Γαλλία Γερμανία Ελβετία 4 μέρες - Ελβετογαλλογερμανικά σύνορα

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Για που ετοιμάσεστε?? Καλό ταξίδι και καλά να περάσετε..! Φαντάζομαι ήδη έχεις ξεκινήσει το γράψιμο εε??:D:D
Σ'ευχαριστώ πολύ! Θα κάνουμε ένα road trip από Μιλάνο - Βαρκελώνη μέσω Νότιας Γαλλίας! Τέλη Σεπτέμβρη ελπίζω να έχω μια όμορφη ιστορία να διηγηθώ!:)
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
κατεφερα να βαλω μερικες φωτο με χαμηλη αναλυση ,στο προσωπικο μου αλμπουμ.
...........στο τελεφερικ για mount pilatus
οι τεσσερις μας ,με κομμενη τη λαλια ,μεσα στο τελεφερικ προσπαθουμε να φωτογραφησουμε απο καθε οπτικη γωνια και εγω περιμενω μηπως δω τη χαιντι ...να τρεχει καπου ψηλα στο λοφο!!!!!!!
πραγματικα ,μαγικο αλπικο τοπιο!!!
πριν την ψηλοτερη κορυφη ,υπαρχουν αλλες δυο στασεις σε χαμηλοτερο υψομετρο ,οπου μπορεις να κατεβεις και να συνεχισεις αργοτερα προς τα πανω.
στην πρωτη σταση υπαρχουν παιδικες χαρες για μικρα παιδια καθως και μονοπατια για περπατημα μεσα στο δασος.ακομη περιοχες για πικνικ με μπαρμπεκιου και τραπεζια.
στη δευτερη σταση ,ειναι το seilpark,ενας παραδεισος για τα μεγαλυτερα παιδια αλλα και για ενηλικες.
αναρηχησεις σε δεντρα ,ισορροπια σε σκοινια και πολλες αλλες περιπετειωδης δραστηριοτητες για οικογενειες ,σχολεια κλπ.εκει υπαρχει και ενα υπαιθριο παραδοσιακο εστιατοριο με μαγευτικη θεα.
τελος στο τριτο επιπεδο βρισκεσαι πια στα αποκρυμνα βραχια και σε μια απο τις τρεις κορυφες του βουνου.η ψηλοτερη ειναι στα 2132μ.και φτανεις ανεβαινοντας αρκετα σκαλια .(απο το σημειο που σε αφηνει το τελεφερικ)

η θεα απο εκει σου κοβει την ανασα.η λουκερνη και η απεραντη λιμνη απο κατω και τα ψηλα βουνα τριγυρω .....
εκει πανω μπορει να μεινει κανεις ,σε ενα απο τα τρια ξενοδοχεια.φυσικα υπαρχει καφε, εστιατοριο αλλα και καταστημα δωρων.
ολα απολυτα οργανωμενα.

στον επαρχιακο δρομο πια, απο λουκερνη για βασιλεια ,λιγες ωρες πριν την τελευταια μας νυχτα στην ελβετια.........
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
μπράβο ευτυχία για την υπέροχη ιστορία σου...μου αρεσε παρα πολύ και μου εδωσε ενα κίνητρο για να ονειρευομαι ενα τετοιο ταξίδι...να εισαι καλά και να εχεις παντα την δυνατοτητα για υπεροχα ταξίδια!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
μπράβο ευτυχία για την υπέροχη ιστορία σου...μου αρεσε παρα πολύ και μου εδωσε ενα κίνητρο για να ονειρευομαι ενα τετοιο ταξίδι...να εισαι καλά και να εχεις παντα την δυνατοτητα για υπεροχα ταξίδια!!
σε ευχαριστω πολυ.χαιρομαι που σου αρεσε.ευχομαι και σε σενα τα καλυτερα!
 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα
Πολύ ωράιες οι φωτογραφίες σου...! Μπορείς αν θέλεις να τις βάλεις και μέσα στην ιστορία σου για να φαίνοντε ποιο γρήγορα απο τον αναγνώστη..

Κάτω απο κάθε φωτογραφία έχει ένα σημείο που λέει Κώδικας για το Forum (thumbnail): και έχει ένα url.. Αν το κάνεις copy-paste στην ιστορία σου εμφανίζονται οι φωτογραφίες μέσα στο κείμενο...
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
λιγο πριν το τελος.........

περνωντας μεσα απο πολεις και χωρια που δεν βρισκεις σε ταξιδιωτικους οδηγους ,θαυμασαμε την αψεγαδιαστη ελβετικη εξοχη στον επαρχιακο δρομο για τη βασιλεια.
σταματησαμε στη γραφικη πολη sursee.μια πανεμορφη πλατεια και ενας χαμος απο κοσμο .η συναυλια του joe cocker στο sursee θα ξεκινουσε στις 18.00.
φαγαμε σε ενα ομορφο εστιατοριο και χαζεψαμε τα παιδια που εκαναν μπανιο στο ποταμακι.

λιγο αργοτερα θα σταματουσαμε στο olten.πραγματικα πανεμορφη πολη.γραφικες πλατειες ,λουλουδια και καλαισθητα σπιτια.και εκει μια ακομα εκπληξη .ενα φεστιβαλ τζαζ μουσικης ,υπαιθριες καντινες με φαγητο και πληθος κοσμου .παρασυρθηκαμε και εμεις απο το κλιμα με αποτελεσμα να δουμε τη βασιλεια μεσα απο το αυτοκινητο.
επρεπε να παραδοσουμε το αυτοκινητο στο αεροδρομιο και να διανυκτερευσουμε σε γαλλικο εδαφος και οχι στη βασιλεια ,μια και η διαφορα στις τιμες των ξενοδοχειων ηταν μεγαλη.(η πτηση ειναι αρκετα πρωινη)

εδω το ταξιδι μας τελειωνει.οι υπεροχες στιγμες που ζησαμε θα μας συντροφευουν.......

ps.τελος θα αναφερω τα κοστη αναλυτικα.
για 2 ατομα για 4 διανυκτερευσεις
αεροπορικα εισητηρια:200 ευρω
διαμονη:430ευρω
βενζινη:50 ευρω
ενοικιαση αυτ/του:85ευρω
φαγητο και λοιπα εξοδα:600 ευρω περιπου
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Πολύ ωράιες οι φωτογραφίες σου...! Μπορείς αν θέλεις να τις βάλεις και μέσα στην ιστορία σου για να φαίνοντε ποιο γρήγορα απο τον αναγνώστη..

Κάτω απο κάθε φωτογραφία έχει ένα σημείο που λέει Κώδικας για το Forum (thumbnail): και έχει ένα url.. Αν το κάνεις copy-paste στην ιστορία σου εμφανίζονται οι φωτογραφίες μέσα στο κείμενο...
σε ευχαριστω πολυ.θα το κανω σιγουρα.οπως καταλαβες ειμαι ψιλοασχετη.
μηπως ξερεις πως θα μειωσω την αναλυση στις φωτογραφιες για να μπορεσω να βαλω και αλλες;
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Π΄ραγματικά πολύ όμορφη η εκδρομή που μας περιέγραψες! Thank you! Αν μπορείς να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες θα ήταν τέλεια!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
.....κλεισαμε στο μυαλο μας τις εικονες ,τις στιγμες ,τις μυρωδιες ....πολυτιμα μικρα κρυσταλλακια αναμνησεων στην ψυχη μας.....
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
επειδή οι επιλογες για εμας τουσ βοριοελλαδιτες ειναι λιγες η περιπτωση της easy για Βασιλεια ειναι ευκαιρια θα ελεγα και την εχω στα υποψιν μου για αρχεσ Δεκεμβρη που θα εχει και την χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα για την οποία και φημιζοντε... αλλα εχω μερικες αποριες και οι γνωριζοντες μπορουν να βοηθησουν. αρχικα τι καιρο θα εχει το Δεκεμβρη και με μικρη μερα αν θα μπορεις νακανεις τετοιου ειδους εκδρομεσ .αν πω να μεινω στην Βασιλεια αξιζει για τεσσερισ μερεσ εχει να δεις πραγματα(δεν γνωριζω καθολου την περιοχη και τα αξιοθεατα της) η θα βαρεθεις? αν και απο μια ππρωτη ματια μου φανηκανε ακριβεσ οι τιμες των ξενοδοχειων η κανω λαθος? το στρασβοθργο ποσο μακρια ειναι η ας το θεσω αλλιως ποια ειναι η κοντινοτερη αξιολογη πολη για να περασεισ 3-4 μερες ας ειναι και για μετακινιση με τρενο..περιμενω προτασεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom