Γερμανία 5 ημέρες στο πανέμορφο Βερολίνο

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πολύ ωραία η αφηγησή σου!ωραίες πληροφορίες,εμείς θα πάμε βερολίνο ανήμερα τα χριστούγεννα.έχεις πληροφορίες για την αλεξάντερπλατς;εκεί θα μείνουμε,όσο για την κάρτα με τα 19 ευρώ για τα μουσεία ξέρεις αν έχει εκπτωση σε όλα τα μουσεία;
τέλος στο παλάτι αξίζει να πάμε;γιατί πήγα πέρυσι βιέννη και χόρτασα απο παλάτια
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Πολύ ωραία η αφηγησή σου!ωραίες πληροφορίες,εμείς θα πάμε βερολίνο ανήμερα τα χριστούγεννα.έχεις πληροφορίες για την αλεξάντερπλατς;εκεί θα μείνουμε,όσο για την κάρτα με τα 19 ευρώ για τα μουσεία ξέρεις αν έχει εκπτωση σε όλα τα μουσεία;
τέλος στο παλάτι αξίζει να πάμε;γιατί πήγα πέρυσι βιέννη και χόρτασα απο παλάτια
αν εννοεις το παλατι σαρλοτενμπουργκ....για εμένα που εχω δει αρκετα παλατια..ειλικρινα ειναι τα μονα λεφτα που λυπηθηκα πριν 5 χρονια που επισκεφτηκα για πρωτη φορα το βερολίνο..ολα τα παλατια ιδια ειναι λιγο πολυ...ασε που αμα περασει και λιγο ο καιρος...δεν θυμασαι και τι ειδες...η τα μπερδευεις...
παντως εγω..τα εχω κοψει πλεον τα παλατια....το εσωτερικό τουλαχιστον...δεν χανω πλέον τον χρονο μου για να δω βασιλικα δωματια και αντικειμενα...ειδαμε..φτάνει....
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
αν εννοεις το παλατι σαρλοτενμπουργκ....για εμένα που εχω δει αρκετα παλατια..ειλικρινα ειναι τα μονα λεφτα που λυπηθηκα πριν 5 χρονια που επισκεφτηκα για πρωτη φορα το βερολίνο..ολα τα παλατια ιδια ειναι λιγο πολυ...ασε που αμα περασει και λιγο ο καιρος...δεν θυμασαι και τι ειδες...η τα μπερδευεις...
παντως εγω..τα εχω κοψει πλεον τα παλατια....το εσωτερικό τουλαχιστον...δεν χανω πλέον τον χρονο μου για να δω βασιλικα δωματια και αντικειμενα...ειδαμε..φτάνει....
α, δικιά μου είσαι εσύ! Τόσα παλάτια που έχω δει στη ζωή μου, δεν μπορώ άλλο, φτανει! Άλλωστε δεν έχουν και πολύ ενδιαφέρον για εμένα πια, άπαξ και δεις 2-3 στη ζωή σου. Όσο δεν σου ανήκουν, δεν έχουν ενδιαφέρον:D. Εκτός από το Neuschwanstein.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
. Εκτός από το Neuschwanstein.
αυτό να το δεις!!!!
δεν ειναι μονο το καστρο..αλλα και όλη η περιοχη εκει...την εχω στην καρδιά μου...
και τις προάλλες που πηγαινα βρυξέλλες..δεν θα το πιστεψετε....πετουσε πανω απο γερμανία....ειχε εναν πεντακαθαρο ουρανο..και ξαφνικά βλεπω μια λίμνη ...λεω καπου τη ξέρω ...ειναι η λιμνη στο καστρο....μα πρεπει να σιγουρευτώ....ειναι αυτή....και ξαφνικά προβαλεται το καστρο..τρελλαθηκα...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Πολύ ωραία η αφηγησή σου!ωραίες πληροφορίες,εμείς θα πάμε βερολίνο ανήμερα τα χριστούγεννα.έχεις πληροφορίες για την αλεξάντερπλατς;εκεί θα μείνουμε,όσο για την κάρτα με τα 19 ευρώ για τα μουσεία ξέρεις αν έχει εκπτωση σε όλα τα μουσεία;
τέλος στο παλάτι αξίζει να πάμε;γιατί πήγα πέρυσι βιέννη και χόρτασα απο παλάτια
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Ανήμερα τα Χριστούγεννα ε;Πολύ ωραία:D Ετοιμάσου πάντως για πολύ κρύο.
Η Αλεξάντερ πλάτς είναι από τα πιο τουριστικά μέρη που έχει το Βερολίνο.Βρίσκεται στην συνοικία Νικολάι φίλτερ και εκεί βρίσκεται και ο περιβόητος πύργος της τηλεόρασης που αναφέρω στην αφήγηση καθώς και το κόκκινο δημαρχείο του Βερολίνου.Σε αυτήν την πλατεία γίνονταν οι διαδηλώσεις για την πτώση του τείχους πριν αυτό πέσει και εκεί έχει και μια εκκλησία όπου μαζεύονταν νομίζω και μιλάγανε για τότε καθεστώς και τι θα μπορούσε να γίνει.Είναι περιοχή που έχει πολλά μπαράκια και έναν κινηματογράφο μεγάλο με πολλές αίθουσες.Στην περιοχή συχνάζουν πολλά άτομα νεαρής ηλικίας,είδα τουρίστες σουρωμένους κάποιους πάνκιδες αλλά και κάποιους νεοναζί εκεί.Προσωπικά είχα και ένα αρνητικό περιστατικό με έναν σουρωμένο ρώσσο εκεί αλλά αυτό ίσως να μπορούσε να τύχει παντού.:roll:
Δεν θα έλεγα ότι είναι επικίνδυνη περιοχή το βράδυ αλλά λόγω του περιστατικού τα έβλεπα όλλα με καχυποψία μετά σε αυτήν την πλατεία.

Η περιοχή είναι ακριβώς δίπλα στο νησί των μουσείων στήν καρδιά του κέντρου και περνάει και το ποτάμι από εκεί κοντά.
Εδώ σε αυτό το link μπορείς να δεις και να τυπώσεις χάρτη από την περιοχή mitte που βρίσκεται η πλατεία που θα μήνης αλλά και χάρτες από άλλες περιοχές του Βερολίνου
New Berlin Magazine - Maps

Με την κάρτα που ανέφερα έχεις δωρεάν είσοδο στα μουσεία(νομίζω όλα) για 3 ημέρες που αναφέρονται εδώ σε αυτό το link
SchauLust Museen
Στο ανάκτορο πάντως με την κάρτα δεν μπαίνεις.
Αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις και μεταφορικά μέσα μια καλή ιδέα είναι να βγάλεις μαι κάρτα που συνδυάζει είσοδο σε μουσεία αλλά και μεταφορές με τον ηλεκτρικό και το μετρό.Πληροφορίες εδώ
CityTourCard - Berlin - CityTourCard Museumsinsel
Πάντως να ψάξεις από πριν τι ώρες λειτουργούν τα μουσεία και να έχεις υπόψιν ότι σχεδόν όλα τα μουσεία δεν λειτουργούν την Δευτέρα και πως αν πας να μπεις σε ένα μουσείο σε λιγότερο από μία ώρα πριν κλήσει δεν σε αφήνουν να μπεις(Αν κλείνει πχ. στις 18:00 και εσύ πας στις 17:10).
Εδώ θα βρεις το email όπου η επίσημη σελίδα πληροφοριών του Βερολίνου σου δίνει πληροφορίες για ότι απορία έχεις
Berlin Tourist Information - About us
Προσωπικά έστειλα email και μου απάντησαν και σε πράγματα που δεν ρώτησα:lol:

Εφόσον έχεις χορτάσει από παλάτια όπως λες δεν νομίζω ότι θα εντυπωσιαστείς από το ανάκτορο του Σαρλότενμπουρκ.Εγώ πήγα καθαρά γιατί ήθελε ο φίλος μου.Είναι από τα προτεινόμενα αξιοθέατα του Βερολίνου μεν αλλά δεν με συγκίνησε.Το πάρκο που είναι από την πίσω μεριά του ανακτόρου και μπορείς να μπεις και τζάμπα πιο πολύ μου άρεσε:D
 

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες,έχω βρει αρκετά πράγματα αλλά κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη.
Μάλλον τη κάρτα για συγκοινωνίες και μουσεία θα βγάλουμε, και πέρυσι στην βιέννη μας βόλεψε.
Αχ ανυπομονώ!!!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Όσο πιο πολλές πληροφορίες για το Βερολίνο τόσο καλύτερα.Είναι πόλη για άτομα που ψάχνονται γιατί είναι πολύ μεγάλο σε έκταση και δεν είναι όλα συγκεντρωμένα σε ένα μέρος.Αν δεν ξαναμιλήσουμε μέχρι να πας, καλά να περάσεις και αν μπορέσεις γράψε την εμπειρία σου από εκεί και στείλε και ένα μήνυμα εδώ για να την διαβάσω η γράψε απλά ένα μικρό μήνυμα εδώ για το πως σου φάνηκε:)
 

akrivoula*

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ*
Ονειρεμένο Ταξίδι
NEW YORK,ΚΟΥΒΑ
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΓΙΑ ΠΑΡΚΙΓΚ ΚΤΛΠ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ .ΦΕΥΓΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΒΕΡΟΛΙΝΟ(ΚΥΡΙΚΗ 6/12 ΘΑ ΦΕΥΓΑ ΑΛΛΑ ΑΚΥΡΩΣΕ Η EASY JET ΤΗΝ ΠΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΦΥΓΩ 2 ΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Επειδη θα φυγω και εγω για Βερολινο στις 11/12 με Easy jet για ενημερωσε με σε παρακαλω πολυ ποσες ημερες πριν σε ενημερωσαν απο την Easy για την αλλαγη. Να εχω μια ιδεα για τα ξενοδοχεια κλπ. Ευχαριστω.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΓΙΑ ΠΑΡΚΙΓΚ ΚΤΛΠ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ .ΦΕΥΓΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΒΕΡΟΛΙΝΟ(ΚΥΡΙΚΗ 6/12 ΘΑ ΦΕΥΓΑ ΑΛΛΑ ΑΚΥΡΩΣΕ Η EASY JET ΤΗΝ ΠΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΦΥΓΩ 2 ΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ)

Σε παρακαλώ θερμά μη ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΕΦΑΛΑΙΑ.
 

akrivoula*

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ*
Ονειρεμένο Ταξίδι
NEW YORK,ΚΟΥΒΑ
καταρχας συγνωμη για τα κεφαλαια,θα επανορθωσω με σουπερ φωτο με χιλιαδεσ λαμπιονια
επισησ ερση:εμαθα για την ακυρωση 5 βδομαδεσ πριν,οποτε μαλλον δεν κυνδινευεις.ειχα δυο εναλλακτικεσ,ή ακυρωση γενικα και πληρησ επιστροφη χρηματων
ή να με εξυπηρετησουν με καποια αλλη ημερομηνια ,ιδιο δρομολογιο,χωρισ καμια επιβαρυνση.πραγμα το οποιο και συνεβη...κι ετσι κατεληξα να παω για 10 μερεσ(yes,yes)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom