Γαλλία 4ήμερη εκδρομή στο Παρίσι

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.433
Αγγελική 4 μέρες σημαίνει ότι έχεις 2μέρες ολόκληρες και θα σου πω και γω την γνώμη μου για το πως να κινηθείς.
Κατ' αρχάς επειδή είναι χειμώνας και έχει υγρασία πολύ να ντυθείς ζεστά και ελαφριά, χαμηλοτάκουνα παπούτσια ακόμη και αν είσαι κοντή (θα σου έλεγα αθλητικό μποτάκι και χοντρή καλτσα και κανα σκουφί και γάντια) και ετοιμάσου για πολύ περπάτημα.
Πρωί 8-8:30 στο Τροκαντερό (Υπάχουν χάρτες Παρισιού σ' όλα τα ξενοδοχεία που έχει αποτυπωμένα τα μνημεία και τις στάσεις του μετρό). Από το Τροκαντερό (η βλαχαντερό κατ' άλλους) θα δείς τον Πύργο του Άιφελ (αυτή την πανάθλια εν πάση περιπτώσει σκαλωσιά αλλά το πλέον αναγνωρίσιμο μνημείο στον κόσμο, δυστυχώς για σένα Γιώργο και τους φίλου σου τους Παριζιάνους) και να είσαι όσο πιό νωρίς γίνεται στον Πύργο γαι να προλάβεις τις ουρές (Εφόσον θέλεις να ανέβεις βέβαια).
Η καλύτερη θέα στο Παρίσι είναι απο τον Πύργο γιατί είναι κέντρο, έχει τρία διαφορετικά επίπεδα, και 360 μοίρες θέα, αρκεί να έχει ορατότητα. Απο κει Ecole militaire (όχι δεν θα μπείς μέσα) και συνεχίζεις προς Hotel des Invalides (μνημείο για τον Ναπολέοντα, εδώ θα σού έλεγα να μπείς) και συνεχίζεις Musee de l' Armee και ευθεία Pont Alexandre (η ωραιότερη γέφυρα του Σηκουάνα). Συνεχίζεις ευθεία περνάς ανάμεσα απο Petit kai Grand Palais και φθάνεις στην Champs Elysees. Εδώ στρίβεις αριστερά και κατευθύνεσαι προς την Αψίδα. Θα πηγαίνεις από το αριστερό πεζοδρόμιο και θα την κατέβεις απο το δεξιό αν έχεις τα κότσια, αλλιώς θα πηγαίνεις πότε δεξιά και πότε αριστερά όποτε βλέπεις κάτι καλό. Μην κολήσεις σαν τους Γιαπωνέζους στη Vuitton.
Ξεκουράσου πήγε 2 η ώρα εκεί κάπου είναι και τα Haagen Dazs. Αν δεν ξανακατέβεις με τα πόδια πάρε το μετρό απο την αψίδα για την Πλατεία Ομονοίας (Place de la Concorde). Απο κεί στη Madeleine Αριστερά όπως πας βλέπεις και το διασημο εστιατόριο Μαξίμ. Μετά τη Madeleine στη Όπερα του Παρισοιύ και ακριβώς πισω απο την Όπερα στη gallerie Lafayete θα δεις τον ωραίο θόλο(προσπέρασα τη όπερα θα σούλεγα να μπείς μέσα αλλά δεν έχεις χρόνο) και θα σου έλεγα να μην ψωνίσεις και να πας και δίπλα στα Printemps που έχουν καλύτερη Χριστουγεννιάτικη βιτρίνα, αλλά δεν έχει γεννηθεί ακόμη η γυναίκα που θα πάει στα Lafayete για πρώτη φορά και να μην ψωνίσει, έτσι για να λέει.
Αποκλείεται να μην κουράστηκες οπότε πας ξενοδοχείο ξεκουράζεσαι και βουρ για Place Pigale όπου υπάρχουν καμπαρέ και συναφή αλλά αν είσαι πιο σεμνή θα συνιστούσα το νησάκι πίσω από την Παναγία των Παρισίων για φαγητό και μετά περπάτημα στο Καρτιέ Λατέν όπου υπάχουν γυράδικα (εκεί μπορει να δεις και μπουζούκια μη μπείς) τέλος.
2 η μέρα Αν θες Disney τρέχα θα φας όλη μέρα και να κάτσεις μέχρι αργά να δεις και την παρέλαση σίγουρα θα σου μείνουν αξέχαστα αλλιώς πας Λούβρο πρωι-πρωί(πολλή ουρααααά 1-2 ώρες αναμονή γι αυτό πρωί) θα φας κανα τέσσερις ώρες και θα φύγεις απογοτευμένη γιατί θα κουραστείς και δεν θα το έχεις δεί όλο. Από κει Παναγία Παρισίων, Δημαρχείο και μετά Sacre Care (η πιο διαφορετική Εκκλησία του Παρισιού ίσως και της Γαλλίας) και μετά δίπλα στην πλατειούλα με τους ζωγράφους (Μονμάρτη ντεμέκ) πιες και έναν καφέ όχι πάνω από ώρα γιατί θα σε κοιτάνε λοξά και θα σε ρωτάνε συνέχεια αν θέλεις κάτι άλλο.
Απο κει κατεβαίνεις και περπατάς προς Place Pigale είναι μέρα και μπορούν να περπατήσουν και οι πιο σεμνοί. Τώρα αν έχεις χρόνο για place des Vosges και Bastille να πας. Τη μέρα που θα φθάσεις αν έχεις χρόνο το απόγευμα να πάρεις τα καραβάκια (bateaux mouches) απο τον πύργο του Eifel ξεκινούν στη γέφυρα Iena. H καλύτερη ώρα είναι όταν σουρουπώνει γιατί με τα φώτα που παίφτουν στα διάφορα μνημεία είναι πολύ όμορφα και αν είσαι με τον δικό σου να είσαι απλόχερη μαζί του, Παρίσι είναι αυτό.

ΥΓ Όσο για τη θέα να προσθέσω την θέα από Saint-Germain-en-Laye δίπλα στο κάστρο και OBSERVATOIRE DE PARIS στο Meudon αλλά η θέα απο τον Άιφελ είναι για μένα η καλύτερη και η θέα απο την Μονμάρτη η χειρότερη. C' est tous.
 

Nomikou Zoi

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ολανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Παρίσι

Η πόλη είναι μαγική .Σου προτείνω να την περπατήσεις( άν και έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και υγρασία). Το πιό σημαντικό για μένα είναι να έχει κανείς τα μάτια του και τα αυτιά του ανοιχτά να βλέπει,να αφουγκράζεται τους ήχους της πόλης.Φυσικά τα υπέροχα εστιατόρια, τα μπάρ, θα σε ανταμοίψουν όταν πάς για να ξεκουραστείς Είμαι σίγουρη ότι θα περάσεις υπέροχα. Καλό ταξίδι.:xmas_biggrin:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
2 η μέρα Αν θες Disney τρέχα θα φας όλη μέρα και να κάτσεις μέχρι αργά να δεις και την παρέλαση σίγουρα θα σου μείνουν αξέχαστα αλλιώς πας Λούβρο πρωι-πρωί(πολλή ουρααααά 1-2 ώρες αναμονή γι αυτό πρωί) θα φας κανα τέσσερις ώρες και θα φύγεις απογοτευμένη γιατί θα κουραστείς και δεν θα το έχεις δεί όλο.
tripakias ???? βλέπεις τι κανεις !!!!!!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.048
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δε μπορεί... κάποιος προσπαθεί να με συγχύσει...
Σοβαρευτείτε λιγάκι... Ένα πρόγραμμα για Παρίσι που ξεπετάει St-Germain, Ile de la Cite, Ile St Louis και Marais με ένα "Από κει Παναγία Παρισίων, Δημαρχείο και μετά...", έχει πάρει ήδη 3 ευχαριστώ! Ντάξει, δεν έχουμε άλλο τρόπο από το να πατάμε ευχαριστώ σε post που μας κάνουν να γελάμε (ας το εκλάβω έτσι...), αλλά μπαίνει και κόσμος που δε γνωρίζει και τα παίρνει στα σοβαρά...
 
  • Like
Reactions: GTS

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
angeliki αν θέλεις διάβασε την ιστορία μου που λέγεται "5 ημέρες στο γοητευτικό Παρίσι" που θα την βρεις μέσω αναζήτησης και έχει φρέσκες πληροφορίες και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε.
Προλαβαίνεις να δεις πάρα πολλά πράγματα σε 4 ημέρες όπως φαίνεται και από την ιστορία που έγραψα αρκεί να αντέχεις το πολύ περπάτημα.

Πες μας επίσης τι σε ενδιαφέρει περισσότερο(πχ.μουσεία,Disneyland, ανάκτορα,να πιείς μια από τις πιο φημισμένες σοκολάτες κτλ.)και αν σε ενδιαφέρει να δεις πολλά και στα γρήγορα η λίγα και χαλαρά(γιατί όλα καθορίζονται βάσει γούστου για εμένα και δεν υπάρχει πρέπει): για να σου γράψω κάποια κολπάκια που θα σε γλιτώσουν από ταλαιπωρία ανάλογα με αυτό που θέλεις πάντα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.433
Δε μπορεί... κάποιος προσπαθεί να με συγχύσει...
Σοβαρευτείτε λιγάκι... Ένα πρόγραμμα για Παρίσι που ξεπετάει St-Germain, Ile de la Cite, Ile St Louis και Marais με ένα "Από κει Παναγία Παρισίων, Δημαρχείο και μετά...", έχει πάρει ήδη 3 ευχαριστώ! Ντάξει, δεν έχουμε άλλο τρόπο από το να πατάμε ευχαριστώ σε post που μας κάνουν να γελάμε (ας το εκλάβω έτσι...), αλλά μπαίνει και κόσμος που δε γνωρίζει και τα παίρνει στα σοβαρά...
Προφανώς δεν είχα εσένα στο μυαλό μου όταν έγραφα για περπάτημα και
ναι, μιλάω για περπάτημα 10-14 χιλιόμετρα ημηρεσίως και φυσικά τα έχω κάνει αυτά που γράφω και ακόμη χειρότερα (αλλά δεν τάγραψα όλα, μην πάθεις και κανένα εγκεφαλικό),δεν τα διάβασα στο Internet.

Βέβαια δεν υποχρεώνω κανένα να κάνει αυτά που γράφω και χαίρομαι αν έδωσα έστω μισή πληροφορία που μπορεί σε κάποιον να χρησιμεύσει. Εξάλλου αυτός δεν ειναι ο στόχος εδώ να ανταλλάσουμε πληροφορίες, εικόνες, εμπειρίες και όχι αερολογίες, εγωισμούς και εξυπνάδες.

Όσο για την "επιχειρηματολογία" σου με άφησε άφωνο και μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά τί γράφω.
Και εν πάσει περιπτώσει αν έχεις να προτείνεις κάτι στη κοπέλα που άνοιξε το θέμα κάντο και άσε τις εξυπνάδες κατά μέρος, "ειδήμονα".
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.048
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προφανώς δεν είχα εσένα στο μυαλό μου όταν έγραφα για περπάτημα και
ναι, μιλάω για περπάτημα 10-14 χιλιόμετρα ημηρεσίως και φυσικά τα έχω κάνει αυτά που γράφω και ακόμη χειρότερα (αλλά δεν τάγραψα όλα, μην πάθεις και κανένα εγκεφαλικό),δεν τα διάβασα στο Internet.
Δεν είπα κάτι για το περπάτημα.. Άλλωστε για μένα τα 10-14Km ημερησίως δεν είναι τίποτα. Το πρόβλημα δεν είναι το περπάτημα, αλλά το ότι α) δε στέκεσαι καθόλου στα σημεία που προτείνεις και β) παραλείπεις πολλά σημεία "πρώτης γραμμής", και γ) Προτείνεις "σκουπίδια" όπως Disneyland, γυράδικα, Haagen Dazs, Place Pigale (και μάλιστα δις!).

Βέβαια δεν υποχρεώνω κανένα να κάνει αυτά που γράφω και χαίρομαι αν έδωσα έστω μισή πληροφορία που μπορεί σε κάποιον να χρησιμεύσει. Εξάλλου αυτός δεν ειναι ο στόχος εδώ να ανταλλάσουμε πληροφορίες, εικόνες, εμπειρίες και όχι αερολογίες, εγωισμούς και εξυπνάδες.

Όσο για την "επιχειρηματολογία" σου με άφησε άφωνο και μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά τί γράφω.
Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι τα διάβασα....

Και εν πάσει περιπτώσει αν έχεις να προτείνεις κάτι στη κοπέλα που άνοιξε το θέμα κάντο και άσε τις εξυπνάδες κατά μέρος, "ειδήμονα".
Το έχω κάνει. Ούτε μια, ούτε δυο, ούτε δέκα φορές. Αλλά δε μπορώ να γράφω σεντόνια και να απαντάω ακριβώς τα ίδια στον καθένα που ανοίγει ένα νέο θέμα και θέλει από την αρχή τις ίδιες πληροφορίες. Γι αυτό υπάρχει η αναζήτηση, και τα ήδη ανοικτά παρεμφερή θέματα.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
.....Αλλά δε μπορώ να γράφω σεντόνια και να απαντάω ακριβώς τα ίδια στον καθένα που ανοίγει ένα νέο θέμα και θέλει από την αρχή τις ίδιες πληροφορίες. Γι αυτό υπάρχει η αναζήτηση, και τα ήδη ανοικτά παρεμφερή θέματα.

Μπορείς με ευγένεια και προθυμία να παραπέμψεις με μερικά λινκ προς τα γραπτά σου.

Δεν είναι και τόσο δύσκολο.

Δε μπορεί... κάποιος προσπαθεί να με συγχύσει...
Σοβαρευτείτε λιγάκι... Ένα πρόγραμμα για Παρίσι που ξεπετάει St-Germain, Ile de la Cite, Ile St Louis και Marais με ένα "Από κει Παναγία Παρισίων, Δημαρχείο και μετά...", έχει πάρει ήδη 3 ευχαριστώ! Ντάξει, δεν έχουμε άλλο τρόπο από το να πατάμε ευχαριστώ σε post που μας κάνουν να γελάμε (ας το εκλάβω έτσι...), αλλά μπαίνει και κόσμος που δε γνωρίζει και τα παίρνει στα σοβαρά...

Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τον ίδιο αριθμό λέξεων για να επισημάνεις τα λάθη στο πρόγραμμα που πρότεινε ο φίλος. Προτίμησες όμως αυτό το απαράδεκτο ύφος.


Δεν θέλω να με προσβάλουν (έστω και εμμέσως) λέγοντας μου πως δεν είμαι σοβαρός.
Θέλω να ξαναγίνεις εκείνος ο υποδειγματικός χρήστης που θαύμαζα κάποτε !
 

Babis19

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη
Κατα πάσα πιθανότητα η aggeliki_chios πήγε και γύρισε οπότε περιμένουμε να δούμε το την εντυπωσίασε και τι όχι (για δεύτερο γύρο διαπληκτισμών)!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.433
Δεν είπα κάτι για το περπάτημα.. Άλλωστε για μένα τα 10-14Km ημερησίως δεν είναι τίποτα. Το πρόβλημα δεν είναι το περπάτημα, αλλά το ότι α) δε στέκεσαι καθόλου στα σημεία που προτείνεις και β) παραλείπεις πολλά σημεία "πρώτης γραμμής", και γ) Προτείνεις "σκουπίδια" όπως Disneyland, γυράδικα, Haagen Dazs, Place Pigale (και μάλιστα δις!).

Το έχω κάνει. Ούτε μια, ούτε δυο, ούτε δέκα φορές. Αλλά δε μπορώ να γράφω σεντόνια και να απαντάω ακριβώς τα ίδια στον καθένα που ανοίγει ένα νέο θέμα και θέλει από την αρχή τις ίδιες πληροφορίες. Γι αυτό υπάρχει η αναζήτηση, και τα ήδη ανοικτά παρεμφερή θέματα.
Ανθρωπέ μου, συμπλήρωσέ με για αυτά που παραλείπω, με όμορφο τρόπο και ναι κάποια τα θεωρώ και γω σκουπίδια αλλά αυτό ας το κρίνει αυτός που πάει να δει το Παρίσι.

Επειδή δεν μπορείς να γράφεις σεντόνια άσε να γράψουν όσοι μπορούν και ας κάνουν και λάθη, και κάποιος που μπορεί να γνωρίζει περισσότερα ας τους διορθώσει, συζήτηση κάνουμε όχι διαγωνισμό γνώσεων. Τεσπα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.433
Αν πατήσει κάποιος τη λέξη Παρίσι στην αναζήτηση θα του βγάλει 100 συναφή θέματα. Για να τα διαβάσει όλα αυτά ώστε να πάρει τις πληροφορίες που θέλει θα του πάρει πάρα πολύ χρόνο και φαντάζομαι ότι θα έχει και άλλες δουλειές να κάνει ο άνθρωπος από το να είναι όλη μέρα στο PC. Και άν κάποιος βιάζεται δεν είναι κακό να γράψουμε κάποιες πληροφορίες και εμπειρίες ξανά και ξανά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.284
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom