Ισπανία 4 Μέρες στην Μαδρίτη και πέριξ!

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Τα Eurostars είναι καλά ξενοδοχεία. Το συγκεκριμένο είναι κεντρικότατο. και πας παντού με τα πόδια.
Έχε υπ'όψιν σου, ότι αν έχεις αυτοκίνητο πρέπει να πεις στην ρεσεψιόν τον αριθμό της πινακίδας
για να ενημερώσουν τον δήμο και να μην φας πρόστιμο.

Ααα, δεν το ήξερα αυτό Παναγιώτη καλά που το ανέφερες. Σκέφτομαι να βρω μια εταιρεία για να νοικιάσω αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο και να έχει επιλογή παράδοσης στο σιδηροδρομικό σταθμό πχ. ώστε όταν φθάσω στην Μαδρίτη να περάσω από το ξενοδοχείο για να αφήσω τις αποσκευές και την σύζυγο και να πάω να παραδώσω το αυτοκίνητο στον σταθμό. Και για αυτό το σενάριο πάλι χρειάζεται να ενημερώσω το ξενοδοχείο??
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπέρα. Για ένα 3μερο στη Μαδρίτη για τις μετακινησεις τι προτείνετε; Το ξενοδοχείο μας είναι στο κέντρο και μας αρέσει και το περπάτημα. Σκεφτόμουν για την αγορά των 10 διαδρομών. Αν κατάλαβα καλά κοστίζει 6,10 και 2,5 επιπλέον για την αγορά της κάρτας;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σκεφτόμουν για την αγορά των 10 διαδρομών. Αν κατάλαβα καλά κοστίζει 6,10 και 2,5 επιπλέον για την αγορά της κάρτας;
Ναι, στα 2,5€ είναι η αγορά της κάρτας την οποία φορτίζεις όποτε θέλεις.
Ενδεχομένως να μη χρειαστούν και οι δέκα διαδρομές για το τριήμερο, ωστόσο η τιμή είναι πολύ καλή.
Νομίζω ότι η μετακίνηση από/προς το αεροδρόμιο δε συμπεριλαμβάνεται.
 

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
Καλημερα σε ολους, σας ευχαριστω για ολα τα ωραια που διαβασα εδω. Εχω κανονισει 4 ημερες αρχες Δεκεμβρη και στο προγραμμα εχω βαλει και μονοημερη στο Τολεδο. Στη Μαδριτη εχω κλεισει στο
Catalonia Plaza Mayor.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Υπάρχει κάποια πρόταση για καφέ σε όμορφη πλατεία με περαντζάδα σε Τολέδο, Άβιλα και Μαδρίτη??
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018

Aunt Lia

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
Υπάρχει κάποια πρόταση για καφέ σε όμορφη πλατεία με περαντζάδα σε Τολέδο, Άβιλα και Μαδρίτη??
Το San Gines ειναι οντως απο τα πιο γνωστα και κλασσικα στη Μαδριτη. Μετα για κατι πιο εναλλακτικο με καλο καφε κιολας εγω προτείνω Ambu Coffee, La Bicicleta, Natif Coffee & Kitchen, Osom Coffee Atelier.
Απο όσο θυμάμαι το La Bicicleta βρισκοταν σιγουρα πανω σε μια πλατειουλα.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.305
Likes
17.276
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Υπάρχει κάποια πρόταση για καφέ σε όμορφη πλατεία με περαντζάδα σε Τολέδο, Άβιλα και Μαδρίτη??
Για Μαδρίτη:
Plaza de Cascorro: καταπληκτική πλατεία με πολύ «πέρασμα». Το El Parnaso café μου είχε γυαλίσει αλλά τελικά είχε ήλιο και ζέστη και καθίσαμε κάπου αλλού για τάπας. Αν φτάσεις εκεί θα πρέπει οπωσδήποτε να φας το καλύτερο παγωτό της Μαδρίτης (σύμφωνα με ντόπιους) από το “Mama Elba” που είναι εκεί κοντά σε ένα στενάκι της Cascorro.
Plaza de la Paia: Είναι μια κρυμμένη, λίγο πιο ήσυχη πλατεία αλλά με σημαντική περατζάδα. Πίσω από την εκκλησία του Αγίου Ανδρέα.
Plaza Santa Anna: ωραία μεν αλλά πολύ τουριστική. Την τελευταία φορά που κάθισα σε ένα από τα τραπεζάκια της αρνήθηκαν να μου σερβίρουν γιατί ήθελα μόνο μία μπύρα!
Plaza Reina Sofia: Δεν είναι συνήθως στα προτεινόμενα αλλά εμένα στο πρόσφατο ταξίδι μου πολύ με βόλεψε. Πήγα τρεις φορές! Μου άρεσε γιατί ήταν ήσυχα, έβρισκα πάντα τραπέζι αλλά χαζολόγαγα και τον κόσμο που έβγαινε απ' το μουσείο και περνούσε από μπροστά μου κατευθυνόμενος προς Atocha & Prado. Η απόλυτη περαντζάδα.
Στο φημισμένο Gran Café Gijón πήγα για καφέ αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένη. Οι σερβιτόροι ήταν
σνομπ που άλλο παρείγγειλα και άλλα μου έφεραν και ήταν και ακριβό. Στο αναφέρω όμως γιατί είχε
ωραίο περιβάλλον και περατζάδα.
Τα café του Retiro επίσης είναι όμορφα.

Avila: Στην πλατεία Mercado εντός των τειχών. Είναι πανέμορφα αλλά το σέρβις ήταν πολύ αργό. Εγώ κάθισα στο “Mesón Gredos Bar Restaurante” που «έβλεπε» στην πλατεία και μετά τον καφέ χτύπησα και ένα τάπας.

Όλα τα παραπάνω τα περπάτησα το Μάιο που μας πέρασε και τα έχω ψιλοπρόσφατα. Αν και θα εχεις φτιάξει πρόγραμμα εγώ θα σου προτείνω και μια ημερήσια στην πόλη Alcala De Henares. Είναι κοντά με το τρένο, εύκολη, ψιλοάγνωστη, πανέμορφη πόλη με πολλά ενδιαφέροντα πράγματα να δεις και ότι πρέπει για ημερήσια. Στην πλατεία του Alcala de Henares ήπια τον καλύτερο καφέ αυτής της εκδρομής.

Τολέδο είχα πάει πριν πολλά χρόνια και δεν έχω πρόταση αλλά φαντάζομαι ότι στην κεντρική του
πλατεία Plaza de Zocodover θα είναι ωραία.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.305
Likes
17.276
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
@Grerena πήγες και Σεγκόβια ??
Τολέδο, Σεγκόβια και Εσκοριάλ είχα πάει το 2010, με ημερήσιες από Μαδρίτη. Τότε δεν έγραφα ακόμα στο travelstories και δεν κρατούσα σημειώσεις. ;) Έχω γράψει και ιστορία αλλά χωρίς πολλές λεπτομέρειες όμως.
Το Μάιο του '23 πήγα σε Alcala de Henarez και Aranjuez μέσα σε μια μέρα (το πρωί Alcala και το απόγευμα Aranjuez) και Avila άλλη μέρα. Η Avila μου άρεσε και το περίμενα, η Alcala μου άρεσε πολύ χωρίς να το περιμένω και η Aranjuez μόνο οι κήποι της άξιζαν.
Τη Μαδρίτη την ... όργωσα, πιο πολύ όμως σε επίπεδο μουσείων και πάρκων.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.463
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom