Ισπανία 4 Μέρες στην Μαδρίτη και πέριξ!

makisg

Member
Μηνύματα
4.743
Likes
15.238
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι

topmar

Member
Μηνύματα
40
Likes
65
Καλά να περάσετε. Πού μένετε? Είναι κεντρικό το ξενοδοχείο? Είναι εύκολη η μετάβαση από το αεροδρόμιο στο κέντρο??
Το ξενοδοχείο είναι καρα-κέντρο, στην Plaza de España, είναι το Letoh Letoh Gran Vía

Για τις μετακινήσεις μας από αεροδρόμιο προς κέντρο, αλλά και όλες τις μετακινήσεις μας, πήραμε από μια Tourist Travel Pass (Zone A - 4 days) με κόστος 22,5€/έκαστη.

Όλα είναι εύκολα με αυτή την κάρτα, πας παντού στην Μαδρίτη, με λεωφορεία ή μετρό.

Από αεροδρόμιο, στο σταθμό Τ1-Τ2-Τ3 μπήκαμε στην πλατφόρμα Aeropuerto προς Nuevos Ministerios (8), εκεί αλλάξαμε και μπήκαμε στην πλατφόρμα 10 προς Plaza de España, που είναι 150μ από το ξενοδοχείο μας.

Από εχθές το μεσημέρι, έχουμε πάει και δει τα παρακάτω (σε 24 ώρες):

Plaza de España... Royal Palace.... Almudena Cathedral..... Puerta del Sol.... Plaza Mayor....Fuente de Cibeles... Prado Museum... Reina Sofía National Museum... Jardín Vertical Caixaforum....

Το απόγευμα έχει περιήγηση στα υπόλοιπα πολύ λίγα που έμειναν και το βράδυ σε Φλαμένκο Show Bar για διασκέδαση.

Αύριο το πρωί πάμε Toledo (με τραίνο) για περιήγηση στο σπίτι του El Greco και την πόλη.

Κατεβάστε τις 2 χρήσιμες εφαρμογές για μετρό και μετακινήσεις, πολύ εύχρηστες!

Madrid MBC

Citymapper

Χρήσιμες πληροφορίες και εδώ:

Πληροφορίες για τη μεταφορά από το αεροδρόμιο της Μαδρίτης - Welcome

Getting around Madrid by Metro

Tourist Travel Pass

Consorcio Regional de Transportes de Madrid - ¿Cómo se utiliza?
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.159
Likes
20.487
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Στα μουσεία μας πιάνει αλλεργία, οπότε βόλτες χαλλλαρα.
Ωραία! Οπότε εγώ θα προτείνω με την άφιξη, ενοικίαση αυτοκινήτου και μετάβαση στο άχαστο Τολέδο! Η ενοικίαση αυτοκινήτου είναι το πιο φθηνό "άθλημα" στην Ισπανία! Τουλάχιστον έτσι το άφησα... Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες με τη διανυκτέρευση στο Τολέδο!

Την επόμενη μέρα κάνετε πάλι τις γυρες σας στη πόλη, αν θέλετε τρώτε εκεί ή και όχι και μετά πάτε Αβιλα. Άλλη μία πανέμορφη μεσαιωνική πόλη, που κατά την γνώμη μου θέλει επισης διανυκτέρευση!

Την επόμενη μέρα το πρωί κατευθύνεστε προς Εσκοριαλ ή και όχι (εμένα μου άρεσε) και μετά αφήνετε το αυτοκίνητο (Σάββατο μεσημέρι).
Τις υπόλοιπες 2 μέρες στη Μαδρίτη. Για μένα είναι μία πόλη με ενδιαφέρουσα αύρα. Μου άρεσε πολύ η βραδινή Μαδρίτη. Πολύ ζωντανή πόλη! Την ημέρα, χωρίς ενδιαφέροντα (μουσεία) θα ήταν βαρετή για μένα. Οπότε οι δύο μέρες χωρίς αξιοθέατα είναι καλά.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.743
Likes
15.238
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ωραία! Οπότε εγώ θα προτείνω με την άφιξη, ενοικίαση αυτοκινήτου και μετάβαση στο άχαστο Τολέδο! Η ενοικίαση αυτοκινήτου είναι το πιο φθηνό "άθλημα" στην Ισπανία! Τουλάχιστον έτσι το άφησα... Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες με τη διανυκτέρευση στο Τολέδο!

Την επόμενη μέρα κάνετε πάλι τις γυρες σας στη πόλη, αν θέλετε τρώτε εκεί ή και όχι και μετά πάτε Αβιλα. Άλλη μία πανέμορφη μεσαιωνική πόλη, που κατά την γνώμη μου θέλει επισης διανυκτέρευση!

Την επόμενη μέρα το πρωί κατευθύνεστε προς Εσκοριαλ ή και όχι (εμένα μου άρεσε) και μετά αφήνετε το αυτοκίνητο (Σάββατο μεσημέρι).
Τις υπόλοιπες 2 μέρες στη Μαδρίτη. Για μένα είναι μία πόλη με ενδιαφέρουσα αύρα. Μου άρεσε πολύ η βραδινή Μαδρίτη. Πολύ ζωντανή πόλη! Την ημέρα, χωρίς ενδιαφέροντα (μουσεία) θα ήταν βαρετή για μένα. Οπότε οι δύο μέρες χωρίς αξιοθέατα είναι καλά.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου μικρούλα.♥
Να σε ρωτήσω εάν οι πόλεις που προτείνεις είναι εύκολες για περπάτημα, δηλαδή να μην έχουν σκαλοπάτια και δύσκολη μετακίνηση.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.159
Likes
20.487
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου μικρούλα.♥
Να σε ρωτήσω εάν οι πόλεις που προτείνεις είναι εύκολες για περπάτημα, δηλαδή να μην έχουν σκαλοπάτια και δύσκολη μετακίνηση.
Η Αβιλα είναι εύκολη στο περπάτημα κυρίως στο κέντρο της. Έχει κάποιες ελαφριές κατηφόρες-ανηφόρες που μπορείτε και να τις αποφύγετε κάνοντας βόλτα μεταξύ κεντρικής πλατείας και καθεδρικού. Τα μόνα σκαλιά είναι αν θελήσετε να ανέβετε στα τείχη (λίγα είναι) και αν το κάνετε η θέα είναι πανέμορφη προς πάσα κατεύθυνση και η βόλτα εύκολη!

Το Τολέδο είναι λίγο δύσκολο..... Έχει αρκετές ανηφόρες-κατηφόρες και σκαλιά κυρίως στα σημεία που φτάνεις στο ποτάμι και στις γέφυρες. Αυτα μπορείτε να τα αποφύγετε ή να χρησιμοποιήσετε τις κυλιόμενες σκάλες που υπάρχουν σε κάποιο σημείο. Δεν τις έχω χρησιμοποιήσει και δεν ξέρω σε ποιο σημείο βρίσκονται ακριβώς. Σε αυτό θα σε βοηθήσουν όσοι γνωρίζουν καλύτερα.
Την Κυριακή που θα είμαι σπίτι θα σου πω που έμεινα. Βολικό σημείο για να μπορείς να αφήσεις το αυτοκίνητο (με αυτοκίνητο είχαμε πάει και εμείς) ακριβώς έξω απο την μία πύλη που μπαίνεις στη παλιά πόλη. Πολύ εύκολο σημείο για είσοδο με περπάτημα!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.743
Likes
15.238
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Η Αβιλα είναι εύκολη στο περπάτημα κυρίως στο κέντρο της. Έχει κάποιες ελαφριές κατηφόρες-ανηφόρες που μπορείτε και να τις αποφύγετε κάνοντας βόλτα μεταξύ κεντρικής πλατείας και καθεδρικού. Τα μόνα σκαλιά είναι αν θελήσετε να ανέβετε στα τείχη (λίγα είναι) και αν το κάνετε η θέα είναι πανέμορφη προς πάσα κατεύθυνση και η βόλτα εύκολη!

Το Τολέδο είναι λίγο δύσκολο..... Έχει αρκετές ανηφόρες-κατηφόρες και σκαλιά κυρίως στα σημεία που φτάνεις στο ποτάμι και στις γέφυρες. Αυτα μπορείτε να τα αποφύγετε ή να χρησιμοποιήσετε τις κυλιόμενες σκάλες που υπάρχουν σε κάποιο σημείο. Δεν τις έχω χρησιμοποιήσει και δεν ξέρω σε ποιο σημείο βρίσκονται ακριβώς. Σε αυτό θα σε βοηθήσουν όσοι γνωρίζουν καλύτερα.
Την Κυριακή που θα είμαι σπίτι θα σου πω που έμεινα. Βολικό σημείο για να μπορείς να αφήσεις το αυτοκίνητο (με αυτοκίνητο είχαμε πάει και εμείς) ακριβώς έξω απο την μία πύλη που μπαίνεις στη παλιά πόλη. Πολύ εύκολο σημείο για είσοδο με περπάτημα!
Σε ευχαριστώ και πάλι. Τα πολλά σκαλιά είναι απαγορευτικά για εμάς γι'αυτό και επιλέγουμε πόλεις επίπεδες ως επί το πλείστον.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.159
Likes
20.487
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σε ευχαριστώ και πάλι. Τα πολλά σκαλιά είναι απαγορευτικά για εμάς γι'αυτό και επιλέγουμε πόλεις επίπεδες ως επί το πλείστον.
Το Τολέδο μόνο επίπεδο δεν το λες. Υπάρχουν όμως και εύκολα σημεία.

Μία άλλη εναλλακτική είναι να πάτε Σεγοβια πρώτα. Με αυτοκίνητο μπορείς να φτάσεις μέχρι την είσοδο του κάστρου και να κάνετε βόλτα εκεί. Θεωρώ ότι είναι πιο εύκολη απο το Τολέδο, αλλά πιο δύσκολη απο Αβιλα. Η Αβιλα είναι η πιο εύκολη!
Οπότε Σεγοβια, Αβιλα και Μαδρίτη μετά.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.883
Likes
26.820
Τολέδο.
Η αυτόματη σκάλα (κυλιόμενη) είναι εδώ..
Escaleras Automáticas · 45001 Toledo, Espagne
έχει και πάρκινγκ δίπλα,αλλά...
Παρόλο που σε ανεβάζει αρκετά ψηλά, έχει αρκετή ανηφόρα και αν είναι μια από τις ζεστές ημέρες,
είναι κόλαση.
Καλύτερα αν έχει κάποιος αυτοκίνητο είναι να παρκάρει εδώ..
Indigo - S. Miguel Corralillo · Calle Corralillo San Miguel, S/N, 45001 Toledo, Espagne
η εδώ..
Garaje Alcázar · Cta. de los Capuchinos, 6, 45001 Toledo, Espagne
Δίπλα στο Αλκάθαρ και 5 λεπτά από τον καθεδρικό.
Αν θα μείνεις το βράδι στο Τολέδο σε 1 λεπτό από το πάρκινγκ έχει αυτό..
Sercotel Alfonso VI · Cta. de los Capuchinos, 2, 45001 Toledo, Espagne
Υπέροχο με λογικές τιμές.

Ξέχασα να πω ότι υπάρχει ακόμα μια σκάλα η οποία είναι παλιότερη και πιο δύσκολη ακόμα.
Escaleras Automáticas to Indigo - Recaredo
εκεί γύρω έχει όμως δωρεάν πάρκινγκ.
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
Τολέδο.
Η αυτόματη σκάλα (κυλιόμενη) είναι εδώ..
Escaleras Automáticas · 45001 Toledo, Espagne
έχει και πάρκινγκ δίπλα,αλλά...
Παρόλο που σε ανεβάζει αρκετά ψηλά, έχει αρκετή ανηφόρα και αν είναι μια από τις ζεστές ημέρες,
είναι κόλαση.
Καλύτερα αν έχει κάποιος αυτοκίνητο είναι να παρκάρει εδώ..
Indigo - S. Miguel Corralillo · Calle Corralillo San Miguel, S/N, 45001 Toledo, Espagne
η εδώ..
Garaje Alcázar · Cta. de los Capuchinos, 6, 45001 Toledo, Espagne
Δίπλα στο Αλκάθαρ και 5 λεπτά από τον καθεδρικό.
Αν θα μείνεις το βράδι στο Τολέδο σε 1 λεπτό από το πάρκινγκ έχει αυτό..
Sercotel Alfonso VI · Cta. de los Capuchinos, 2, 45001 Toledo, Espagne
Υπέροχο με λογικές τιμές.

Ξέχασα να πω ότι υπάρχει ακόμα μια σκάλα η οποία είναι παλιότερη και πιο δύσκολη ακόμα.
Escaleras Automáticas to Indigo - Recaredo
εκεί γύρω έχει όμως δωρεάν πάρκινγκ.
Τώρα που σε πέτυχα λες το sercotel ή αυτό εδώ καλύτερα; Hotel Abad Toledo · C. Real del Arrabal, 1, 45003 Toledo, Espagne
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.743
Likes
15.238
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.350
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom