Ολλανδία Τσεχική Δημοκρατία 6ήμερο Πράγα ή Άμστερνταμ?

mariannax91

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλημερα και καλως σας βρηκα! Ειμαι νεο μελος παρ ολα αυτα εχω διαβασει πολλες απο τις ιστοριες σας.Αναζητω λοιπον βοηθεια απο τους ειδικους! Με τον φιλο μου αποφασισαμε να κανουμε ενα 6ημερο ταξιδι στο εξωτερικο συγκεκριμενα 07/03-12/03/2013! εχουμε βρει προσφερες για διαμονη και αεροπορικα και για τις 2 πολεις αλλα...ταλαντευομαστε!!το bagdet μας δεν ειναι αρκετα μεγαλο και μας ενδιαφερει να δουμε αξιοθεατα αλλα παραλληλα να υπαρχει και νυχτερινη ζωη(οχι clubbing, περισσοτερο κατι σε στυλ pub ή χαλαρα cocteil bars).. τι μας προτεινεται?? ευχαριστω εκ των προτερων!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.932
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
mariannax91 said:
Καλημερα και καλως σας βρηκα! Ειμαι νεο μελος παρ ολα αυτα εχω διαβασει πολλες απο τις ιστοριες σας.Αναζητω λοιπον βοηθεια απο τους ειδικους! Με τον φιλο μου αποφασισαμε να κανουμε ενα 6ημερο ταξιδι στο εξωτερικο συγκεκριμενα 07/03-12/03/2013! εχουμε βρει προσφερες για διαμονη και αεροπορικα και για τις 2 πολεις αλλα...ταλαντευομαστε!!το bagdet μας δεν ειναι αρκετα μεγαλο και μας ενδιαφερει να δουμε αξιοθεατα αλλα παραλληλα να υπαρχει και νυχτερινη ζωη(οχι clubbing, περισσοτερο κατι σε στυλ pub ή χαλαρα cocteil bars).. τι μας προτεινεται?? ευχαριστω εκ των προτερων!
Amsterdam ....μη με ρωτάς το γιατι,ειναι τελείως διαφορετικές οι δυο πόλεις....εγω αν έπρεπε να διαλέξω θα πήγαινα Αμστερνταμ σίγουρα...είχα παει μικρή και μου άρεσε πολυ,με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναπηγαινα! Πράγα δεν εχω παει ,τη θεωρώ υπερτιμημενη και υπερδιαφημισμενη!στο Αμστερνταμ εχει πολλά να δεις απο μια πόλη σύγχρονη αλλα και με παραδοσιακά στοιχεία,εχει ωραία μουσεία, διασκέδαση πολλών τύπων και νομίζω ότι θα σας αρέσει!
Ας δες τι θα σου πουν και οι ειδικοί!
 

bianca

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πακιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή
Άμστερνταμ και από μένα, αν και η Πράγα θα σας βγει πολύ πιο οικονομική (διαμονή και φαγητό). Για μένα 6 μέρες στην Πράγα ίσως να είναι πολλές, εκτός αν έχετε σκοπό να το συνδυάσετε και με κάτι άλλο.
Στο Άμστερνταμ έχετε πολλές επιλογές και μπορείτε πολύ εύκολα να επισκεφθείτε και άλλες ολλανδικές πόλεις (Ουτρέχτη, Ρότερνταμ κλπ).
 

mariannax91

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου!!:D
Αμστερνταμ λεγαμε και εμεις αλλα ειδαμε μια μεγαλη διαφορα τιμων σε σχεση με την Πραγα και αυτο μας εκανε να το ξανασκεφτουμε!Για παραδειγμα η μπυρα στη Πραγα ειναι στο 1,2€ ενω στο Αμστερνταμ στα 4€! Το εισητηριο του μετρο 2,60 στο Αμστερνταμ! Εχει παει καποιος προσφατα για να με ενημερωσει κατα ποσο αυτες οι τιμες ισχυουν ακομα?
 

bianca

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πακιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή
@bianca λεγαμε να πηγαιναμε και Βιεννη με τρενο σε περιπτωση που παμε Πραγα! Ειναι περιπου 4 ωρες απ οτι ειδα..
Δεν ξέρω αν σας φτάνουν οι 6 μέρες για να το συνδυάσετε με Βιέννη, δεν την έχω επισκεφθεί αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι λίγες.
Η Δρέσδη είναι αρκετά πιο κοντά και πιστεύω βολεύει καλύτερα
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
αν ειναι για 6 μερο στην ιδια πολη, τοτε Αμστερνταμ.
Αν πατε Πραγα ,δεν αξιζει να πατε Βιεννη, πατε καλυτερα μονο Βιεννη.
Δρεσδη αξιζει, Μπορειτε να πατε 4 βραδια Πραγα με καμια ημερισια εκδρομη, και 2 μερες Δρεσδη
 

bianca

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πακιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή
Από Άραξο νομίζω πετάνε μόνο η ryanair, airberlin και tuifly .
Κοίτα στις ιστοσελίδες τους που πάνε, αν και δε νομίζω να έχουν πτήσεις ούτε για Άμστερνταμ, ούτε για Πράγα.
Ίσως βρεις για Ντύσελντορφ και από κει με τραίνο (γύρω στα 20 ευρώ) πας Άμστερνταμ. Θα θες όμως 2-3 ώρες.
 

KRIKA

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Εμείς πήγαμε τον Αύγουστο με την transavia στο Άμστερνταμ 4 μέρες και Παρίσι άλλες 8. Νομίζω ότι είναι πολλές οι 6 μέρες για να μείνεις μόνο στο Άμστερνταμ. Θα το συνδιάσεις με κάτι άλλο..εμείς πήγαμε σε κάποια χωριά volendam, marken, zaanse schans αλλά έχει και άλλες όμορφες πόλεις. Δεν έχω πάει στην Πράγα (μάλλον θα είναι το επόμενο ταξίδι..όταν το επιτρέψουν τα οικονομικά!!) αλλά το Άμστερνταμ μας άρεσε πάρα πολύ πραγματικά!Η μπύρα δεν θυμάμαι πόσο είχε αλλά ήταν κοντά στις δικές μας τιμές..σίγουρα δεν είχε 1,2 όπως λες για την Πράγα! Το τραμ είχε εισιτήριο 2,70 όντως αλλά το πήραμε 2-3 φορές..δε χρειάστηκε παραπάνω..μετρό δεν πήραμε.Γενικά περπατιέται σαν πόλη αν δεν μείνεις πολύ έξω από το κέντρο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.754
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom