2023. Που πάμε;

D

Delmem38110

Guest
Το 23 μας βρήκε Κέιπ Τάουν και η χρονιά αν και ακόμα εργάζομαι και δεν έχω ελεύθερο χρόνο όπως θα ήθελα και δεν κάνω επαγγελματικά ταξίδια, θα είναι καλή.
Βουδαπέστη, Λισσαβόνα, Τοκίο (για κεράσια αν έχω πετύχει τις ημερομηνίες ) Κάρντιφ, Λονδίνο, Νταλας και ίσως Σαν Αντονιο, Κωνσταντινούπολη όσες περισσότερες φορές γίνετε (γιατί είναι η πιο όμορφη πόλη του κόσμου για μένα, πέρυσι πήγα 8 φορές), Βερόνα μερικές φορές, Μπουενος Αίρες, Μοντεβίδεο, Ασουνσιον, Ουσουαια, Πούντα Αρένας, Σαντιάγκο, ίσως νησί του Πάσχα, Μπογκοτά, Μαδρίτη, Ριαντ, Νταμαμ, Τζεντα, Μπαχρέιν..
Κάνα ΣΚ σε Ελληνικά νησιά και ίσως Αμμάν και Βηρυτό. αυτά τα ολίγα.
 
Last edited by a moderator:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
21 πτησεις μοιρασμενες σε 2 ατομα οι περισσοτερες (μια θα παει για πεταμα πιθανον). Οχι δεν μπερδευεσαι. Οι εφαρμογες των αεροπορικων ειναι πολυ βολικες. Πατας ενα κουμπι και τις εχεις μπροστα σου.
Εκει που κινδυνευω ειναι στα δωματια που κλεινω τις ιδιες ημερομηνιες σε 2 εφαρμογες για ασφαλεια οτι δεν θα γινει ακυρωση δωματιου στα καλα καθουμενα απο καμια booking (εχει δωσει δικαιωματα) και απο τυχη δεν εχω ξεχασει να ακυρωσω καμια.
21 πτησεις ακουγονται πολλες αλλα καταφερα να τις βγαλω με 30 ευρω ανα πτηση κατα μ.ο., δηλαδη ~300 ανα ατομο που ειναι αριστα για ανοιξη/ καλοκαιρι του 23 που προοιωνιζεται τσιμπημενο.
Ιδρωσα και μόνο στην ιδέα. Κλείσιμο ταξιδιών όσο πιο τελευταία στιγμή γίνεται και ας πληρώνω το τίμημα να αλλάζουν οι προορισμοί 3-4 φορές μέχρι να κάτσει κάπου η μπίλια.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
το 2023 μας βρηκε στην Γαλλια....απο εδω και περα? καποιες σκορπιες εκδρομουλες εδω γυρω στις Αλπεις, το πασχα ισως παλι καμια Γαλλια, και για καλοκαιρι αγνωστο....
οι τιμες σε διαμονη εχουν ξεφυγει καπως. Μεγαλωσαν και τα παιδια καπως και περασαμε σε αλλο επιπεδο...πικρα....
καλα για καπου αεροπορικως ουτε κουβεντα....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.014
21 πτησεις μοιρασμενες σε 2 ατομα οι περισσοτερες (μια θα παει για πεταμα πιθανον).
Edit, 25 πτησεις. Παμε και ενα ακομη εσωτερικο για Αποκριες, να φαγωθουν λιγα μιλια, γιατι παραμαζευτηκαν.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Καλή χρονιά με υγεία κ χαρά σε όλους κ πολλά ταξίδια!
Λοιπόν, το 2023 ταξιδιωτικά ξεκινάει με Βιετνάμ τον Φεβρουάριο, έρχεται ένα 3ημερο στο Βελιγράδι τον Μάρτιο κ ακολουθεί Κούβα τον Ιούλιο....κ έπεται συνέχεια
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Καλή Χρονιά σε όλους με πολλά και ευχάριστα ταξίδια εύχομαι!
Τα ταξίδια μου ξεκινάνε με ένα 5ήμερο Μπρατισλάβα -Βιέννη ( 3 +2 μέρες-έχω ξαναπάει Βιέννη) τον Ιανουάριο, ένα 4ήμερο Χίο τον Φεβρουάριο, ένα 3ήμερο Κωνσταντινούπολη την Κ. Δευτέρα ( αν όλα πάνε καλά), ένα 5ήμερο Ελβετία ( λίγο Βασιλεία, Ζυρίχη και μονοήμερη Βέρνη-Λουκέρνη) τον Μάιο και μετά το χάος εκτός και αν μπορέσω και ξεκλέψω κανένα τριήμερο το καλοκαίρι για καμιά βουτιά. Ιουν-Νοε ζόρικα τα πράγματα με άδεια! Αν τα καταφέρω θέλω και ένα τριήμερο τον Μάρτιο Σκανδιναβία , όπου βολέψει . Αυτά μέχρι τώρα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τα πλάνα μου μέχρι στιγμής έχουν 3 ταξίδια για το εξωτερικό. Το ένα ξεκινάει (ελπίζω) σε 3 μέρες, το επόμενο το Μάρτιο και μετά προγραμματίζω κάτι μερακλίδικο για το φθινόπωρο.
Επειδή όμως είμαι άστατη και απρόβλεπτη δεν ξέρω προς τα που θα γείρει τελικά η μπίλια, η ζωή έχει εκπλήξεις και γι αυτό την αγαπάμε, ελπίζω να είναι από τις ευχάριστες όμως.
 

Mary Stardust

Member
Μηνύματα
86
Likes
575
Το τέλος του 22 και οι αρχές του 23 με βρήκαν στην Αυστρία. Χαλστατ, Βιέννη, Γκραζ και λίγο από Ουγγαρία. Το Μάρτη θα γίνει ένα οδικό ταξίδι Πρέσπες, Οχρίδα, Καστοριά. Τον Ιούλιο σκέφτομαι να ξαναπάω σε νησί λίγες μέρες. Εχω να μπω σε καραβι ή αεροπλανο για νησι απο το 2015. Το νησί το βρήκα. Τήλος. Ακόμα ψάχνω αν με συμφέρει το αεροπορικο μέχρι Κω η Ρόδο ή το καράβι με ταξίδι νύχτα. Παλι ως Κω ή Ρόδο και από κει με μικρότερο. Το απευθείας θα πάρει άπειρες ώρες και το έχω αποκλεισει. Αν κάποιος το έχει κάνει θα εκτιμούσα μια συμβουλή.
Το Σεπτέμβριο δεν εχει αεροπλάνα και βαπόρια. Κάμπινγκ στην Πελοπόννησο και ξεκούραση. Για Δεκέμβριο είχα κατά νου Γκντανσκ μαλλον μέσω Βαρσοβίας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.014
Το τέλος του 22 και οι αρχές του 23 με βρήκαν στην Αυστρία. Χαλστατ, Βιέννη, Γκραζ και λίγο από Ουγγαρία. Το Μάρτη θα γίνει ένα οδικό ταξίδι Πρέσπες, Οχρίδα, Καστοριά. Τον Ιούλιο σκέφτομαι να ξαναπάω σε νησί λίγες μέρες. Εχω να μπω σε καραβι ή αεροπλανο για νησι απο το 2015. Το νησί το βρήκα. Τήλος. Ακόμα ψάχνω αν με συμφέρει το αεροπορικο μέχρι Κω η Ρόδο ή το καράβι με ταξίδι νύχτα. Παλι ως Κω ή Ρόδο και από κει με μικρότερο. Το απευθείας θα πάρει άπειρες ώρες και το έχω αποκλεισει. Αν κάποιος το έχει κάνει θα εκτιμούσα μια συμβουλή.
Το Σεπτέμβριο δεν εχει αεροπλάνα και βαπόρια. Κάμπινγκ στην Πελοπόννησο και ξεκούραση. Για Δεκέμβριο είχα κατά νου Γκντανσκ μαλλον μέσω Βαρσοβίας.
Επειδη χαζευα περσι λιγο τα Δωδεκανησα παλι, δεν κοστιζει λιγοτερο το πλοιο σε σχεση με το αεροπλανο παντα. Ειδικα για τετοια νησια που δεν θελουν αυτοκινητο, μια χαρα ειναι τα αεροπλανα. Ο @psilos3 ξερει τα παντα για τις αγονες γραμμες πλοιων ;).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το νησί το βρήκα. Τήλος. Ακόμα ψάχνω αν με συμφέρει το αεροπορικο μέχρι Κω η Ρόδο ή το καράβι με ταξίδι νύχτα. Παλι ως Κω ή Ρόδο και από κει με μικρότερο. Το απευθείας θα πάρει άπειρες ώρες και το έχω αποκλεισει. Αν κάποιος το έχει κάνει θα εκτιμούσα μια συμβουλή.
Αφού βρήκες το νησί που ναι και το βασικότερο (εγκρίνω με τα χίλια), ψάξε εγκαίρως για αεροπορικά προκειμένου να βρεις φθηνή μετάβαση, καθώς επίσης και να αποφύγεις τη διανυκτέρευση σε Ρόδο ή Κω.

Δρομολόγια υπάρχουν, κάτι θα σε εξυπηρετεί, μπορείς να μπεις στο openseas και να τσεκάρεις το περσινό πρόγραμμα τους για το νησί. Αν προκύψει κι ένα σχετικά οικονομικό αεροπορικό είσαι τέλεια.
Προσοχή μόνο στους χρόνους, τα αεροδρόμια αμφοτέρων των νησιών είναι αρκετά μακριά από τα λιμάνια τους και θέλουν μια ώρα τουλάχιστον χρόνο μετάβασης.
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
H Tήλος δεν έχει αεροδρόμιο και συμφέρει το ταξίδι από τη Ρόδο. Υπάρχει η Dodecanisos seeways. Eίχαν και oi Τηλιακοί δικό τους καράβι και εταιρεία αλλά δεν ξέρω αν υφίσταται ακόμη. Δες και τη Bluestar. Πάντως για Τήλο συμφέρει από τη Ρόδο.
 

Mary Stardust

Member
Μηνύματα
86
Likes
575
Αφού βρήκες το νησί που ναι και το βασικότερο (εγκρίνω με τα χίλια), ψάξε εγκαίρως για αεροπορικά προκειμένου να βρεις φθηνή μετάβαση, καθώς επίσης και να αποφύγεις τη διανυκτέρευση σε Ρόδο ή Κω.

Δρομολόγια υπάρχουν, κάτι θα σε εξυπηρετεί, μπορείς να μπεις στο openseas και να τσεκάρεις το περσινό πρόγραμμα τους για το νησί. Αν προκύψει κι ένα σχετικά οικονομικό αεροπορικό είσαι τέλεια.
Προσοχή μόνο στους χρόνους, τα αεροδρόμια αμφοτέρων των νησιών είναι αρκετά μακριά από τα λιμάνια τους και θέλουν μια ώρα τουλάχιστον χρόνο μετάβασης.
Έριξα 6 στα αεροπορικά
Αφού βρήκες το νησί που ναι και το βασικότερο (εγκρίνω με τα χίλια), ψάξε εγκαίρως για αεροπορικά προκειμένου να βρεις φθηνή μετάβαση, καθώς επίσης και να αποφύγεις τη διανυκτέρευση σε Ρόδο ή Κω.

Δρομολόγια υπάρχουν, κάτι θα σε εξυπηρετεί, μπορείς να μπεις στο openseas και να τσεκάρεις το περσινό πρόγραμμα τους για το νησί. Αν προκύψει κι ένα σχετικά οικονομικό αεροπορικό είσαι τέλεια.
Προσοχή μόνο στους χρόνους, τα αεροδρόμια αμφοτέρων των νησιών είναι αρκετά μακριά από τα λιμάνια τους και θέλουν μια ώρα τουλάχιστον χρόνο μετάβασης.
Εριξα μια ματιά στα αεροπορικά χτες. Ήταν οικονομικά. Θα μπω να δω και των καραβιών. Σε ευχαριστώ πολύ 😊
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.411
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom