2021.Που πάμε;

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αντε να πάρει ζωή ξανά το θέμα σιγά σιγά.

Μόλις εκμεταλλευτηκαμε την προσφορά της AEGEAN για τις πτήσεις του χειμώνα η οποία λήγει αύριο και κλείσαμε τον Νοέμβριο για Μόναχο με προορισμό και ως βάση την Νυρεμβέργη ώστε να δούμε την φανταστική της αγορά αν όλα πάνε καλά φυσικά...
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
εκμεταλλευομενος το 14ημερο απο τον Εμβολιασμο μου......το ανοιγμα των Ευρωπαικων Συνορων απο 1/7/21 μετα απο 8 και βαλε μηνες..... το χαμηλο ΙΣΤΟΡΙΚΟ των τιμων σε ενοικιασεις και Αεροπορικα, την αστοχια των ταξιδιων μεσα στο 2020 (εχασα 3 Ευρωπαικα και ενα στην Ασια).....το χαμηλο των κρουσματων στις αρχες του μηνα Ιουλιου

την κοπανησα κανονικα για Βιεννη και το καταχαρηκα......
τωρα μενει ...να δουμε που θα γινει το επομενο χτυπημα....Παντως με τα επιδημιολογικα χαρακτηριστικα κλπ τις απαιτησεις των καιρων....μαλλον για Νοτια με βλεπω να κινουμε για 2ο....μεσα στο Ετος...(πιο Νοτια απο Ελλαδα)
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.819
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Μετά από 3 ακυρώσεις επιμένω για Πορτογαλία τον Σεπτέμβρη με 5 διανυκτερεύσεις στην Λισαβόνα και μία στο Πόρτο. Μας το χάλασε η Aegean με την κατάργηση του δρομολογίου Πόρτο-Αθήνα.
Για να δούμε αν θα πάμε γιατί εκτός από το θέμα του Κορωνοιού ταυτόχρονα ψάχνω και για δουλειά, οπότε αν κατσει νέα δουλειά με βλέπω να ακυρώνω για 4η φορά την Πορτογαλια. Οπως έρθουν....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Άντε να δούμε τι θα κάνουμε γιατί πολλή άδεια μαζεύτηκε... Προς το παρόν έκανα μια εβδομάδα με μιξ τουρισμού και τηλεργασίας από την Αυστρία, αρκετή τηλεργασία από το (δεύτερο) σπίτι μου στην Κρήτη, ακολουθεί - ελπίζω - ένα 12ήμερο στην Ισλανδία, αρκετή ακόμα Κρήτη, ένα Λονδίνο κι ένα Παρίσι το Σεπτέμβριο, και ετοιμάζω κάτι μεγάλο για Νοέμβρη - Ιανουάριο (COVID και εργασίας επιτρεπόντων).
 

vasidarv

Member
Μηνύματα
42
Likes
87
Μόλις γύρισα από Σουδάν, έφαγα πολύ ζέστη, αλλά είμαι χαρούμενος που υπό τέτοιες συνθήκες κατάφερα και έκανα τέτοιο ταξίδι. Άγνωστο αν το χειμώνα θα μπορούσα να το πραγματοποιήσω, ιδίως χωρίς να χρειάζομαι τεστ στην επιστροφή. Η γνώμη μου για όσους ενδιαφέρονται για Αφρική, είναι οτι είναι η πιο νορμάλ ήπειρος και λιγότερο επηρεασμένη όσον αφορά τον κόβιντ και τα μέτρα του, οπότε αν είστε εμβολιασμένοι, να το τολμήσετε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.022
Likes
41.000
Ως τωρα μια εβδομαδα στη Β Ελλαδα και 5 μερες στη Ναπολη.
Θα παμε 4 μερες στην Πατρα.
Εχω κλεισει ενα 3ημερο στην Αυστρια το οποιο ειχα με ερωτηματικο και ενα 5ημερο στη Μαλτα. Προσανατολιζομαι να οριστικοποιησω την Αυστρια γιατι εχω την αισθηση πως δινουμε αγωνα δρομου να προλαβουμε το κοκκινισμα χωρων αυτο το καλοκαιρι (βαζω και την Ελλαδα μεσα) και δεν πρεπει να χανονται οι ευκαιριες σε ασφαλεις προορισμους. Οσο περνανε οι μερες βαζω τη Μαλτα με ερωτηματικο.
 
Last edited:
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Είμαι ακριβώς της ίδιας άποψης μαζί σου @paefstra .Ξέρω ότι οι περισσότεροι από εσάς έχουν επαγγελματικές υποχρεώσεις αλλά νομίζω μετράμε αντίστροφα για αυστηροποιηση των μέτρων, τουλάχιστον για ταξίδι στο εξωτερικό.Καπου πήρε το μάτι μου πως και το Ισραήλ,που τόσα είχε ποντάρει για τους ταξιδιώτες του η χώρα μας,σκέφτονται να βάλουν 7ημερη καραντίνα στους πολίτες του που θα επιστρέφουν.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ξέρω ότι οι περισσότεροι από εσάς έχουν επαγγελματικές υποχρεώσεις αλλά νομίζω μετράμε αντίστροφα για αυστηροποιηση των μέτρων, τουλάχιστον για ταξίδι στο εξωτερικό


Αρχίζουν πράγματι να σφίγγουν τα πράγματα. Στη Γαλλία επέστρεψε η υποχρεωτική χρήση μάσκας σε εξωτερικούς χώρους σε πολλές πόλεις και από σημερα όποιος ταξιδεύει από Γαλλία για ΗΒ μπαίνει σε 10ημερη καραντίνα ακόμα κι αν είναι πλήρως εμβολιασμένος!
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εγώ πήγα τον Ιούνιο 10 μέρες Σαντορίνη-Φολέγανδρο-Ίο κ το κατευχαριστήθηκα μετά από 10 μήνες κλεισούρας...Κ ναι όντως ωραία εποχή για διακοπές απλά θέλω κ άλλο :haha: Γι αυτό το προσεχές Σάββατο αναχωρώ για δυό βδομάδες Μήλο-Κίμωλο-Ίο (σταθερή αξία).

Κ γω έχω κλείσει μετά στο καπάκι 5 μέρες Μάλτα αλλά έχω ξενερώσει λίγο με την αύξηση των κρουσμάτων εκεί (σήμερα "κοκκίνησε" σα χώρα) κ σκέφτομαι μήπως πάω Ιταλία τελικά...θέλω να μείνω Κάπρι κ Σορρέντο που είναι απωθημένα απ τη περασμένη φορά που πήγα ακτή Αμάλφι κ επιστροφή μια τζούρα Ρώμη...αλλά θα κριθεί τελευταία στιγμή σε μια ξαπλώστρα στις Κυκλάδες το που θα πάω τελικά :haha:

Πάντως στη παρούσα φάση δε παίζει να μη πάω εξωτερικό. Έχω λαλήσει δυο χρόνια χωρίς ταξίδι εκτός
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.022
Likes
41.000
Εγώ πήγα τον Ιούνιο 10 μέρες Σαντορίνη-Φολέγανδρο-Ίο κ το κατευχαριστήθηκα μετά από 10 μήνες κλεισούρας...Κ ναι όντως ωραία εποχή για διακοπές απλά θέλω κ άλλο :haha: Γι αυτό το προσεχές Σάββατο αναχωρώ για δυό βδομάδες Μήλο-Κίμωλο-Ίο (σταθερή αξία).

Κ γω έχω κλείσει μετά στο καπάκι 5 μέρες Μάλτα αλλά έχω ξενερώσει λίγο με την αύξηση των κρουσμάτων εκεί (σήμερα "κοκκίνησε" σα χώρα) κ σκέφτομαι μήπως πάω Ιταλία τελικά...θέλω να μείνω Κάπρι κ Σορρέντο που είναι απωθημένα απ τη περασμένη φορά που πήγα ακτή Αμάλφι κ επιστροφή μια τζούρα Ρώμη...αλλά θα κριθεί τελευταία στιγμή σε μια ξαπλώστρα στις Κυκλάδες το που θα πάω τελικά :haha:

Πάντως στη παρούσα φάση δε παίζει να μη πάω εξωτερικό. Έχω λαλήσει δυο χρόνια χωρίς ταξίδι εκτός
Το ειχα πει απο την ανοιξη οτι ολοι Ιταλια θα καταληξουμε τελικα (με πλοιο ειχα πει τοτε, παλι καλα με πτησεις παμε). :p

Ωραιο το Σορεντο για ενα απογευμα αλλα λιγο ρε σεις. Η Ναπολη εχει το ζουμι, κινηση, κοσμος, ζωη.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το 2021 μέχρι τώρα είχε πέρα-δώθε Γερμανία-Αυστρία-Ελλάδα αλλά αυτά ήταν δουλειάς ταξίδια, οπότε. Αναψυχή ήδη ένα τριήμερο Αγκίστρι και έπεται η ορεινή Κορινθία και η Αλόννησος. Από Σεπτέμβριο βλέπουμε, Covid επιτρέποντος.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.378
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom