Γαλλία Γερμανία Ελβετία 4 μέρες - Ελβετογαλλογερμανικά σύνορα

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
παιδια ευχαριστω ολους για την ανταποκριση.θα προσπαθησω να ειμαι πιο αναλυτικη οπου χρειαζεται.απλως δεν ηθελα να κουρασω με πολλες λεπτομερειες.αλλωστε ο χρονος παντα με κυνηγα!!

alemar,αν εκλεισες και κοντα στα χριστουγεννα ακομα καλυτερα.χριστουγεννα αλσατια θα ειναι μαγικα.ειναι high season για αυτους.παντου υπαρχουν χριστουγεννιατικα παζαρια και η ατμοσφαιρα θα ειναι ονειρικη.
ευτυχως για εμας τους βορειελλαδιτες η easy jet διατηρει το δρομολογιο.
σχετικα με τις διανυκτερευσεις ,εμενα μου αρεσει καθε βραδυ σε αλλο μερος.1 στο κολμαρ και 1 στο στρασβουργο ειναι πολυ καλυτερα.προσπαθησε να επισκεφτεις οσο περισσοτερα αλσατικα χωρια μπορεις την 1 μερα και την αλλη την αφιερωνεις στο στρασβουργο.ακομα μπορεις να δεις πολλα σε μελανα δρυμο για 2 μερες.δεν ξερω αν θα εμενα 2 νυχτες στο freiburg.ισως θα μπορουσες να μεινεις και καπου αλλου .ισως καπου στο βουνο με χιονι.γραψε μου pm, πιο αναλυτικα τι σκοπευεις να κανεις και θα σου πω τη γνωμη μου.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Ευχαριστούμε για τις ιδέες!Τα Χριστούγεννα εκεί θα είναι πολύ όμορφα!Το θετικό της εποχής που πήγες είναι οι μεγάλες μέρες κατά τη διάρκεια των οποίων μπορείς να δεις περισσότερα πράγματα!Για συνέχισε...
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
συνεχεια...
παρελειψα να αναφερω το καστρο haut koenigsburg μεταξυ στρασβουργου και κολμαρ ,το οποιο αξιζει οπωσδηποτε μια επισκεψη.
βρισκεται κοντα στο selestast και στο st.hippolyte.πνιγμενο μεσα στο πρασινο,απο ροζ ασβεστολιθο απεικονιζει την καθημερινη ζωη αιωνες πριν στη γαλλια.
αυτο που μου αρεσε ομως περισσοτερο ηταν η σταση για καφε στο
μικρο χωριο st.hippolyte με τα πολυχρωμα σπιτακια.
δεν υπηρχαν καθολου τουριστες και η ατμοσφαιρα ηταν μιας αλλης εποχης.

το επομενο πρωινο ειχε φτασει.
δεν φυγαμε απο το στρασβουργο πριν προμηθευτουμε τα νοστιμοτατα
κρουασαν.
φευγουμε για γερμανια και μελανα δρυμο διασχιζοντας το ρηνο ,αφηνουμε πισω μας το freiburg και οδευουμε προς νεστατ και λιμνη τιτιζε.αποσταση στρασβουργο -freiburg περιπου 1 ωρα.και τιτιζε μιση ωρα ακομη.
το φυσικο τοπιο πανεμορφο.το μαγευτικο γερμανικο δασος γεματο ερυθροελατα,ελαφια και ξυλινα σαλε και η πνιγμενη στο πρασινο λιμνη τιτιζε που στα καθαρια νερα της καθρεφτιζονται οι γυρω βουνοκορφες συνιστουν ενα μοναδικο τοπιο.
η περιοχη γυρω απο τη λιμνη με τα μαγαζακια ,τα καφε ,τις μπυραριες ,τους παραδοσιακους ξενωνες συμπληρωνουν την ατμοσφαιρα.
φυσικα επιβαλλεται η βαρκαδα στην λιμνη με ηλεκτροκινητη βαρκα για να απολαυσετε το τοπιο.o καιρος ηταν πολυ ζεστος και ποιος να το πιστευε οτι θα καναμε ηλιοθεραπεια στη γερμανια!!
απολαυσα αυτη τη βαρκαδα οσο τιποτε αλλο.για το τελος μια παγωμενη μπυρα και τα απαραιτητα λουκανικα σε μια υπαιθρια μπυραρια κατω απο τη δροσια των δενtρων ηταν οτι επρεπε.
αναπολω το υπεροχο σκηνικο της λιμνης και δικαιωνω τον αντρα μου που μας εκληπαρουσε να μεινουμε στο παραδοσιακο guest house πανω στη λιμνη.ομως επρεπε να φυγουμε...........
ξεκινησαμε για το ομορφο χωριουδακι triberg στην καρδια του μελανα δρυμου ,μεσα στο δασος των ''κουκων''.
η φυση μας αποζημειωνει.γραφικες κοιλαδες και οι ψηλοτεροι καταρρακτες της γερμανιας στο triberg με την καταπληκτικη φυση συμπληρωνουν το μαγευτικο και ''ζοφερο'' σκηνικο.
στο χωριο γνωστο για τα ρολογια κουκους, διασπαρτα λογης λογης μαγαζακια που πουλουσαν τα ομορφα ρολογια εναντι αρκετων ευρω.
ηταν ολα πολυ γραφικα.
ενα τεραστιο κομματι τουρτας black forest μας στυλωσε πριν αναχωρησουμε για το μεγαλο τουριστικο θερετρο του freiburg ,την πρωτευουσα του μελανα δρυμου.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
ηταν απογευμα πια οταν φτασαμε στο freiburg.
σημειωνω τιτιζε- triberg περιπου 40 λεπτα μαγικης διαδρομης.
triberg -freiburg αλλα 40 λεπτα παρθενου δασους.σημερα διανυσαμε και τα περισσοτερα χιλιομετρα.

το freiburg εκτεινεται στα νοτια υψωματα του μελανα δρυμου και η νεα πολη ειναι αρκετα μεγαλη .ο καιρος αρκετα δροσερος εδω.
καταλυσαμε σε ενα gasthof λιγο εξω απο το freiburg αφου λογω ενος μουσικου φεστιβαλ ολα τα μεγαλα ξενοδοχεια(που ειχα καταγραψει)δεν ειχαν δωματια.ηταν απλο ,ομως γραφικο,καθαρο και φθηνο 70ευρω με πρωινο.
το πλεονεκτημα της μεγαλης μερας μας εδωσε τη δυνατοτητα να θαυμασουμε την παλια πολη πριν πεσει το σκοαταδι.
μια παλια πολη με στενα δρομακια,πολυχρωμα σπιτακια και πλατειες με τρεχουμενα νερα.ειδαμε τον καθεδρικο ναο και το παλιο δημαρχειο.
η πολη εσφυζε απο κοσμο.νομιζω επαιζε και η γερμανια (μουντιαλ) εκεινη τη μερα και παντου τηλεορασεις ,φωνες, χαμος.
ο δροσερος καιρος μας οδηγησε,ολως τυχαιως, στο εσωτερικο μιας τελειας μπυραριας οπου εφτιαχναν την δικη τους μπυρα .φαγαμε ενα λουκουλειο δειπνο και ηπιαμε νοστιμη μπυρα.ολα ανταξια της γερμανικης κουζινας.και πολυ οικονομικα.στη γερμανια οι τιμες ,χαμηλοτερες απο ελλαδα ακομα και στη βενζινη.
για το τελος της μερας ζησαμε την περιπετεια της αναζητησης του ξενοδοχειου μας.οδηγουσαμε για 1 ωρα γυρω γυρω απο την πολη αφου φυγαμε απο το ξενοδοχειο χωρις να ξερουμε το ονομα αυτου.κι ομως ειναι αληθεια:haha:
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
ενδιαφέρον ταξίδι...περιμένουμε την συνέχεια...αμα η easy ειχε και απο αθήνα για βασιλεία....θα το εβαζα στο πρόγραμμα....αν γνωρίζει κανεις πως μπορει να πεταξει κανεις οικονομικά προς τα εκεί,ας το αναφέρει...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
ναι..ειδα λοιπον οτι μπορει κανεις να φτασει αυτή την περιοχή και απο φραγκφούρτη...η aegean εχει απευθειας πτήσεις....η ΟΑ εχει για στρασβούργο..αλλα πρεπει να πεταει συγκεκριμμενο διαστημα..θα τηλεφωνήσω για ενημερωση...
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τα πάντα όλα...
ενδιαφέρον ταξίδι...περιμένουμε την συνέχεια...αμα η easy ειχε και απο αθήνα για βασιλεία....θα το εβαζα στο πρόγραμμα....αν γνωρίζει κανεις πως μπορει να πεταξει κανεις οικονομικά προς τα εκεί,ας το αναφέρει...
Έχετε και παράπονο ?
Τι να πούμε εμείς εδώ πάνω που για Ρώμη και Παρίσι πρέπει να δώσουμε πάνω από 200 ευρώ:mad::mad:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Παραμυθένιες εικόνες μας περιγράφεις Ευτυχία! Πρέπει τα τοπία στα μέρη αυτά να είναι φανταστικά!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Έχετε και παράπονο ?
Τι να πούμε εμείς εδώ πάνω που για Ρώμη και Παρίσι πρέπει να δώσουμε πάνω από 200 ευρώ:mad::mad:
οχι...αλοίμονο..δεν εχουμε παράπονο...το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λές..και ειλικρινα χαιρομαι οταν διαβαζω οτι ανοιγουν νεοι προορισμοι απο αεροδρομια της επαρχιας για το εξωτερικό...
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Παιδιά ωραία τα λέτε και παραμυθένια!!!!!
Εγώ που φεύγω από Ζυρίχη αύριο για Βασιλεια, Κόλμαρ, Στρασβούργο κλπ, έχω την εντύπωση ότι δεν θα είναι τόσο παραμυθένια!!!
Είμαι στην Ζυρίχη 3 μέρες και δεν λέει να σταματήσει η βροχή.
Φύγαμε από την Αθήνα με 40 βαθμούς και εδώ έχει με το ζόρι 13!!
Ασε που από την πρώτη μέρα είμαι με πυρετό!!! :(
Φυσικά δεν παρέλειψα να δώ τους καταράκτες του ρήνου, το Schaffhausen αλλά και την λίμνη Constans!!!!!
Το κακό είναι ότι είμαστε με μηχανή, οπότε πιθανόν δεν βλέπω να γλυτώνω την πνευμονία!!!!
Αλλά, αυτό το πείσμα.... να φτάσουμε στο Αμστερνταμ, δεν έχει επακόλουθο!!!!:lol:
... άντε, καλό ταξίδι να έχουμε!!! :lol::lol:, και όποιος μας γκαντέμιασε.... να του καει το βίντεο!!!!!!!:haha:
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τα πάντα όλα...
Παιδιά ωραία τα λέτε και παραμυθένια!!!!!
Εγώ που φεύγω από Ζυρίχη αύριο για Βασιλεια, Κόλμαρ, Στρασβούργο κλπ, έχω την εντύπωση ότι δεν θα είναι τόσο παραμυθένια!!!
Είμαι στην Ζυρίχη 3 μέρες και δεν λέει να σταματήσει η βροχή.
Φύγαμε από την Αθήνα με 40 βαθμούς και εδώ έχει με το ζόρι 13!!
Ασε που από την πρώτη μέρα είμαι με πυρετό!!! :(
Φυσικά δεν παρέλειψα να δώ τους καταράκτες του ρήνου, το Schaffhausen αλλά και την λίμνη Constans!!!!!
Το κακό είναι ότι είμαστε με μηχανή, οπότε πιθανόν δεν βλέπω να γλυτώνω την πνευμονία!!!!
Αλλά, αυτό το πείσμα.... να φτάσουμε στο Αμστερνταμ, δεν έχει επακόλουθο!!!!:lol:
... άντε, καλό ταξίδι να έχουμε!!! :lol::lol:, και όποιος μας γκαντέμιασε.... να του καει το βίντεο!!!!!!!:haha:
Αμάν βρε σεις τι γκαντεμιά είναι αυτή και σε εμάς έβρεχε αλλά είδαμε και μπόλικο ήλιο.
Δεν αφήνετε εκεί την μηχανή να συνεχίσετε με αυτοκίνητο, αν βολεύει δηλαδή ??
Περαστικά και γρήγορα..
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
kate,
δεν μπορω να πιστεψω πως ο καιρος ειναι τοσο ασχημος!
τον ιουνιο που πηγαμε εμεις ειχε 30 βαθμους.βροχη δεν ειδαμε.μαλλον
ημασταν πολυ τυχεροι.
επλιζω ολα να πανε καλα.τουλαχιστον θα σας αποζημειωσουν τα μερη.
καλη συνεχεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom