Γενικά 3 φίλες από Θεσσαλονίκη...

sunshine

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Λατινική Αμερική
Είμαστε τρεις φίλες από Θεσσαλονίκη, με αυτοκίνητο(ή τέλος πάντων δυνατότητα ενοικίασης άμα χρειαστεί), 20-25 χρονών, και ψάχνουμε ένα νησάκι με ωραίες παράλιες, μια μέση νυχτερινή ζωή (δεν είμαστε του ξέφρενου clubbing αλλά όσο να’ναι δεν θα κάτσουμε και μέσα…), να μην μας κοστίσει μια περιουσία και να μην κάνουμε 2 μέρες να φτάσουμε. Θέλουμε να πάμε μια εβδομάδα τέλος Ιουνίου-αρχές Ιουλίου…. Οι αρχικές επιλογές μας ήταν Άνδρος, Φολέγανδρος, Αμοργός και Θάσος αλλά σχεδόν σε όλα μας είπαν ότι είναι είτε οικογενειακά είτε πολύ ήσυχα. Παρακαλώ πείτε μας καμιά ιδέα και εάν εκεί πρέπει να πάμε με το αμάξι μας, να νοικιάσουμε ή δεν χρειάζεται μεταφορικό μέσο.

Προσωπικά αγαπημένα νησιά (και πολλές φόρες ήδη επισκεπτόμενα) είναι η Σκιάθος, σκόπελος, Αλόννησος, Μήλος, Λευκάδα, Κέρκυρα οπότε εαν θέλετε εξαιρέστετα) (ιός και Μύκονος δεν μας ενδιαφέρουν)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
 

sunshine

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Λατινική Αμερική
Δυστυχώς για Πάρο το ψάξαμε και δεν βολεύει… αεροπορικά δεν υπάρχουν και ακτοπλοϊκά είναι είτε πολύ νωρίς είτε πολύ αργά…
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Με το αυτοκινητο κατα τις 12 το βραδυ απο Θεσσαλονικη και το πρωι θα ειστε στον Πειραια να παρετε το καραβι των 07.15. Και το μεσημερακι θα ειστε στην Παρο. Τι καλυτερο;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δώσε το στίγμα σου στο τι ψάχνεις απο διασκέδαση για να προτείνουμε. Αν θέλεις να μετακινηθείς αεροπορικώς, θα επιλέξεις προς Σαντορίνη ή προς Μύκονο, γιατί είναι δύο πολύ κεντρικά νησιά, απο τα οποία εύκολα μετακινείσαι στα υπόλοιπα.
Θα πρότεινα κι εγώ Πάρο, αν και η περίοδος δεν είναι καλή, δεδομένου οτι μαζεύεται πολύς κόσμος 17-18 χρόνων...Επίσης καλή λύση είναι η Σαντορίνη. Θα βρείς και πακέτο εύκολα με αεροπορικό-διαμονή-αυτοκίνητο μέσα στη τιμή, και δεν είναι ανάγκη να σου βγει μια περιουσία. Περνιέται και οικονομικά μια χαρά.
Για φολέγανδρο έχω άποψη (δε θα χρειαστείτε κι αμάξι), πάρα πολύ καλή αλλά δε ξέρω τι ψάχνετε για νύχτα.Θάσο είναι ήσυχα, Άνδρο έχω ακούσει τα καλύτερα, και για Αμοργό επίσης, οπου θα έχω τη χαρά να πάω φέτος!
Όλα παίζουν αρκεί να ξέρεις τι θέλεις να συναντήσεις και πως θέλεις να μετακινηθείς. Έχω κάνει αρκετά ταξίδια παρόμοιο στυλ, κι εγώ απο Θεσσαλονίκη είμαι και μπορώ να δώσω συμβουλές θέλω να πιστεύω...
 

Jess_Er

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Unknown
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
σκέφτεστε καθόλου τη Ρόδο??είναι πολύ ωραίο νησί με πολύ πράσινο , πολλά αξιοθέατα και πολλά πράγματα να κάνετε. Αν είστε λάτρεις των θαλάσσιων σπορ μπορείτε να κάνετε wind surfing στο Πρασονήσι. Μια καλή και φθηνή εταιρία από την οποία είχα νοικιάσει εγώ αυτοκίνητο είναι η http://www.carantee.com. Καλύτερα να νοικιάσετε πιστεύω, συμφέρει καλύτερα από το να πληρώσετε τα εισιτήρια του αυτοκινήτου.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλή η ιδέα του Jess_Er για Ρόδο κι από κει μπορείτε να πάτε για 2μερο σε Σύμη ή Χάλκη με αρκετά καλές τιμές στο καράβι, χωρίς να χρειάζεστε μεταφορικό μέσο. Υπόψιν βέβαια ότι η Σύμη είναι αρκετά ακριβό νησί, αλλά μπορείτε να τη βγάλετε και φθηνά με πρόχειρο φαγητό και παραλία μέσα στη χώρα.
Γενικώς είχε βγει και μια προσφορά για Σαντορίνη πριν ΄2-3 βδομάδες και κάποιοι φίλοι μου είχαν κλείσει αεροπορικά με 85 ευρώ. Από κει πάλι μπορείς να πας σε κάποια κοντινά νησιά.
Πάντως για Αμοργό, Φολέγανδρο που ανέφερες σίγουρα θες μια μέρα για τη μετακίνηση και δε νομίζω να γίνεται και χαμός από διασκέδαση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom