2023! Που πήγατε;

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλή ταξιδιωτική χρόνια το 23 και για μένα. Παρόλο που αριθμητικά τα ταξίδια ήταν λιγότερα από άλλες χρονιές, ήταν περισσότερες οι μέρες που πέρασα στο εξωτερικό.
Από αρχές Γενάρη, μέχρι τέλη Φλεβάρη ήμουν Εκουαδόρ, Γκαλαπάγκος και βόρειο Περού. Έφτασα μέχρι Λίμα και γύρισα, αφήνοντας το υπόλοιπο για άλλο ταξίδι. Το Εκουαδόρ ωραίο, τα Γκαλαπάγκος μαγικά και το Περού εξαιρετικό!!!
Το Πάσχα πήγα 15 μέρες Τυνησία.
Ιούνιο 15 μέρες στα Κύθηρα
Ιούλιο 20 μέρες Κιργισταν και Καζακστάν. Είχε από όλα το ταξίδι, ξεπαγιασμα στις γιουρτες, πεζοπορίες, 3ημερη εκδρομή με άλογα, καθώς και "ψήσιμο" στο Καζακστάν.
Αύγουστο 2-3 μέρες Αίγιο και άλλες 2-3 Καμένα Βούρλα
Σεπτέμβρη 3-4 μέρες Λονδίνο
Οκτώβρη- Νοέμβρη 5 βδομάδες Αργεντινή και Βραζιλία. Εδώ κι αν τα είχε όλα. Ζέστες στο Μπουένος Άιρες, χιόνια στην Ουσουαια, πεζοπορίες στο Torres del Paine, Τρεκ στον Perito moreno, χιονοθύελλα στο Bariloche, 35 βαθμοί στην Κορντοβα. Το άσχημο ήταν ότι στο Ιγκουαζου το παρκο από τη μεριά της Αργεντινής ήταν κλειστό και πήγα μόνο από την πλευρά της Βραζιλίας.
Στη Βραζιλία δε, όμορφο το Ρίο, αλλά με την ανασφάλεια που νιώθεις, είναι για μια φορά, δεν θα ήθελα να ξαναπάω. Το καταπληκτικό ήταν το Illa Grande. Έμεινα τρεις μέρες και άνετα θα εμένα ακόμα τόσες. Παρατυ, Σάο Πάολο και πίσω Ελλάδα.
Καλή χρονιά εύχομαι σε ολους, με υγεία και πολλά πολλά ταξίδια και εμπειρίες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν το εχω ξεχάσει, τα στατιστικά μου για το 2023 είναι δύσκολα να βγούν, θα σας τα ανεβάσω από 3/1/2024 που θα είμαι πάλι μπροστά στο PC μου... Και θα είναι εντυπωσιακά. Τέτοια χρονιά δεν είχε ξαναγίνει...
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.218
Likes
25.858
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Η πρώτη του χρόνου του 2023 μας βρήκε στην Ορεινή Αρκαδία και συγκεκριμένα στη Στεμνίτσα για γεύμα και στη συνέχεια για τη γιορτή των ευχών στη Δημητσάνα. Οι διακοπές μας στην περιοχή είχαν ξεκινήσει από τις 22 Δεκεμβρίου του 2022 και τελείωσαν στις 9 Ιανουαρίου του 2023 με την επιστροφή στη βάση μας, στην Αθήνα. Άρα 1 έως 9 Ιανουαρίου 2023 Ορεινή Αρκαδία με εξορμήσεις σε Στεμνίτσα-Δημητσάνα-Βυτίνα και ημερήσια εκδρομή στη Λίμνη Δόξα του Νομού Αχαΐας.

Στεμνίτσα 1-2023.jpg

Στεμνίτσα

ΔΗΜΗΤΣΑΝΑ. 1-2023.jpg

Δημητσάνα

ΔΗΜΗΤΣΑΝΑ 1-2023.jpg

Δημητσάνα

Δημητσάνα 1-2023.JPG

Δημητσάνα

Δημητσάνα. 1-2023.JPG

Δημητσάνα

Βυτίνα.jpg

Βυτίνα

Βυτίνα..jpg

Βυτίνα

Λίμνη Δόξα 1-2023.jpeg

Λίμνη Δόξα

3-4 και 5 Φεβρουαρίου 2023 Λαμία-Καταφύγιο Οίτης-Πάρκο Παύλιανης-Παύλιανη (με χιόνια):

IMG_4542.jpg



IMG_4540.jpg



IMG_4539.JPG



IMG_4604 2.jpg


11-12 και 13 Φεβρουαρίου 2023 Dubai:

IMG_4787.jpg



IMG_4769.jpg



IMG_4840.jpg



IMG_4849.jpg



AAZH2536.JPEG



IMG_5249.jpg


22 Ιουνίου 2023 Κομοτηνή:

IMG_6355_HEIC.jpg


23-24-25-26-27-28-29 και 30 Ιουνίου 2023 οδικό ταξίδι στην Τουρκία [Τροία-Αϊβαλί-Σμύρνη-Έφεσος-Παμούκαλε-Ικόνιο-Καππαδοκία (Uçhisar-Göreme-Avanos-Derinkuyu Underground City-Ihlara-Güzelyurt-Ürgüp-Mustafapaşa (Sinasos)-Tuz Gölü-Κωνσταντινούπολη]:

IMG_6525_HEIC.jpg

Αρχαιολογικός χώρος Τροίας

IMG_6600_HEIC.jpg

Αϊβαλί

IMG_6656_HEIC.JPG

Σμύρνη

IMG_6729_HEIC.JPG

Έφεσος

IMG_6840.JPG

Παμούκαλε

IMG_7022.jpg

Ικόνιο

IMG_7143_HEIC.jpg

Uçhisar (Pigeon Valley)

IMG_7169.JPG

Uçhisar

IMG_7211.jpg

Göreme

IMG_7226.jpg

Göreme

IMG_7429.jpg

Χορός Δερβίσηδων στο Göreme

IMG_7302.jpg

Avanos

IMG_7391.jpg

Avanos

IMG_7720.JPG

Ihlara

IMG_7722_HEIC.jpg

Ihlara

IMG_7644_HEIC.jpg

Derinkuyu Underground City

IMG_7808_HEIC.jpg

Güzelyurt

IMG_7873.JPG

Ürgüp

IMG_7916.jpg

Mustafapaşa (Sinasos)

IMG_7922_HEIC.jpg

Mustafapaşa (Sinasos)

IMG_7459.JPG

Fairy Chimneys Valley (Twin Fairy Chimneys)

IMG_7541.JPG

Ανατολή και πτήση με αερόστατο στο Göreme

IMG_7582.jpg

Η Καππαδοκία από ψηλά

IMG_7996.jpg

Tuz Gölü (Αλμυρή Λίμνη)

Κωνσταντινούπολη:​

IMG_8110.jpg



IMG_8218.jpg



IMG_8203.jpg



IMG_8227_HEIC.jpg



IMG_8290.jpg



IMG_8392.jpg



IMG_8527_HEIC 2.jpg



IMG_8333_HEIC.jpg



Φανάρι.jpg


1 Ιουλίου 2023 Κομοτηνή και 2 Ιουλίου επιστροφή στην Αθήνα:

IMG_6358_HEIC.jpg


17-18-19-20-21-22-23 και 24 Ιουλίου 2023 Αστυπάλαια:

IMG_9447.jpg



IMG_9719.JPG



IMG_8931_HEIC.jpg



Αστυπάλαια.jpg


10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27 και 28 Αυγούστου στην Ορεινή Αρκαδία με βάση το χωριό Δάρα κάνοντας ημερήσιες εξορμήσεις σε: Νυμφασία-Βαλτεσινίκο-Δημητσάνα-Αρχαιολογικό Χώρο Ορχομενού-Λεβίδι-Βυτίνα-Ζυγοβίστι-Στεμνίτσα και Δάφνη Καλαβρύτων:

Δάρα.JPG

Δάρα

ΔΑΡΑ 8-2023.jpg

Δάρα

Δάρα 8-2023.jpg

Δάρα

Νυμφασία .jpg

Νυμφασία
Μυλάοντας ποταμός.JPG

Πεζοπορία στην κοίτη του ποταμού Μυλάοντα στη Νυμφασία

Βαλτεσινίκο 8-2023.JPG

Βαλτεσινίκο

Δημητσάνα 8-2023.JPG

Δημητσάνα

Αρχαίος Ορχομενός.JPG

Αρχαίος Ορχομενός

Θέατρο Αρχαίου Ορχομενού.JPG

Αρχαίος Ορχομενός

Βυτίνα.JPG

Βυτίνα

Ζυγοβίστι.JPG

Ζυγοβίστι

Ζυγοβίστι 8-2023.jpg

Ζυγοβίστι

ΣΤΕΜΝΙΤΣΑ.JPG

Στεμνίτσα

Στεμνίτσα.JPG

Στεμνίτσα

30 Σεπτεμβρίου 2023 και 1-2-3-4-5-6-7-8-9 και 10 Οκτωβρίου 2023 σε Ορεινή Αρκαδία με βάση το Δάρα κάνοντας εκδρομές σε: Νυμφασία-Βαλτεσινίκο-Τρίπολη-Κάψια-Σπήλαιο Κάψια-Ιερό Ιππίου Ποσειδώνος-Μηλιά-Στεμνίτσα-Μονή Αιμυαλών-Λάδωνα Ποταμό (Πάρκο Kayak):

Δάρα 10-2023.jpg

Λίγο πριν την ανατολή του ήλιου στον κάμπο του Δάρα

8.JPG

Νυμφασία

Βαλτεσινίκο 10-2023.jpg

Βαλτεσινίκο
7.jpg

Κάψια

6.jpg

Κάψια

5.jpg

Σπήλαιο Κάψια

9.jpg

Σπήλαιο Κάψια

4.jpg

Ιερό Ιππίου Ποσειδώνος

3.jpg

Μηλιά

Στεμνίτσα..JPG

Στεμνίτσα

1.jpg

Μονή Αιμυαλών

2.jpg

Μονή Αιμυαλών

Λάδωνας 10-2023.JPEG

Λάδωνας Ποταμός

18-19-20-21-22-23-24-25 και 26 σε Τυνησία (Τύνιδα-Salammbo Tophet-Carthage-Bardo Museum-Sidi Bu Said-Testour-Dougga-Kairouan-Tozeur-Tamaghza Oasis-Chebika Oasis-Star Wars: Mos Espa-Chott el Jerid-Zaouiet el Anes Hot Springs-Sahara Desert-Douz-Matmata-Maison troglodyte-Hotel Sidi Idriss-Toujane Berber Village-Metameur-Ksar Ouled Abdallah-Sfax-Amphitheater of El Jem-Sousse-Yasmine Hammamet-Hammamet)

IMG_3573.jpg

Μεδίνα Τύνιδας

IMG_3520.jpg

Τύνιδα

IMG_3323.jpg

Salammbo Tophet

IMG_3387.jpg

Carthage

IMG_3307.jpg

Bardo Museum

IMG_3305.jpg

Bardo Museum

IMG_3421.jpg

Sidi Bu Said

IMG_1420.jpg

Testour

IMG_1504.jpg

Dougga UNESCO WORLD HERITAGE SITE

IMG_1480.jpg

Dougga UNESCO WORLD HERITAGE SITE

IMG_1702.jpg

Kairouan

Kairouan.jpg

Kairouan

IMG_1847.jpg

Tozeur

IMG_1873.jpg

Tozeur

IMG_1907.jpg

Dar Cherait Museum (Tozeur)

IMG_1917.jpg

Dar Cherait Museum (Tozeur)

IMG_1936.jpg

Dar Cherait Museum (Tozeur)

IMG_1981.jpg

Tamaghza Oasis

IMG_1993.jpg

Tamaghza Oasis

IMG_2005.jpg

Chebika Oasis

IMG_2056.jpg

Chebika Oasis

IMG_2098.jpg

Chebika Oasis

IMG_2131.jpg

Star Wars: Mos Espa

1.JPG

Chott el Jerid

IMG_2236.jpg

Chott el Jerid

2.JPG

Zaouiet el Anes Hot Springs

IMG_2322.JPG

Douz-Sahara Desert

IMG_2298.JPG

Douz-Sahara Desert

IMG_2480.jpg

Matmata-Maison troglodyte

IMG_2429.JPG

Matmata-Maison troglodyte

IMG_2522.jpg

Hotel Sidi Idriss

IMG_2531.jpg

Toujane Berber Village

IMG_2553.jpg

Ksar Ouled Abdallah (Metameur)

IMG_2635.jpg

Sfax

IMG_2634.jpg

Sfax (Μεδίνα)

IMG_2712.jpg

Amphitheater of El Jem UNESCO WORLD HERITAGE SITE

IMG_2918.jpg

Sousse

IMG_2903.jpg

Sousse

IMG_2953.jpg

Yasmine Hammamet

IMG_3169.jpg

Yasmine Hammamet

IMG_3069.JPG

Hammamet

IMG_3128.jpg

Hammamet

3-4-5 και 6 Νοεμβρίου 2023 σε Βαλτεσινίκο Αρκαδίας με εξορμήσεις σε: Μονή Αγίου Νικολάου-Λούσιο Ποταμό-Μονή Φιλοσόφου και Ζάτουνα

Βαλτεσινίκο 11-2023.jpg

Βαλτεσινίκο

18.JPG

Μονή Αγίου Νικολάου

Λούσιος 11-2023.jpg

Λούσιος Ποταμός

17.jpg

Σε πρώτο πλάνο η Μονή Φιλοσόφου και στην απέναντι πλαγιά η Μονή Προδρόμου

16.jpg

Μονή Φιλοσόφου

15.jpg

Ζάτουνα

Ζάτουνα 11-2023.jpg

Ζάτουνα

Η χρονιά κλείνει όπως ακριβώς ξεκίνησε, δηλαδή με Ορεινή Αρκαδία αφού βρίσκομαι σε νέα βάση, στη Βυτίνα, από τις 21 Δεκεμβρίου του 2023. Μέχρι στιγμής έχω βολτάρει σε Μαγούλιανα, Βαλτεσινίκο, Νυμφασία, Μονή Κερνίτσης και Δάρα. Δυστυχώς, εδώ και 5 μέρες νοσώ με covid οπότε τα σχέδια ανατράπηκαν μέχρι νεοτέρας. Ελπίζω σύντομα να βγω αρνητική και να συνεχίσω τις βόλτες μου και τις εξορμήσεις μου στα όμορφα χωριά της μαγικής Αρκαδίας αφού σκοπεύω να μείνω εδώ για πολλές ακόμα μέρες. Εύχομαι Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία και πολλά-πολλά ταξίδια!

Μαγούλιανα.jpg

Μαγούλιανα

IMG_4149 2.jpg

Βαλτεσινίκο

IMG_4157 2.jpg

Βαλτεσινίκο

IMG_4202.jpg

Βυτίνα

IMG_4199.jpg

Βυτίνα

IMG_4249_HEIC.jpg

Μονή Κερνίτσης

IMG_4252_HEIC 2.jpg

Μονή Κερνίτσης

IMG_4258_HEIC.jpg

Κάμπος Δάρα
 
Last edited:

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.467
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Μπαίνει άνετα και στο war η slang της πόλης μας!

Συνεχίζω και γω προσπαθώντας να μοιάσω του... ψηλού (στο κουντούρντισμα όσο και στην παρουσίαση)

2023- Ταξιδιωτικά πήγε εξαιρετικά....κατάφερα να είμαι εκτός και τις 25 μέρες κανονικής άδειας που δικαιούμαι εργασιακά.

Γενάρης: 🇪🇪🇫🇮🇱🇹🇱🇻 City hopping στην παγωμένη Βαλτική με την συνάδελφο-φίλη-και ταξιδιωτική star @MarieAries. 4 καινούργιες χώρες με τη μία, στο ρυθμό που ταξιδεύουμε εμείς είδαμε τα καλύτερα και τα περισσότερα από κάθε πόλη
Φλεβάρης: 🇧🇬 Bansko Διήμερο για σκι μασαμπούκα και ραχάτι.
Μάρτης: 🇲🇦 Μαρόκο 10μερο Roadtrip, σχεδόν σηκώσαμε κάθε πέτρα, ξεκάθαρα ένα από τα καλύτερα ταξίδια μου έβερ (αν όχι ΤΟ καλύτερο)
Απρίλης-Ιούλιος : Οικονομία, εργασία και χαρά
Αύγουστος: 🇬🇷 6 νησιά, Κύθνος-Σίφνος-Φολέγανδρος-Κίμωλος-Πολύαιγος-Μήλος με ιστιοπλοικό και σούπερ παρέα, επίσης οι διακοπές της ζωής μου, οι καλύτερες εδώ και πολλά χρόνια.
Σεπτέμβριος: 🇨🇾 Πρώτη φορά στην Κύπρο μας και κάτι λίγα από κατεχόμενα.
Οκτώβριος: Είχαμε εκλογές (διπλές και δημοτικές άρα εργασία)
Νοέμβριος: 🇹🇷 Ανέλπιστα ξανά στην αγαπημένη μου Κωνσταντινούπολη για 3 μέρες οδηγός σε γκρουπ, κατάφερα να δω μερικά καινούργια πράγματα και έδωσα υπόσχεση στον εαυτό μου την επόμενη φορά να επιστρέψω μόνη και να την περπατήσω όσο δεν πάει άλλο.
Δεκέμβριος: 🇭🇺 Επίσης αγαπημένη Βουδαπέστη. Δεύτερη φορά αλλά την είχα ήδη ερωτευτεί από την πρώτη.
🇬🇷 Η χρονιά έκλεισε με ένα Χριστουγεννιάτικο διήμερο (μπόνους) στην ανοιξιάτικη Σιθωνία με σούπερ παρέα και πεζοπορία απόλαυση χωρίς τις καλοκαιρινές ορδές της Χαλκιδικής.

'Εξι καινούργιες χώρες για μένα στη χρονιά, αλλά πέρα από την ποσότητα, υπολογίζω κυρίως την ποιότητα και δηλώνω πέρα για πέρα ικανοποιημένη.
Στα επόμενα λοιπόν, με υγεία για όλους μας.
Γιατί με ταγκαρες μόνο στη Βαλτική? Αφου και σε αλλα μαζί ημασταν 🤣
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.467
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
2023, μια καλή ταξιδιωτική χρονιά θα έλεγα με 10 νέες χώρες:

Ιανουάριος: 10ήμερο road trip/city hopping στη Βαλτική με τη φίλη @evaT
Φινλανδία - Εσθονία - Λεττονία - Λιθουανία

Μάρτιος: solo 4ήμερο
Σλοβακία - Πολωνία (Μπρατισλάβα - Κρακοβία)

Καλοκαίρι σαν τη Χαλκιδική δεν έχει ( 😂) με @evaT πάλι

Σεπτέμβριος: 4ημερο Κύπρο με την Εύα ξανά!

Νοέμβριος:
3ημερο Κων/πολη με @evaT

Από εκεί solo road trip για 28 ημέρες
Τατζικιστάν (11 ημέρες)
Αφγανιστάν (7 ημέρες) το highlight της χρονιάς!
Ουζμπεκιστάν
(10 ημέρες)

Δεκέμβριος: χριστούγεννα στη Σιθωνία με @evaT (τσιμπούρια πιάσαμε φέτος 😁)

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ με υγεία, και ακόμα περισσότερες εξορμησεις! 🎉
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
✈ Καθώς έκλεισε το 2023, όπως κάθε χρόνο έχω συγκεντρώσει τα στατιστικά ταξιδιών μου για τη χρονιά που πέρασε, και αυτό ήταν ένα έτος που έσπασε τα ρεκόρ για τα ταξίδια μου (οπότε αναγκασικά κι ο υπολογισμός αυτός θα κάνει ρεκός μήκους, την ανοχή σας...).
Φέτος τα στατιστικά έρχονται μερικές μέρες καθυστερημένα, καθώς μέχρι και χθες ταξίδευα.

🌍 Έκανα συνολικά 44 ταξίδια φέτος, σημαντικά περισσότερα από κάθε προηγούμενο έτος. Από αυτά, 5 ήταν (μόνο) ταξίδια εσωτερικού στην Ελλάδα, ενώ τα άλλα 39 περιλάμβαναν (και) διεθνείς προορισμούς. Από αυτά τα ταξίδια, τα 4 περιλάμβαναν επισκέψεις στην ιδιαίτερη πατρίδα μου στην Κρήτη - στα 2 από τα 4 πήγα και αλλού. Κανένα από αυτά τα ταξίδια δεν ήταν για επαγγελματικούς λόγους, αν και μερικά περιλάμβαναν απομακρυσμένη εργασία. Έκανα 25 ταξίδια μόνος μου, 6 ακόμα μαζί με φίλους, ενώ συνάντησα φίλους ή γνωστούς στον προορισμό σε 13 ταξίδια.

📆 Τα περισσότερα από τα ταξίδια μου έγιναν κατά τα Σαββατοκύριακα. Επιπλέον, χρησιμοποίησα 28 ημέρες κανονική άδεια από τη δουλειά (3 από το 2022) και 6 ημέρες ειδική άδεια (για να συμμετάσχω στις εκλογές στην ιδιαίτερη πατρίδα μου). Επιπλέον, μετρώντας και τις ημέρες αναχώρησης και άφιξης, ήμουν στον δρόμο για συνολικά 223 ημέρες το 2023. Τελικώς, ταξίδευα 51 από τα 52 Σαββατοκύριακα της χρονιάς.

🌐 Χώρες και Περιοχές: Επισκέφτηκα 36 διαφορετικές χώρες μέλη του ΟΗΕ εκτός από την Ελλάδα. Ειδικά, επισκέφτηκα τη Γαλλία (4 φορές), το Ηνωμένο Βασίλειο (4 φορές), την Ισπανία (3), τη Γερμανία (3), την Ιταλία (2), την Ελβετία (2), τη Φινλανδία (2), τη Σουηδία (2), την Αίγυπτο (2), την Πορτογαλία (2), τη Σερβία (2 - συμπεριλαμβανομένου του Κοσόβου), το Ισραήλ (1), τη Νορβηγία (1), την Αυστρία (1), την Τσεχία (1), το Λίβανο (1), τη Συρία (1), τη Τουρκία (1), την Ουγγαρία (1), τη Σλοβακία (1), το Βέλγιο (1), τη Σλοβενία (1), τη Ρουμανία (1), τη Λετονία (1), την Εσθονία (1), την Ιορδανία (1), την Κύπρο (1), την Κολομβία (1), το Περού (1), τη Βολιβία (1), τη Γεωργία (1), τη Δανία (1), την Αλβανία (1), το Λουξεμβούργο (1), την Πολωνία (1) και το Μπανγκλαντές (1). Επιπλέον, είχα σύντομες διελεύσεις (ανταποκρίσεις κλπ) μέσω Γερμανίας, Τουρκίας, Σερβίας, Σουηδίας, Ιταλίας, Βελγίου, Αλβανίας και Κουβέιτ, τις οποίες δεν θεωρώ ως πλήρεις επισκέψεις και δεν έχω μετρήσει. Τέλος πέραν των χωρών μελών του ΟΗΕ, επισκέφτηκα το Κόσοβο και το Gibraltar, που θεωρούνται διακριτές επικράτειες από ορισμένους.

🌍 Το 2023, επισκέφτηκα 4 χώρες για πρώτη φορά: Συρία, Κολομβία, Περού και Μπαγκλαντές. Για όσους γνωρίζουν τα στατιστικά του nomadmania.com, επισκέφτηκα 37 κράτη μέλη του ΟΗΕ, 39 κράτη UN+, ή 87 περιοχές NM (Nomad Mania), καθιστώντας με έναν από τους πιο ενεργούς ταξιδιώτες του κόσμου για το 2023 (σύμφωνα με τα στατιστικά του εν λόγω site, που ελπίζω να είναι ακριβή). Από αυτές τις περιοχές NM, τις 43 τις επισκέφθηκα για πρώτη φορά. Συνολικά, πάτησα το πόδι μου σε 4 διαφορετικούς ηπείρους αυτή τη χρονιά: Ευρώπη, Αμερικές, Αφρική και Ασία.

✈ Πτήσεις και Αεροπορία: Πραγματοποίησα συνολικά 127 πτήσεις το 2023, ξεπερνώντας ακόμα και το αθροιστικό αριθμό των πτήσεών μου στα έτη 2020, 2021 και 2022 όλα μαζί. Από αυτές, 23 ήταν σε Business Class. Αυτές οι πτήσεις έγιναν με 21 διαφορετικές αεροπορικές εταιρείες, με την Aegean Airlines (62 πτήσεις), τη Lufthansa (13) και τη SAS Scandinavian (7) να είναι οι πιο συχνές αεροπορικές εταιρείες. Πέταξα επίσης με τις Ryanair (6) easyJet (6), Air Serbia (4) Biman Bangladesh Airlines (4), LATAM Airlines (3), Wizz Air (3), Avianca (3), Turkish Airlines (2), TAP air Portugal (2), Wideroe (2), Volotea (2), Jazeera Airways (2) και US Bangla Airlines (2), Sky Express (1), British Airways (1), Vueling (1) και μια πτήση πάνω από τις γραμμές Nazca με την Aerodiana (1).

🛫 Οι 127 πτήσεις εκτελέστηκαν από 94 διακριτά αεροσκάφη 13 τύπων. Η πλειονότητα ήταν αεροσκάφη με μονό διάδρομο, με μόλις 3 πτήσεις σε αεροσκάφη διπλού διαδρόμου. Από τις τελευταίες, 2 ήταν σε Business Class. Πιο λεπτομερώς, πέταξα με Airbus A320 (33 φορές), Airbus A321neo (28), Airbus A320neo (24), Airbus A321 (13), Airbus A319 (7), Boeing 737 (4), ATR72 (4), Embraer 190 (3), CRJ900 (3), DH Dash-8-400 (3), Boeing 787-9 Dreamliner (3), Embraer 195 (1) και Cessna Caravan 208B (1).

🌍 Για να κατηγοριοποιήσω τις πτήσεις με διαφορετικό τρόπο: 11 ήταν εγχώριες εντός της Ελλάδας, 74 διεθνείς εντός της Ευρώπης, 2 υπερατλαντικές, 3 διηπειρωτικές ανάμεσα στην Ευρώπη και στην Αφρική, 10 μεταξύ Ευρώπης και Ασίας και 1 μεταξύ Αφρικής και Ασίας. Επιπλέον, είχα 2 διεθνείς πτήσεις μέσα στην Αμερικανική ήπειρο, 1 διεθνή πτήση μέσα στην Ασία και πτήσεις εσωτερικού στη Νορβηγία (6), στο Μπανγκλαντές (6), στο Περού (3), στο Ηνωμένο Βασίλειο (2), στην Πορτογαλία (2), στη Γαλλία (1), στην Ισπανία (1), τη Γερμανία (1) και τη Δανία (1).

🛫Όσον αφορά τις μεταφορές, είχα 22 ανταποκρίσεις πτήσεων χωρίς να φύγω από τα ενδιάμεσα αεροδρόμια, με 15 να είναι κανονικές ανταποκρίσεις και 7 αυτοσχέδιες με διαφορετικά εισιτήρια. Αεροδρόμια ανταποκρίσεων: Μόναχο (3), Φρανκφούρτη (2), Λονδίνο Gatwick (2), Ντάκα (2), Τρόντχαϊμ, Όσλο, Λισαβόνα, Κωνσταντινούπολη, Βελιγράδι, Στοκχόλμη, Βρυξέλλες, Λίμα, Μιλάνο Μαλπένσα, Θεσσαλονίκη, Λυών, Κοπεγχάγη και Κουβέιτ. Άλλες τρεις φορές, είχα πτήσεις που προσγειώθηκαν και απογειώθηκαν χωρίς να αποβιβαστώ από το αεροπλάνο (όλες στη Νορβηγία).

🌍 Όσον αφορά το κόστος, το συνολικό κόστος για αυτές τις 127 πτήσεις ανήλθε σε €7.270,80, συν 302.080 μίλια του προγράμματος Miles and Bonus της Aegean. Ευτυχώς, τα μίλια που κέρδισα κατά τη διάρκεια του έτους ήταν παραπάνω από αυτά που δαπάνησα. Έδωσα επίσης €421,94 για εισιτήρια που τελικά δεν χρησιμοποίησα για διάφορους λόγους (εκλογές). Από τις 43 αναχωρήσεις ταξιδιών με αεροπλάνο, 16 ήταν με πτήσεις εκτός Σέγκεν, ενώ 27 ήταν εντός Σένγκεν, με δύο από τις τελευταίες να είναι για ταξίδια που τελικά βγήκαν από τη ζώνη Σένγκεν.

🏨 Διαμονή: Κατά τη διάρκεια του έτους, πέρασα 145 βράδια σε 86 διαμονές σε 72 διαφορετικά καταλύματα. Αυτά ποικίλλουν από ιδιωτικά δωμάτια ξενοδοχείων (2 έως 4 αστέρων) με ιδιωτικά μπάνια (60 νύχτες) σε ιδιωτικά δωμάτια με πρόσβαση σε κοινόχρηστα μπάνια (45 νύχτες), σε κοιτώνες (38 νύχτες) και ακόμα και σε μια βασική καμπίνα καραβιού χωρίς μπάνιο (2 νύχτες). Επιπλέον, πέρασα 30 νύχτες σε ιδιωτικά σπίτια, είτε δικά μου είτε φιλοξενούμενος, ότι δηλαδή είναι διαμονή σε σπίτι χωρίς πληρωμή, και εκτός φυσικά από το βασικό σπίτι μου στην Αθήνα, και είχα και 6 νύχτες σε αεροπορικές πτήσεις χωρίς διαμονή.

🌍 Οι συνολικές δαπάνες για τις διαμονές, εξαιρουμένων 10 νυκτών που περιλαμβάνονταν σε πακέτα ταξιδιών, ανήλθαν σε €6.342,00, με μέσο κόστος €38,44 ανά βραδιά. Ανάμεσα σε αυτές τις διαμονές, το χαμηλότερο τιμολόγιο ανά βραδιά ήταν €9,07 στη Μπογκοτά της Κολομβία, για το μέρος που μου αναλογούσε από ένα δίκλινο ιδιωτικό δωμάτιο με κοινόχρηστο μπάνιο, ενώ το υψηλότερο ήταν €127,53 στη Ζυρίχη για ένα μονό δωμάτιο με ιδιωτικό μπάνιο σε ένα ξενώνα. Ξόδεψα επίσης 2000 πόντους "ALL" από τα Accor Hotels και 4646 πόντους Luna από το πρόγραμμα της Selina.com.

🚗 Μεταφορές: Εκτός από τις πτήσεις, χρησιμοποίησα 46 τρένα σε 15 χώρες (συμπεριλαμβανομένων 4 διασυνοριακών), 10 πλοία (συμπεριλαμβανομένων 3 διασυνοριακών), και 52 ταξίδια με οδικά μέσα μεταφοράς (λεωφορεία, βαν, ταξί, κ.λπ.), εκ των οποίων 4 ήταν διασυνοριακά. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτά τα νούμερα δεν περιλαμβάνουν τις μεταφορές από τις 18 οργανωμένες μονοήμερες εκδρομές που συμμετείχα και τις δύο πολυήμερες εκδρομές στη Συρία και στο εθνικό πάρκο των Sundarbans στο Μπανγκλαντές. Φίλοι μου και εγώ ενοικιάσαμε αυτοκίνητα 4 φορές για συνολικά 13 ημέρες σε 3 διαφορετικές χώρες (καθώς δεν μπορώ να οδηγήσω ο ίδιος). Επίσης, χρησιμοποίησα ΜΜΜ σε 33 πόλεις και ταξί σε 41 πόλεις, εξαιρουμένης της Αθήνας.

Χρησιμοποίησα 24 διαφορετικά νομίσματα σε μετρητά ή ηλεκτρονική μορφή. Άλλαξα ώρα 79 φορές (είπε κανείς τίποτα για jet lag;). Διέσχισα επίγεια σύνορα 27 φορές με διάφορα μέσα, συμπεριλαμβανομένων ενοικιαζόμενων αυτοκινήτων, λεωφορείων, πούλμαν, τρένων, πλοίων, και με τα πόδια.

Οι παρακάτω σελίδες προσφέρουν μια εποπτική εικόνα των ταξιδιών μου φέτος.
Profile page - NomadMania
taver | myFlightradar24

Τα ταξίδια αναλυτικά:
Ιανουάριος:
- 3 μέρες/4 νύκτες στο Ισραήλ
- 2 μέρες/2 νύκτες στο Λονδίνο
- 2 μέρες/3 νύκτες στο Κάϊρο.
Φεβρουάριος:
- 2 μέρες/2 νύκτες στο Παρίσι
- 2 μέρες/2 νύκτες στις λίμνες Ματζιόρε και Όρτα στην Ιταλία/Ελβετία.
- 2 μέρες/2 νύκτες στη Ζυρίχη
- 5 μέρες/4 νύκτες στη Νορβηγία
Μάρτιος:
- 2 μέρες/3 νύκτες σε Βιέννη και Brno.
- 9 μέρες/10 νύκτες σε Συρία (και ολίγη Βυρρητό)
- 2 μέρες/3 νύκτες Γιβραλτάρ
- 2 μέρες/2 νύκτες Κωνσταντινούπολη
Απρίλιος:
- 2 μέρες/2 νύκτες στην Κρήτη
- 5 μέρες/4 νύκτες στη Γερμανία (Hannover, Westphalia, Ruhr, Cologne)
- 2 μέρες/3 νύκτες στο Πόρτο
- 4 μέρες/3 νύκτες στο Κοσυφοπέδιο
Μάϊος:
- 2 μέρες/3 νύκτες στη Λισαββώνα.
- 2 μέρες/3 νύκτες στο Λονδίνο
- 6 μέρες/5 νύκτες στην Κρήτη, Θεσσαλονίκη και Βουδαπέστη.
- 2 μέρες/2 νύκτες σε Σαρλερουά, Βέλγιο
Ιούνιος:
- 4 μέρες/4 νύκτες στην Ανδαλουσία
- 2 μέρες/2 νύκτες στη Σλοβενία
- 2 μέρες/2 νύκτες στο Παρίσι
- 9 μέρες/9 νύκτες στην Κρήτη
Ιούλιος:
- 2 μέρες/2 νύκτες στο Βουκουρέστι
- 2 μέρες/3 νύκτες στη Νάπολι
- 4 μέρες/5 νύκτες στη Ρίγα
- 3 μέρες/4 νύκτες στο Ταλίν και Ελσίνκι
Αύγουστος
- 2 μέρες/3 νύκτες στο Αμμάν
- 17 μέρες/16 νύκτες στην Κρήτη
Σεπτέμβριος:
- 2 μέρες/2 νύκτες στη Λευκωσία
- 2 μέρες/2 νύκτες στο Λονδίνο
- 2 μέρες/2 νύκτες στο Παρίσι
- 2 μέρες/3 νύκτες στη Ρόδο
- 24 μέρες/24 νύκτες σε Μαδρίτη, Μπογκοτά, Περού και Βολιβία.
Οκτώβριος:
- 2 μέρες/3 νύκτες στην Πάλμα (Μαγιόρκα)
Νοέμβριος:
- 2 μέρες/3 νύκτες στο Κουταΐσι
- 2 μέρες/2 νύκτες στη Nantes
- 2 μέρες/1 νύκτα στην Αίγινα
- 2 μέρες/3 νύκτες στη Δανία (Borneholm, Aarhus).
- 2 μέρες/2 νύκτες στο Βελιγράδι
Δεκέμβριος:
- 2 μέρες/3 νύκτες στα Τίρανα
- 2 μέρες/2 νύκτες σε Γερμανία (Mannheim, Saarbrucken) και Λουξεμβούργο.
- 2 μέρες/2 νύκτες στο Poznan
- 15 μέρες/14 νύκτες στο Μπαγκαλτές (με λίγο Κάϊρο).

🌟 Τα καλύτερα του 2023, χωρίς συγκεκριμένη σειρά 🌍✈
🌌 Το εκπληκτικό Βόρειο Σέλας για δύο συνεχόμενες νύχτες κοντά στο τριεθνές Φινλανδίας/Σουηδίας/Νορβηγίας, σε νύκτες με εξαιρετική ηλιακή δραστηριότητα.
⛰ Το μυστηριώδες Ματσού Πιτσού και την Ιερή Κοιλάδα των Ινκας στο Περού.
🌐 Παρά τις προκλήσεις, επίσκεψη στην πραγματικότητα της μεταπολέμικης και σεισμόπληκτης Συρίας και σε ότι απομένει από την Παλμύρα.
🏙 Οι αποικιακές πόλεις Λίμα, Κουσκο, και Αρεκίπα στο Περού
✈ Η Πανοραμική πτήση πάνω από τις αινιγματικές γραμμές Νάσκα στο Περού.
🍲 Η γευστική γαστρονομία του Περού και της Βολιβίας.
🏛 Τα αρχαία ερείπια στο Τιουανακού της Βολιβίας
✈ Η διαδρομή στο νησί του Ήλιου, στη λίμνη Τιτικάκα.
🌈 Η Πανδύσκολη πεζοπορία σε μεγάλο υψόμετρο για να δω το rainbow mountain στο Περού.
🏜 Το εντυπωσιακό ερημικό τοπίο γύρω από την Ίκα στο Περού.
🌍 Τα Υψώματα του Γκολάν (από το Ισραήλ), και αργότερα η στάση στην απέναντι πλευρά της ίδιας ρηγματικής κοιλάδας στην Ιορδανία.
🎉 Η Επίσκεψη σε πολλά συνήθως κλειστά μέρη στο Λονδίνο και το Παρίσι κατά τη διάρκεια ειδικών εκδηλώσεων τον Σεπτέμβριο (London Open House Festival, journées européennes du patrimoine).
🛳 Η Παρατήρηση φορτηγών πλοίων να διέρχονται από το εμβληματικό κανάλι του Σουέζ.
🍻 Pub crawls και διαμονές σε hostels γνωρίζοντας νέους φίλους από όλο τον κόσμο.
🏢 Διαμονή μέσα σε πυρηνικό καταφύγιο στο Μπρνο της Τσεχίας!
🐒 Επίσκεψη στο Γιβραλτάρ και τα πιθηκάκια ενώ ήμουν ακόμα σε θεραπεία με Paxlovid.
🌍 Οι πόλεις Μούνστερ και Όσναμπρικ, όπου διαπραγματεύτηκε και συμφωνήθηκε η Ειρήνη της Βεστφαλίας, και οι δύο όμορφες και ζωντανές πόλεις.
🏰 Η βασιλική έδρα της Κασέρτα στην Καμπανία της Ιταλίας και τα ερείπια της Ερκολάνου (Hercolaneum).
🏙 Η πόλη του Πόρτο που έδωσε το Port στην Πορτογαλία.
🌍 Οι όμορφες πόλεις του Πρίζρεν στο Κοσσυφοπέδιο και της Μπεράτ στην Αλβανία.
🌐 Η διαιρεμένη πόλη της Μιτρόβιτσας στο Κοσσυφοπέδιο.
Το κρεμαστό μετρό σύστημα του Wuppertal στη Γερμανία και τα τελεφερίκ που χρησιμοποιούνται αντί για μετρό στο La Paz της Βολιβίας.
🏙 Επισκέφθηκα τις δεύτερες μεγαλύτερες πόλεις ορισμένων χωρών που συνήθως δεν είναι στον τουριστικό χάρτη: Debrecen, Ουγγαρία. Maribor, Σλοβενία. Ταρτού, Εσθονία. Daugavpils, Λετονία. Aarhus, Δανία. Chittagong, Μπανγκλαντές.
🌍 Ανδαλουσία. Γρανάδα, Κόρδοβα, Σεβίλλη, Ρόντα, Μάλαγα, κάθε μια μοναδική και γοητευτική, αν και ευχόμουν να είχα τρεις φορές τον χρόνο που είχα για να τις επισκεφτώ. Θα επιστρέψω.
🌐 Το γεωλογικό τοπίο του Καρστ, στη Σλοβενία, περιλαμβανομένων ορισμένων συστημάτων σπηλαίων παγκόσμιας κληρονομιάς.
🏰 Η πόλη της Πάλμα στην Ισπανία
⛰ Διάβαση του φαραγγιού της Σαμαριάς στην Κρήτη.
✈ Τα ερείπια της Ιεράσα στην Ιορδανία.
🏰 Η Λα Ροσέλ, Γαλλία. Μια απίστευτη λιμενική πόλη που κάπως μου είχε ξεφύγει.
🌍 Το νησί της Μπορνχόλμ που κάποτε έλεγχε την είσοδο στη Βαλτική Θάλασσα, στη Δανία.
🎉 Οι χριστουγεννιάτικες αγορές στο Μάνχαϊμ και το Μόναχο στη Γερμανία, και την πόλη του Λουξεμβούργου.
✈ Το "disneyland" του Μπατούμι στη Γεωργία.
🌐 Το αίσθημα ότι είμαι ο μοναδικός δυτικός τουρίστας σε ολόκληρη τη χώρα, στο Μπανγκλαντές.
🛳 Πραγματοποιώντας κρουαζιέρα στο Μπαγλαντεσιανό Εθνικό Πάρκο Sundarbans με ένα παραδοσιακό ποταμόπλοιο και με όλους τους άλλους επιβάτες να είναι ντόπιοι, οι περισσότεροι μορφωμένοι και με καλά Αγγλικά. Μου έδωσε τη μοναδική ευκαιρία να γνωρίσω και να συζητήσω με ντόπιους εκτός ταξιδιωτικής βιομηχανίας. Μαθαίνεις πολλά για μια χώρα και την κουλτούρα της μ’ αυτό τον τρόπο.
🏰 Εις βάθον εξερεύνηση της παλιάς πόλης της Ντάκα στο Μπαγκλαντές με ένα αυτοπροσκληθέντα ξεναγό…
🏜 Μπάνιο στη μακρύτερη αμμώδη παραλία του κόσμου.
🌍 Χανόμενος στην κίνηση της Dhaka, της πιο χαοτικής πόλης που υπάρχει.

👎 Αρνητικές Εμπειρίες 😔❌
💔 Έλαβα την είδηση της ξαφνικής απώλειας ενός φίλου και συναδέλφου ενώ βρισκόμουν στις λίμνες Ματζόρε και Όρτα στην Ιταλία/Ελβετία.
🌧 Αντιμετώπιση πρωτοφανών βροχοπτώσεων που εμπόδισαν την πλήρη απόλαυση της Γρανάδας, Ισπανίας, και του Άαρχους, Δανία.
😷 Κόλλησα COVID-19 δύο φορές, στη Συρία και στο Μπανγκλαντές.
🏛 Απογοήτευση από ορισμένα τουριστικά αξιοθέατα, όπως το μουσείο Tesla στο Βελιγράδι, το οποίο είναι περισσότερο ένα είδος τάξης πειραμάτων φυσικής παρά μουσείο.
🌆 Η καταστροφή 😊 της Πυραμίδας των Τιράνων λόγω ανακαίνισης.
🌍 Ένα guided walking tour στο Αμμάν, Ιορδανία, που μας πήγαινε μόνο από κατάστημα σε κατάστημα.
🚂 Απεργία στο γερμανικό σιδηροδρομικό δίκτυο μας ανάγκασε να χρησιμοποιήσουμε το Uber ως μέσο μετακίνησης μεταξύ πόλεων.
✈ Η τιμή του ταξί για να φτάσει κανείς στο αεροδρόμιο του Άαρχους από την πόλη την νύχτα (πάνω από €125).
🌍 Ο απρόβλεπτος προγραμματισμός της εκλογικής διαδικασίας στην Ελλάδα (οι αλλαγές τελευταίας στιγμής και το κρυφτούλι των κομμάτων μόνο του μου κόστισε €421.94 σε ακυρωμένα εισιτήρια).
🌆 Αίσθηση απογοήτευσης από τις πόλεις της Πρίστινα, του Ντόρτμουντ και του Σαρλερουά. Μέσα στην πρώτη ώρα, νόμιζα ότι είχα δει τα πάντα.
🏛 Ένα hostel στην Πάλμα που παρότι διαφήμιζε 24ωρη ρεσεψιόν, αρνήθηκε να με δεχτεί μετά τις μεσάνυχτα και δεν επέστρεψε την πληρωμή.
🎉 Η πόλη του Σαάρμπρουκεν αυτοδιαφημίζεται ως μία από τις καλύτερες χριστουγεννιάτικες αγορές στην Ευρώπη. Ε, εξαιρετικά πλασματική διαφήμιση.
🌍 Το ένα Σαββατοκύριακό μου στην Αθήνα (14-15 Ιανουαρίου - κυρίως έμεινα στο σπίτι).
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Όσον αφορά το ξεβόλεμα και την τόλμη το έγραψα καθαρά ενθαρρυντικά ακόμη και για τον έναν που θα το δει και θα πει να το τολμήσει !
( αρκετοί φίλοι μου γυρίζοντας το πρώτο πράγμα που με ρώτησαν ήταν καλά πως τα κατάφερες 2 μήνες να τάξιδευεις ; Δεν φοβήθηκες ; Τι έτρωγες;;; και άλλων τέτοιων ειδών ερωτήσεις καθώς τους φαντάζει « τρελό» όλο αυτό το εγχειρήμα)
Τώρα όσον αφορά το οικονομικό θεωρώ πως λύσεις υπάρχουν αν θέλει κανείς !
Εγώ προσωπικά δούλεψα 7 μήνες ρεσεψιόν σεζόν με 1 ρεπό τον μήνα , κάνοντας οικονομίες για να μπορέσω να ταξιδέψω για τόσο μεγαλό διάστημα !
Το θέμα είναι να το βάλεις στόχο και να δουλεύεις πάνω σε αυτόν μέχρι να τον πραγματοποιήσεις !
Καποτε υπηρχε ο χρονος αλλα οχι το χρημα. Τωρα το δυσκολο ειναι να βρεθει ο χρονος και αυτο δυσκολα αλλαζει ως συνθηκη οσο μεγαλωνεις. Στα 65 πιθανα να εχουμε κ τα 2 αλλα εκει αρχιζουν αλλα προβληματα. Πφφφ...
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
7.926
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Λύσαξες taver :bleh: ...! Σε παρακαλώ, γράψε μας τι εκκρεμότητες προορισμών σου έχουν μείνει.... :innocent:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.455
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom