Γερμανία 4ωρη αναμονη στο FRA... προτασεις!!

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν έχουμε 4 ώρες στην πόλη, βάλε μέχρι να μας βγάλουν απ τ αεροπλάνο, να βρούμε τρόπο να πάμε στην πόλη(δεν έχω ιδέα πόση ώρα χρειάζεται), και μετά να είμαστε καμια ώρα νωρίτερα πάλι στο αεροδρόμιο, σαν αγώνας ταχύτητας μου φαίνεται..Άσε που με την Ευαγγελία το έχουμε ξαναζήσει αυτό το σκηνικό και ούτε που θέλω να το θυμάμαι!!!
Προσωπικά σκέφτομαι οτι μια σιέστα είναι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε ώστε να είμαστε και σχετικά ξεκούραστες για να οργώσουμε το Άμστερνταμ...
Ε καλά, αν δε θέλετε λίγο τρέξιμο αλλά χαλάρωση τότε σαφώς μην πάτε (είναι κανά 20λεπτο ως την πόλη)..Κι εγώ είχα γύρω στις 4 ώρες τη μία φορά αλλά επειδή είμαι και λίγο τρελή πήγα στο κέντρο και πρόλαβα και το γύρισα αρκετά μάλιστα;)
Καλά να περάσετε όπως και να χει!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Αγαπητοι μου φιλοι, σε μια εβδομαδα απο τωρα πραγματοποιουμε ενα ταξιδι προς AMS με ενδιαμεσο προορισμο το FRA
Θα βρισκομαστε εκει για 4 ωρες, μεχρι την επομενη πτηση μας.
Εδω ειναι που χρειαζομαστε την βοηθεια σας.
α) Τι κανουμε εκει τοσες ωρες? Πειτε καμια ιδεα
β) Υπαρχει αρκετος χρονος για να πεταχθουμε μεχρι την πολη, η θα τρεχουμε πισω με την γλωσσα εξω?
γ)Υπαρχει κατι εκει γυρω, η θα την πεσουμε στους καναπεδες(σαν εναν γνωστο) και θα παρουμε τον γνωστο λαγοϋπνο?
Καταρχήν Ευαγγελία...κόλλησες από τον traveller και άρχισες να μου μιλάς κι εσύ για τις πόλεις αναφέροντας μόνο κωδικούς αεροδρομίων! :bleh:

Κατά δεύτερον...μια γρήγορη βόλτα στην πόλη την προλαβαίνετε....ίσα για ένα καφεδάκι ή μία βολτούλα εκεί κοντά στον σταθμό.

Η απόσταση με το τρένο, αν θυμάμαι καλά, είναι περίπου στα 20 λεπτά, άρα προλαβαίνεις να πας για μια ωρίτσα. Το θέμα είναι βέβαια ότι το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης είναι μεγάλο και συνήθως δεν κατεβαίνεις με φυσούνα σε αυτή την πτήση, οπότε θα το κρίνεις την ώρα που θα φτάσεις πλέον εντός του αεροδρομίου πόσος χρόνος σας απομένει.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
To ηξερα οτι θα γραψει η φωνη της λογικης!!! Πες τα Γιαννη!!
Earth Citizen αν ειναι τοσο κοντα , δεν το συζητω θα την κανω την βολτουλα.
Να δουμε τι θα πουν και οι λοιποι συνταξιδιωτες!
Αν και οπως την κοβω την sapienza, μαλλον στο καναπε αραχτη να ριχνει οφθαλμολουτρα την βλεπω:haha::haha:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Είναι πολύ κοντά στην πόλη το αεροδρόμιο Ευαγγελία. Αξίζει να πας για μια βόλτα...εγώ θα πήγαινα αν είχα τόσο χρόνο μπροστά μου! Έχε χάρη που δεν είχε φυσούνα, χα χα χα
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Εγώ πάντως θα υπερασπιστώ την Ευαγγελία, κυρίως επειδή πολύ με βολεύει το θέμα της, σε κανα μήνα που θα πηγαίνω Φιλαδέλφεια θα έχω κι εγώ stopover στη FRA για 5,5 ώρες! Νομίζω είναι αρκετές για μια σύντομη βολτίτσα στην πόλη, έτσι δεν είναι; Ξέρει κανείς αν έχει καλή και συχνή συγκοινωνία για το κέντρο και πίσω στο αεροδρόμιο ή θα πρέπει να καταφύγω σε ταξί;

EDIT: Καλά τι είστε εσείς; Μέσα σε 5 λεπτά απαντήθηκαν από τα προηγούμενα ποστς όλα μου τα ερωτήματα πριν καλά καλά τα θέσω!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.390
Likes
6.951
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Η απόσταση με το τρένο, αν θυμάμαι καλά, είναι περίπου στα 20 λεπτά, άρα προλαβαίνεις να πας για μια ωρίτσα. .
συγκεκριμένα είναι 11 λεπτά από τη στιγμή που θα μπει κανείς στο S-bahn μέχρι να κατέβει στον σταθμό (σιδηροδρομικό) της Φρανκφούρτης

DB BAHN - Verbindungen - Ihre Anfrage

αναλυτικά κανείς μπορεί να δει στο σάιτ το παραπάνω το ποσο συχνά εχει τρένο για τον αεροδρόμιο και πάλι πίσω...
Ενδεικτικά περιπου καθε τέταρτο!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μεχρι τελος Φεβρουαριου στο υπεροχο μουσειο Staedel εχει μια εκθεση με εργα του Boticceli. Stdel Museum
Εγω θα επαιρνα ενα ταξι και βουρ για εκει. Μετα με ενα ταξι πισω στο αεροδρομιο. Τα ταξι στην Γερμανια δεν ειναι και τοσο πανακριβα οπως αυτα του Λονδινου, οποτε δεν ειναι καταστροφικο.
Ποτε θα ξαναεχετε την ευκαιρια να δειτε τετοια εκθεση;
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ποπω δεν εχω λογια!!!
παιρνουμε το τρενο για την πολη, καφεδακι κτλ και μετα βουρ πισω στο αεροδρομιο για ενα μασαζακι πριν την πτηση!!
Dva Srca, αισχος!! να φυγεις απο το αεροδρομιο. κοιτα εδω;
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.792
Likes
1.142
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
εγώ προτείνω να βρεις ταιλανδό ταρίφα να σε πάει στην έκθεση subito και παράλληλα να σε κάνει και μασαζάκι να χαλαρώσεις.... μετά να πας να φας το γνήσιο λουκάνικο FRA κι αν σου μείνει χρόνος ρίχνεις κι έναν ύπνο στο αεροδρόμιο, βέβαια ο ύπνος μπορεί να σε πάρει και στην έκθεση εν ώρα μασάζ αλλά αυτό είναι μία λεπτομέρεια.. FRA δεν έχω παέι ποτέ αλλά αν μπορώ να βοηθήσω κι άλλο ευχαρίστως.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
να ειστε φρανκφούρτη και να μην γευτείτε στην πόλη τα γνωστά
frankfurter για πρωινό;
frankfurter wurst - Google Search
:haha:

ισως το παρακατω λινκ να σας βοηθήσει!
Restaurants
Νομίζω πως έδωσες την καταλληλότερη πρόταση!!!
Ναι θα τα γευτούμε!!!!:haha:
Τώρα όσο για την Ευαγγελία που είναι της τέχνης και της κουλτούρας , ας πάει στο μουσείο..Εγώ πάλι με την άλλη συνταξιδιώτισσα είμαστε για πιο λάιτ καταστάσεις!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.712
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom