Ισπανία 4 Μέρες στην Μαδρίτη και πέριξ!

makisg

Member
Μηνύματα
4.743
Likes
15.238
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Κ. Μάκη αν μου επιτρέπεται να καταχραστω το τοπικό σας να ρωτήσω κάτι

Άφιξη Τετάρτη στις 4 στη Μαδρίτη και αναχώρηση Κυριακή.

Σκέφτομαι αν φύγω κατευθείαν για Σεγκόβια, την επόμενη διαμονή Τολέδο και τις δύο τελευταίες να μείνω Μαδρίτη.

Πιστεύετε βγαίνει ή να μείνω την πρώτη μέρα Μαδρίτη και να πάω μόνο Τολέδο και να επιστρέψω Μαδρίτη για τις δύο τελευταίες;
@jimp δεν είναι δικό μου το τοπικ οπότε ρωτάς ότι θέλεις.
Όπως απάντησε ο ψηλός είναι δύσκολες οι μετακινήσεις λόγω μετεπιβιβασεων και χάσιμο χρόνου.
Εγώ πάντα νοικιάζω αυτοκίνητο, όπως θα κάνω και τώρα.
Εμείς επιλέξαμε να πάμε απευθείας από Μαδρίτη στο Τολέδο ( φθάνουμε όμως 11μιση στην Μαδρίτη) . Την άλλη μέρα Άβιλα και τις 2 τελευταίες Μαδρίτη.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
Θέλει κανένα τρίωρο-τετράωρο αυτό το σενάριο για μετακίνηση απ' τη μία στην άλλη, τουλάχιστον απ' όσο το χα ψάξει εγώ. Αν έχεις αμάξι είναι πιο εύκολο, αλλιώς πρέπει ν' αλλάζεις μέσα στο κέντρο της Μαδρίτης. Αξίζει πολύ όμως.
Μιάμιση ώρα μου το βγάζει όπως θα δεις στη φωτογραφία, άντε σου λέω εγώ να βάλω και άλλη μισή, 45 λεπτά;

Αξίζει να το κάνω;
Screenshot_2023-07-15-21-36-41-006_com.android.chrome.jpg
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.334
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μιάμιση ώρα μου το βγάζει όπως θα δεις στη φωτογραφία, άντε σου λέω εγώ να βάλω και άλλη μισή, 45 λεπτά;
Μιλάω για το Σεγκόβια - Τολέδο, όχι για από/προς Μαδρίτη που ισχύει αυτό που λες.
Σε περίπτωση που θέλεις να πας από τη μία στην άλλη, μεσολαβεί η Μαδρίτη και με αλλαγή μέσου.
Όπως και να χει εγώ στη θέση σου θα το 'κανα, πήγα μόνο Τολέδο/Μαδρίτη, δεν είχα τόσες μέρες.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
Μιλάω για το Σεγκόβια - Τολέδο, όχι για από/προς Μαδρίτη που ισχύει αυτό που λες.
Σε περίπτωση που θέλεις να πας από τη μία στην άλλη, μεσολαβεί η Μαδρίτη και με αλλαγή μέσου.
Όπως και να χει εγώ στη θέση σου θα το 'κανα, πήγα μόνο Τολέδο/Μαδρίτη, δεν είχα τόσες μέρες.
Στο rome2rio μου το βγάζει 2μιση ώρες, άντε να γίνουν 3.
Αξίζει λες δηλαδή τα 4 βράδια να τα μοιραστώ έτσι;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.334
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Στο rome2rio μου το βγάζει 2μιση ώρες, άντε να γίνουν 3.
Αξίζει λες δηλαδή τα 4 βράδια να τα μοιραστώ έτσι;
Και τέσσερις να είναι δεδομένου οτί αλλάζεις μετρο/λεωφορείο/τρένο κτλ δεν είναι πρόβλημα.
Για μένα αξίζει, μου άρεσε πολύ η διανυκτέρευση και η ολόκληρη μέρα στο Τολέδο, ήθελα να κάνω το ίδιο με τη Σεγκόβια αλλά δεν είχα την παραπάνω μέρα. Η Μαδρίτη για δύο μέρες με κάλυψε τολμώ να πω, κάνοντας και -σύντομες- επισκέψεις σε μουσεία αλλά και στο πάρκο.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.743
Likes
15.238
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Στο rome2rio μου το βγάζει 2μιση ώρες, άντε να γίνουν 3.
Αξίζει λες δηλαδή τα 4 βράδια να τα μοιραστώ έτσι;
Συμφωνώ με τον ψηλό ότι αξίζει να το κάνεις. Το Τολέδο πιστεύω ότι είναι πολύ όμορφο. Πότε πάς??
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
Και τέσσερις να είναι δεδομένου οτί αλλάζεις μετρο/λεωφορείο/τρένο κτλ δεν είναι πρόβλημα.
Για μένα αξίζει, μου άρεσε πολύ η διανυκτέρευση και η ολόκληρη μέρα στο Τολέδο, ήθελα να κάνω το ίδιο με τη Σεγκόβια αλλά δεν είχα την παραπάνω μέρα. Η Μαδρίτη για δύο μέρες με κάλυψε τολμώ να πω, κάνοντας και -σύντομες- επισκέψεις σε μουσεία αλλά και στο πάρκο.
Τελείωσε θα το κάνω. Μια ζωή την έχουμε.
Βέβαια θα είναι Ιανουάριος και θα είναι χειμώνας και νύχτα, σημαντική λεπτομέρεια που ξέχασα να γράψω αλλά Χου γκιβς Ε σιτ
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.883
Likes
26.820
Παναγιώτη τι λέει το ξενοδοχείο αυτό σαν τοποθεσία?? Είναι κεντρικό ή να δω κάπου αλλού??
Mάκη από τα ξενοδοχείια της Avila δεν έχω ιδέα. Βλέπω όμως τον χάρτη είναι μόνο τρία λεπτά
από τον καθεδρικό. Δεν ξέρω από πάρκινγκ τι γίνεται.
Οι φωτογραφίες που έστειλες από που είναι τραβηγμένες??
Στο ποστ 42 είχα γράψει ένα τιπ. Πάτα την λέξη Avila και θα σου βγάλει στον χάρτη.
Πηγαίνεις με αυτοκίνητο.
Πας εδώ.. Avila και βλέπεις όλη την πόλη.
Μάκη πάτα Εδώ.
υγ.
Το δεύτερο ξενοδοχείο που έβαλες είναι 150 μέτρα δίπλα και μου φαίνεται καλύτερο.
Βλέπω πολύ καλές κριτικές. Έχει και πάρκινγκ.
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.743
Likes
15.238
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Mάκη από τα ξενοδοχείια της Avila δεν έχω ιδέα. Βλέπω όμως τον χάρτη είναι μόνο τρία λεπτά
από τον καθεδρικό. Δεν ξέρω από πάρκινγκ τι γίνεται.

Στο ποστ 42 είχα γράψει ένα τιπ. Πάτα την λέξη Avila και θα σου βγάλει στον χάρτη.
Πηγαίνεις με αυτοκίνητο.

Μάκη πάτα Εδώ.
υγ.
Το δεύτερο ξενοδοχείο που έβαλες είναι 150 μέτρα δίπλα και μου φαίνεται καλύτερο.
Βλέπω πολύ καλές κριτικές. Έχει και πάρκινγκ.

Σε ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη και εγώ αυτή την εντύπωση έχω για το δεύτερο ξενοδοχείο λόγω σχολίων και πάρκινγκ.
(κοίτα, μην ξυπνάς τόσο πρωί, διακοπές είσαι :haha::haha:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.883
Likes
26.820
Σε ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη και εγώ αυτή την εντύπωση έχω για το δεύτερο ξενοδοχείο λόγω σχολίων και πάρκινγκ.
(κοίτα, μην ξυπνάς τόσο πρωί, διακοπές είσαι :haha::haha:
Το πρώτο το ξενοδοχείο λέει ότι έχει πάρκινγκ, αλλά δεν διευκρινίζει που; Είναι δίπλα; είναι στου διαόλου την μάνα; που; Την έχω πατήσει στο Σαντιάγκο ντε Κομποστέλα.
Μάκη τις καθημερινές ξυπνάω στις 5.00
Στις διακοπές στις 4.00 για να τελειώσω όλη την γραφική δουλειά και μετά αραχτός ή μπάνιο. :haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.159
Likes
20.487
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η Τάνια λέει οτι το πρώτο ξενοδοχείο δεν το κλείνουμε με τίποτα!!! Εκεί που είναι δεν ξέρει αν μπορεί να μπει αυτοκίνητο.... Αν λέει οτι έχει πάρκινγκ αυτό θα είναι μακριά απο το κατάλυμα και θα σας υποδείξουν που να παρκάρετε το αυτοκίνητο. Είναι σε σημείο που αρχίζει η πόλη και έχει μερικές κατηφόρες με μικρή κλίση βέβαια.

Το δεύτερο είναι ιδανικό!!!
100.png


Απο το δεύτερο κατάλυμα ως τον καθεδρικό περπατάς σε επίπεδο σημείο της πόλης. Σε ακτίνα 500μ απο το καθεδρικό οι δρόμοι είναι επίπεδοι σχεδόν. Μετά η πόλη γίνεται κατηφορική. Παράδειγμα αν πας απο τον καθεδρικό προς το ναό της Αγίας Τερέζας απο ένα σημείο και μετά ο δρόμος κατηφορίζει αλλά με ελαφριά κλίση. Γύρω απο τον καθεδρικό και τη Plaza Μayor η πόλη είναι επίπεδη.

Η Τάνια έμενε κοντά στο καθεδρικό, μέσα στη παλιά πόλη και είχε αφήσει το αυτοκίνητο κοντά στο δεύτερο ξενοδοχείο που βρήκες, αλλά δεν είχε πρόβλημα να περπατάει με τα πράγματα της στο χέρι μέχρι το κατάλυμα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.341
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom