Ισπανία 4 Μέρες στην Μαδρίτη και πέριξ!

panpan

Member
Μηνύματα
6.883
Likes
26.820
Το sercotel από ότι διάβασα δεν έχει ανελκυστήρα για τους πάνω ορόφους. Αλλά ας μας πει και ο @panpan που ξέρει καλύτερα.
Screenshot_2023-07-08-15-23-13-13_5118055fcf8c120a411183afa705a454.jpg

Προς στιγμή Μάκη κόλλησε το μυαλό μου. Δεν θυμόμουν αν έχει ή όχι ασανσέρ. Βλέποντας την εικόνα που έστειλα έχει ασανσέρ.
Τζιμάκο το ξενοδοχείο που έβαλες δεν το ξέρω. Εγώ το έβαλα γιατί, πρώτον είναι καλό, δεύτερον τα αξιοθέατα είναι δίπλα χωρίς μεγάλο ζόρι μετακινήσεις. Μάκη έχει δυο τρία sercotel. Μήπως είδες για άλλο;
Screenshot_2023-07-08-15-24-19-48_5118055fcf8c120a411183afa705a454.jpg

Δες πόσο κοντά είναι όλα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
View attachment 434414
Προς στιγμή Μάκη κόλλησε το μυαλό μου. Δεν θυμόμουν αν έχει ή όχι ασανσέρ. Βλέποντας την εικόνα που έστειλα έχει ασανσέρ.
Τζιμάκο το ξενοδοχείο που έβαλες δεν το ξέρω. Εγώ το έβαλα γιατί, πρώτον είναι καλό, δεύτερον τα αξιοθέατα είναι δίπλα χωρίς μεγάλο ζόρι μετακινήσεις. Μάκη έχει δυο τρία sercotel. Μήπως είδες για άλλο; View attachment 434415
Δες πόσο κοντά είναι όλα.
Οπότε αυτό είναι καλό γιατί δεν χρειάζεται πολύ περπάτημα; Εμένα αυτό με νοιάζει, γι'αυτό έβαλα και το προηγούμενο.
Οπότε λες το Alfonso;

Και για Μαδρίτη έχω αυτά τα δύο
1. LaNave · C. de Cadarso, 19, 28008 Madrid, Espagne
2. JC Rooms Jardines · C. de los Jardines, 3, 28013 Madrid, Espagne

Τι λες;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.743
Likes
15.239
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
View attachment 434414
Προς στιγμή Μάκη κόλλησε το μυαλό μου. Δεν θυμόμουν αν έχει ή όχι ασανσέρ. Βλέποντας την εικόνα που έστειλα έχει ασανσέρ.
Τζιμάκο το ξενοδοχείο που έβαλες δεν το ξέρω. Εγώ το έβαλα γιατί, πρώτον είναι καλό, δεύτερον τα αξιοθέατα είναι δίπλα χωρίς μεγάλο ζόρι μετακινήσεις. Μάκη έχει δυο τρία sercotel. Μήπως είδες για άλλο; View attachment 434415
Δες πόσο κοντά είναι όλα.
Στην τυχαία επιλογή ημέρας για δωμάτιο με θέα μου βγάζει αυτό

Screenshot_20230708_233922_Bookingcom.jpg


Και σε αναζήτηση άλλης ημερομηνίας για superior δίκλινο δωμάτιο βγάζει αυτό.

Screenshot_20230709_000010_Bookingcom.jpg
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.883
Likes
26.820
screenshot-www.priceline.com-2023.07.08-23_01_42.png

Τι να πω ρε Μάκη .Και στο Kayak και στο Priceline μου βγάζει ότι έχει ασανσέρ.
Σπάω το κεφάλι μου και δεν θυμάμαι επειδή όντως υπάρχουν ξενοδοχεία στην πόλη του Τολέδο
που δεν έχουν.

Σαν ξενοδοχεία δεν τα ξέρω, αλλά το πρώτο είναι δίπλα σχεδόν στο παλάτι και γενικά στην
παλιά πόλη. Το δεύτερο είναι μεν σε καλή θέση αλλά λίγο παραπάνω περπάτημα.
Το βραδάκι η γειτονιά γεμίζει κορίτσια παροχής υπηρεσιών.
Εκεί δίπλα είναι η Gran via που στο νούμερο 7 υπήρχε ένα καλό ξενοδοχείο της αλυσίδας
Catalonia Hoteles. Noμίζω άλλαξε αλυσίδα και ανήκει στην οικογένεια Vincci.
Πολύ καλό. Το επιλέγω όταν πάω Μαδρίτη και δεν έχω το αυτοκίνητο.
Όταν έχω,μένω πιο έξω.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
Το βραδάκι η γειτονιά γεμίζει κορίτσια παροχής υπηρεσιών.
Αυτό έπρεπε να το γράψεις πρώτο πρώτο. Τώρα σίγουρα θα επιλέξω αυτό που είναι μακριά από αυτή την περιοχή (είναι η γυναίκα δίπλα μου😉)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.743
Likes
15.239
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
View attachment 434417
Τι να πω ρε Μάκη .Και στο Kayak και στο Priceline μου βγάζει ότι έχει ασανσέρ.
Σπάω το κεφάλι μου και δεν θυμάμαι επειδή όντως υπάρχουν ξενοδοχεία στην πόλη του Τολέδο
που δεν έχουν.

Σε ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη για το ενδιαφέρον. Όπως και να έχει αφού το προτείνεις όταν θα έρθει η ώρα να κάνω κράτηση, θα τους στείλω μέιλ και θα ρωτήσω εάν όλα τους τα δωμάτια εξυπηρετούνται από ανελκυστήρα.
 

Pel

Member
Μηνύματα
753
Likes
3.853
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
15γουστο στη Μαδρίτη θα τσουρουφλάει; ή ανεκτά;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.450
Likes
5.355
Καλά να περάσετε. Πού μένετε? Είναι κεντρικό το ξενοδοχείο? Είναι εύκολη η μετάβαση από το αεροδρόμιο στο κέντρο??
Ένα πολύ κάλο και κεντρικό ξενοδοχείο είναι αυτό.
https://www.booking.com/hotel/es/nh-collection-madrid-gran-via.el.html
Ανάμεσα σε Chueca Malesana και Sol, πρώην Senator, στη καρδία της Gran Via.
Για μετακινήσεις θα συνιστούσα ουμπερ μιας και είσαστε δυο, που είναι αρκετά οικονομικό. Από το αεροδρόμιο στις αφίξεις έχει ειδικό χώρο στην έξοδο αριστερά, αν ρωτήσεις θα σου πουν.
Αν είναι η πρώτη επίσκεψη σας στην πόλη θα συνιστούσα να περάσετε όλες τις μέρες σας εκεί πολύ χάλαρα.
Κάλο το Τολέδο δεν λέω άλλα κάποια άλλη φορά.
Έξαλλου δεν θα είναι η τελευταία φορά, που θα πάτε Μαδρίτη, εισιτήρια οικονομικά βρίσκεις εύκολα.
Πάω μια με δυο φορές τον χρόνο (πέμπτη με δεύτερα συνήθως όπως εσείς) και φέτος είναι η πρώτη χρόνια που δεν θα την επισκεφτώ. (Λάθος θα είμαι τράνζιτ για μερικές ώρες άρα θα πάω για φαγητό στο κέντρο)
Ένα μουσείο επιβάλετε, έστω και απ έξω.
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.743
Likes
15.239
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ένα πολύ κάλο και κεντρικό ξενοδοχείο είναι αυτό.
https://www.booking.com/hotel/es/nh-collection-madrid-gran-via.el.html
Ανάμεσα σε Chueca Malesana και Sol, πρώην Senator, στη καρδία της Gran Via.
Για μετακινήσεις θα συνιστούσα ουμπερ μιας και είσαστε δυο, που είναι αρκετά οικονομικό. Από το αεροδρόμιο στις αφίξεις έχει ειδικό χώρο στην έξοδο αριστερά, αν ρωτήσεις θα σου πουν.
Αν είναι η πρώτη επίσκεψη σας στην πόλη θα συνιστούσα να περάσετε όλες τις μέρες σας εκεί πολύ χάλαρα.
Κάλο το Τολέδο δεν λέω άλλα κάποια άλλη φορά.
Έξαλλου δεν θα είναι η τελευταία φορά, που θα πάτε Μαδρίτη, εισιτήρια οικονομικά βρίσκεις εύκολα.
Πάω μια με δυο φορές τον χρόνο (πέμπτη με δεύτερα συνήθως όπως εσείς) και φέτος είναι η πρώτη χρόνια που δεν θα την επισκεφτώ. (Λάθος θα είμαι τράνζιτ για μερικές ώρες άρα θα πάω για φαγητό στο κέντρο)
Ένα μουσείο επιβάλετε, έστω και απ έξω.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες και προτάσεις σου. Το εάν πάμε και κάπου αλλού θα εξαρτηθεί από τις μέρες που θα είμαστε εκεί. Υπάρχει πιθανότητα οι μέρες να αυξηθούν ή να μειωθούν ανάλογα το πότε θα βρω εισητηρια με μίλια. Έξω από τα μουσεία και βέβαια θα περάσουμε, μέσα δεν νομίζω να μπούμε.😀.
Εάν έχεις κάτι άλλο να προτείνεις, πολύ ευχαρίστως να το διαβάσω.
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.451
Eχει κ'δωρεαν μερες εισόδου στα μουσεία η νμζ απογευματινά η Μαδριτη. Τοτες με ενα 8 χρονο, το Πραδο ηταν κατορθωμα, 2 ωρες και πολλες, χωρια που οι σειρες των τζαμπατζηδων ητανε τεράστιες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.159
Likes
20.487
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@makisg δεν σε ξέχασα! Λοιπόν το ξενοδοχείο (γιατί τότε ήταν δηλωμένο ως τέτοιο) είναι το Hostal Sol. Έχει μετατραπεί σε χόστελ. Βλέπω τώρα οτι δεν έχει ασανσέρ για τα επάνω πατώματα (δεν το θυμόμουν), οπότε δεν μας κάνει. Είναι κοντά στη Puerta del Sol και έχει ομαλή πρόσβαση στη παλιά πόλη χωρίς μεγάλες ανηφόρες και κατηφόρες και γενικά η τοποθεσία του είναι πολύ καλή. Το αυτοκίνητο το παρκάραμε δωρεάν έξω ακριβώς απο το κατάλυμα. Τώρα βλέπω οτι χρεώνεται και το πάρκινγκ 15€/ημέρα....δεν αξίζει έτσι! Το έχουν χειροτερέψει το θεματάκι...

Νομίζω οτι για Τολέδο είναι καλό να ακολουθήσεις αυτά που σου πρότεινε ο @panpan για να μην ταλαιπωρηθεί το κορίτσι σου και να το ευχαριστηθεί! Αξίζει το Τολέδο πολύ!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.743
Likes
15.239
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
@makisg δεν σε ξέχασα! Λοιπόν το ξενοδοχείο (γιατί τότε ήταν δηλωμένο ως τέτοιο) είναι το Hostal Sol. Έχει μετατραπεί σε χόστελ. Βλέπω τώρα οτι δεν έχει ασανσέρ για τα επάνω πατώματα (δεν το θυμόμουν), οπότε δεν μας κάνει. Είναι κοντά στη Puerta del Sol και έχει ομαλή πρόσβαση στη παλιά πόλη χωρίς μεγάλες ανηφόρες και κατηφόρες και γενικά η τοποθεσία του είναι πολύ καλή. Το αυτοκίνητο το παρκάραμε δωρεάν έξω ακριβώς απο το κατάλυμα. Τώρα βλέπω οτι χρεώνεται και το πάρκινγκ 15€/ημέρα....δεν αξίζει έτσι! Το έχουν χειροτερέψει το θεματάκι...

Νομίζω οτι για Τολέδο είναι καλό να ακολουθήσεις αυτά που σου πρότεινε ο @panpan για να μην ταλαιπωρηθεί το κορίτσι σου και να το ευχαριστηθεί! Αξίζει το Τολέδο πολύ!
Σε ευχαριστώ πολύ. Νομίζω και εγώ ότι η πρόταση του Παναγιώτη είναι πολύ καλή. Όταν κλειστούν τα εισιτήρια και με δεδομένη την διάρκεια του ταξιδιού, τα ξαναλέμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.358
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom