Ιταλία 3 μέρες στη Ρώμη (Φεβρουάριος 2010)

alkiviadi

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πάσχα στη Μάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΧΑΜΕΣ
Pattyyy, νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκιο. Εμείς λόγω χαμηλού budget αποφασίσαμε πως αν θέλουμε να ταξιδεύουμε θα το κάνουμε όσο πιο οικονομικά γίνεται χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι θα στερηθούμε ή δεν θα καταφέρουμε να δούμε τα όμορφα τοπία κτλ, άλλωστε τα ομορφότερα πράγματα είναι δωρεάν.
 

alkiviadi

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πάσχα στη Μάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΧΑΜΕΣ
νέες κοπέλες λιώμα?!! είσαι σίγουρη ότι ήταν ιταλοί αυτοί που έβλεπες?γιατι η πλατεία αυτή είναι σήμα κατατεθέν των βρεττανών που η συμπεριφορά αυτή τους ταιριάζει γάντι. οι νεοι ρωμαίοι δεν διασκεδάζουν πια εκεί. μόνο φτηνή διασκέδαση, μπύρες στα συντριβάνια (που έχουν απαγορευτεί κιόλας) και μπαρ γεμάτα μεθυσμένους αγγλοσάξονες..
σωστή η συμβουλή σου πάντως και χρήσιμη ιστορία.
τα χρήματα τα βλέπω νορμάλ. πολλά όχι πάντως. για φαγητό μετά τις 23.00 χρειάζεται μελέτη και σκονάκια. υπάρχει αλλά όχι σε έκταση όπως εδώ όπως το είπες εξάλλου.
Μπορεί και να ήταν ξένοι, και αν το καλο σκεφτώ πρέπει να έχεις δίκιο, μου έκανε όμως φοβερή εντύπωση γενικά όλο αυτό και στη συγκεκριμένη πλατεία, αλλού δεν ήταν έτσι. Ευχαριστώ.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Για πρώτη φορά στη Ρώμη ξόδεψες νορμάλ χρήματα θα έλεγα κι εγώ..Θα μπορούσες και λιγότερα, αλλα τί σημασία έχουν τα χρήματα,αφού πέρασες καλά...
Όσο για τις κοπέλες που ανέφερες μάλλον δεν ήταν Ιταλίδες αλλα τουρίστριες..
Για φαγητό νομίζω πως την πατήσατε λίγο στη Navona μιας και τα περισσότερα εστιατόρια είναι άκρως τουριστικά ..Δόξα το Θεό στη Ρώμη έχεις πολλές και καλές επιλογές για καλό φαγητό..(φυσικά θα σου κοστίσει λίγο παραπάνω...)
 

alkiviadi

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πάσχα στη Μάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΧΑΜΕΣ
Αν είχες πάει όμως με πρακτορείο θα πήγαινες με κανονική εταιρία και θα έμενες σε κεντρικό ξενοδοχείο τεσσάρων αστέρων... To πόσα λεφτά θα διαθέσεις σε ένα ταξίδι είναι καθαρά προσωπική υπόθεση... άλλος δίνει βάση σε ένα καλό ξενοδοχείο, άλλος στο φαγητό, άλλος στα αξιοθέατα και ανάλογα με αυτό αποφασίζει που και πόσα θα ξοδέψει... εγώ π.χ στο hop on hop off δεν θα έδινα σεντς και θα τα έσπρωχνα σε ένα καλύτερο εστιατόριο, ο μέγας taver θα πήγαινε με bussines, ο ακατανόμαστος θα ψώνιζε Ιταλικές λιχουδιές και ου το καθεξής... εσύ προφανώς θέλεις να ακούσεις ότι ξόδεψες λίγα γιαυτά που έκανες... λυπάμαι δεν είναι έτσι... η προσωπική μου άποψη είναι ότι ξόδεψες νορμάλ... τέλος πάντων, η ουσία είναι οτι πέρασες καλά όσα και να ξόδεψες και αυτό έχει σημασία...
Traveller, δεν θέλω να ακούσω ακριβώς ότι ξόδεψα λίγα. Απλά σε αυτό το forum, έχει πολλούς έμπειρους ταξιδιώτες και ήθελα απλά να συγκρίνω το πρακτορείο και το πρόγραμμά τους με το δικό μου. Έχεις δίκιο όσον αφορά το πού αποφασίζει κανείς να δώσει τα λεφτά του. Θεωρώ ότι τα πρακτορεία σε πάνε σε ένα Α ξενοδοχείο με ένα πρωινό και αυτό είναι. Σαφώς όμως πιστεύω ότι αν πήγαινα καμια Ρωσία ίσως και να πήγαινα με πρακτορείο. Εγώ ναι, δεν θα τα έδινα για ένα σούπερ ξενοδοχείο ή ένα πανάκριβο εστιατόριο, η απόλαυση για μένα δεν κρύβεται εκεί. Άλλωστε ταξιδεύεις για να δεις καινούργια πράγματα, όχι για να κάτσεις σε ένα ξενοδοχείο 5 αστέρων. Αλλά σε ευχαριστώ πολύ για την ειλικρίνειά σου.
Όσο για το hop on hop off λεωφορείο, ήταν όλα τα λεφτά, την δεύτερη μέρα εγώ είχα φτιάξει στο πρόγραμμά μας να επισκεφτούμε με το μετρό όλα τα μνημεία αλλά κουραστήκαμε πολύ, και την τρίτη μέρα που το πήραμε νιώσαμε βλάκες που δεν το κάναμε από την αρχή. Το συνιστώ, αξίζει τα λεφτά του, διαρκεί όλη μέρα, σε περνάει από παντού.
 

alkiviadi

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πάσχα στη Μάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΧΑΜΕΣ
Για πρώτη φορά στη Ρώμη ξόδεψες νορμάλ χρήματα θα έλεγα κι εγώ..Θα μπορούσες και λιγότερα, αλλα τί σημασία έχουν τα χρήματα,αφού πέρασες καλά...
Όσο για τις κοπέλες που ανέφερες μάλλον δεν ήταν Ιταλίδες αλλα τουρίστριες..
Για φαγητό νομίζω πως την πατήσατε λίγο στη Navona μιας και τα περισσότερα εστιατόρια είναι άκρως τουριστικά ..Δόξα το Θεό στη Ρώμη έχεις πολλές και καλές επιλογές για καλό φαγητό..(φυσικά θα σου κοστίσει λίγο παραπάνω...)
Ξέρεις, μου φαίνεται περίεργο όντως λιγότερα από 480 ευρώ για 3 μέρες στη Ρώμη με αεροπορικά και φαγητά και όλα, αλλά λογικά κάτι θα ξέρετε. Φαντάζομαι ότι θα ξαναπάω με τη πρώτη ευκαιρία, θέλω πολύ να κάνω ότι δεν πρόλαβα. Μάλλον όντως οι κοπέλες παίζει να ήταν τουρίστριες, κρίμα...ναι πέρασα καλά, τα λεφτά δεν τα υπολόγισα καθόλου απλά ήθελα να δω κατα πόσο σύμφερε τελικά να πάω χωρίς πρακτορείο και μάλλον συμφέρει όταν πάς σε κοντινές περιοχές και για λίγες μέρες, δίνεις λιγότερα χρήματα.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Ξέρεις, μου φαίνεται περίεργο όντως λιγότερα από 480 ευρώ για 3 μέρες στη Ρώμη με αεροπορικά και φαγητά και όλα, αλλά λογικά κάτι θα ξέρετε. Φαντάζομαι ότι θα ξαναπάω με τη πρώτη ευκαιρία, θέλω πολύ να κάνω ότι δεν πρόλαβα. Μάλλον όντως οι κοπέλες παίζει να ήταν τουρίστριες, κρίμα...ναι πέρασα καλά, τα λεφτά δεν τα υπολόγισα καθόλου απλά ήθελα να δω κατα πόσο σύμφερε τελικά να πάω χωρίς πρακτορείο και μάλλον συμφέρει όταν πάς σε κοντινές περιοχές και για λίγες μέρες, δίνεις λιγότερα χρήματα.
Τα χρήματα που ξόδεψες είναι μια χαρά,ειδικά για πρώτη φορά και απ οτι μας είπες ψώνισες και δωράκια κτλ..Γενικότερα εγώ είμαι κατά των πρακτορείων, ειδικά όταν είσαι νέα και πρόκειται για προορισμούς που μπορείς να οργανώσεις το ταξίδι και μόνη σου πολύ εύκολα..Οι πληροφορίες που μπορείς να πάρεις απο πολλά μέλη του φόρουμ,είναι για μένα πολύ πιο σημαντικές απ αυτές που θα σου δώσουν τα πρακτορεία,τα οποία συνήθως σε κατατοπίζουν στα τουριστικά στέκια..
Χαίρομαι που γύρισες με μια ωραία ανάμνηση απ τη Ρώμη και σου εύχομαι να πας πολλές ακόμα φορές στο μέλλον...
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
alkiviadi, αφού πέρασες όμορφα όλα τα άλλα πάνε σε δεύτερη μοίρα.
Αφού το οργάνωσες και μόνη σου, βρήκες τρόπους να κάνεις και να δεις πράγματα που ήθελες εσύ πιο οικονομικά (πχ το ξενοδοχείο) οπότε μην το σκαλίζεις και πολύ. Όπως έγραψε και ο Traveller ο καθένας δίνει τα λεφτά όπου τον συγκινεί περισσότερο.
Σχετικά νορμάλ μου φαίνονται τα χρήματα αν υπολογίσεις κιόλας πως έδωσες 70 ευρώ για δώρα και η είσοδος στο Βατικανό ήταν 60...Αμέσως αμέσως έπιασες τα 130... Στο φαγητό είναι αλήθεια πως θα μπορούσατε να τη βγάλετε πιο οικονομικά αλλά στο σύνολο είναι οκ, ειδικά για πρώτη φορά...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όσο για το hop on hop off λεωφορείο, ήταν όλα τα λεφτά, την δεύτερη μέρα εγώ είχα φτιάξει στο πρόγραμμά μας να επισκεφτούμε με το μετρό όλα τα μνημεία αλλά κουραστήκαμε πολύ, και την τρίτη μέρα που το πήραμε νιώσαμε βλάκες που δεν το κάναμε από την αρχή. Το συνιστώ, αξίζει τα λεφτά του, διαρκεί όλη μέρα, σε περνάει από παντού.
εδώ θα διαφωνήσω λίγο. τετοιου τύπου λεωφορεία αξίζουν μόνο για όσους δεν θέλουν να ψάξουν ή έχουν λίγο χρονο ή δεν έχουν εξοικείωση με ΜΜΜ ή αδυνατουν να περπατήσουν.την αναμονή στις στάσεις δεν την γλυτώνουν.
παίρνεις το ημερήσιο με το 1/6 της τιμής που είπες (4 Ε), μετακινείσαι δωρεάν σε μία εκτεταμένη περιοχή (ως και Όστια), όποτε θέλεις ακόμα κ το βράδυ με τα νυχτερινά δρομολόγια. απλά χρειάζεται να πάρεις ένα χαρτη από tourist information που να έχεi κ τις λεωφορειακές γραμμές. τα λεωφορεία έχουν δικές τους λωρίδες, εξυπηρετικότατα κ σε πάνε παντού. σε μέρη που δεν πάει κανένα hop on. πχ Gianicolo. σε κάθε σταση είναι σημειωμένες όλες οι επόμενες. ειδικά αν έχεις τη Roma pass, που σωστά τη συστήνεις, και περιλαμβάνει κ τη μεταφορά, είναι πλεονασμός να πάρεις κ hop on.
 

alkiviadi

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πάσχα στη Μάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΧΑΜΕΣ
εδώ θα διαφωνήσω λίγο. τετοιου τύπου λεωφορεία αξίζουν μόνο για όσους δεν θέλουν να ψάξουν ή έχουν λίγο χρονο ή δεν έχουν εξοικείωση με ΜΜΜ ή αδυνατουν να περπατήσουν.την αναμονή στις στάσεις δεν την γλυτώνουν.
παίρνεις το ημερήσιο με το 1/6 της τιμής που είπες (4 Ε), μετακινείσαι δωρεάν σε μία εκτεταμένη περιοχή (ως και Όστια), όποτε θέλεις ακόμα κ το βράδυ με τα νυχτερινά δρομολόγια. απλά χρειάζεται να πάρεις ένα χαρτη από tourist information που να έχεi κ τις λεωφορειακές γραμμές. τα λεωφορεία έχουν δικές τους λωρίδες, εξυπηρετικότατα κ σε πάνε παντού. σε μέρη που δεν πάει κανένα hop on. πχ Gianicolo. σε κάθε σταση είναι σημειωμένες όλες οι επόμενες. ειδικά αν έχεις τη Roma pass, που σωστά τη συστήνεις, και περιλαμβάνει κ τη μεταφορά, είναι πλεονασμός να πάρεις κ hop on.
Δεν τα λές λάθος, ναι το συγκεκριμένο λεωφορείο είναι για όσους δεν μπορούν να περπατήσουν ή έχουν λίγο χρόνο στη διάθεσή τους. Εμείς ήμασταν οι δεύτεροι και μας βόλεψε φοβερά. Ας πούμε σίγουρα στο Παρίσι θα το πάρω γιατί θέλω μέσα σε μία μέρα να δώ κάποια μέρη που σε περνάει και δεν θέλω να ψάχνομαι με το μετρό. Στη Ρώμη είχαμε χάρτη και τους δρόμους τους ξέραμε όμως δεν μπορώ να πώ ψέματα, ήταν φοβερά βολικό και ας κόστισε παραπάνω από ένα εισιτήριο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σαφώς όμως πιστεύω ότι αν πήγαινα καμια Ρωσία ίσως και να πήγαινα με πρακτορείο.
Για να καταλάβω λίγο το επιχείρημα, έχει κάτι ιδιαίτερο η Ρωσία που σε κάνει να τη βλέπεις διαφορετικά? Τι?
 

alkiviadi

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πάσχα στη Μάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΧΑΜΕΣ
Για να καταλάβω λίγο το επιχείρημα, έχει κάτι ιδιαίτερο η Ρωσία που σε κάνει να τη βλέπεις διαφορετικά? Τι?
Να σου πω, είναι μια μεγάλη χώρα, δεν θα ήξερα πού να πάω, μιλάνε μια γλώσσα που ούτε να υποθέσεις δεν μπορείς για να καταλάβεις, έχουν διαφορετικό νόμισμα, γενικά θα χρειαζόταν πολύ ψάξιμο για να το οργανώσω μόνη μου, δεν λέω ότι δεν θα μπορούσα, αλλά μάλλον με πρακτορείο και γκρούπ και κάποιον ξεναγό θα ήταν καλύτερα. Έτσι το φαντάζομαι για μια Ρωσία, σε σχέση με μια Αμερική που παρ'όλο που είναι επίσης μεγάλη και ξένο νόμισμα, είμαστε πιο εξοικειωμένοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom