Ινδία 2500χλμ οδικώς στην Ινδία!

taxideftis

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πού θα μας πάει η βάρκα..
Ταξίδι-Όνειρο
όλη την αφρική
traveller 3 οι δρόμοι είναι πολύ καλοί αλλά ο τρόπος που οδηγάνε είναι το δύσκολο, εκεί που είσαι στον highway και νομίζεις ότι όλα πάνε καλά ξαφνικά έρχεται ένα αμάξι-φορτηγό ή οτιδήποτε άλλο που έχει ρόδες και μηχανή κατα πάνω σου αλλά ο οδηγός σου τα προσπερνάει σαν να μην συμβαίνει τίποτα.
εγω κατέβηκα με τραίνο από δελχί-τζαιπούρ με το τραίνο σε 6 με 7 ώρες, η ίδια απόσταση νομίζω είναι δελχί- άγκρα.
βρήκα εύκολα εισητήρια από το δελχί αλλά από τζαιπούρ για να πάω αγκρα έπρεπε να κλείσω εισητήρια ένα μήνα πριν!!!!!!! και μετά οδικώς Jaipur-Agra πάλι 6-7 ώρες
για μένα το καλύτερο είναι να κατέβεις με τραίνο από δελχί στην άγκρα να δεις το taj mahal και αν βρείς εισητήριο να συνεχίσεις με τραίνο στην τζαιπούρ από άγκρα.αφού κατά βάση θα ταξιδέψεις στον νομό του Rajastan να βρείς οδηγό από Jaipur γιατί
1ον αν έχεις αμάξι από άλλον νομό θα πληρώνεις κάθε μέρα φόρο γύρω στις 250RP(ρουπίες) και extra τα διόδια που είναι αρκετά
2ον ο οδηγός τα ξέρει όλα από πρώτο χέρι, αλλιώς συνήθως μπαίνει και κάποιος άλλος μεσολαβητής
στο rajastan δυστυχώς έμεινα μόνο 2 μέρες δεν είδα πολλά, και από ότι κατάλαβα έπρεπε να μείνω περισσότερο, αλλά ότι είδα θα στα πώ αργότερα. αν θέλεις μπορώ να σου δώσω το τηλ του οδηγού που είχα από jaipur, πολύ καλός οδηγός και στον δρόμο και για να σε γυρίσει στα κατάλληλα μέρη, και αν του πεις εκ μέρους μου ακόμα καλύτερα.ελπίζω να βοήθησα λίγο, ότι άλλο θες πες,
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
καλημέρα!σήμερα είναι μια ξεχωριστή μέρα.. ξύπνησα ότι ώρα ήθελα! eleni70 η renata έχει απόλυτο δίκιο, η Ινδία θα σε οδηγήσει μόνη της.... εγώ δεν είχα κλείσει τίποτα, τα βρήκα όλα εκεί, και αφού έχεις οδηγό μπορείς να κινηθείς όπως θέλεις.
να σου ότι η θερμοκρασία την ημέρα είναι στους 45 βαθμούς και το βράδυ δεν πέφτει κάτω από τους 30, οπότε τα ρούχα σου θα ήταν καλύτερα να είναι μακρυμάνικα γιατί ο ήλιος καίει!!! να έχεις ένα θερμό μαζί σου γιατί ο ήλιος το βράζει το νερό και θα χρειάζεσαι 1 λίτρο νερό σχεδόν κάθε ώρα!!!! το καλύτερο μέρος να αλλάξεις χρήματα είναι το Delhi, μέχρι προχθές η ισοτημία ήταν 1ευρώ=67,5ρουπίες, ενώ στα υπόλοιπα μέρη δεν έβρισκες πάνω από 64 ρουπίες. τώρα όσο για τα ξενοδοχεία δεν ξέρω τι θέλεις αλλα με παζάρια μπορείς να βρείς με 1000-1300RP. μπορώ να σου πω κάποια ξενοδοχεία αν θέλεις. ρώτα με ότι θέλεις, αργότερα θα σου πω και κάποια μέρη που πρέπει οπωσδήποτε να πας και περισσ'οτερα tips. φαντάζομαι ότι από το Varanasi θα φύγετε με αεροπλάνο.
ελπίζω να βοηθήσα λίγο και να μπορώ περισσότερο πριν φύγεις. οπλίσου με υπομονή και αναισθησία για την οδήγηση των Ινδών, θα καταλάβεις....!
ευχαριστώ πολύ, κλείσαμε ήδη ξενοδοχεία απο δω, μην φανταστείς τίποτα ιδιαίτερο, τριάρια κ τέτοια... δελχί-βαρανάσι κ επιστροφή είναι αεροπορικώς...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
traveller3 ....αν θελεις τρενα μπες στη σελιδα indianrail.gov.in , μπορεις να δεις αποστασεις,διαθεσιμοτητα, ακομα και να κλεισεις τρενα με καρτα....για udaipur δυστυχως δεν βολευουν....εγω τα κλεισα 40 μερες πριν φυγω και σε καποιια ειχαν μεινει 10 η 15 θεσεις μονο...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Υπό οποιεσδήποτε συνθήκες κι αν το έκανες το ταξίδι, το συγκεκριμένο είναι εμπειρία ζωής! Καλωσόρισες!!! Και γράψε και σχετική ιστορία!!! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.931
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom