5 διανυκτερεύσεις Koh Samui είναι καλές?

seadreamer

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Koh Samui
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα τα τροπικα νησιά
Παίδες, καλησπέρα. Χθες έκλεισα ταξίδι του μέλιτος στο Koh Samui στο www.villalawana.com. Το ταξίδι περιλαμβάνει 5 διανυκτερεύσεις (φεύγω στις 2/11 κατά τις 16:30 και γυρίζω 9/11 κατά τις 06:30). Όμως από εχθές έχω φάει ένα ξενέρωμα ότι οι μέρες έιναι λίγες για ένα τέτοιο ταξίδι (από την αρχή το έλεγα αλλά η γυναίκα με επηρέασε ότι είναι καλές) και για να προσθέσω τρεις μέρες παραπάνω θέλω 1300 ευρώ έξτρα(λόγω μιας προσφοράς που βρήκα στο 5ήμερο). Τί λέτε? Είναι καλές οι μέρες ή να τα σκάσω και εκεί?(Γάμος,σπίτι...) Ξέρω ότι ποτέ οι μέρες δεν είναι αρκετές σε αυτά τα μέρη αλλά θα δω(κάνω) τα must ή όχι?
Περιμένω την γνώμη σας και γενικά προτάσεις για το νησί και το ξενοδοχείο!
Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους και καλά ταξίδια!:clap:
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
Παίδες, καλησπέρα. Χθες έκλεισα ταξίδι του μέλιτος στο Koh Samui στο www.villalawana.com. Το ταξίδι περιλαμβάνει 5 διανυκτερεύσεις (φεύγω στις 2/11 κατά τις 16:30 και γυρίζω 9/11 κατά τις 06:30). Όμως από εχθές έχω φάει ένα ξενέρωμα ότι οι μέρες έιναι λίγες για ένα τέτοιο ταξίδι (από την αρχή το έλεγα αλλά η γυναίκα με επηρέασε ότι είναι καλές) και για να προσθέσω τρεις μέρες παραπάνω θέλω 1300 ευρώ έξτρα(λόγω μιας προσφοράς που βρήκα στο 5ήμερο). Τί λέτε? Είναι καλές οι μέρες ή να τα σκάσω και εκεί?(Γάμος,σπίτι...) Ξέρω ότι ποτέ οι μέρες δεν είναι αρκετές σε αυτά τα μέρη αλλά θα δω(κάνω) τα must ή όχι?
Περιμένω την γνώμη σας και γενικά προτάσεις για το νησί και το ξενοδοχείο!
Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους και καλά ταξίδια!:clap:
Γνώμη μου είναι ότι οι 5 μέρες είναι λίγες. Δεν έχω πάει αλλά έχω ρίξει τρελό διάβασμα για την Ταυλάνδη...που θα πάω σύντομα. Βασικά θα πάτε και θα έρθετε αμέσως και θα είναι λίγο κουραστικό και ειδικά για ταξίδι του μέλιτος. Άμα σου περισσεύουν δώστα, και κάντες 10 τις μέρες, με εκδρομούλες στο Koh Phangan και koh Tao, 2-3 μερούλες στάση στην Μπανγκόγκ για να δεις και λίγο αυτή την τεράστια πόλη.:cool:
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
5 μέρες είναι μεζεδάκι. Πάνω που θα γλυκαθείς θα πρέπει να φύγεις. Κρίμα τόσες ώρες στο αεροπλάνο και τόσα λεφτά για την πτήση. Κατά την γνώμη μου, βρες με μισά λεφτά μια πτήση, κλείσε και ένα ξενοδοχείο μέσω ίντερνετ και μείνε: 5-6 μέρες Σαμούι για να χαλαρώσεις, 5-6 μέρες σε άλλο νησί (θα βρείς πολλές πληροφορίες π.χ. για Κο Τάο ή Κο Παγκαν στο φόρουμ) για να γουστάρεις και 2-3 μέρες στην Μπαγκόκ για ψώνια, αξιοθέατα ή ότι άλλο τραβάει η όρεξή σου. Εξάλλου ταξίδι του μέλιτος θα είναι, πρέπει να το απολαύσεις.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
To πακέτο.Ειναι 300 ευρώ έκπτωση κατά άτομο.Αν αλλάξω θα το χάσω...
Γειά σου seadreamer,

Με μπέρδεψες λιγάκι... Σου ζητάνε 1300 ευρώ για 3 επιπλέον διαν/σεις τα 2 άτομα; Μου φαίνονται απίστευτα πολλά! Και θα σου εξηγήσω γιατί:

Επισκέφτηκα το site του ξενοδοχείου και έλεξγα τη διαθεσιμότητα δωματίων για την περίοδο που λές (3 διαν/σεις). Οι τιμές ξεκινούν απο 300 ευρώ το 3-μερο (δεν ξέρω τι είδους δωμάτιο έχεις κλείσει). Αν υποθέσουμε ότι είναι το φτηνό, μένουν άλλα 1000 ευρώ. Για τί πράγμα; Για την αλλαγή της πτήσης;!!! Σαν πολλά δεν είναι;

Γιατί δεν τους λές το εξής: Αν επιμηκύνεις απλά την παραμονή σου, αλλά δεν μείνεις σ'αυτό το ξενοδοχείο... θα βρείς εκεί ένα άλλο μόνος σου... θα αλλάξεις δηλαδή μόνο την ημερομηνία επιστροφής, τι θα σου στοιχίσει;

Υπάρχει λόγος που το λέω αυτό: Το ξενοδοχείο φαίνεται υπέροχο αλλά μπορεί κάτι να μην σου κάτσει. Ήμασταν πέρυσι το Μάιο στο Κο Σαμούι και μείναμε 4 ή 5 βράδυα (δεν θυμάμαι καλά). Η πρώτη μας επιλογή ήταν ένα ξενοδοχείο που έμοιαζε κούκλα, στη βόρεια παραλία του νησιού. Να μην τα πολυλογώ, ήταν μάπα και η περιοχή για να κόβεις φλέβες. Παρόλο που τόχαμε πληρώσει, ψάξαμε και βρήκαμε ένα άλλο πολύ καλύτερο στην Chaweng Beach όπου υπήρχε και το ενδιαφέρον (ζωή, φαγητό, παραλία, κλπ.).

Η θέση του ξενοδοχείου σου είναι στα βόρεια αυτής της παραλίας - πέρα απο την άκρη της (όπως φαίνετα στο χάρτη στο site τους). Βέβαια εσείς θα είστε "στα μέλια" αλλά μάλλον, άν θέλετε να μετακινηθείτε, θα χρησιμοποιείτε ταξί γιατί το κέντρο με τα μαγαζιά, κλπ. είναι μακρυούτσικα (υπολογίζω 3km.). Αυτό είναι ένα θέμα...

Ενα άλλο θέμα είναι η θάλασσα: Μάλλον η θάλασσα μπροστά στο ξενοδοχείο δεν θα λέει... τουλάχιστον όταν έχει άμπωτη. Τραβιούνται τα νερά και αποκαλύπτονται κάτι συνεχή βράχια πού είναι άσχημα και, φυσικά, ούτε λόγος για κολύμπι. Απο τη μέση αυτής της πολύ μακριάς παραλίας (Chaweng Beach) και κάτω, τα βράχια καθαρίζουν αλλά η θάλασσα εξακολουθεί να είναι πολυ ρηχή.

Μπορεί, λοιπόν, κάνοντας κάποιες τσάρκες γύρω-γύρω στο νησί, να σου γυαλίσει κάτι άλλο και να το ψάξεις επι τόπου. Μάλιστα, η τιμή που θα σου πουν μπορεί να ελαττωθεί αν, π.χ. πάς στο απέναντι internet cafe και κάνεις online κράτηση! Σοβαρά, δεν αστειεύομαι - 20% φτηνότερα!

Τώρα, κάτι άλλο. Θα χρειαστείτε λίγη τύχη - ούτως ή άλλως - στο θέμα του καιρού. Η περίοδος των βροχών θα έχει αρχίσει και θα βρέχει κάθε μέρα. Πολλές φορές, απο λίγο αλλά πολύ δυνατά. Αυτό δεν ενοχλεί τόσο εφόσον κινείσαι στο νησί. Αν όμως θελήσεις να πας σε κάποιο απ'τα θαλάσσια πάρκα στα νησάκια τριγύρω, πιθανόν τα καραβάκια να μην πλέον λόγω θάλασσας. Πού θέλω να καταλήξω; Αν κινηθείς μόνο στο Σαμούι, οι 5 μέρες είναι αρκετές - νομίζω. Αν θέλεις να κάνεις ημερήσιες εκδρομές και τριγύρω, δεν φτάνουν. Εσύ αποφασίζεις! :D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Οσες μερες και να μεινεις στην Ταιλανδη....ποτε δεν ειναι αρκετες.
Με 5 μερες πανω στη γλυκα θα φυγεις...οχι τιποτα αλλο αλλα σε βλεπω συντομα να ξαναπηγαινεις για να δεις αυτα που δεν ειδες και δεν προλαβες να κανεις.
 

athina15

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Ζηλανδία-Γ. Πολυνησία
Εξαρτάται από το τι έχεις στο νου σου. Να αράξεις και να ξεκουραστείς σ'ένα πολυτελές ξενοδοχείο απολαμβάνοντας ό,τι σου παρέχει ή να γυρίσεις και λίγο. Στην πρώτη περίπτωση καλές μου φαίνονται οι 5 ημέρες. Στη δεύτερη φυσικά και όχι.
Εγώ όταν πήγα Μαλδίβες μόνο 6 ημέρες έμεινα αλλά το απόλαυσα γιατί έιχα ακριβώς σκοπό να αράξω.....
 

fourkas

Member
Μηνύματα
62
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
... που άραγε ...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβική για ένα μήνα
seadreamer,
μία άλλη ιδέα είναι να αφήσεις τη γυναίκα σου να γυρίσει πίσω (αφού ήθελε ούτως η άλλως 5 μέρες) και εσύ να μείνεις εκεί κάνα μήνα.

:bleh::bleh:

..λίγες οι 5
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
seadreamer,
μία άλλη ιδέα είναι να αφήσεις τη γυναίκα σου να γυρίσει πίσω (αφού ήθελε ούτως η άλλως 5 μέρες) και εσύ να μείνεις εκεί κάνα μήνα.

:bleh::bleh:

..λίγες οι 5
... σωστός ο παίκτης! ... κι όχι να μείνει εκεί... να τραβήξει βόρεια... προς την ενδοχώρα! ;)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
seadreamer,
μία άλλη ιδέα είναι να αφήσεις τη γυναίκα σου να γυρίσει πίσω (αφού ήθελε ούτως η άλλως 5 μέρες) και εσύ να μείνεις εκεί κάνα μήνα.

:bleh::bleh:

..λίγες οι 5
Ασχετο... fourkas, μόλις είδα τις φωτογραφίες σου: πότε ησουν στο Batang Ai?
 

seadreamer

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Koh Samui
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα τα τροπικα νησιά
Γειά σου seadreamer,

Με μπέρδεψες λιγάκι... Σου ζητάνε 1300 ευρώ για 3 επιπλέον διαν/σεις τα 2 άτομα; Μου φαίνονται απίστευτα πολλά! Και θα σου εξηγήσω γιατί:

Επισκέφτηκα το site του ξενοδοχείου και έλεξγα τη διαθεσιμότητα δωματίων για την περίοδο που λές (3 διαν/σεις). Οι τιμές ξεκινούν απο 300 ευρώ το 3-μερο (δεν ξέρω τι είδους δωμάτιο έχεις κλείσει). Αν υποθέσουμε ότι είναι το φτηνό, μένουν άλλα 1000 ευρώ. Για τί πράγμα; Για την αλλαγή της πτήσης;!!! Σαν πολλά δεν είναι;

Γιατί δεν τους λές το εξής: Αν επιμηκύνεις απλά την παραμονή σου, αλλά δεν μείνεις σ'αυτό το ξενοδοχείο... θα βρείς εκεί ένα άλλο μόνος σου... θα αλλάξεις δηλαδή μόνο την ημερομηνία επιστροφής, τι θα σου στοιχίσει;

Υπάρχει λόγος που το λέω αυτό: Το ξενοδοχείο φαίνεται υπέροχο αλλά μπορεί κάτι να μην σου κάτσει. Ήμασταν πέρυσι το Μάιο στο Κο Σαμούι και μείναμε 4 ή 5 βράδυα (δεν θυμάμαι καλά). Η πρώτη μας επιλογή ήταν ένα ξενοδοχείο που έμοιαζε κούκλα, στη βόρεια παραλία του νησιού. Να μην τα πολυλογώ, ήταν μάπα και η περιοχή για να κόβεις φλέβες. Παρόλο που τόχαμε πληρώσει, ψάξαμε και βρήκαμε ένα άλλο πολύ καλύτερο στην Chaweng Beach όπου υπήρχε και το ενδιαφέρον (ζωή, φαγητό, παραλία, κλπ.).

Η θέση του ξενοδοχείου σου είναι στα βόρεια αυτής της παραλίας - πέρα απο την άκρη της (όπως φαίνετα στο χάρτη στο site τους). Βέβαια εσείς θα είστε "στα μέλια" αλλά μάλλον, άν θέλετε να μετακινηθείτε, θα χρησιμοποιείτε ταξί γιατί το κέντρο με τα μαγαζιά, κλπ. είναι μακρυούτσικα (υπολογίζω 3km.). Αυτό είναι ένα θέμα...

Ενα άλλο θέμα είναι η θάλασσα: Μάλλον η θάλασσα μπροστά στο ξενοδοχείο δεν θα λέει... τουλάχιστον όταν έχει άμπωτη. Τραβιούνται τα νερά και αποκαλύπτονται κάτι συνεχή βράχια πού είναι άσχημα και, φυσικά, ούτε λόγος για κολύμπι. Απο τη μέση αυτής της πολύ μακριάς παραλίας (Chaweng Beach) και κάτω, τα βράχια καθαρίζουν αλλά η θάλασσα εξακολουθεί να είναι πολυ ρηχή.

Μπορεί, λοιπόν, κάνοντας κάποιες τσάρκες γύρω-γύρω στο νησί, να σου γυαλίσει κάτι άλλο και να το ψάξεις επι τόπου. Μάλιστα, η τιμή που θα σου πουν μπορεί να ελαττωθεί αν, π.χ. πάς στο απέναντι internet cafe και κάνεις online κράτηση! Σοβαρά, δεν αστειεύομαι - 20% φτηνότερα!

Τώρα, κάτι άλλο. Θα χρειαστείτε λίγη τύχη - ούτως ή άλλως - στο θέμα του καιρού. Η περίοδος των βροχών θα έχει αρχίσει και θα βρέχει κάθε μέρα. Πολλές φορές, απο λίγο αλλά πολύ δυνατά. Αυτό δεν ενοχλεί τόσο εφόσον κινείσαι στο νησί. Αν όμως θελήσεις να πας σε κάποιο απ'τα θαλάσσια πάρκα στα νησάκια τριγύρω, πιθανόν τα καραβάκια να μην πλέον λόγω θάλασσας. Πού θέλω να καταλήξω; Αν κινηθείς μόνο στο Σαμούι, οι 5 μέρες είναι αρκετές - νομίζω. Αν θέλεις να κάνεις ημερήσιες εκδρομές και τριγύρω, δεν φτάνουν. Εσύ αποφασίζεις! :D
Φίλε babaduma,τα 1300 ευρώ δικαιολογούνται ως εξής:600 λόγω της προσφοράς που έχουμε (και οι 2) στις πτήσεις του 5άνυχτου και χάνουμε στο 8άνυχτο+ 125 ευρώ έξτρα στις πτήσεις του 8άνυχτου(τα φθηνά εισητήρια σε αυτές τις ημερομηνίες έχουν εξαντληθεί)+ 570ευρώ για τις 3 έξτρα νύχτες = 1295 ευρώ!
Γενικά τα πακέτα ξενοδοχείο και εισητήρια είναι περίεργα αλλά τα παιδιά από το ταξιδιωτικό είναι γνωστά και δεν νομίζω να μου λένε μπαρούφες...
Όσο για το κατάλυμα που νοίκιασα είναι η Premier Private Pool Suite, μήνας του μέλιτος βλέπεις...
Αυτό που με ανησύχισε είναι οι βροχές που είπες!Εμένα μου είπαν ότι τότε αρχίζει η καλοκαιρινή περίοδος(κάτι σαν τον Μαιο εδώ) και οι βροχές είναι από Γενάρη - Φλεβάρη! Για πείτε ρε παιδιά!Γιατί μόλις το πήρα απόφαση για το 5άνυχτο,θα ξαναξενερώσω με τις βροχές!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom