Άνδρος 3ήμερο στην Άνδρο (???)

perastikos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλημέρα σε όλους,
Ζητώ τα φώτα σας! Θέλω να πάω για ένα 3ήμερο σε κάνα νησάκι με αγοροπαρέα...Τα ζητούμενα είναι αξιόλογες θάλασσες, νέος κόσμος (...μεταξύ μας, εννοώ γυναίκες!) και νυχτερινή ζωή που να σε κρατάει ξύπνιο... Σκέφτομαι την Άνδρο, αλλά κάποιοι με αποθαρρύνουν, λέγοντας πως δεν έχει νυχτερινή ζωή και πας για ύπνο από τις 12! Τι γνώμη έχετε για Άνδρο, αξίζει? Κι αν όχι, τι εναλλακτική μου προτείνετε?
Να σημειώσω πως δεν ενδιαφέρομαι για νησιά όπως Μύκονος, Πάρος, Σαντορίνη, Σκιάθος στα οποία έχω πάει και πως καλό θα ήταν να αποφύγουμε μακρινά και μεγάλα νησιά όπως Κρήτη, Ρόδος, Κως λόγω των λίγων ημερών που έχουμε στη διάθεσή μας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Καλημέρα σε όλους,
Τα ζητούμενα είναι αξιόλογες θάλασσες, νέος κόσμος (...μεταξύ μας, εννοώ γυναίκες!) και νυχτερινή ζωή που να σε κρατάει ξύπνιο...
Εκτός από τις αξιόλογες θάλασσες, η 'Ανδρος σίγουρα δεν είναι αυτό που ψάχνεις.

Ίο μήπως?
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
και εγω ιο θα σου προτεινα, αλλα καταλαβαινω οτι ειναι λιγες οι μερες!!
εμεις παντως, κοριτσοπαρεα και εχοντας παει στα παραπανω που αναφερεις, φετος θα παμε συρο για 3ημερακι!και εμενα με αποθαρρυνουν λεγοντας μου οτι δεν εχει νυχτερινη ζωη, αλλα δεν μασαμε!!
μηπως να σκεφτειτε και για σπετσες??για 3ημερακι ειναι ιδανικες!!!και απο νυχτερινη ζωη, τα παει μια χαρα το νησι!!
τι να σου κανουν τα καημενα τα ελληνικα νησακια?ειπαμε, ειναι πολλα, αλλα οχι αμετρητα!!οι επιλογες εχουν ηδη αρχισει να περιοριζονται!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Εκτός από τις αξιόλογες θάλασσες, η 'Ανδρος σίγουρα δεν είναι αυτό που ψάχνεις.
μετά από ένα τριήμερο που περασα πρόσφατα στην Ανδρο ,συμφωνώ απόλυτα ότι θα πρέπει να κοιτάξεις για κάτι άλλο,δε νομίζω ότι είναι αυτό που θέλετε.....
 

perastikos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
...Τώρα μάλιστααα ...μου κάνατε την καρδιά, περιβόλι!!! 3 στα 3 "όχι"... Αντε, να δούμε τώρα τί θα κάνουμε... Την Ίο την απέρριψα λόγω του μικρού μέσου όρου ηλικίας που μαζεύει το νησί, απ'όσο ξέρω. Θα είναι too much μάλλον ...και αρκετά μακριά. Σύρο σκεφτόμουν κι εγώ Latina. Νυχτερινή ζωή και παραλίες ήταν τα μεγάλα μείον, απ'ότι μου είπαν. Δεν παίρνεις την παρέα σου να έρθετε Άνδρο? Θα έχουμε τουλάχιστον ο ένας την παρέα του άλλου!!!!! Σπέτσες είναι όντως καλή επιλογή. Λίγο ζορικά τα πράγματα, όσον αφορά τις τιμές στη διαμονή, αλλά ίσως να θέλει απλά πιο υπομονετικό ψάξιμο....
thanx πάντως
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
...Τώρα μάλιστααα ...μου κάνατε την καρδιά, περιβόλι!!! 3 στα 3 "όχι"... Αντε, να δούμε τώρα τί θα κάνουμε... Την Ίο την απέρριψα λόγω του μικρού μέσου όρου ηλικίας που μαζεύει το νησί, απ'όσο ξέρω. Θα είναι too much μάλλον ...και αρκετά μακριά. Σύρο σκεφτόμουν κι εγώ Latina. Νυχτερινή ζωή και παραλίες ήταν τα μεγάλα μείον, απ'ότι μου είπαν. Δεν παίρνεις την παρέα σου να έρθετε Άνδρο? Θα έχουμε τουλάχιστον ο ένας την παρέα του άλλου!!!!! Σπέτσες είναι όντως καλή επιλογή. Λίγο ζορικά τα πράγματα, όσον αφορά τις τιμές στη διαμονή, αλλά ίσως να θέλει απλά πιο υπομονετικό ψάξιμο....
thanx πάντως
να παρω την παρεα μου και να ερθω ανδρο??δεν το ρισκαρω..ειδα και επαθα να πεισω την παρεα μου να παμε συρο (οριακα γλιτωσα απο σκοπελο και τζια- μου βγηκαν ολες εναλλακτικες γμτ!!!:bleh::bleh:)!!
ασε που εχουμε κλεισει ηδη δωματια και εισιτηρια!!!
αμα αποφασισετε να πατε προς σπετσες μπορω να σε βοηθησω, ξερω πολυ καλα το νησι!μπορεις να βρεις φθηνο δωματιο, ειμαι σιγουρη!
 

ERINAKI

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ζακυνθος
Ονειρεμένο Ταξίδι
πραγα
ρε παιδια ασχετο αλλα σπετσες ειναι ωραια για διακοπες;μαζευει νεολαια;δεν εχω παει ποτε...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
ρε παιδια ασχετο αλλα σπετσες ειναι ωραια για διακοπες;μαζευει νεολαια;δεν εχω παει ποτε...
ειναι πολυ ομορφο νησι, γραφικο και με καλη νυχτερινη ζωη(αν δεν παινεψεις το σχεδον-σπιτι σου..:bleh:)!εχει νεολαια!!εχει γενικα πολλες επιλογες και σε παραλιες και για φαγητο και για ποτο!!!γενικα εχει τα παντα!!!
το κακο ειναι οτι μαζευει κοσμο κυριως τα σαββατοκυριακα..μεσοβδομαδα αδειαζει το νησι, ακομη και τον αυγουστο!!
 

athina_tgh

Member
Μηνύματα
44
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κραμπι-Ταυλανδη
και εγω ιο θα σου προτεινα, αλλα καταλαβαινω οτι ειναι λιγες οι μερες!!
εμεις παντως, κοριτσοπαρεα και εχοντας παει στα παραπανω που αναφερεις, φετος θα παμε συρο για 3ημερακι!και εμενα με αποθαρρυνουν λεγοντας μου οτι δεν εχει νυχτερινη ζωη, αλλα δεν μασαμε!!
μηπως να σκεφτειτε και για σπετσες??για 3ημερακι ειναι ιδανικες!!!και απο νυχτερινη ζωη, τα παει μια χαρα το νησι!!
τι να σου κανουν τα καημενα τα ελληνικα νησακια?ειπαμε, ειναι πολλα, αλλα οχι αμετρητα!!οι επιλογες εχουν ηδη αρχισει να περιοριζονται!!
και εγω σκεφτομουν ανδρο συρο κ σπετσες για τριημερο!!!!αλλα κοιταξα κ μου φανηκαν αρκετα ακριβα για ενα νησακι τοσο κοντα στην αθηνα!!!!ειναι δυνατον να ειναι φθηνοτερα ανδρο και συρο????εχετε τιποτα συγκεκριμενο να προτεινετε?τοσο χαλια ειναι ανδρο?????ζευγαρακι θα μαμε!
 

pstadex

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Πηγαμε στην Άνδρο μετά τις 17 Αυγούστου για 5 ημέρες. Το νησί δεν είναι φτηνό αλλά ούτε και πολύ ακριβό.
Ξέφρενη νυχτερινή ζωή δεν έχει, θα έλεγα ότι δεν έχει ζωή καθόλου, κάποια μπαράκια υπάρχουν όμως λύπει το κέφι. Το πιο κεφάτο μπαράκι που μας άρεσε είναι το Capriccio με μοντέρνα μουσική αλλα και νέο κοσμο, μαλλον το πιο ‘in” μαγαζι του Μπατσιου αλλα με Αθηναϊκές τιμές, ποτά στα 8-9 ? και perrie στα 5?.

Φτασαμε στο Γαυριο,το λιμανι της Ανδρου, στο νοτιο τμημα της και μείναμε στο Μπατσι απο τη πλευρά του Ηρώου που κατά τη γνωμη είναι και πιο γραφικό.
Το Μπατσι εχει μια υπερπληθωρα δωματιων σε συγριση με τη Χωρα που δεν εχει σχεδον τιποτα. που ωστόσο είναι αυτα που αξιζουν είναι λίγα .
Η Ανδρος ειναι μεγαλο νησι και ως εκ τούτου το αυτοκινητο ειναι απαραιτητο,νοικιασαμε ενα προς 35?/ημερα. Γαυριο-Μπατσι 4χλμ, Μπατσι-Χωρα 27χλμ με δρομους χωρίς φωτισμο το βραδυ και με πολλες στροφες.

Κολυμπησαμε στη "Χρυση Αμμο" μια υπεροχη παραλια,με γαλαζοπρασινα νερα και συναμα ηρεμα-βρισκεται στο νοτιο τμημα του νησιου,beach bar,δυνατη μουσικη κατι
σαν το wet beach bar της Σαντορινης με νεο και ομορφο κοσμο,ξαπλωστρες με σκια προς 4? εκαστη, παραδιπλα ειναι η παραλια του "Αγιου Πετρου",μια παρόμοια
κατασταση πιο ησυχη ,μιας και εχει περισσοτερο ζευγαρια και παιδακια.
Επισης εξαιρετικη παραλια ειναι οι " Αποθηκες" και αυτες στο νοτιο τμημα του νησιου στο δρομο προς Κορθι.

Η παραλια "Ζορκος" ειναι τεραστια με γαλανα νερα βρισκεται στο ΒΑ σημειο με ξαπλωστρες και σκια προς 3?,δεν εχει beach bar αλλα απλετη ησυχία. Πηγαινει
κανεις περνωντας απο το Γαυριο προς Ανω φελλο με ασφαλτο και μετα για 5-6 χλμ καροδρομο,ομως η θεα σε αποζημιώνει με το παραπανω. Γυρνώντας φάγαμε στην ταβερνα "Κοσσης" στον Ανω φελλο,για μενα εχει το καλυτερο φαγητο, εχει δικα του κερατα,ζαρζαβατικα με ατου το κατισκακι στη λαδοκολλα,το πιο ωραιο που εχω φαει τα τελευταια 20 χρονια.

Πηγαινοντας προς Χωρα απο τον κατω δρομο ειναι σκοπιμο να περασει κανεις απο τους Μενυτες που ειναι οι 7 κρουνοι-πηγες και μετα προς Λαμυρα που εχει πολλα
αρχοντικα και προσφερεται για περπατημα,μετα φτανει κανεις στα χωριο Αποικια που βρισκεται η πηγη "Σαριζα" και το εμφιαλωτηριο της, παρακατω,ακολοθωντας το δρομο βγαινει κανεις στα "Γιαλια" και λιγο παρακατω στα "πισω Γιαλια" για μενα η καλυτερη παραλια του νησιου! Εχει beach bar με χαλαρη μουσικη ambient, ξαπλωστρεςκαι σκια προς 4?. Η Χωρα βρισκεται μολις 2,5 χλμ μακρυα. Εκει τα καλα μερη για φαγητο ειναι το " Μενου Μενου" φτηνο με πολυ καλη κουζινα, το "Παραπορτι» επισης με εκπληκτικο φαγητο και ντοπια κρεατα, η "Παρεα" στο κεντρο του νησιου και τα 'σκαλακια".

Το βραδυ εμεις πηγαμε στο Prive ,ενα πλου ωραιο μερος για ποτακι και αι στο Cavo de Cuba. Ο κοσμος στη χωρα ειναι μακραν ποιοτικα ανωτερος απο τα υπόλοιπα μερη.
Γυριζωντας στο Μπατσι, ενα ωραιο μερος για μπανιο ειναι η Αναιρουσα κατω απο το ομωνυμο ξενοδοχείο με αμμουδια και ξαπλωστρες, φευγοντας μπορει να φαει κανεις
στην ταβερνα "βιομηχανος",σχετικα φτινη με ωραια μαγειρευτα αλλα και με ντοπια κρεατα .το περιβαλλον ειναι πολυ καλο μιας και τρως κατω απο κληματα και
μουριες, στο τελος του φαγητου σου προσφερουν καρπουζακι με το ντοπια τσικουδια.

Αποφυγετε γενικα εστιατόρια και ταβερνες που πολυδιαφημιζονται ,ειναι τα χειροτερα και συναμα ακριβοτερα και τυχαίνει δε να βρισκονται στην παραλια του Μπατσιου, αν θελετε κατι γρηγορο για φαγητο, προτιμηστε το τεραστιο σουβλακι στο χερι απο τον Μενιο, βρισκεται σχεδον κατω απο την πολυ καλη ταβερνα "Ολα τα Καλα".

Αν θελετε ησυχες διακοπες ,ειστε ζευγαρι η Άνδρος ειναι οτι καλυτερο, ειναι διπλα στην Αθήνα και εχει να προσφερει.πολλα .
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Σκέφτομαι να πάω το Σ/Κ στην Άνδρο γιατί μου έλειψε η θάλασσα και στην Αθήνα αρνούμαι να πάω για μπάνιο εδώ και 10 χρόνια. Αξίζει να πάμε με αυτοκίνητο δικό μας (Παρασκευή-Κυριακή) ή να νοικιάσουμε μηχανάκι? Βασικά θέλουμε να πάμε σε παραλίες αλλά και σε κάποια ορεινά χωριουδάκια, θα την παλέψουμε με το μηχανάκι ή θα καταλήξουμε σε κανένα ΚΑΤ :haha:. Επίσης οποιαδήποτε πληροφορία για παραδοσιακή ταβέρνα και καλή κρασοκατάνυξη θα εκτιμηθεί δεόντως, και καμιά καλή ιδέα για κανένα περίπατο
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
Δεν είναι και highway οι δρόμοι της Άνδρου, οπότε θα πρότεινα αυτοκίνητο, ειδικώς αν θέλεις να πας στα χωρία ή στη Χώρα που από το λιμάνι είναι αρκετά μακριά.
Μέσα σε ένα σου κου βέβαια, από τη στιγμή που θα φτάσεις έως να φύγεις Κυριακή απόγευμα, αυτά που λογικά προλαβαίνεις να κάνεις, είναι να δεις τη Χώρα οπωσδήποτε που θα σου φάει μισή μέρα ή και ολόκληρη αν έχετε όρεξη και την επομένη να κάνεις τα μπάνια σου.
Οι παραλίες έχουν αποστάσεις και σε κάποιες δεν πάει όχι μηχανάκι, καλά καλά αυτοκίνητο- λόγω δυσκολίας στον χωματόδρομο.
Άγιος Πέτρος μετά το Μπατσί για μπάνιο πανεύκολα. Αν πας Άχλα όμως π.χ. η στο Πήδημα της Γριάς ξέχνα το μηχανάκι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom