες τωρα !)
Λοιπον λοιπον ....
Αγιος Προκοπιος και Μικρη Βιγλα =δικαιωματικα για μενα οι κορυφαιες παραλιες του νησιου.Για να μην παρεξηγηθω τα δικα μου κριτηρια ειναι 2 (χρωμα -διαυγεια νερου +χρωμα αμμου)Οι φιλοι με αποκαλουν αμμολογο -παραλιολογο και με δουλευουν.Λεπτολογω τις παραλιες αναλογα με τι αποχρωση αμμου η νερου εχει η μια και τι η αλλη.Ο αντρας δυσφορει:"Ασε με χριστιανη μου να βουτηξω να δροσιστω και μη με πρηζεις..."
 

Attachments

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Η τελευταια παραλια στο Πυργακι ηταν επισης παρα πολυ ωραια .
Γενικα ολη η νοτια πλευρα του νησιου απο Προκοπη μεχρι και Πυργακι εχει γαλαζοπρασινα νερα -χρυσαφια αμμο ..πολλους αμμολοφους και πολλους κεδρους Λιβανου.
Στην ανατολικη πλευρα του νησιου μετα τη Μουτσουνα υπαρχει η παραλια της Ψιλης Αμμου.Μεγαλη παραλια με γαλαζοπρασινα νερα ..πολλλη πολλη αμμο και δεντρα αφθονα για σκια .Δεν πανε πολλοι ..αντε να ειμασταν καμια 15 ρια ατομα .
Για την Πλακα ειχα ακουσει πολλα και διαφορα ..οκ ωραια.... στο ιδιο στυλ με τις αλλες αλλα ειχε και πολλες πλακες -φυκαδες μεσα ....μαλλον βρηκα αλλες καλυτερες.
Δεν θα αναφερθω καθολου στις παραλιες Αμπραμ-Αμιτης -Απολλωνας -Καλαντος -Αγιασσος-Πανερμος.Ειχαμε παει την πρωτη χρονια ...ενταξει ωραιες παραλιες αλλα οχι κατι το ασυνηθιστο.
Πηγαμε και στο Λιωνα στην βορειοανατολικη πλευρα του νησιου.
Ομορφο τοπιο ...ψηλα βραχια δεξια και αριστερα της παραλιας ..λαλουδες ...την πιανει ο καιρος πολυ βεβαια.Ειχε ενα πολυ γραφικο οικισμο και ωραια ταβερνακια .Πιστευω θα αρεσει στους μη-αμμολατρεις.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καποιες προτασεις για φαγητο:
1. Ταβερνα "Η ψιλη αμμος " στο Πυργακι.Ωραια ορεκτικα και γαριδομακαροναδα.Στα 40 ευρω τα 3 ατομα.
2. Ταβερνα "Καστρακι Paradise " το Καστρακι .35-40 ευρω.Πανω στη θαλασσα μεσα σε πολλα δροσερα δεντρα με ωραια σκια.
3.Ταβερνα -καφε και πισινα στο Αλυκο."Ο Φαρος"Η χρηση πισινας ειναι στα 2ευρω και 2 η ξαπλωστρα.Εχει και Wifi.
4.Πολλα ειχα ακουσει για το waffla 's house .Ok σορρυ παιδια πολυ ωραιες γευσεις (μην παιρνουμε βεβαια και θαρρος δεν ειμαστε Ιταλια),ιδιως η waffer γκοφρετα... μιαμ μιαμ αλλα μολις ειδα την βαφλα μαργαριτα και λεπτη επαθα ενα σοκ.
Ε..οχι και λεπτη η βαφλα αγαπη μου!
Πρεπει να ειναι χοντρη ..πραμα να σαλευει...ακους εκει λεπτη βαφλα .
Ειχε ομως ενα φοβερο φωτιστικο το μαγαζι...το εβγαλα κ φωτο.
Εμενα παντως μου αρεσε και η βαφλα του Μιλκατο (πανω στην παραλιακη)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τι να πω για τη Χωρα ,το καστρο , την παλια αγορα.Τα ξερετε ..τα ξερετε...
Καποιες αλλες προτασεις:
1.Ναος της Θεας Δημητρας στο Σαγκρι.Πολυ καλοδιατηρημενος.
2.Στην Απειρανθο υπαρχουν 5 μουσεια.Με ενα ενιαιο εισητηριο των 2 ευρω(παιδια δωρεαν) μπορει καποιος να επισκεφθει:
α) Λαογραφικο Μουσειο
β) Εικαστικων Τεχνων
γ)Γεωλογικο (εντυπωσιακη συλλογη πετρωματων και απο Σαχαρα.)
δ)Φυσικης ιστοριας (θαλασσια ζωα-οστρακα-κοραλλια )
ε) Αρχαιολογικο Μουσειο(εισοδος δωρεαν)

3.Τελευταια προταση για παιδια και μεγαλους
Αqua Fun -πισινα /νεροτσουληθρες στην εισοδο του Αγιου Προκοπιου.Τιμη-7 ευρω.
 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου..Θέλει οπωςδήποτε αμάξι λόγω αποστάσεων ή και με μηχανάκι κάνεις την δουλειά σου...Επειδή είναι μεγάλο το ρωτάω.. Πήγατε καθόλου νότια προς κουφονήσια..?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οχι δε μιλαμε και για τις τρελες αποστασεις .Ενω θεωρειται το μεγαλυτερο νησι των Κυκλαδων ,οι αποστασεις ειναι μια χαρα συγκριτικα με Κρητη και Επτανησα .Απολυτως καμια σχεση!
Μπορεις να κινηθεις με μηχανακι ανετα.
Κουφονησια ειχαμε παει ημερησια την πρωτη φορα που πηγαμε Ναξο.
Η παραλια στο Πορι μου αρεσε τρελα αλλα περαν τουτου δε νομιζω οτι θα ξαναπηγαινα.Δεν τρελαθηκα.
Να ξερεις γενικα οτι στα πρακτορεια της Ναξου παιζουν οι εξης 3 εκδρομες :
-Ηρακλεια,Κουφονησια(40?)
-Δηλος,Μυκονος
-Σαντορινη
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Σ' ευχαριστώ Kleopatra αλλά ο πόνος για τις "χαμένες" παραλίες της Νάξου παραμένει όσο να 'ναι. Την επόμενη φορά έχω υποσχεθεί ότι θα πάμε ντάλα καλοκαίρι!

Και εμείς φάγαμε ωραία βάφλα στο Μιλκάτο αλλά στο Waffle's House δεν την δοκιμάσαμε. Τα παγωτά του όμως είχαν ιδιαίτερη γεύση που σε κάνουν να επιστρέφεις και πάλι στο μαγαζί.


 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειχαν οντως (οχι σαν τα Ιταλικα βεβαια) αλλα αυτη η βαφλα ...ελεος !!
Θελω τη βαφλα ...θρεμμενη θρεμμενη ...με το συμπαθειο.
 

liamparis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
3
Γεία σας παιδιά!Πήγα στην Νάξο και εγώ με τον φίλο μου φέτος!Γενικά είμαι ένας άνθρωπος που μου αρέσει οπου πάω να έχει αρκετό κόσμο,μαγαζιά,μπαράκια και απο την άλλη στις παραλίες να είμαι μόνη!χαχα λιγο δύσκολο το ξέρω!Η Νάξος είχε όλα αυτα που περιέγραψα!Πέρα απο τις παραλίες της αγιας Άννας και αγιο Προκόπη που ναι μεν εχουν καθαρα και δροσερα νερα και ωραια ακτή με άμμο,δε μπορω να πώ οτι καταλαβαίνω τους ανθρώπους που λένε οτι ειναι κατι το ιδιαίτερο!Αχανής,με ομπρέλες και πολυ πολυ πολυ κόσμο και παιδάκια που τσιρίζουν και κλαίνε και οι μανάδες ουρλίαζουν.Εγω την παραλια στο Αλυκο την βρήκα καλύτερη,είχε και ησυχία!Όπως επίσης πήγαμε στον Πάνορμο όπου ναι μεν ειναι στην άλλη άκρη αλλα είχε πράσινο ,ηταν κόλπος και ειχε τρομερή ησυχία για όποιους αγαπάνε τα φυσικά τοπία χωρίς ομπρέλες και πολλά πολλά!Τα ορεινά χωρια Φιλότη και Απειρανθος αποτελούν μια επιλογή διαφορετική αλλά δεν ειναι δα και τοοοοοοσο εντυπωσιακα οσο λένε.Απλά χωρία με πράσινο και πέτρινα σπίτια να πιεις ενα καφε η να φας να κανεις μια βολτουλα και να φυγεις!Οποιος αγαπαει το ηλιοβασιλεμα θα του προτινα να περιμενει να το δει ειναι απίστευτο!Η μουτσουνα δεν λεει απολυτως τιποτε,αλλά αν βρεθείτε μην πατε στην ταβέρνα το διχτυ!Ειναι η πρωτη ταβερνα στο λιμανακι.Μας έφεραν μια σαλάτα των 7 ευρω(ντακος-με μαρουλι-μιση ντοματα και χωρις υπερβολη μια κουταλιτσα του γλυκου λαδι-ενα παπαριασμενο παξιμαδι σε νερο και φέτα μια κουταλια της σουπας!!!ο ιδιοκτητης ουρλιαζε πανω απο το κεφαλι μας και εβριζε το προσωπικο του και οταν του ειπαμε οτι τρωμε και να κανει ησυχια μας ειπε να φυγουμε αν δεν μας αρεσει!Φυσικά και φύγαμε!Τραγικά πράγματα!Το καλό με την Νάξο ήταν οτι ενώ το νησί βούλιαζε απο κόσμο οι αρμόδιοι έχουν προνοήσει και έχουν κανει 2 τεράστια παρκινγκ 2 λεπτα απο το κέντρο με τα πόδια οπου και το 15 αυγουστο βρισκεις άνετα θέση!Και στις παραλίες βρίσκαμε αμέσως θέση.Πόλλες επιλογές στην χώρα,πολλά σοκάκια,μαγαζάκια,ταβερνουλες!Εμείς μέναμε στο studio petros αρκετά οικονομικά για 15 αυγουστο(45 ευρω) 5 λεπτά έξω απο το κέντρο με πανοραμική θέα,καθαρά αλλα πολυ λιτά!
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Πραγματικά κορίτσια, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σας και πολύ ξεσηκωτικές!!!
Δεν τρέφω ιδιαίτερη συμπάθεια για το συγκεκριμένο νησί, χωρίς κάποιο λόγο, αλλά κάπως μου έχει κάτσει στραβά. Με προβληματίζετε τώρα....:roll:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
για πες ..ειμαι περιεργη ..γιατι δεν σου εχει κατσει καλα το νησι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.771
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom