Ισπανία 4 Μέρες στην Μαδρίτη και πέριξ!

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Τολέδο, Σεγκόβια και Εσκοριάλ είχα πάει το 2010, με ημερήσιες από Μαδρίτη. Τότε δεν έγραφα ακόμα στο travelstories και δεν κρατούσα σημειώσεις. ;) Έχω γράψει ιστορία όμως αλλά χωρίς πολλές λεπτομέρειες όμως.
Το Μάιο του '23 πήγα σε Alcala de Henarez και Aranjuez μέσα σε μια μέρα (το πρωί Alcala και το απόγευμα Aranjuez) και Avila άλλη μέρα. Η Avila μου άρεσε και το περίμενα, η Alcala μου άρεσε πολύ χωρίς να το περιμένω και η Aranjuez μόνο οι κήποι της άξιζαν.
Τη Μαδρίτη την ... όργωσα, πιο πολύ όμως σε επίπεδο μουσείων και πάρκων.

Επειδή οι μέρες είναι περιορισμένες δεν θα έχουμε χρόνο για ημερήσιες, οπότε καλά έκανα και έβαλα διανυκτέρευση στην Avila. Ήμουν σε δίλημμα μεταξύ Avila και Σεγκόβια.
Πες μου ένα όμορφο πάρκο στην Μαδρίτη.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Grerena

Member
Μηνύματα
1.306
Likes
17.278
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Επειδή οι μέρες είναι περιορισμένες δεν θα έχουμε χρόνο για ημερήσιες, οπότε καλά έκανα και έβαλα διανυκτέρευση στην Avila. Ήμουν σε δίλημμα μεταξύ Avila και Σεγκόβια.
Πες μου ένα όμορφο πάρκο στην Μαδρίτη.
Εκτός από το Retiro που είναι καταπληκτικό και φαντάζομαι ότι σίγουρα θα πας (πρέπει να πας), θα σου προτεινω ακόμα:

Μια πεζοδρομημένη διαδρομή που ξεκινά από τον Καθεδρικό της Αλμουδένα, συνεχίζει μπροστά από τα Ανάκτορα και τους κήπους Σαμπατίνι και μετά είτε μπορείς να στρίψεις αριστερά και να επισκεφτείς τους κήπους του Παλατιού είτε να συνεχίσεις ευθεία για να καταλήξεις στον καταπράσινο λόφο του Temple of Debod.
Στη συνέχεια αν έχεις κουράγιο (ή και άλλη ημέρα) μπορείς να συνεχίσεις στο Casa de Campo. Είναι ένα τεράστιο πάρκο με μια τεχνητή λίμνη, θέα και πολλά καφέ/ αναψυκτήρια. Μην πας Κυριακή γιατί γίνεται χαμός.

Πολύ ωραίο και μάλλον όχι τουριστικό είναι το Parque Madrid Río, το οποίο εκτείνεται κατά μήκος του ποταμού Μανθανάρες από τη γέφυρα του Τολέδο έως το Madadero (πρώην σφαγείο και νυν Πολιτιστικό κέντρο). Νομίζω ότι αξίζει και το Πάρκο και το Madadero.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Σε ευχαριστώ πολύ.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Βλέπω καταστροφικές πλημμύρες στην Μαδρίτη και δεν ξέρω τί να κάνω. Το ταξίδι είναι για απόλαυση και όχι να κινδυνεύουμε.
 

Vasilis_Pat

Member
Μηνύματα
8
Likes
58
Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα που γραφετε , αλλα δεν θα ηταν προτιμοτερο 2 μερες Μαδριτη και 2 μερες Σαν σεμπαστιαν (1ωρα με το αεροπλανο γυρω στα 70ευρω) αντι για το Τολεδο;
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα που γραφετε , αλλα δεν θα ηταν προτιμοτερο 2 μερες Μαδριτη και 2 μερες Σαν σεμπαστιαν (1ωρα με το αεροπλανο γυρω στα 70ευρω) αντι για το Τολεδο;
Θα έλεγα πως το Σαν Σεμπαστιάν πρέπει να συνδιάζεται μαζί με το Μπιλμπάο και πρέπει να αφιερώσεις μία εκδρομή στη χώρα των Βάσκων για άλλη φορά. Συμφωνώ με ημερίσια Τολέδο, αν και εφόσον έχεις δει και ζήσει κάποιες μέρες τη Μαδρίτη. Άλλη μία ωραία πόλη που είναι κοντά και αξίζει μονοήμερη είναι η Σαλαμάνκα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δηλαδή 4 μέρες 4 φορές στο αεροδρόμιο; Hardcore καταστάσεις.

Τι περισσότερο έχει να προσφέρει το Σαν Σεμπαστιαν σε σχέση με την παλιά πρωτεύουσα της Ισπανίας που να αξίζει την ταλαιπωρία;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα που γραφετε , αλλα δεν θα ηταν προτιμοτερο 2 μερες Μαδριτη και 2 μερες Σαν σεμπαστιαν (1ωρα με το αεροπλανο γυρω στα 70ευρω) αντι για το Τολεδο;
Τι παραπάνω έχει το Σαν Σεμπαστιάν από το Τολέδο,που θα σε προτρέψει να κάνεις 900 χιλ.
πήγαινελα σε ένα 4ημερο ταξίδι;
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Τι παραπάνω έχει το Σαν Σεμπαστιάν από το Τολέδο,που θα σε προτρέψει να κάνεις 900 χιλ.
πήγαινελα σε ένα 4ημερο ταξίδι;
Το τολέδο ήταν ισως οτι πιο ωραιο ειχαμε δει απο το ταξιδι στη Μαδριτη, μετανιωσαμε που δεν ειχαμε κλεισει και διανυκτερευση εκει.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Εκτός από το Retiro που είναι καταπληκτικό και φαντάζομαι ότι σίγουρα θα πας (πρέπει να πας), θα σου προτεινω ακόμα:

Μια πεζοδρομημένη διαδρομή που ξεκινά από τον Καθεδρικό της Αλμουδένα, συνεχίζει μπροστά από τα Ανάκτορα και τους κήπους Σαμπατίνι και μετά είτε μπορείς να στρίψεις αριστερά και να επισκεφτείς τους κήπους του Παλατιού είτε να συνεχίσεις ευθεία για να καταλήξεις στον καταπράσινο λόφο του Temple of Debod.
Στη συνέχεια αν έχεις κουράγιο (ή και άλλη ημέρα) μπορείς να συνεχίσεις στο Casa de Campo. Είναι ένα τεράστιο πάρκο με μια τεχνητή λίμνη, θέα και πολλά καφέ/ αναψυκτήρια. Μην πας Κυριακή γιατί γίνεται χαμός.

Πολύ ωραίο και μάλλον όχι τουριστικό είναι το Parque Madrid Río, το οποίο εκτείνεται κατά μήκος του ποταμού Μανθανάρες από τη γέφυρα του Τολέδο έως το Madadero (πρώην σφαγείο και νυν Πολιτιστικό κέντρο). Νομίζω ότι αξίζει και το Πάρκο και το Madadero.
Ωραιες οι προτάσεις αλλά, ρεαλιστικά, νομιζω πως σε 4ημερο ταξιδι , που περιλαμβανει και ημερησια εκδρομη σε Τολεδο ή Αβιλα (αρα 3ημερο στη Μαδριτη) με το ζορι θα προλαβει να δει κανεις μονο το Ρετιρο, ειδικά αν σκοπευει να γυρισει και σε μουσεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.476
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom