Γαλλία 5 μέρες στο Παρίσι

ilias el

Member
Μηνύματα
30
Likes
332

Χαίρεται!

Αυτό είναι το δεύτερο ταξίδι για το οποίο γράφω στο forum και είναι ένα πενταήμερο στο ξεχωριστό Παρίσι. Πήγα με την κοπέλα μου για τα γενέθλιά της πριν μερικές μέρες και μας άφησε πολύ καλές εντυπώσεις για διάφορους λόγους. Πρόκειται για μία μεγάλη πόλη με κουλτούρα, πολύπλευρο χαρακτήρα και όμορφους απλούς ανθρώπους που παρά τις φήμες είναι φιλικοί και προσπαθούν όσο μπορούν να μιλήσουν Αγγλικά.

1η μέρα

Ταξιδέψαμε με τρένο από το Λονδίνο όπου και μένουμε. Μείναμε στο hotel de la Porte Doree που βρίσκεται στο 12ο διαμέρισμα σε μια ήσυχη σχετικά γειτονιά στο Ανατολικό Παρίσι. Καλό το ξενοδοχείο σε γενικές γραμμές, θα το πρότεινα λαμβάνοντας υπόψη ότι για τα περισσότερα αξιοθέατα χρειάζεται μετρό.

Πρώτη μας επίσκεψη ήταν το νεκροταφείο Pere Lachaise που αξίζει σίγουρα μια βόλτα (αν έχετε το χρόνο, δεν είναι προτεραιότητα σε σχέση με άλλα αξιοθέατα) καθώς είναι επί της ουσίας ένα τεράστιο υπαίθριο μουσείο. Πολλά σημαντικά πρόσωπα είναι θαμμένα εδώ όπως ο Chopin, ο Moliere, ο Oscar Wilde, η Edith Piaf, ο Delacroix , ο Pissarro, ο Honore de Balzac, ο George Melies, ο Jim Morrison και πάρα πολλοί άλλοι. Αλλά ασχέτως των διακεκριμένων προσώπων πραγματικά αξίζει μια βόλτα ανάμεσα στα μνημεία, ιδίως εάν δεν έχετε επισκεφθεί κάτι αντίστοιχο. Θυμίζει Highgate αρκετά αλλά νομίζω είναι μεγαλύτερο το Pere Lachaise. Πήγαμε περπατώντας μέχρι το νεκροταφείο από το ξενοδοχείο για να πάρουμε μια πρώτη ιδέα από τον αέρα της πόλης.
1679688497611.png

1679688509333.png
1679688517109.png


Στην συνέχεια περπατήσαμε προς την Βαστίλη, περάσαμε από Colonne de Juillet και μετά στην αγορά Marche des Enfants Rouges όπου τσιμπήσαμε κάτι. Κάναμε ένα γρήγορο πέρασμα από την εκκλησία Saint-Eustache (εντυπωσιακή εξωτερικά και εσωτερικά και επισκέψιμη δωρεάν) και μετά επισκεφθήκαμε το Pompidou, που είναι κέντρο μοντέρνας και σύγχρονης τέχνης. Πολύ καλό το επίπεδο του Pompidou με σπουδαία έργα. Ήμασταν τυχεροί καθώς όταν το επισκεφτήκαμε είχε και μια πολύ ωραία έκθεση της γλύπτριας Germaine Richier (φωτογραφίες παρακάτω).

1679688552961.png
1679688565638.png


1679688578533.png
1679688588287.png


Τελειώσαμε την μέρα μας με μια νυχτερινή κρουαζιέρα στον Σηκουάνα. Υπάρχουν πολλοί πάροχοι που κάνουν αυτήν την κρουαζιέρα, εμείς προτιμήσαμε το Vedettes du Pont Neuf γιατί βόλευε το σημείο αναχώρησης φεύγοντας από Pompidou. Kάναμε την ωριαία κρουαζιέρα με μια ανοιχτή βάρκα και ήταν αρκετά καλά. Αυτές οι κρουαζιέρες αξίζουν περισσότερο βράδυ νομίζω με την πόλη φωτισμένη. Ομορφαίνει και ο πύργος του Άιφελ με τα φώτα.
1679688608708.png


 

ilias el

Member
Μηνύματα
30
Likes
332
2η μέρα

Η μέρα μας ξεκίνησε από το Λούβρο. Είχα κλείσει εισιτήρια στις 09:00 που είναι όσο πιο νωρίς γίνεται για να αποφύγουμε τις ουρές. Το ίδιο έκανα και για Πύργο του Άιφελ και για Βερσαλλίες τις επόμενες μέρες και θα σας πρότεινα να κάνετε το ίδιο και εσείς καθώς οι ουρές στα συγκεκριμένα αξιοθέατα μπορούν να γίνουν πολύ μεγάλες.

Το Λούβρο μας άρεσε πολύ, χρειάζεται αρκετός χρόνος αλλά αξίζει. Εμείς αφιερώσαμε 6 ώρες και δεν προλάβαμε να πάμε στον 2ο όροφο. Αρκετός κόσμος γενικά και λίγο χαοτικό το μουσείο αλλά κάποια από τα εκθέματα ήταν μοναδικά. Μόνα Λίζα υπερεκτιμημένη φυσικά με ξεχωριστή ουρά για να πλησιάσει κανείς στον συγκεκριμένο πίνακα. Τα ελληνικά αγάλματα ξεχωρίζουν αναμφίβολα από οποιοδήποτε άλλα κομμάτι του μουσείου. Δεν ήξερα ότι στο Λούβρο βρίσκεται και ο πίνακας της σφαγής της Χίου του Delacroix που είχαμε στα βιβλία στο σχολείο. Αν έχετε χρόνο μετά το Λούβρο και έχει καλό καιρό αξίζει λίγη ξεκούραση στο Tuileries garden που είναι ακριβώς δίπλα.

1679689987169.png
1679689995036.png


1679690014442.png


Μετά το Λούβρο κάναμε μια βόλτα στο απέναντι νησάκι που βρίσκεται και η Παναγιά των Παρισίων που ήταν φυσικά κλειστή και δεν μπορέσαμε καν να πλησιάσουμε πολύ καθώς τα έργα αποκατάστασης έχουν δρόμο ακόμα. Στο ίδιο νησάκι βρίσκεται και η εκκλησία Saint-Chapelle. Για την συγκεκριμένη εκκλησία διάβασα τα καλύτερα πριν το ταξίδι αλλά δεν έκλεισα εισιτήρια γιατί δεν ήξερα αν θα βόλευε. Λέγαμε να προσπαθήσουμε να μπούμε επί τόπου αλλά είχε μεγάλη ουρά και φύγαμε.

Στην συνέχεια περάσαμε απέναντι στο Latin Quarter το οποίο θεωρητικά είναι ωραίο για βόλτα. Δεν είναι και τόσο ωραίο για βόλτα κατά την γνώμη μου σε σχέση με άλλα μέρη όπως θα διαβάσετε και παρακάτω. Οριακά δεν αξίζει καν επίσκεψη. Αυτό που άξιζε στην περιοχή ήταν το βιβλιοπωλείο Shakespeare and co που έχει στην μεγάλη πλειοψηφία βιβλία στα αγγλικά και είναι πολύ ιδιαίτερος χώρος. Είναι σαν ένα ζευγάρωμα μεταξύ Ατλαντίς στην Σαντορίνη και Acqua Alta στην Βενετία. Αξίζει ένα πέρασμα.

1679690034818.png
1679690042849.png


Στην συνέχεια και αφότου ρίξαμε μια ματιά στο Πάνθεον, πήγαμε για γευσιγνωσία κρασιού στο wine tasting in Paris . Ωραία εμπειρία σε χαλαρό περιβάλλον, μάθαμε για τις διάφορες Γαλλικές περιοχές παραγωγής κρασιού και τις προδιαγραφές τους, για την παραγωγή κρασιού γενικότερα και δοκιμάσαμε 6 διαφορετικά κρασιά. Θα το πρότεινα σίγουρα. Υπάρχουν αρκετές επιλογές για γευσιγνωσία κρασιού (και τυριών) στο Παρίσι αλλά θα πρότεινα να κλείσετε αυτό που σας αρέσει σχετικά νωρίς γιατί είναι πολύ δημοφιλής δραστηριότητα.

Στην συνέχεια κλείσαμε την βραδιά μας στο εστιατόριο L’Atelier Rouliere που έχει αξιοπρεπείς μπριζόλες.
 
Last edited:

ilias el

Member
Μηνύματα
30
Likes
332
3η μέρα

Αφότου επιστεφθήκαμε την τοπική boulangerie για quiche, croque monsieur, croissant και άλλα ωραία (όπως κάθε μέρα), πήραμε το μετρό για πύργο του Άιφελ. Παρεμπιπτόντως για το μετρό και τα υπόλοιπα μέσα μεταφοράς χρειάζεστε την εφαρμογή de mobilities και πολύ εύκολα θα προμηθεύεστε και θα χρησιμοποιείτε εισιτήρια.

Για πύργο του Άιφελ είχα κλείσει μερικές μέρες πριν εισιτήρια για να ανεβούμε μέχρι και τον δεύτερο όροφο με τις σκάλες. Υπάρχει φυσικά και η επιλογή του ασανσέρ όπως και η επιλογή να ανεβείτε με ασανσέρ στην κορυφή. Δεν είναι τόσο πολλές οι σκάλες και νομίζω αξίζει η ανάβαση αλλά όπως νομίζει και μπορεί ο καθένας. Ωραία η θέα από τον πύργο αλλά δεν έχει κάτι άλλο. Περίμενα περισσότερες πληροφορίες όσον αφορά την κατασκευή και την ιστορία του. Ο πύργος σαν πύργος προσωπικά δεν μου λέει πολλά καθώς δεν με συγκινεί η αισθητική του αλλά και πάλι, όπως νομίζει ο καθένας. Φυσικά το μέγεθος του τον κάνει εντυπωσιακό.

1679690093616.png


1679690101441.png
1679690112257.png


Στην συνέχεια κάναμε μια βόλτα στην γειτονιά Gros-Caillou. Ξεχωρίζει ο δρόμος Rue Cler με όμορφα μαγαζάκια με φρούτα, τυριά, λουλούδια κτλ. Συνεχίσαμε την βόλτα μας στην περιοχή και διασχίσαμε τον ποταμό από την γέφυρα Pont de l’alma. Περνώντας την γέφυρα βρεθήκαμε μπροστά στο μνημείο της Diana καθώς το μοιραίο τροχαίο συνέβη στο τούνελ σε εκείνο το σημείο. Περπατήσαμε δίπλα στο ποτάμι με κατεύθυνση προς το Trocadero οπού και χαζέψαμε λίγο ακόμα τον επιβλητικό πύργο.

1679690141384.png

1679690148340.png

1679690155965.png


1679690166830.png


Στην συνέχεια και από την πλατεία του Trocadero κατευθυνθήκαμε προς την Αψίδα του θριάμβου. Μερικές φωτογραφίες και αρχίσαμε να κατηφορίζουμε την διάσημη Champs-Elysees. Προφανώς δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ο δρόμος αυτός, έχει πολλά εμπορικά καταστήματα. Είχα ακούσει καλά πράγματα για τα μακαρόν του Laduree οπότε σταματήσαμε και πήραμε μερικά. Δεν είχα ξαναφάει μακαρόν οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης αλλά μου άρεσαν τα συγκεκριμένα.

Μετά πήγαμε για φαγητό στο Le Bistro Marbeuf που είχα καλό Γαλλικό φαγητό.

Συνεχίσαμε την κατάβαση της Champs-Elysees και περνώντας από το άγαλμα του Charles de Gaulle και τα grand και petit παλάτια διασχίσαμε το ποτάμι από την γέφυρα Port Alexander III. Από εκεί πήραμε το αστικό για Luxembourg gardens.

Τους κήπους του Λουξεμβούργου τους προτείνω ανεπιφύλακτα. Όχι τόσο για την ομορφιά τους, όσο για την απλότητα, την αμεσότητα, τον χαρακτήρα και την ζωή που φιλοξενούν. Είναι το μέρος που είδαμε τους Παριζιάνους του σήμερα να βγαίνουν την βόλτα τους, να παίζουν μπάλα, να κάνουν γυμναστική και να συζητάνε. Πολύ ωραίο μέρος, θα το θυμάμαι.

1679690191860.png


1679690198334.png


Οι κήποι μου έφεραν επίσης στο νου αναμνήσεις των παιδικών μου χρόνων. Η παρακάτω εικόνα αποτυπώνει ακριβώς αυτό, με τα παιδιά να παίζουν μπάλα και το ένα δοκάρι να είναι ένα όμορφο άγαλμα και το άλλο η σάκα μετά το σχολείο. Αυτήν την όμορφη εικόνα είχα χρόνια να την δω στην Ευρώπη και σίγουρα είναι κάτι που δεν θα δει κανείς ποτέ στο Λονδίνο.

1679690212822.png


Από τους κήπους περπατήσαμε προς Βορρά και την γειτονιά του Saint-Germain. Πολύ όμορφη γειτονιά για ψώνια, για κρασί, καφέ, φαγητό και βόλτα. Πολλά bistro στην περιοχή με τις εξωτερικές καρέκλες τους γυρισμένες όλες προς την πλευρά του δρόμου για χάζεμα, όπως συμβαίνει και στο υπόλοιπο Παρίσι.
 

ilias el

Member
Μηνύματα
30
Likes
332
4η μέρα

Η μέρα ήταν σχεδόν όλη αφιερωμένη στην Βερσαλλίες. Ξεκινήσαμε νωρίς και κατά τις 10:00 φτάσαμε στον χώρο του παλατιού. Υπάρχει ένα πολύ καλό app για τις Βερσαλλίες που συμπεριλαμβάνει και audioguide με λεπτομερείς χάρτες και άλλα. Να το κατεβάσετε οπωσδήποτε, η επίσκεψη σας θα είναι πιο ουσιώδης.

Αφιερώσαμε περίπου 7 ώρες στο παλάτι, τους κήπους και τις επαύλεις του Τριανού. Το παλάτι εντυπωσιακό όπως και οι κήποι. Περισσότερο μας άρεσε το Grand Trianon και οι κήποι του. Γενικότερα, μου θύμισε Peterhof αλλά στο πιο ταπεινό του. Αν σας πιέζει ο χρόνος του ταξιδιού, θα τις εξαιρούσα τις Βερσαλλίες και θα έδινα προτεραιότητα στα εντός Παρισιού. Μαζί με την μεταφορά από/προς Παρίσι χρειάζεστε πάνω από 8 ώρες για την επίσκεψη οπότε σκεφτείτε το πριν πάτε. Αν πάτε Σαββατοκύριακο υπάρχει και ένα μικρό μουσείο με άμαξες που ήταν από τα καλύτερα κομμάτια της όλης επίσκεψης στο παλάτι για μένα καθώς δεν είχα ξαναδεί τέτοιες άμαξες έργα τέχνης από τόσο κοντά.

1679690250163.png
1679690259815.png


1679690277452.png


1679690284781.png


1679690291430.png


Μετά τις Βερσαλλίες αποφασίσαμε να πάμε μια απογευματινοβραδυνή βόλτα στην φημισμένη γειτονιά της Μονμάρτης. Περάσαμε από το ξακουστό Moulin Rouge, πήραμε τάρτες από το εξαιρετικό Les Petits Mitrons, νόστιμη κρέπα στην Creperie Broceliande και μετά νυχτερινή βόλτα γύρω από Sacre-Coeur όπου κάτσαμε στα σκαλιά και απολαύσαμε την θέα της πόλης. Κατεβήκαμε στην συνέχεια τα σκαλιά προς τα κάτω χαζεύοντας τον κόσμο, τα κτίρια και την ατμόσφαιρα. Η Μονμάρτη σαν γειτονιά μας άρεσε περισσότερο από κάθε άλλη στο Παρίσι. Θα αποπειραθώ ένα ακόμα ζευγάρωμα για να περιγράψω την Μονμάρτη, μου θύμισε λοιπόν έναν συνδυασμό Άνω Πόλης Θεσσαλονίκης και Shoreditch εδώ στο Λονδίνο. Φαίνεται ανήσυχη καλλιτεχνική περιοχή επάξια της ιστορίας της με γραφικά στενά και γωνίες. Ελπίζω να μην κουράσουν οι πολλές φωτογραφίες της Μονμάρτης παρακάτω αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ, πολλές οι ομορφιές.

1679690304258.png

1679690316388.png
1679690323494.png


1679690337842.png
1679690344275.png



1679690358876.png


1679690369358.png
 

ilias el

Member
Μηνύματα
30
Likes
332
5η μέρα

Τελευταία μέρα λοιπόν με αναχώρηση το απόγευμα. Δεν είχα προγραμματίσει την συγκεκριμένη μέρα πριν φτάσουμε Παρίσι οπότε αποφασίσαμε το προηγούμενο βράδυ πως θα κινηθούμε. Ξεκινήσαμε λοιπόν με μια βόλτα στην γειτονιά της Βαστίλης. Ήταν Κυριακή και είχε παζάρια και αγορές του δρόμου όπου μπορούσε κανείς να βρει ότι λαχταρούσε. Από λαχανικά, Γαλλικά τυριά, κρασιά μέχρι αντίκες, διακοσμητικά και πολλά άλλα. Πολύ ωραία βόλτα γενικά. Μου θύμισε κάποιες στιγμές Ελλάδα η περιοχή.

Τελευταίος μας προορισμός πριν τον σιδηροδρομικό σταθμό ήταν το καλύτερο κατά την ταπεινή μου γνώμη μουσείο σε αυτό το ταξίδι, το μουσείο Orsay. Προσωπικά μου αρέσει πολύ ο ιμπρεσιονισμός και οι συναφείς τάσεις. Οπότε ο 5ος όροφος του μουσείου ήταν ότι καλύτερο θα μπορούσα να δω. Πραγματικά η συλλογή του μουσείου είναι από τις πλουσιότερες νομίζω στον κόσμο με έργα από όλους τους σπουδαίους όπως Manet, Monet, Cezanne, Pissarro, Van Gogh, Gauguin, Renoir, Degas, Courbet, Signac, Toulouse-Lautrec καθώς και σπουδαία έργα γλυπτικής συμπεριλαμβανομένου κάποιων του Robin. Προφανώς προτείνεται χωρίς δεύτερη σκέψη με προτεραιότητα στον 5ο όροφο αν δεν υπάρχει χρόνος. Θα αφιέρωνα τουλάχιστον 3 ώρες στο μουσείο με πάνω από το μισό στον 5ο όροφο. Επίσης θα πρότεινα audioguide για πιο επωφελή επίσκεψη. Αντί για φωτογραφίες, δείτε το παρακάτω άρθρο για να πάρετε μια ιδέα από το σπουδαίο αυτό μουσείο.

Musée d'Orsay | 19 Must-See Paintings | Paris Insiders Guide

Δυστυχώς δεν προλάβαμε αλλά τα μουσεία Orangerie και Robin θα είναι προτεραιότητα στο επόμενο ταξίδι στο Παρίσι. Διάβασα τα καλύτερα και είμαι σίγουρος πως θα είναι εξαιρετικά.

Φεύγουμε πλουσιότεροι από την πόλη και ελπίζω να επιστρέψουμε σύντομα για να γνωριστούμε καλύτερα.
 
Last edited:

Smaragda53

Member
Μηνύματα
982
Likes
2.063
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
συμφωνώ σε πολλά μαζί σου! Quartier latin και Champs Elysees δεν μου είπαν πολλά πράγματα. Ο πιο υπέροχος κήπος αυτός του Λουξεμβούργου. Το ωραιότερο μουσειο το Ορσε!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.080
Likes
23.584
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Πολύ ωραία ιστορία με θαυμάσιες φωτογραφίες.
Ευχαριστούμε που την μοιράστηκες μαζί μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.672
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom