2021.Που πάμε;

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Απο 15 Ιουνιου μεχρι 30 Ιουλιου Ροδο . 12 με 17 Αυγουστου Τηνο. ( @psilos3 για Τηνο που κοιταξα δεν εχεις γραψει τιποτα, σωστα?) 10 Σεπτεμβρη με 14 ισως και 15 οδικως Ιωαννινα για γαμο φιλου μου ισως παμε και Αλβανια. 17 με 26 Σεπτεμβρη Μοναχο, Αμβουργο και Κοπεγχαγη καλως εχοντων των πραγματων. Μετα βλεπουμε...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
( @psilos3 για Τηνο που κοιταξα δεν εχεις γραψει τιποτα, σωστα?)
Λίγα πράγματα φίλε, δε την εχω γυρίσει καλοκαίρι όπως θέλω, ελάχιστα μόνο. Κυριότερα το Πάσχα, αλλά ειναι διαφορετική εκείνη η περίοδος.
Το μόνο που δεν αλλάζει είναι τα μαγικά χωριά της, σταθερή αξία.
Θα βρεις πληροφόρηση, πήγε πολύς λαός φέτος απο το φόρουμ. ;)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Απο 15 Ιουνιου μεχρι 30 Ιουλιου Ροδο . 12 με 17 Αυγουστου Τηνο. ( @psilos3 για Τηνο που κοιταξα δεν εχεις γραψει τιποτα, σωστα?) 10 Σεπτεμβρη με 14 ισως και 15 οδικως Ιωαννινα για γαμο φιλου μου ισως παμε και Αλβανια. 17 με 26 Σεπτεμβρη Μοναχο, Αμβουργο και Κοπεγχαγη καλως εχοντων των πραγματων. Μετα βλεπουμε...
17 με 21 (ίσως και 22, αν κάψω τη μονοημερη στη Βιεννη) εγώ. Θέλω ανταπόκριση μέσα από το πλοίο της επιστροφής.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Μόλις γύρισα από Σουδάν, έφαγα πολύ ζέστη, αλλά είμαι χαρούμενος που υπό τέτοιες συνθήκες κατάφερα και έκανα τέτοιο ταξίδι. Άγνωστο αν το χειμώνα θα μπορούσα να το πραγματοποιήσω, ιδίως χωρίς να χρειάζομαι τεστ στην επιστροφή. Η γνώμη μου για όσους ενδιαφέρονται για Αφρική, είναι οτι είναι η πιο νορμάλ ήπειρος και λιγότερο επηρεασμένη όσον αφορά τον κόβιντ και τα μέτρα του, οπότε αν είστε εμβολιασμένοι, να το τολμήσετε.
Στην επιστροφή απο Σουδαν δλδ δεν χρειαζοταν ουτε να μπεις καραντινα ούτε τεστ?? Πολυ καλο αυτό. Σκεφτομαι να παω ενα 10 ήμερο Cape Town(χρειαζεται pcr αν και είμαι εμβολιασμενος) και το μονο που με απασχολει ειναι η επιστροφή.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
17 με 21 (ίσως και 22, αν κάψω τη μονοημερη στη Βιεννη) εγώ. Θέλω ανταπόκριση μέσα από το πλοίο της επιστροφής.
Ναι οκ θα σου στείλω σε πμ ή σε αντίστοιχο θέμα τα highlights της εκδρομής με βάση τις δικές μου προτιμήσεις. Ελπίζω να συμπίπτουν. Αν και εσύ μάλλον θα περάσεις καλύτερα εγώ δεκαπενταύγουστο που έκλεισαν η παρέα μου δεν ξέρω...🤔😟. Όχι πως έχω πρόβλημα με τον κόσμο ή επιζητώ γενικά απομόνωση, αλλά αν είναι ασφυκτικά θα ξενερώσω.
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Ο κλήρος έπεσε στην Κούβα , διότι είναι από τα ταξίδια που θέλω οπωσδήποτε να κάνω στη ζωή μου . Ήθελα ένα μακρινό ταξιδι (Μεξικό , Κούβα , Κόστα Ρίκα) και έκλεισα εισητηρια τελικά στη μοναδική (από τις τρεις) χώρες , που στην παρούσα φάση είναι άσχημα τα πράγματα από πλευράς περιορισμού covid . Έκλεισα εισητηρια για Δεκέμβρη και για 11 βραδια με την ελπίδα πως όλα θα πάνε καλά , αφού είναι high season και κάποια στιγμή θα πρέπει να ανοίξουν . Βρήκα εισιτήρια μέσω air France με καλή τιμή , με βολικά δρομολόγια (1 στάση) και με πολιτική (μόνο για 2021) που σου επιτρέπει να ακυρώσεις και μια μέρα πριν , παίρνοντας στην αρχή voucher και μετά επιστροφή χρημάτων εάν θέλω.Οποτε σκέφτηκα γιατί όχι ;Το πρώτο βήμα έγινε λοιπόν !
 
D

Delmem37668

Guest
Ο κλήρος έπεσε στην Κούβα , διότι είναι από τα ταξίδια που θέλω οπωσδήποτε να κάνω στη ζωή μου . Ήθελα ένα μακρινό ταξιδι (Μεξικό , Κούβα , Κόστα Ρίκα) και έκλεισα εισητηρια τελικά στη μοναδική (από τις τρεις) χώρες , που στην παρούσα φάση είναι άσχημα τα πράγματα από πλευράς περιορισμού covid . Έκλεισα εισητηρια για Δεκέμβρη και για 11 βραδια με την ελπίδα πως όλα θα πάνε καλά , αφού είναι high season και κάποια στιγμή θα πρέπει να ανοίξουν . Βρήκα εισιτήρια μέσω air France με καλή τιμή , με βολικά δρομολόγια (1 στάση) και με πολιτική (μόνο για 2021) που σου επιτρέπει να ακυρώσεις και μια μέρα πριν , παίρνοντας στην αρχή voucher και μετά επιστροφή χρημάτων εάν θέλω.Οποτε σκέφτηκα γιατί όχι ;Το πρώτο βήμα έγινε λοιπόν !
στην λατινική Αμερική περνάνε το δεύτερο κύμα κι εμείς εδώ είμαστε στο 4ο. η Κούβα είναι σε άσχημη κατάσταση και αν δεν κάνω λάθος προσπαθούν να αναπτύξουν η έχουν αναπτύξει ένα εμβόλιο....
δεν νομίζω να μπορέσεις να πας χωρίς καραντίνα. από την άλλη αν έχεις δωρεάν ακύρωση καλά έπραξες.
εμείς θα κάνουμε για τρίτη χρονιά την απόπειρα να πάμε Αύγουστο (ελπίζω όχι Κούβα αλλά η παρέα έχει λυσσάξει να πάει για 4 μέρες) αλλάζοντας την άφιξη στην ήπειρο από το μπουενοσ αιρες σε σαν παολο και βλέπουμε. το πήγαινε το κλείσαμε μένει να περάσουν λίγο οι μέρες και να κλείσουμε και την επιστροφή η από Λίμα η από μαιαμι. ας ελπίσουμε ότι θα μπορέσουμε να ταξιδέψουμε κανονικά τον Αύγουστο μιας και πολλοί λένε ότι όλα θα τελειώσουν αρχές του 22.
πάντως αν πρέπει να ταξιδέψω με περιορισμούς και μάσκες δεν θα το κάνω ούτε φέτος ένα τόσο μεγάλο ταξίδι.
η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Καλό ταξίδι λοιπόν.
Πόσο πήγαν τα εισιτήρια; Ρωτώ γιατί ψάχνω κι εγώ για τον Απρίλη.
1150 Αθήνα - Παρίσι - Αβάνα 2 εισιτήρια πήγαινε έλα με μια βαλίτσα

στην λατινική Αμερική περνάνε το δεύτερο κύμα κι εμείς εδώ είμαστε στο 4ο. η Κούβα είναι σε άσχημη κατάσταση και αν δεν κάνω λάθος προσπαθούν να αναπτύξουν η έχουν αναπτύξει ένα εμβόλιο....
δεν νομίζω να μπορέσεις να πας χωρίς καραντίνα. από την άλλη αν έχεις δωρεάν ακύρωση καλά έπραξες.
εμείς θα κάνουμε για τρίτη χρονιά την απόπειρα να πάμε Αύγουστο (ελπίζω όχι Κούβα αλλά η παρέα έχει λυσσάξει να πάει για 4 μέρες) αλλάζοντας την άφιξη στην ήπειρο από το μπουενοσ αιρες σε σαν παολο και βλέπουμε. το πήγαινε το κλείσαμε μένει να περάσουν λίγο οι μέρες και να κλείσουμε και την επιστροφή η από Λίμα η από μαιαμι. ας ελπίσουμε ότι θα μπορέσουμε να ταξιδέψουμε κανονικά τον Αύγουστο μιας και πολλοί λένε ότι όλα θα τελειώσουν αρχές του 22.
πάντως αν πρέπει να ταξιδέψω με περιορισμούς και μάσκες δεν θα το κάνω ούτε φέτος ένα τόσο μεγάλο ταξίδι.
η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.
Ναι είναι σε άσχημη κατάσταση αλλά εφοσον μπορώ να τα ακυρώσω , τα έκλεισα..σκέφτηκα και άλλους προορισμούς αλλά έχω κολλήσει εκεί.. Ελπίζω να ανοίξουν Νοέμβρη και χωρίς καραντίνα λόγο τουρισμού-οικονομιας.. Πχ Μεξικό στα κόκκινα είναι λόγο κοβιντ αλλά είναι ορθάνοιχτα...Όσο για Αυγουστο έχω την εντύπωση πως δεν είναι και η καλύτερη περίοδος προς τα εκεί..

Εμβόλια απ' όσο ξέρω έχουν αναπτύξει ήδη 3 διαφορετικά και έχουν αρχίσει και την 3η δόση...θα δείξει μέχρι τότε..έχουμε καιρό

Τώρα η καραντίνα είναι υποχρεωτική, αλλά ελπίζουμε σε ένα 3μηνο..
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.250
Likes
6.720
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
1150 Αθήνα - Παρίσι - Αβάνα 2 εισιτήρια πήγαινε έλα με μια βαλίτσα
Πολύ καλά είναι. Με τι αναμονές στο Παρίσι;
Όσο για τα εμβόλια στην Κούβα, ξεκίνησαν να αναπτύσσουν 5, χρησιμοποιούν ήδη τα 3 και έχουν εμβολιάσει πλήρως περί τα 3 εκατομμύρια κόσμο (από 11 συνολικό πληθυσμό) και με τις 3 δόσεις.
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Πολύ καλά είναι. Με τι αναμονές στο Παρίσι;
Όσο για τα εμβόλια στην Κούβα, ξεκίνησαν να αναπτύσσουν 5, χρησιμοποιούν ήδη τα 3 και έχουν εμβολιάσει πλήρως περί τα 3 εκατομμύρια κόσμο (από 11 συνολικό πληθυσμό) και με τις 3 δόσεις.
5 ώρες περίπου αν θυμάμαι καλά..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom