Γαλλία Γερμανία Ελβετία 4 μέρες - Ελβετογαλλογερμανικά σύνορα

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
επειδή και εγώ εχω αρχισει να το σκεφτομαι...και δεν μου αρεσει να αλλαζω ξενοδοχεία...ειναι καλα να μεινει καποιος στο freiburg και να κινηθει στην γύρω περιοχη...σκεφτομαι να προσγειωθώ φρανκφουρτη και να νοικιασω αυτοκίνητο...
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
επειδή οι επιλογες για εμας τουσ βοριοελλαδιτες ειναι λιγες η περιπτωση της easy για Βασιλεια ειναι ευκαιρια θα ελεγα και την εχω στα υποψιν μου για αρχεσ Δεκεμβρη που θα εχει και την χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα για την οποία και φημιζοντε... αλλα εχω μερικες αποριες και οι γνωριζοντες μπορουν να βοηθησουν. αρχικα τι καιρο θα εχει το Δεκεμβρη και με μικρη μερα αν θα μπορεις νακανεις τετοιου ειδους εκδρομεσ .αν πω να μεινω στην Βασιλεια αξιζει για τεσσερισ μερεσ εχει να δεις πραγματα(δεν γνωριζω καθολου την περιοχη και τα αξιοθεατα της) η θα βαρεθεις? αν και απο μια ππρωτη ματια μου φανηκανε ακριβεσ οι τιμες των ξενοδοχειων η κανω λαθος? το στρασβοθργο ποσο μακρια ειναι η ας το θεσω αλλιως ποια ειναι η κοντινοτερη αξιολογη πολη για να περασεισ 3-4 μερες ας ειναι και για μετακινιση με τρενο..περιμενω προτασεις
για χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα θα προτιμουσα αλσατια.κολμαρ ,στρασβουργο κλπ αλσατικα χωρια.οσο για τον καιρο σιγουρα εχει χιονια σε μελανα δρυμο και αλπεις.εξαρταται που θα παει κανεις.ομως οι δρομοι ειναι πολυ καλοι και δεν νομιζω οτι το χιονι και γενικα ο καιρος θα ειναι προβλημα.ο χειμωνας εχει αλλη ομορφια.η βασιλεια δεν νομιζω οτι ειναι για 4 μερες .εχει βεβαια πολιτιστικα θεαματα και μουσεια.
η ελβετια ειναι πανακριβη.καλυτερα να μεινεις γερμανια ή γαλλια.οι αποστασεις ειναι μικρες.και το στρασβουργο και το freiburg ειναι κοντα στη βασιλεια.η περιοχη ειναι θαυμασια και μπορει να κανει κανεις πολλα πραγματα ,συμφωνα με τα γουστα του!!!!!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
επειδή και εγώ εχω αρχισει να το σκεφτομαι...και δεν μου αρεσει να αλλαζω ξενοδοχεία...ειναι καλα να μεινει καποιος στο freiburg και να κινηθει στην γύρω περιοχη...σκεφτομαι να προσγειωθώ φρανκφουρτη και να νοικιασω αυτοκίνητο...
πολυ καλη επιλογη το freiburg αν προτιμας να εχεις βαση μια μεγαλυτερη πολη και δεν σου αρεσει να αλλαζεις ξενοδοχεια.
αρκει να εξετασεις με ακριβεια τις διαδρομες που θελεις, για να μην κανεις επιπλεον χιλιομετρα.
 

babouli

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Πολύ ωραία η περιγραφή σου μου. Θα κανω το ίδιο ταξίδι 4 με 8 Δεκεμβρίου και θα ήθελα τη βοήθεια σου. Το αμάξι το έκλεισες μέσω ιντερνετ ή περασες στα γαλλικά εδάφη και το έκλεισες από το αεροδρόμιο? Διότι μέσω ιντερνετ βρίσκω 65Ευρώ/μέρα το φθηνότερο. Την τελευταια ημέρα έγραψες ότι έμεινες σε γαλλικό έδαφος και όχι σε ελβετικό. Που έμεινες και πώς πήγες στο αεροδρόμιο? Διότι έγω έχω βρει μόνο την γραμμή 50 του λεωφορείου που πάει Βασιλεία και από εκεί τρένο κλπ.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Πολύ ωραία η περιγραφή σου μου. Θα κανω το ίδιο ταξίδι 4 με 8 Δεκεμβρίου και θα ήθελα τη βοήθεια σου. Το αμάξι το έκλεισες μέσω ιντερνετ ή περασες στα γαλλικά εδάφη και το έκλεισες από το αεροδρόμιο? Διότι μέσω ιντερνετ βρίσκω 65Ευρώ/μέρα το φθηνότερο. Την τελευταια ημέρα έγραψες ότι έμεινες σε γαλλικό έδαφος και όχι σε ελβετικό. Που έμεινες και πώς πήγες στο αεροδρόμιο? Διότι έγω έχω βρει μόνο την γραμμή 50 του λεωφορείου που πάει Βασιλεία και από εκεί τρένο κλπ.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων
σε ευχαριστω πολυ.το αυτοκινητο το εκλεισα απο τη hertz μεσω ιντερντ το παραλαβαμε απο τον ελβετικο τομεα και πληρωσαμε σε φραγκα φυσικα μεσω πιστωτικης.αν πεταξεις απο την θεσ/νικη θα προσγειωθειτε και εσεις στον ελβετικο τομεα.ειχα ψαξει τοτε ολες τις εταιριες και στη hertz βρηκα το φθηνοτερο(170 ευρω για 4 μερες χωρις προσθετη ασφαλεια).δεν θυμαμαι αν ειδα στον γαλλικο τομεα γραφεια ενοικιασης αυτ/ων.λογικα θα υπαρχουν και ισως ειναι φθηνοτερα.ομως οταν στα site τους βαζεις basel airport κατευθειαν σε παει σε ελβετια και σε φραγκα.δεν ξερω τι γινετε αν ψαξεις σε γαλλια και βαλεις επιλογη αεροδρομιου mulhouse france.δοκιμασε και ετσι.
στο αεροδρομιο ο ενας οροφος ειναι ελβετικος και ο αλλος γαλλικος με διαφορετικες εισοδους-εξοδους.
τωρα την τελευταια νυχτα μειναμε στο captain hotel ειναι στη γαλλια 3 λεπτα απο το αεροδρομιο.μετριο ξενοδοχειο (μια χαρα για εναν υπνο) με 70 ευρω τη βραδια.μας παρελαβε με μινι βαν απο το αεροδρομιο(γαλλικο εδαφος) οταν παραδωσαμε το αυτ/το μας και μας πηγε την επομενη το πρωι στο αεροδρομιο χωρις extra χρεωση.επειδη το εψαξα πολυ ειναι η πιο συμφερουσα και ξεκουραστη επιλογη αφου η βασιλεια ειναι και πολυ πιο μακρια και πανακριβα τα ξεν/χεια που βρισκονται κοντα στο αεροδρομιο(επι ελβετικου εδαφους)αν δεν βρεις το site του ξενοδοχειου πες μου να ψαξω για το ονομα της πολης μια και τωρα δεν το θυμαμαι.καλη επιτυχια και καλο ταξιδι.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Πράγματι ειναι πολύ ωραία τα μέρη αυτά που και γώ είχα επισκεφθεί πριν καμιά δεκαριά χρόνια και ειδικά τα χωριά της Αλσατίας (Bar, Obernai, Mittelberzheim,), πάνω στο δρόμο του κρασιού που διασχίζει από Βορρά προς Νότο την Αλσατία σχεδόν παράλληλα με τον Α35. Ήταν περίοδος Χριστουγέννων έρινχε και λίγο χιόνι και γενικά ηταν πολύ όμορφα με τον στολισμό και τα Χριστουγενιάτικα φώτα. Αλλά και οι πόλεις Στρασβούργο, Μπάντεν-Μπάντεν, Κολμάρ, Βασιλεία κλ.. επίσης πολύ όμορφες.
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Πολύ μου άρεσε η περιοχή και σκέφτομαι να πάω μια βόλτα τον άλλο μήνα... Αλήθεια, με το δίπλωμα τι γίνεται? Καλά στη Γερμανία και τη Γαλλία, για την Ελβετία θα χρειαστώ κάποιο άλλο χαρτί?
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
χρειαζετε καινουριο διπλωμα με λατινικους χαρακτηρες.βεβαια εμεις δεν το ξεραμε και ειχαμε το παλιο ροζ.αρχικα μας ειπανε στη hertz οτι δεν θα το δεχτουνε και προς στιγμη με εζωσαν μαυρα φιδια.τελικα το δεχτηκαν.
πιστευω πως δεν πρεπει να το ρισκαρεις .καλυτερα να βγαλεις το καινουριο.καλο ταξιδι!!!
 

babouli

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
σε ευχαριστω πολύ πολύ. Τελικά έκλεισα αυτοκίνητο από το γαλλικό τομέα για 4ημέρες 135Ευρώ. Δεν ξέρω αν θα χρεώσουν δεύτερο οδηγο κλπ. Δεν μπορώ να αποφασίσω που να μείνω, που ήταν καλύτερα Colmar ή Mulhouse? Λεω να μείνω και τις 3 ή 4 ημέρες σε ένα μέρος και την τελευταια ίσως κοντα στο αεροδρόμιο. Τί προτείνεις? Α και αυτο με το δίπλωμα δεν το είχα σκεφτεί:( Μήπως ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνω? Να απευθυνθώ στην ΕΛΠΑ? Και ένα τελευταίο πιο χιονοδρομικό κέντρο αξίζει να επισκεφθώ στην περιοχή? Ευχαριστώ πολύ πολύ.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
για το διπλωμα θα απευθυνθεις στο γραφειο του υπουργειου μεταφορων που εδρευει στην νομαρχια που ανηκεις....σημερα κατεθεσα τα χαρτια μου για καινουργιο διπλωμα..χρειαζεται 1 φωτο διαβατηριου,παραβολο 30 ευρώ απο εθνική τραπεζα,ταυτοτητα και φωτοτυπια της ταυτοτητας,διπλωμα...θα ειναι ετοιμο σε 1 μηνα μου ειπαν...

γιατι λες αν θα σε χρεωσουν προσθετο οδηγό?εχεις δηλωσει η οχι?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.858
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σε ευχαριστω πολύ πολύ. Τελικά έκλεισα αυτοκίνητο από το γαλλικό τομέα για 4ημέρες 135Ευρώ. Δεν ξέρω αν θα χρεώσουν δεύτερο οδηγο κλπ. Δεν μπορώ να αποφασίσω που να μείνω, που ήταν καλύτερα Colmar ή Mulhouse? Λεω να μείνω και τις 3 ή 4 ημέρες σε ένα μέρος και την τελευταια ίσως κοντα στο αεροδρόμιο. Τί προτείνεις? Α και αυτο με το δίπλωμα δεν το είχα σκεφτεί:( Μήπως ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνω? Να απευθυνθώ στην ΕΛΠΑ? Και ένα τελευταίο πιο χιονοδρομικό κέντρο αξίζει να επισκεφθώ στην περιοχή? Ευχαριστώ πολύ πολύ.
δέν νομίζω οτι χρειάζεσε δεύτερη σκέψη,το Colmar είναι κουκλίστικο,έμεινα πέρσι το πάσχα 5 μέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.831
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom