4ημερο με το ετερον ημιση

kwstas87

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Δηλαδή προτείνεται να μένω Ελλάδα τώρα ... Και τον χειμώνα να πάω εξωτερικό....
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Περιμένω με ενδιαφέρον να δω αν κάποιος από το φόρουμ έχει καταφέρει να λύσει τέτοιο γρίφο. Άμα γίνεται τετραήμερο με 250 ευρώ στο εξωτερικό όλα τα έξοδα (και ρομαντικά...), σκίζω τα πτυχία μου.
το εκανα εγω στη Ρωμη, αλλα Φεβρουαριο!
 

chrislia

Member
Μηνύματα
42
Likes
26
Παντως αν αποφασίσεις για Ελλάδα πολύ όμορφο και ρομαντικό ειναι αυτό:
Kinsterna Hotel & Spa Μονεμβάσια | Ξενοδοχεία Μονεμβάσια, Λακωνία λίγα χλμ από τη μονεμβασια
έχει προσφορές αν πας μεσοβδόμαδα ή κανεις την κράτηση 1 μήνα πριν. Εγώ πήγα πέρσυ αρχές ιουλίου και έδωσα 120Ευρώ το βράδυ. το πρωινό του ήταν από τα καλύτερα που έχω φάει. Δεν είχε μπουφέ, αλλά αλα καρτ και ότι ήθελες στο έφερναν όσες φορές ήθελες, ήταν υπέροχο
 

sakaflias_4

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Φίλε Κώστα δες μια δική μου πρόταση:

1.11-16 Ιουλίου Θεσ/νίκη - Βαρκελώνη(Girona) με Ryanair απο Θεσσαλονίκη 85 ευρω πήγαινε ελα..
2.Διαμονή 4 βραδια στο κεντρικό θάλεγα.. Hotel Alberta - Sarria Area - Barcelona | Hotelopia 250 ευρω το δικλινο

Υπολόγισε και μετακινήσεις πάνε ελα απο Αθηνα στη Θεσ/νίκη με φτηνό τρένο(υπάρχουν προσφορές και με 9 ευρώ..) και μεταφορά Girona -Βαρκελώνη...

Θεωρω οτι ειναι μπάτζετ προταση...


Φυσικά πρέπει να κάνετε μερικές υποχωρήσεις και το τελευταιο βραδυ να πάτε αργα το βραδυ στο αεροδρόμιο...(όπερ κούραση κ γκρίνια αν η κοπέλα σου ειναι σαν την Βικυ Σταματη..η δικιά μου ειναι πολύ βολική..)


Με την πρόταση μου σου μενει κ ενα 100ευρω για φτηνές φυσικά επιλογές για φαγητό...(υπάρχει και το σουπερμαρκετ)
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Φίλε Κώστα δες μια δική μου πρόταση:

1.11-16 Ιουλίου Θεσ/νίκη - Βαρκελώνη(Girona) με Ryanair απο Θεσσαλονίκη 85 ευρω πήγαινε ελα..
2.Διαμονή 4 βραδια στο κεντρικό θάλεγα.. Hotel Alberta - Sarria Area - Barcelona | Hotelopia 250 ευρω το δικλινο

Υπολόγισε και μετακινήσεις πάνε ελα απο Αθηνα στη Θεσ/νίκη με φτηνό τρένο(υπάρχουν προσφορές και με 9 ευρώ..) και μεταφορά Girona -Βαρκελώνη...

Θεωρω οτι ειναι μπάτζετ προταση...


Φυσικά πρέπει να κάνετε μερικές υποχωρήσεις και το τελευταιο βραδυ να πάτε αργα το βραδυ στο αεροδρόμιο...(όπερ κούραση κ γκρίνια αν η κοπέλα σου ειναι σαν την Βικυ Σταματη..η δικιά μου ειναι πολύ βολική..)


Με την πρόταση μου σου μενει κ ενα 100ευρω για φτηνές φυσικά επιλογές για φαγητό...(υπάρχει και το σουπερμαρκετ)
συμφωνω. Η αληθεια ειναι, βεβαια, ότι αν κανει το ιδιο ταξιδι τον σεπτεμβρη, π.χ., θα βγει πολυ οικονομικοτερο. Και παλι , όμως, από το να πάει σε ένα ελληνικο νησι και να χαλασει τοσα λεφτα (το εκανα περυσι με περισσοτερα) , καλυτερα να παει εξωτερικο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
συμφωνω. Η αληθεια ειναι, βεβαια, ότι αν κανει το ιδιο ταξιδι τον σεπτεμβρη, π.χ., θα βγει πολυ οικονομικοτερο. Και παλι , όμως, από το να πάει σε ένα ελληνικο νησι και να χαλασει τοσα λεφτα (το εκανα περυσι με περισσοτερα) , καλυτερα να παει εξωτερικο.

Εντάξει όμως ας μη γενικεύουμε τόσο.Εξαρτάται σε ποιό ελληνικό νησί θα πάει κανείς και που στο εξωτερικό.Γιατί αυτό είναι μια γενικότητα που λέγεται σχετικά συχνά.Υπάρχουν ελληνικά νησιά για διακοπές ιδιαίτερες που μπορείς πραγματικά να τις απολαύσεις.Υπάρχουν και πόλεις στο εξωτερικό που πολύ πάνε απλώς για να πουν οτι πήγαν εξωτερικό και δεν βλέπουν και κάτι ιδιαίτερο.Ή πάνε με πολύ χαμηλό budget και δυσκολεύονται ακόμα και για τα εισητήρια του μετρό.Ε,σε αυτή την περίπτωση μπορείς να περάσεις καλύτερα δίνοντας π.χ.60-70 ευρώ σε ακτοπλοικά και με τα υπόλοιπα 430 να απολαυσεις τη διαμονή σου στο νησί,αντί να δίνεις τόσα σε αεροπορικά και μετά να δυσκολεύεσαι ακόμα και να φας ίσα για να πεις οτι πήγες εξωτερικό.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Εντάξει όμως ας μη γενικεύουμε τόσο.Εξαρτάται σε ποιό ελληνικό νησί θα πάει κανείς και που στο εξωτερικό.Γιατί αυτό είναι μια γενικότητα που λέγεται σχετικά συχνά.Υπάρχουν ελληνικά νησιά για διακοπές ιδιαίτερες που μπορείς πραγματικά να τις απολαύσεις.Υπάρχουν και πόλεις στο εξωτερικό που πολύ πάνε απλώς για να πουν οτι πήγαν εξωτερικό και δεν βλέπουν και κάτι ιδιαίτερο.Ή πάνε με πολύ χαμηλό budget και δυσκολεύονται ακόμα και για τα εισητήρια του μετρό.Ε,σε αυτή την περίπτωση μπορείς να περάσεις καλύτερα δίνοντας π.χ.60-70 ευρώ σε ακτοπλοικά και με τα υπόλοιπα 430 να απολαυσεις τη διαμονή σου στο νησί,αντί να δίνεις τόσα σε αεροπορικά και μετά να δυσκολεύεσαι ακόμα και να φας ίσα για να πεις οτι πήγες εξωτερικό.
μιλησα για τη συγκεκριμενη επιλογη. προσωπικα νομιζω ότι τωρα με την κριση ειναι ευκαιρια να ταξιδεψεις στο εξωτερικο. Με αυτο το μπατζετ καλοκαιριατικα σε νησι (που εκτοξευονται οι τιμες) δε νομιζω οτι μπορεις να περασεις ιδανικα! Και το λεω, επειδη ο φιλος προτιμα εξωτερικο. (ασε που εγω περυσι με τοσα μεχρι τη Ναξο πηγα).
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
μιλησα για τη συγκεκριμενη επιλογη. προσωπικα νομιζω ότι τωρα με την κριση ειναι ευκαιρια να ταξιδεψεις στο εξωτερικο. Με αυτο το μπατζετ καλοκαιριατικα σε νησι (που εκτοξευονται οι τιμες) δε νομιζω οτι μπορεις να περασεις ιδανικα! Και το λεω, επειδη ο φιλος προτιμα εξωτερικο. (ασε που εγω περυσι με τοσα μεχρι τη Ναξο πηγα).

Μα ιδανικά με αυτό το budget δε θα περάσεις ούτε στο εξωτερικό.Μάλλον το αντίθετο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Ένα μπάτζετ 250 ευρώ είτε για Ελλάδα, είτε για εξωτερικό είναι στα όρια του εφικτού. Με τρελλή προσφορά σε εισιτήρια, όπως τα 20ευρα της ryan ή της Volotea που είδα προχτές, ίσως κάτι γίνεται. Ή να έχεις εξασφαλίσει κάπου φιλοξενία. Εγώ το έχω κάνει αλλά με τις δύο αυτές προϋποθέσεις ταυτόχρονα. Αλλιώς, οπουδήποτε μετράς και τα λεφτά για τον καφέ ή το φαγητό, δεν συζητάω για είσοδο σε μουσεία ή ένα θέαμα, κι αυτό μου φαίνεται βασανιστήριο.
Επιπλέον, είναι και το θέμα να νιώθεις ασφαλής για να αντιμετωπίσεις απρόοπτα.Είναι άλλο να ξεκινάς με οριακά χρήματα και άλλο να έχεις προϋπολογίσει να φας όσο μπορείς λιγότερα, αλλά να νιώθεις σιγουριά ότι μπορείς να αντιμετωπίσεις μια ξαφνική ανάγκη.
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Εγώ 10 Ιουνίου θα πάω πέντε μέρες στην που...να τη Μέρκελ, στην καγκελάριά, Βερολίνο, με 380 ευρώ συνολικά αεροπορικά και ξενοδοχείο τεσσάρων αστέρων... Δύο άτομα
 

pierikos

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνω
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!
Σούπερ πρόταση-κλείστην όσο είναι καιρός!

Θεσσαλονίκη-Βουδαπέστη με ryanair, φεύγεις 18 Ιουλίου, αναχώρηση μεσημέρι 15.20.
γυρίζεις 22 Ιουλίου, αναχώρηση μεσημέρι 12.25

τα εισιτήρια για 2 άτομα μετ επιστροφής κοστίζουν τη στιγμή που σου γράφω 114 ευρώ.

Κλείνεις και ξενοδοχείο υπερπροσφορά 4 αστέρων Booking.com: Lions Garden Hotel, Βουδαπέστη, Ουγγαρία - 280 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

με 160 ευρώ το δίκλινο. Σου βγαίνει λοιπόν 274 ευρώ τα 2 άτομα. Από κει και πέρα πρέπει να υπολογίσεις τη μετάβαση στη Θεσσαλονίκη κτλ.

Η Βουδαπέστη είναι οικονομική. Μπορείς να τη βγάλεις φτηνά και να ροματζάρεις παράλληλα (must η κρουαζιέρα στο Δούναβη, κάνει γύρω στα 15 ευρώ νομίζω)

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΝΑ ΒΙΑΣΤΕΙΣ!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Μα ιδανικά με αυτό το budget δε θα περάσεις ούτε στο εξωτερικό.Μάλλον το αντίθετο.
αυτο λεω. Ουτε εδω ιδανικα ουτε εκει ιδανικα. Και εφοσον στην Ελλαδα οι τιμες ανεβαινουν το καλοκαιρι, ας παει εξωτερικο, που το θελει κιολας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom