4ήμερη διαμονή στην Ιεράπετρα!

Joanna!

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γειά σας κι από μένα!! :DΠρόκειται να περάσω 4-5 ημέρες στην Ιεράπετρα! Ποια μέρη θα μου προτείνατε να επισκεφτώ??? :roll: Ευχαριστώωω!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Γειά σας κι από μένα!! :DΠρόκειται να περάσω 4-5 ημέρες στην Ιεράπετρα! Ποια μέρη θα μου προτείνατε να επισκεφτώ??? :roll: Ευχαριστώωω!
joanna καλως να μας ερθεις, κανε κλικ στη λεξη Κρητη και θα δεις πολλα θεματα, αν εχεις καποια απορια εδω ειμαστε να βοηθησουμε:clap:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Σε λίγες ώρες αναχωρώ για Ιεράπετρα και θα σου φέρω φρέσκα νέα...να επισκεφτείς και τη Χρυσή.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Σε λίγες ώρες αναχωρώ για Ιεράπετρα και θα σου φέρω φρέσκα νέα...να επισκεφτείς και τη Χρυσή.
Αντε Αντωνη, ρεπορταζ για παραλιες θελουμε αναλυτικο και με φωτο, και καμμια καλη ταβερνουλα να ξερουμε που παμε...
Αν σε βολευει κανε σταση στη Κριτσα στη ταβερνα του Σταυρακακη...δοκιμασε τα σπιτικα λαζανια ...καταπληκτικα !!!!
Μη ξεχασεις να γυρισεις γιατι εχουμε και συναντηση....:clap::clap:
 

ragazza matta

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια..παλι...
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα! θα ρίξω μια ματιά..ευχαριστώ!
Καλησπέρα Joanna..Να πας οπωσδήποτε Καλαμαύκα, φοβερή διαδρομή στο βουνό, βράχια σαν μικρά Μετέωρα και ένα σημείο απ'όπου βλέπεις Λυβικό και Κρητικό(υπάρχει ταμπέλα)
 

Joanna!

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
ragazza matta σ'ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να είναι σχετικά καλός ο δρόμος γιατί θα πάμε με ΙΧ..! soudianos ανυπομωνώ να δω την περιγραφή σου, καθώς και μια υπέροχη συλλογή από φωτογραφίες! καλή διαμονή!!!
 

ragazza matta

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια..παλι...
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
ragazza matta σ'ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να είναι σχετικά καλός ο δρόμος γιατί θα πάμε με ΙΧ..! soudianos ανυπομωνώ να δω την περιγραφή σου, καθώς και μια υπέροχη συλλογή από φωτογραφίες! καλή διαμονή!!!
Χαίρομαι αν βοήθησα λίγο. Και γω κάποια μέρη τα ανακαλύπτω τώρα παρόλο που οι γονείς μου είναι από το Λασίθι... Ο δρόμος έχει στροφές, τυπικός της Κρήτης, το τοπίο ομως αξίζει, είναι διαφορετικό από τον υπόλοιπο νομό.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Joanna έχεις διαλέξει το καλύτερο μέρος...
χιλιόμετρα από ερημικές (από ανθρώπους) παραλίες του Λυβικού, και στρατιές από βαριεστημένους σερβιτόρους περιμένουν να σε εξυπηρετήσουν...
Μόλις περάσεις το άχρωμο... Ίστρον που μαζεύει τα απομεινάρια του Αγ.Νικολάου, και τι επόμενες απ αυτό στροφές, θα σου παρουσιαστεί η Κρήτη σε όλο της το μεγαλείο. Άσπιλη κι αμόλυντη...με τα παρθένα άγρια βουνά της και δίπλα η θάλασσα του Αιγαίου να σε καλεί..
Στο Μακρύ Γυαλό με δυο καλά ταβερνάκια πάνω στο κύμα, το οποίο κατέστρεψε τη προκυμαία τον χειμώνα)θα στρίψεις προς το νότο για Ιεράπετρα. Αριστερά σου θα βλέπεις την τεράστια έξοδο του φαραγγιού Χα, αλλά μην τολμήσεις να το περάσεις γιατί είναι απροσπέραστο και είναι μόνο για αλπινιστές.
Εκτός από τη Χρυσή οι πληροφορίες που πήρα είναι:
Ανατολικά: "Μεγάλη παραλία"-Αγιά Φωτιά-Αχλια-Κάκκος -Ξερόκαμπος.
Δυτικά: Παραλιακό χωρίο Μύρτος, απ εδώ θα οδηγήσεις για φαράγγι "Μύθων" ή "Σαρακίνα", θα συναντήσεις τα παραδοσιακά και όλα καθαρά με ταβέρνες χωρία Ανατολή-Θρίπλη-Καλαμαύκα (όπως είπε η ragacca).Πολύ όμορφο το τοπίο εκεί σου φέρνω μια περιγραφή που έκανα παλιά. Στα ανατολικά και 20 λεπτά από τον παραλιακό είναι το χωριό Σταυροχώρι του οποίου την περιγραφεί έχω κάνει στο "Ηράκλειο- Λασσίθι".
Η καλύτερη ταβέρνα σε όλη την περιοχή μου πρότειναν την "Κάκος Μπέη". (εκεί ήμουν την προηγούμενη αλλά δεν τόξερα).
Είναι μπακαλόους-ταβέρνα αλλά ανοιχτή για όλους καθώς και για μπάνιο σε μια πεντακάθαρη θάλασσα και με ψιλό μαύρο βότσαλο.
πλάζ. Προχθές 0710 η πρώτη βουτιά μου της ημέρας ήταν τέλεια.
Η ομπρέλα με τις καρέκλες κοστίζει δύο ευρουλάκια, αλλά δεν είναι απαραίτητη καθώς η περιοχή αποτελείται από ένα τεχνητό δάσος με κρητική χλωρίδα. Τα δωμάτια σκόρπια στο δάσος 50 το δίκλινο.
αυτά προς το παρόν

από προηγούμενη αναφορά
Μέσα από το Ιστρο, jose, πάρε το δρόμο για Καλό Χωριό, πέρασε το, θα βρεθείς σε μια θαυμάσια διαδρομή μέσα από πευκοδάση και ελαιώνες, σταμάτα στο χωριό Καλαμαύκα.
Καθαρό, περιποιημένο, όμορφο, καφέ, ταβέρνα αξίζει ο κόπος. Αυτά τα γνώρισα μόλις σήμερα!!! Μπορείς μετά να προχωρήσεις αν θες, για το Μαλέ, ή ακόμα να συνεχίσεις να βγείς στη θάλασσα στο Μύρτο. Διαφορετικά γυρνάς πίσω, έχοντας δει ένα πολύ όμορφο βουνισιο μέρος του νομού.-
 

Jenny

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Η Ιεράπετρα φημίζεται για τις παραλίες της, τόσο μέσα όσο και έξω από την πόλη. Δες αυτό http://www.ierapetra.net/gr/beaches.html.
Οι αγαπημένες μου παραλίες είναι στη Μεγάλη Παραλία η 'Ψαροπούλα' και ο 'Κάκκος', η 'Γαλήνη', η 'Αγιά Φωτιά'(που έχει ωραίο beach bar και ταβέρνα).
Μέσα στην πόλη υπάρχουν παραλιακές καφετέριες, μπαράκια, ρακάδικα και ταβέρνες.
Από ρακάδικα προτείνω τον 'Παυλή' και από τις καλύτερες ταβέρνες είναι ο 'Ναπολέοντας'. Έξω από την πόλη ανατολικά πριν από το χωριό Κουτσουράς υπάρχει μια ωραία ταβέρνα η 'Καλλιοτζίνα'.
Να πας οπωσδήποτε στο Γαιδουρονήσι.
Το παραλιακό χωριό Μύρτος (δυτικά της Ιεράπετρας) είναι ωραίο.
Ο Μακρύ Γιαλός από τα ανατολικά συνδιάζει μπάνιο, φαγητό και καφέ.
 
Last edited by a moderator:

kitten1

Member
Μηνύματα
62
Likes
119
Επόμενο Ταξίδι
Μόλις γύρισα!
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba!
Joanna!
δεν πρέπει με τίποτα να χάσεις το Γαϊδουρονήσι ή Χρυσή, έναν επίγειο παράδεισο όπου πας με καραβάκι μόνο για ημερήσια. Είναι προστατευόμενη περιοχή και δεν υπάρχει οικιστική δραστηριότητα. Απλά καλό θα ήταν να προσέχεις κι εσύ με την παρέα σου το περιβάλλον, να μην πετάτε σκουπίδια και να μην μαζεύετε κοχυλάκια.
Εδώ μπορείς να διαβάσεις περισσότερα για τη Χρυσή Νήσος Χρυσή. Επίσης το Καλως ήλθατε στην ιστοσελίδα του Δήμου Ιεράπετρας θα σε κατατοπίσει ως προς παραλίες κλπ.
Προσωπικά μου αρέσει πολύ η Αγιά Φωτιά (ανατολικά της Ιεράπετρας), όπου η παραλία είναι όμορφη, η θάλασσα καθαρή και έχει ένα χαλαρό beach bar και ταβέρνα.
Enjoy your stay!!
 

Joanna!

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Σας ευχαριστώ όλους θέρμα!! Θα προσπαθήσω τώρα να συνδυάσω τις πληροφορίες που μου δώσατε για να στήσω μία super εκδρομούλα!! ...και πάλι ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom