Γερμανία 5 ημέρες στο πανέμορφο Βερολίνο

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΓΙΑ ΠΑΡΚΙΓΚ ΚΤΛΠ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ .ΦΕΥΓΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΒΕΡΟΛΙΝΟ(ΚΥΡΙΚΗ 6/12 ΘΑ ΦΕΥΓΑ ΑΛΛΑ ΑΚΥΡΩΣΕ Η EASY JET ΤΗΝ ΠΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΦΥΓΩ 2 ΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ)
Nα είσαι καλά.Ότι άλλη πληροφορία θέλεις που μπορώ να δώσω εδώ είμαστε.Και το ξαναγράφω¨: πολύ προσοχή στο parking γιατί οι Γερμανοί δεν χαρίζουν.Εκεί που δεν θα περιμένεις με τίποτα να σε γράψουν γιατί είναι περασμένη η ώρα η το μέρος απίθανο για να εμφανιστεί η αστυνομία θα σε γράψουν.Αν και τα πρόστιμο βέβαια για παράνομο παρκάρισμα είναι 15 ευρώ μόνο από ότι μας είπαν 2 Ελληνες που μένουν εκεί:roll:

Α και επiδεί διάβασα ότι θα ταξιδέψετε με easyjet που ως γνωστόν οι θέσεις δεν είναι αριθμημένες και κάνουν όλοι ντού και όποιος προλάβει ,ένα κολπάκι για να πιάσετε καλές θέσεις είναι να περάσετε τελευταίοι-ες τον έλεγχο των εισιτηρίων και να μπείτε αναγκαστικά τελευτέοι-ες στο λεωφορείάκι που σε μεταφέρει στο αεροπλάνο έτσι ώστε να κάτσετε αναγκαστικά μπροστά στην πόρτα του λεοφωρείου και όταν αυτή ανοίξει για να σας αφήσει στο αεροπλάνο θα βγείτε πρώτοι-ες και πολύ εύκολα θα μπορέσετε να πιάσετε τις θέσεις που θέλετε:)


Αν δεν υπάρχει λεοφωρειάκι όμως και το αεροπλάνο σταματάει ακριβώς μπροστά στον χώρο αναμονής όπως στο schonefeld του Βερολίνου εννοείται πως δεν ισχύει η παραπάνω συμβουλή:)
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Ευχαριστουμε πολυ για την ομορφη ιστορια σου..Μου εφερες στο μυαλο πολυ ομορφες-μοναχικες στιγμες που περασα και εγω στο Βερολινο πριν καμποσο καιρό...Ελπιζω καποια στιγμη να με ξαναβγαλει εκει ο δρομος γιατι νιωθω πως κατι εχω αφησει εκει..Καλως ηρθες λοιπον και καλα ταξιδια να εχεις !!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
βγαινω εκτός θέματος, γιατι θελω να ρωτήσω 2 πραγματα για την easy:
1oν μου ειχαν κανει και εμενα 2 φορες αλλαγη παλιοτερα, αλλα δεν μου στειλαν κανενα mail. το διαπιστωσα ομως εγκαιρως γιατι εμπαινα στο λογαριασμο μου στο site τους. Δεν ειναι περίεργο όμως που δεν μου στελναν mail για να με ειδοποιήσουν;
2ον την τελευταια φορά που πέταξα με easy από Θεσ/νικη, ημουν στην 1η ομαδα, η οποία αποτελουνταν μονο από 5-7 άτομα. Πώς στο καλό γίνεται αυτό; αφού οι πρώτοι που θα πάνε στο checkin είναι και αυτοί ομαδα Α. Με παραξένεψε πολύ! Πώς γίνεται 5-7 άτομα ομάδα Α και όλοι οι άλλοι Β; (εμενα μου εκατσε καλα βεβαια, αλλα πώς;;;)
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
thimios8663 να είσαι καλά και εγώ νιώθω πως έχω αφήσει κάτι.Πράγματα που δεν πρόλαβα να δω η πράγματα που θα ήθελα να τα δω χωρίς βιασύνη.

tita εσένα μια χαρά σου ήρθε πάντως:p Τις ιστορίες σου από Βερολίνο τις διάβασα όλες τελικά ευτυχώς που δεν είχες και άλλες γιατί δεν θα μπορούσα να ξεκολλήσω από τον computer :p
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Kabamaroy μόλις διάβασα την ιστορία σου,ευχάριστη!πολύ κατατοπιστική,χωρίς να χάνεσαι σε λεπτομέρειες και να κουράζεις!μου θύμισες κι εμένα το ταξίδι μου στο Βερολίνο που έκανα δύο μήνες μόνο πρίν από σένα και μέσα από την ιστορία σου διαπίστωσα καναδυό μέρη που..δεν είχα το χρόνο να επισκεφθώ...,
οπότε αν και δεν το κρύβω (το έγραψα άλλωστε και στην ιστορία μου)ότι δεν είναι από τις πόλεις που μ΄ενθουσίασαν,ωστόσο θα συμφωνήσω απόλυτα !!σ αυτό που είπατε και ο Θύμιος και εσύ ότι...νοιώθω πως άφησα κάτι ή μάλλον πολλά!που δεν είδα η δεν πρόλαβα να δώ όπως θα ήθελα και σαφώς θάθελα να ξαναπάω για νά εκφέρω μια πιό ολοκληρωμένη άποψη γι'αυτή την άκρως ενδιαφέρουσα πόλη!
Και πάλι συγχαρητήρια για την πρώτη σου νομίζω ιστορία,τα περιέγραψες πολύ όμορφα!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.Ναι η πρώτη μου ιστορία είναι όντως.Το Βερολίνο μάλλον δεν είναι υπερβολικά εντυπωσιακό σε σχέση με άλλα μέρη αλλά το όλο σύνολο κάποιων πραγμάτων σου αφήνει πολύ θετικές εντυπώσεις και κατατάσσεται για εμένα πιο ψηλά σε σχέση με άλλες εντυπωσιακότερες πόλεις
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Προχθές που μπήκαμε στο ανάκτορο Σαρλότενμπουργκ βγάλαμε ένα έξτρα ειδικό εισητήριο-άδεια με 3 ευρώ για να βγάλουμε φωτογραφίες.Οι φωτογραφίες επιτρέπονται αλλά απαγορεύεται το φλας και η χρήση τρίποδα.Βγάζεις όμως αυτό το έξτρα εισητήριο.
 

Amalia33

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Πολύ ενδιαφέρον το αρθρο σου πετάω 2 Δεκεμβρίου για Βερολίνο.. η κάρτα για τα μουσεία ποια μουσεία περιλαμβάνει ήταν γράφεις μόνο της Περγάμου και το εβραϊκό.. ευχαριστώ
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Σε ευχαριστώ. Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Έχουν περάσει 9 χρόνια από τότε και δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα αλλά και αυτά που θυμάμαι μπορεί να έχουν αλλάξει μετά από τόσο καιρό
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom